2014 - wasz książkowy rok
U mnie też sporo poniżej zakładanego celu (chciałem dociągnąć do 70, nie udało się nawet połowy z tego) i też mam silne postanowienie poprawy w 2016, w którym ponownie ustawiłem target na 70 pozycji. Pożyjemy, zobaczymy. A póki, co bardzo ładne podsumowanie roku czytelniczego na Goodreads.com można sobie wygenerować :)

Jak widać, ten rok zdominowany był u mnie przez literaturę faktu, zwłaszcza biografie. Od pewnego czasu czułem zmęczenie gatunkami, które preferowałem i chyba stąd to odejście od beletrystyki. Plany na najbliższe miesiące zakładają więcej tego typu literatury, bo sporo historycznych eBooków nakupowałem na różnych wyprzedażach.
"...matka rodzi człowieka, matka go karmi. Potem karmi go ziemia i ziemia go przenika, za każdym razem zostawiając szczyptę pyłu, aż w końcu człowiek nie jest już dzieckiem matki, lecz ziemi."

R.S. Bakker - "Mrok, który nas poprzedza"

https://thetwilightarea.wordpress.com/ - strona poświęcona serialowi "The Twilight Zone"

Odpowiedz
U mnie tak samo jak rok temu: sensacje i kryminały, o których mało kto słyszał, choć u nas szumnie obwołane bestsellerami. Dodatkowo tak jak 2014 rok był dla mnie rokiem powtórek Kinga, tak w 2015 przypominałem sobie Mastertony. :)

J. Belfort * Polowanie na Wilka z Wall Street
C.J. Box * Droga ucieczki
C.J. Box * Na bezludnym szlaku
L. Child * Bez litości
L. Child * Nieprzyjaciel
L. Child * Sprawa osobista
A. Grecian * Scotland Yard
J. Grisham * Góra bezprawia
P. Hawkins * Dziewczyna z pociągu (taki bestseller, że główną bohaterkę chciałem jak najszybciej zastrzelić...)
M. Hjorth, H. Rosenfeldt * Niemowa (czwarta część bardzo fajnej serii – czekam na następną!)
T. Kelly * Imperium
W. Landay * Requiem dla Bostonu
D. Lehane * Miasto niepokoju
Ch. Pavone * Kobieta, której nikt nie znał
I. Rankin * Sprawy wewnętrzne
T. R. Smith * Tajny referat (druga część Child 44)

I wisienka na torcie, zderzenie z literaturą przez wielkie L: "Lolita" Nabokova. ;)

wujo444 napisał(a):Odyseję, bo zawsze chciałem

A jaką wersję? Znam (i lubię, od lat mam na półce) tylko prozę Parandowskiego, nawet nie wiem, czy u nas jest inna wersja.

Odpowiedz
(02-01-2016, 11:04)Cassel napisał(a):
wujo444 napisał(a):Odyseję, bo zawsze chciałem

A jaką wersję? Znam (i lubię, od lat mam na półce) tylko prozę Parandowskiego, nawet nie wiem, czy u nas jest inna wersja.

Korzystałem z dostępnej na Wolnych Lekturach wersji w tłumaczeniu Lucjana Siemieńskiego, chociaż mam ją też na papierze. Lenistwo ;)
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Pozycji tyle samo co w 2014, ale dwie książki były bardzo krótkie więc faktycznie przeczytałem mniej niż rok temu :)

1. Dan Simmons - Upadek Hyperiona
2. Jesse Bullington - Smutna historia braci Grossbart
3. Honoré de Balzac - Bank Nucingena
4. H.P. Lovecraft - Zew Cthulhu i inne opowiadania
5. Andrzej Pilipiuk - Rzeźnik drzew
6. Stephen King - Czarna bezgwiezdna noc
7. Edgar Allan Poe - Zagłada domu Usherów
8. Andrzej Ziemiański - Pomnik cesarzowej Achai. Tom IV
9. Stephen King - Pan Mercedes
10. Jerzy A. Krakowski - Lemingi. Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków

Najlepsze książki to Upadek Hyperiona i Smutna historia braci Grossbart. Najgorsze to zdecydowanie Pan Mercedes i Lemingi.
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
ja w tym roku żadnej fabuły nie czytałem w sumie.
marc eliot - jack nicholson. biografia
gerald peary - quentin tarantino. rozmowy
gene d. phillips - stanley kubrick. rozmowy
krzysztof kieślowski - autobiografia

najciekawsza jak dla mnie książka o nicholsonie. prawdopodobnie dlatego, że samo życie nicholsona to niesamowicie ciekawe życie, a sama książka przybliża jego postać od strony o jakiej się nie słyszy (przynajmniej ja). następnie w kolejce jest pozycja od kieślowskiego. krzychu był nietuzinkową postacią, który w swoich wywodach wylewał sporo pesymizmu, ale jego ścieżka kariery też się na prawdę ciekawie potoczyła (praca w teatrze, dokumenty, omijanie cenzury, dekalog, europejski sukces itd.). książka tarantino bardziej dla fanów. najlepsze w tej pozycji jest czytanie o fascynacji kinem przez tarantino, który jednym tchem wymienia 10 tytułów filmów, które były inspiracją do tej czy tamtej sceny a na filmwebie mają po 200-300 głosów :D kubrick to chyba 'najcięższa' z pozycji. wiele wywodów filozoficznych, które przy produkcji każdego filmu stanley sobie zadawał. najwięcej jest przy odysei kosmicznej, gdzie jego rozważania na temat kosmosu zajmują niemal pół książki, warto na pewno ze względu aby poczytać jak dużo wagi przywiązywał kubrick do przygotowań do produkcji. nie pamiętam liczby, ale ilość książek jakie przeczytał na temat napoleona, kiedy przygotowywał się do wyreżyserowania jego biografii robiła spore wrażenie.

edit:

przeczytałem jeszcze odmianę przez przypadki!!!

Odpowiedz
No właśnie, jak mogłeś zapomnieć?:)

U mnie cienko - sporo zaczętych, mało skończonych (szczerze mówiąc nie pamiętam wielu - oprócz Tinker, Tailor i pierwszej części trylogii Thrawna...). Dużo jechałem z komiksami, ale cienko głównie dlatego, że mój syn przyzwyczaił się do wstawania o tak wczesnych godzinach, że wieczorem najczęściej po prostu idę spać zamiast robić cokolwiek. No i poświęciłem trochę czasu własnej książce - jeśli jeszcze nie czytaliście, możecie nadrobić zaległości, link w stopce.;)

W tym roku zamierzam dokończyć rozpoczętego Don Kichota, Diunę, czeka na mnie zbiór dramatów Szekspira. Żeby był czas na to wszystko.

Odpowiedz
Cytat: pierwszej części trylogii Thrawna
Jak Ci się podobała ? :)

Cytat: W tym roku zamierzam dokończyć rozpoczętego Don Kichota,
Czytałem tylko cz. 1 (pierwsze 2 wyprawy). Dużo zabawnych momentów, ale z 2. strony mnie po czasie troche irytowały te off-topowe historie. Chociaż momentami można się mega uśmiać przy tej książce ;)

Ja w tym roku swój osobisty rekord pobiłem, bodajże 27 książek :)
STAR WARS: Luke Skywalker i cienie Mindora (najsłabsza książka SW jaką kiedykolwiek przeczytałem), świetny "Pakt na Bakurze" i b. przeciętny "Dark Disciple"
BOND: "Solo" i "Cyngiel śmierci". Obie świetne, chociaż druga podobała mi się o wiele bardziej ;)
INDIANA JONES: #3: "Siedem zasłon" - całkiem fajna książka, klimat Trylogii Indy'ego, podobny humor etc. Całkiem przyjemnie się czytało. #1: Delficka Pułapka - strasznie słaba książka ;/ Gdybym zaczął od 1. a nie od 3. to bym się zniechęcil do cyklu.
TRYLOGIA LWA DEMIDOWA: rewelacyjny 'Child 44', słaba cz. 2 i przeciętna cz. 3.
Dużo lektur do szkoły: "Przepiórki w płatkach róży", "Dwór w Ulloa", "Sto lat samotności", "Dom duchów" I. Allende, "Miasto i psy", rewelacyjne "Święto kozła", "Don Juan Tenorio", "Życie snem", "Don Quijote".
A także "Zanim zasne", "Terminator Salvation: Trial by Fire", "Black like me" oraz "Historie Kina" dokończyłem. Więcej tytułów nie pamiętam :D :D
"Y es que eso es y, creo, será siempre el cine: una manera maravillosa de soñar" J. Potau

Odpowiedz
(14-01-2016, 15:02)szopman napisał(a): Jak Ci się podobała ? :)

[Obrazek: d86cd857ba25cfb7576f66e5f26b8844.jpg]

Bardziej szczegółowa opinia w wątku, który dla tej książki założyłem.:)

A co do Don Kichota, to te historyjki to najlepsza część, bo cała reszta to schemat "Don Kichote coś sobie ubzdurał, wkurwił kogoś, dostał wpierdol" - co było zabawne przez pierwsze 20 razy, ale w końcu straciło na świeżości.

Odpowiedz
Odświeżam temat :) Mój książkowy rok 2016 był chyba jednym z najbardziej owocnych lat w moim życiu pod tym względem : ) 34 książki.

1. "Raport z pewnego porwania" - jak już sama nazwa wskazuje jest to taki bardziej reportaż, opowiada o grupie dziennikarzy porwanych przez kartek Escobara :) Byłem mega ciekaw później jak cały ten wątek poprowadzą w 'Narcos' i troche się rozczarowałem bo raz, że mega zmarginalizowali całą to historię w serialu a dwa, że w serialu troche przedstawili niektóre wydarzenia troszkę inaczej niż miało to miejsce w rzeczywistości. Ale jak kogoś ciekawi ta tematy Escobar/narcos itp to myśle, że warto ;)
2-7. STAR WARS
-Tarkin
-Lordowie Sithów
-Maul. Lockdown - stanowczo nie polecam, straszny paździerz wg mnie.
-Po kilku latach odświeżyłem sb Trylogię Thrawna. Nadal uważam, ze są to całkiem spoko książki, ale chyba 4 lata temu zrobiły na mnie dużo większe wrażenie ;)

8.Rosario Tijeras
9.Śmierć na ulicy Unzueta - jedna z fajniejszych książek jakie przeczytałem w tym roku :)

10.Indiana Jones i Dziedzictwo Jednorożca
11.Indiana Jones i Świat wewnętrzny
Zdecydowanie nikomu nie polecam książkowych "Indiana Jonesów".

12. Dr Jekyll i Mr. Hyde
13-15. Trylogia "Czas Honoru". Zdecydowanie książka>serial.
16. Niewinni święci
17. "Tłumaczenie filmów” Belczyka
18.Głowa Minotaura
19.Krew na śniegu
20.Demony Leningradu
21.Inferno
22.Demony Wojny cz. 1
23.Demony Wojny cz. 2
24.Abel Sanchez
25.Demony czasu pokoju
26.James Bond 007: Piekło Poczeka - bardzo, bardzo polecam fanom 007 :)
27.Cine Negro - książka poświęcona kinu noir.
28.Świat równoległy
29.Gra o tron
30.Moonraker
31.Ośmiorniczka
32.Starcie Królów
33.Nawałnica mieczy
34.Uczta dla Wron

Generalnie mega się wkręciłem w książki z serii Pieśni Lodu i Ognia, właśnie kończe 5. część (może nawet dziś skończe) i chętnie zabiore się za serial :) Ogólnie z tego co czytałem, to serial już wyprzedził akcje książek więc tymbardziej jest motywacja do oglądania :))
"Y es que eso es y, creo, será siempre el cine: una manera maravillosa de soñar" J. Potau

Odpowiedz
1. Extensa - Jacek Dukaj
2. Ruda Sfora - Maja Lidia Kossakowska
3. Zapomniane narody Europy - Jerzy Strzelczyk
4. Obóz świętych - Jean Raspail
5. Mistrz Zagadek z Hed - Patricia A. McKillip
6. Ja, inkwizytor. Bicz Boży - Jacek Piekara
7. Bestiariusz słowiański - Paweł Zych
8. Upadek króla Artura - J.R.R. Tolkien
9. Pomnik cesarzowej Achai. Tom V - Andrzej Ziemiański
10. Ja, inkwizytor. Głód i pragnienie - Jacek Piekara
11. Ja, inkwizytor. Kościany galeon - Jacek Piekara
12. Władcy świtu - Andrzej Zimniak
13. Harry Potter i przeklęte dziecko - J.K. Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
1. Przebudzenie - Stephen King
2. Finch - Jeff Vandermeer
3. Shriek: Posłowie - Jeff Vandermeer
4. Trylogia Southern Reach - Jeff Vandermeer
5. NOS4A2 - Joe Hill
6. Wodny nóż - Paolo Bagicialupi
7. Na fali szoku - John Brunner
8. Nakręcana dziewczyna - Paolo Bagicialupi
9. Podziemia Veniss - Jeff Vandermeer
10. Ogrody Księżyca - Steven Erikson
11. Bramy Domu Umarłych - Steven Erikson
12. Wspomnienie lodu - Steven Erikson
13. Dom łańcuchów - Steven Erikson

Jak widać, w ubiegłym roku rządzili u mnie panowie Vandermeer i Erikson. Nie mogę narzekać. :)

Odpowiedz
No właśnie.
W tego Eriksona warto inwestować czas? Bo słyszałem mocno skrajne opinie.
Za wikipedią:
"Pierwsze tomy Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych przypominają nieco cykl Czarna Kompania Glena Cooka"
Co mnie nastraja pesymistycznie, bo mnie strasznie znudziła ta "Czarna kompania" i gdzieś przy IV tomie dałem sobie spokój.
Podobne to do siebie czy jednak kłamią i warto?
Duży i dobry zawsze pokona małego i złego.

Odpowiedz
Jestem właśnie po owych czterech tomach i wg mnie warto. Kreacja świata, bohaterów, pomysły fabularne, rola odgrywana przez magię, bogów - to wszystko sprawia, że od tych ksiazek trudno się oderwać. Pomimo tego, że zdarzają się gorsze momenty, myślę, że w tak monumentalnej i przemyślanej sadze zdarzyć się musiały. Najłatwiej się odbić od pierwszego tomu, bo Erikson nie wyłuszcza w nim praktycznie nic i od razu rzuca na głęboką wodę, ale dalej jest już tylko lepiej.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie "czego oczekuję po fantasy i co w nim najbardziej lubię". Bo u Eriksona motywów z różnych odłamów tego gatunku jest mnóstwo - najwięcej chyba z Cooka właśnie, ale też z Howarda (zwłaszcza początek czwartego tomu jest wręcz żywcem wyjęty z prozy ojca Conana) czy Moorcooka. Jeśli ktoś fantasy czyta okazjonalnie, ew. zna tylko żelazną klasykę typu Tolkien czy Zelazny, raczej powinien sobie cykl Kanadyjczyka odpuścić.

Odpowiedz
Mój rok książkowy 2016 był również owocny - 67 tytułów.

Korzystacie z jakichś portali poza Goodreads albo Lubimyczytac? Jest coś wartego polecenia?

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości