Amok (2017) Reżyseria Kasia Adamik
[Obrazek: Amok_plakat2.jpg]

"Amok" czyli podobno jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat opowiada historię Krystiana Bali, autora wydanej w 2003 roku książki zatytułowanej "Amok" (stąd też tytuł filmu). Został on oskarżony o dokonanie brutalnego zabójstwa, które potem miał ze szczegółami opisać w wyżej wspomnianej książce. Bala został skazany na 25 lat jednak wątpliwości w sprawie jego winy pozostały do dziś.  

Muszę powiedzieć, że powyżej zarysowany koncept fabularny brzmiał interesująco zatem "Amok" był jednym z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów roku. W końcu udało mi się go obejrzeć i mimo drobnych niedoróbek (Przykładowo nie wydaje mi się możliwym, aby nawet po czterech latach kobieta mogła nie rozpoznać charakteru pisma swojego męża. W dodatku intelektualne tropy, jakie rzucała Adamik były momentami aż nazbyt oczywiste. Nietzsche i jego twierdzenie o otchłani? Przecież to już wyświechtany symbol, który dawno utracił swoje pierwotne znaczenie) i lekkiego niedosytu (mam wrażenie, że potencjał tkwiący w historii został ledwie liźnięty) mi się generalnie podobał. 

Podobał mi się klimat i pewna moralna ambiwalencja. Podobała mi się gra aktorska Mateusza Kościukiewicza oraz (a może powinienem powiedzieć przede wszystkim) Łukasza Simlata, którzy wykonali kawał dobrej roboty. Podobała mi się także śliczna jak obrazek Zofia Wichłacz.

Jednocześnie przyznam, że po seansie rozumiem obiekcje rodziny ofiary. Film może bowiem nie gloryfikuje wprost Krystiana Bali (przedstawiono go bowiem w dość niekorzystnym świetle jako megalomana i uwielbiającego manipulować ludźmi psychopatę) ale jednak sprawia, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku Hannibala Lectera zaczyna on nas fascynować. Mnie "Amok" zachęcił do tego by mimo wszystko dać szansę książce, o której słyszałem, że jest popisem potwornego grafomaństwa.
http://www.filmweb.pl/user/DeenWelt
Najlepszy film 2017: A Ghost Story
Najlepszy film 2016: Zwierzęta Nocy
Najlepszy film 2015: Lobster

Odpowiedz
"Światem"? Serio?
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
(22-04-2017, 00:59)shamar napisał(a): "Światem"? Serio?

Sprawę Bali opisywały m.in. BBC, "Guardian", "New Yorker", "Time", "Daily Mail", "The Washington Post", "Der Spiegel", "Le Figaro", "Le Parisien" i "Telegraph". Więc w sumie stwierdzenie, że wstrząsnęła światem nie jest wielkim nadużyciem.
http://www.filmweb.pl/user/DeenWelt
Najlepszy film 2017: A Ghost Story
Najlepszy film 2016: Zwierzęta Nocy
Najlepszy film 2015: Lobster

Odpowiedz
Historia pojawia się nawet w tych dokumentach o mordercach co na amerykańskich kanałach lecą:

/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Czytał ktoś tę jego książkę? Podobno straszny paździerz.

Odpowiedz
Ma genialny opis, pewnie napisany przez samego pana pisarza:

Cytat: Z pewnością w polskojęzycznej literaturze nie było jeszcze takiej pozycji. Jej nielinearna narracja, bezpardonowość, użycie przez autora niezliczonej ilości niespotykanych porównań, wykorzystanie wielu technik literackich oraz bardzo kontrowersyjnych tez, mających zakorzenienie w historii filozoficznych sporów, a przede wszystkim żonglowanie nastrojami czytelników sprawiają, że nie można jej jednoznacznie zaklasyfikować.

To słowa wzbogaciły i pokryły świat niezliczonymi warstwami sensu, pogrążając go w mroku. Powietrzem naszych czasów coraz trudniej oddychać, a prawda jako taka stała się tylko jednym z wielu słów. "Amok" jest chwilami porażająco naturalistyczny, bezwstydnie wulgarny, pełny skatologicznych, paranoicznych i delirycznych obrazów, chwilami zaś impresjonistyczny, wręcz liryczny. Taki bowiem jest jego główny bohater Chris, zdemoralizowany intelektualista oraz jego otoczenie, w którym alkohol, narkotyki i seks są wszechobecne. Miejsce akcji i czas nie grają tu pierwszorzędnej roli, a odczytań tych inskrypcji może być bardzo wiele. Czy zrealizowaniem postulowanej w "Amoku" idei eutanazji języka jest brutalny mord dokonany na Mary, która mogłaby być personifikacją filozofii? Nie wiemy tego. Przydomek "Cesarz metafor" nadany autorowi przez internautów nie jest tu bezzasadny. Z pewnością nie da się tej lektury potraktować obojętnie, o czym ostrzegają, już na samym wstępie, słowa Chrisa: "Już cię zainfekowałem. Teraz nie zdołasz się ode mnie uwolnić. Będziesz do mnie powracać w nieskończoność, choćby czołgając się windą. W czołganiu się nie ustawaj!"

Dogadałby się z Barbarą Białowąs

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon