Andrzej Sapkowski i jego Wiedźmin
Wynudził mnie wątek Ciri, wydał mi się ostro przegięty. Ta wędrówka po światach zburzyła dla mnie całe to uniwersum - to jest rozwiązanie jak z tandetnego taniego fantasy z lat 80., gdzie He-Man zahacza o naszą rzeczywistość. Nie kupuję tego i już; tak jak nie kupiłbym tego, że Galadriela patrzy w swój rondel i widzi w nim obce światy, w tym krajobraz współczesnego Nowego Jorku. No i moim zdaniem stylistycznie to najgorsza książka ze wszystkich. "Słowa się nie zgrywają", jak to gdzieś, kiedyś ktoś napisał.

Odpowiedz
System oceniania militaryego jest chyba binarny (ok, i co za gówno -200/10 ;) więc bardzo możliwe, że te wady które obniżają u ciebie ocenę o 2 punkty u militaryego już o 208 ;)

Mi w pani jeziora przeszkadzała Pani Jeziora i "ta druga", no i generalnie wątek arturiański który jest z dupy. Można by to wszystko wypieprzyć bez strat dla książki, a wręcz z korzyścią. Natomiast jakieś zabiegi typu snucie opowieści z perspektywy jakiegoś NPCa albo jakieś takie to mi się akurat podobały.

Poza tym no ok, rozumiem, Sapek jest wielkim fanbojem króla Artura, ale wrzucanie tego do sagi o wiedźminie to przedziwna pomyłka.

(21-01-2015, 14:14)military napisał(a): Nie kupuję tego i już; tak jak nie kupiłbym tego, że Galadriela patrzy w swój rondel i widzi w nim obce światy, w tym krajobraz współczesnego Nowego Jorku.

Albo Frodo w drodze do mordoru napotyka ryceży okrągłego stołu szukających Graala. Po co?
For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odpowiedz
Negatywny: ogólnie rzecz biorąc masz rację z moim systemem oceniania. Coś mi się podoba albo nie.:) A akurat sugestia, że świat Wiedźmina to jeden z równoległych światów jest dla mnie denna i niszczy wczuwkę. Poza tym niezmiernie irytuje mnie używana w tym świecie ŁACINA. Niby jak...? Skąd...? Ech, nawet mi się nie chce o tym dyskutować.:)

Odpowiedz
Cytat:Ta wędrówka po światach zburzyła dla mnie całe to uniwersum

Dupiaty pomysł, co tu dużo mówic, dlatego odjąłem z tego powodu jeden punkt od ostatecznej oceny :) Sam bym się do czegoś takiego nigdy nie posunął. Nie lubię takiego mieszania światów, ale akurat w Pani Jeziora, można spokojnie cały ten wątek pominąć przy czytaniu i będzie zasadniczo git, gdybym pisał scenariusz ekranizacji, Ciri z Wieży Jaskółki trafiła by prosto na zamek Vilgefortza.
Film roku 2017 - Blade Runner 2049
Dno roku 2017 - SW: The Last Jedi

Odpowiedz
Chociaż sagę o wiedźminie oceniam dobrze, to tej najnowszej książki jeszcze nie czytałem i nie wiem czy chcę. Może jak wrócę do książek jeszcze raz, bo już mało co pamiętam.
Souri, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Feb 2013.

Odpowiedz
Dla mnie Wiedźmin jest w top3 książek fantasy.

I to mimo naprawdę wielu wad. O ile zbiór opowiadań Sapkowski napisał naprawdę solidnie, to pod koniec sagi ewidentnie kończyły mu się pomysły i pisał na odpierdziel. Te podróże w czasie Ciri, tłuczenie wątku przepowiedni do bólu, równeległe światy a przede wszystkim LEŚNY DZIADEK to raczej literacki bełkot. Na szczęście sam finał już wraca na odpowiednie tory i jest po prostu epicki.

No i mimo tych słabszych momentów, jako całość saga i zbiór opowiadań (ostatnie życzenie i miecz przeznaczenia) są wspaniałe. Jest niemal wszystko czego brakuje we Włady Pierścieni. Humor, brutalność, realizm, pełnokrwiste postacie. No i ten słowiański klimat plus doskonały protagonista. I motywy "mniejszego zła", wyborów moralnych.

Gdyby ktoś napisał książkę fantasy łączącą zalety Władcy Pierścieni (głęboka i artystyczna wizja świata, rozmach), Wiedźmina - już wymienione przeze mnie i Gry o Tron (gra na emocjach, twisty fabularne, to że nawet główny bohater może w każdej chwili zginąć, niuanse relacji między postaciami) to byłaby IMHO zdecydowanie najlepsza książka fantasy wszechczasów.

A co do Sezonu Burz. Przeciętniak. Książka zaczyna się po prostu fa-tal-nie. Nie wiem co Sapkowskiemu do łba strzeliło gdy pisał fragment z grubymi łysymi babami które na przemian jedzą fasolówkę i pierdzą, a potem spuszczają łomot Geraltowi. I zmarnował dobre motywy, bo eksperymenty na ludziach sprowadzają się do jakiegoś olbrzyma i karła, a z aukcji też nic ciekawego ostatecznie nie wyszło. Pod koniec książka zaczęła się nieco wyrabiać ale jako całość to dwie półki niżej.
Kłótnie na forach są jak wyścigi w domu wariatów: nieważne czy wygrasz, czy przegrasz, wciąż pozostajesz pacjentem.

Odpowiedz
Co chcesz od leśnego dziadka?

Cytat:Gdyby ktoś napisał książkę fantasy łączącą zalety Władcy Pierścieni (głęboka i artystyczna wizja świata, rozmach), Wiedźmina - już wymienione przeze mnie i Gry o Tron (gra na emocjach, twisty fabularne, to że nawet główny bohater może w każdej chwili zginąć, niuanse relacji między postaciami) to byłaby IMHO zdecydowanie najlepsza książka fantasy wszechczasów.

Szlag by to, nie uda mi się :(
LOTR się nie zmieścił na liście inspiracji.

Odpowiedz
(06-02-2015, 22:00)Capt. Nascimento napisał(a): O ile zbiór opowiadań Sapkowski napisał naprawdę solidnie, to pod koniec sagi ewidentnie kończyły mu się pomysły i pisał na odpierdziel. Te podróże w czasie Ciri, tłuczenie wątku przepowiedni do bólu, równeległe światy a przede wszystkim LEŚNY DZIADEK to raczej literacki bełkot. Na szczęście sam finał już wraca na odpowiednie tory i jest po prostu epicki.

Jak dla mnie i tak najlepszy jest i pozostanie Chrzest Ognia. Jest po prostu idealny, tak w zawartości, jak i długości. Niemniej jako całość, to jedna z tych niewielu sag, które potrafiłem bardzo szybko połknąć w całości bez chwili znużenia i jeszcze do tego wrócić nie raz, co już samo w sobie jest osiągnięciem.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Cytat:Jak dla mnie i tak najlepszy jest i pozostanie Chrzest Ognia.

Ano jest. Moja ulubiona część. W kolejnych już niestety za mało wiedźmina w wiedźminie.

Odpowiedz
Ktoś się orientuje na ile jest dobre tlumaczenie Wiedźmina na język angielski? Bo slyszalem, ze jest slabe. Wiadomo czy to dotyczy wszystkich ksiażek, czy tylko niektórych? I czy to jest słabe-słabe-niszczy-klimat-i-sens, czy słabe-nie-tak-dobre-jak-oryginał? Bo chciałbym polecic znajomemu z USA, a nie wiem czy jest w sumie co.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Jest podobno na tyle tragiczne że polscy fani sami zaczęli tłumaczyć te książki. No i chyba "Miecz Przeznaczenia", "Wieża Jaskółki", "Pani Jeziora" oraz "Sezon Burz" nie zostały wydane w USA.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
A gdzie te dobre fanowskie tlumaczenia mozna dostac? Sa w wersjach ebukowych, zeby mozna bylo je czytac normalnie na tabletach? Mozesz polecic jakies na pewno dobre?
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
jak można wydać serię książek z tak kolosalnym potencjałem komercyjnym i spierdolić tłumaczenie?

Poza tym, może to tylko plotki, albo przesadzone informacje, ktoś gdzieś w necie ma jakieś dowody? ;)

Odpowiedz
Też mnie ciekawi ta kwestia, bo zważywszy na fakt jak wielkim hitem jest Wiedźmin-gra, to o książkach za wiele za granica nie słychać.

Odpowiedz
Bez przesady z tym potencjałem, który de facto powstał po wyjściu dwójki. Zresztą, jak ktoś nie zna historii marki, to nie musi wiedzieć że książki były pierwsze i nie są to seryjnie produkowane gnioty powstałe dla promocji i wyciągnięcia większej kasy z graczy jakich pełno na półkach.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Nikt nie mówi, że byłby to światowy bestseller, ale gdyby to wydać porządnie, to szansa na zarobienie na tym jest obecnie dobra jak nigdy.

Odpowiedz
(20-05-2015, 19:03)wujo444 napisał(a): Bez przesady z tym potencjałem, który de facto powstał po wyjściu dwójki. Zresztą, jak ktoś nie zna historii marki, to nie musi wiedzieć że książki były pierwsze i nie są to seryjnie produkowane gnioty powstałe dla promocji i wyciągnięcia większej kasy z graczy jakich pełno na półkach.

no i co z tego, że nie musi wiedzieć? Ktoś kupi bo mu się gra podobała, ktoś kupi bo dowie się, że książki były pierwsze i są kultowe w kraju pod biegunem, tak czy siak mało która polska książka może liczyć na tak dobry start i wsparcie za granicą.

Ale chuja w zęby bo ktoś przycebulił na tłumaczu parę groszy? :)

Odpowiedz
(20-05-2015, 17:06)Crov napisał(a): A gdzie te dobre fanowskie tlumaczenia mozna dostac? Sa w wersjach ebukowych, zeby mozna bylo je czytac normalnie na tabletach? Mozesz polecic jakies na pewno dobre?

A to czy są one dobre to ja nie wiem, bo ich nie czytałem :P Jakiś rok temu wpadłem na artykuł o tym jak to Wiedźminiak jest znany za granicą i było tam właśnie o tym fanowskim tłumaczeniu z anglojęzycznego forum CDProjektu, gdyż oficjalne tłumaczenie na angielski jest podobno dosyć suche, a i Sapkowskiemu też chyba nie podeszło.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
(20-05-2015, 18:05)Negatywny napisał(a): jak można wydać serię książek z tak kolosalnym potencjałem komercyjnym i spierdolić tłumaczenie?

Tak samo jak można od 2007 roku pakować miliony dolarów w marketing serii gier, dwoić się i troić by zwiększyć ich popularność i uznanie na świecie, i jednocześnie wyłożyć się na czymś takim jak porządny przekład dialogów, ogólnego pisarstwa i voice actingu, tak by błyskotliwość serii została przekazana, a nie jawiła się jako koślawa, niezgrabna, piąta woda po "Grze o Tron".

A przekonanie, ze Wieska nie da sie porządnie przetłumaczyć, bo jest "zbyt slowiański", to bzdura.

A co do książek, nie czytałem całych powieści, a jedynie fragmenty przekładu i były naprawdę kiepskie.

This is not Warcraft in space!

Odpowiedz
Uzupełniłem właśnie wiedźmińską kolekcję o kompendium o świecie gier.
[Obrazek: 04d1f1416937552.jpg]

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości