Audio commentaries AKA komentarze reżyserskie
AŁDIO KOMENTARIS. Zazwyczaj znane jako "komentarze reżyserskie" po Polsku, albo "komentarze ałdio", bo się składaja z dźwięków (głównie wydobywających się ustami).

Dlaczego zakładam osobny temat, skoro są dwa PRZEKOZACKIE tematy o dodatkach i dodatkach DVD? No bo ponieważ bo interesują mnie KOMENTARZE AUDIO. I to PRZEDE WSZYSTKIM komentarze nagrane przez reżyserów.

Szukam przede wszystkim takich wartościowych, które dużo mówią o powstawaniu filmu, pracy nad nim, i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej...

Sam dotychczas nie słuchałem ich wiele, ale mogę polecić (choć bardziej ze względu na zabawę, a nie na wartość merytoryczną):

- KISS KISS BANG BANG, bo słuchanie Vala Kilmera i Roberta Downeya Jr. razem to prawie jak sequel filmu. Do tego jest też Shane Black.
- OCEAN'S ELEVEN, bo Brad Pitt przez cały czas nabija się z Clooneya (którego niestety w komentarzu nie ma). Jest oprócz niego Matt Damon i jakiś drugi ziomek, Andy Garcia.
- SŁYSZAŁEM, że komentarz Tarantino do TRUE ROMANCE jest super. Został nagrany chyba jeszcze przed RESERVOIR DOGS albo niedługo po (film wyszedł w 1993, ale komentarze nagrywa się zwykle przed premierą). Nie słuchałem jeszcze, ale to Tarantino, więc wierzę w jakość jego nawijki o filmach.

Pozdrawiam was wszystkich, ściskam i całuję. Mam nadzieję, że możecie polecić mi jakieś fajne, mądre komentarze. I nie będziecie bucami, w końcu ten temat to super miejsce dla waszych rozważań i pięknych, mądrych dyskusji.

Idźcie i miłujcie bliźniego, bo świat jest piękny, a filmy wieczne.

Crov

PS Bardzo fajniusi kanał z komentarzami:

http://www.youtube.com/user/grindhouse141?feature=watch

[Obrazek: robert_de_niro_dans_heat_1995_de_michael...erence.jpg]
"W tej scenie dałem keczap, żeby była symbolika, że będzie krew, bo się strzelają." - Michael Mann
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Od początku do końca widziałem chyba tylko dwa filmy z komentarzem - Across the Universe i Aviatora. Oba bardzo dobre, ale szczególnie polecam ten drugi. Nie dowiecie się z niego za wiele na temat powstawania samego filmu, bo praktycznie przez 3 godziny Scorsese opowiada o Hollywood pierwszej połowy XX wieku. Świetnie się go słucha.

Odpowiedz
Do tej pory widziałem tylko jeden film w całości z komentarzem i jest to rzecz jasna nic innego, jak HEAT. I, co tu dużo gadać, komentarz jest znakomity. Może we względach czysto rozrywkowych lekko suchy, ale przecież nie o to chodzi, a poza tym Mann potrafi mimo wszystko zaciekawić przez bite 3 godziny, szczególnie, kiedy kogoś autentycznie interesują kulisy powstawania jego dzieła oraz inne ciekawostki z nim związane. Dla Mentala to pozycja obowiązkowa (choć pewnie zna na pamięć).

Drugim komentarzem, który polecam, ale nie zdołałem jeszcze obejrzeć go w całości, jest koment obsady do Scotta Pilgrima, który jest po prostu mega fajny i śmieszny - jedyny minus jest taki, że trzeba lubić film, mieć nastrój na takie coś i najlepiej towarzystwo.

Poza tym na ogół komentarzy słucham wyrywkowo, rzadko kiedy w całości, bo najczęściej kończy się na tym, że przełączam na oryginalną ścieżkę, by po prostu oglądać film :) Wciąż jednak zabieram się pod tym względem za parę tytułów i kiedyś dopnę swego :)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Komentarze są dodatkiem przez który tyudno mi przebrnąć, bo zazwyczaj oglądanie z komentarzem kończy się... oglądaniem bez komentarza. Z tych z którymi miałem do czynienia i przetrwałem całość:

- Coppola do Draculi i pierwszego Godfathera
- zbiorowe do Aliens i Terminatora 2, oraz Cameron solo do Titanica
- historyczny do Titanica
- LOTRy - zarówno reżysera i scenarzystek jak i obsady.
- Bay - Transformers 1 i 2, Twierdza
- Total Recall - Arnold i Verhoeven - Verhoeven jest dośc irytujący i w Robocopie i Starship Troopers nie dałem rady, ale z Arnoldem na QDVD gdzie komentarz tłumaczył lektor dałem radę robiąc to i tamto przy włączonym TV
- Mortal Kombat - z laser disca
-G.I.Joe Rise of Cobra - reżyser i scenarzysta
- Predator 2 - dwa komentarze, jeden reżysera, drugi bodaj scenarzystów, próbowałem do jedynki ale przy McTiernanie się usypia w 5 minut
- Stallone - Expendables, Rambo, Rocky Balboa
- Masters of Universe - reżyser
- Transformers The Movie - Chris McFeely - dla fanów świetna sprawa, miałem okazję gostkowi pogratulować udanego komentarza na jednym TFowym forum.
- Favreau do Iron Mana 2.
- Star Trek Motion Picture - tak audio jak i komentarz tekstowy, podejrzewam że równie dobre będą z kolejnych treków ale jakoś nie zebrałem się by je również zaliczyć.
- Unforgiven
- Daredevil Dir Cut
- AVP - Henriksen w trakcie odbiera telefon :) Nie polecam, ciągłe wzajemne lizanie się po tyłkach.
- AVP-R - czyli bracia Strause się tłumaczą.
- Batman & Batman Returns - nie polecam, chyba że ktoś lubi słuchać dwugodzinnego "You know, I mean... I mean... you know"

Nie dotrwałem do końca (zazwyczaj oznacza to "odpadłem po 10-20 minutach):
- Conan The Barbarian - Millius i Arnie
- cokolwiek Ridleya Scotta co próbowałem obejrzeć z komentarzem (Alien, Blade Runner, Gladiator, Kingdom of Heaven)... nie, wróć, Thelmę i Louise dałem radę tylko już nie pamiętam co to był za komentarz.
- Robocop, Starship Troopers
- Predator
- każdy komentarz do Spider-Manów Raimiego jaki próbowałem przesłuchać
- każdy komentarz do X-Men jaki próbowałem przesłuchać
- Superman The Movie i Superman II Donner Cut

Najlepsze filmy 2017: 1. Blade Runner 2049   2. Thor: Ragnarok  3. Sztuka kochania

http://filmozercy.com/

Odpowiedz
W całości wysłuchałem chyba jedynie komentarza do "Martwego zła 2", przy mikrofonie usiedli Bruce Campbell, Rob Tapert i nie pamiętam kto. Poopowiadali trochę ciekawostek, parę anegdot (choćby o tym jak James Cameron katował Billa Paxtona, że koniecznie musi on zobaczyć Evil Dead 2), pośmiali się z aktorstwa Campbella i w sumie tyle, sympatyczna rzecz, ale raczej tylko dla najwierniejszych fanów.

Odpowiedz
Ja zawsze staram się najpierw obejrzeć cały film, potem inne dodatki i na końcu obejrzeć film ponownie tylko już z komentarzem audio.
Dojście do tego etapu tj. ponowne obejrzenie filmu z komentarzem trwa zazwyczaj długo.
Dlatego do tej pory wysłuchałem jedynie komentarzy do filmów:
Gladiator
Zaginiony Horyzont
Dobry, zły i brzydki
Adwokat diabła
Bilardzista
Na bank mogę polecić dwa pierwsze, gdyż były ciekawe i dobrze się ich słuchało. Sporo ciekawostek o rekonstrukcji filmu "Zaginiony Horyzont"
Sieciowiec, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Jan 2013.

Odpowiedz
Crov, wszystko od Camerona, koles zawsze fajnie i ciekawie nawija <ok>
Shine on You Crazy Diamond

Odpowiedz
Cytat:Ja zawsze staram się najpierw obejrzeć cały film, potem inne dodatki i na końcu obejrzeć film ponownie tylko już z komentarzem audio.

Ja z kolei oglądam wyłącznie materiały z komentarzem audio. A raczej "odsłuchuję", gdyż jakiś czas temu postanowiłem zrezygnować z dobrodziejstw obrazu na rzecz samego komentarza ze ścieżką audio z filmu. Zgrywam go na kasetę i puszczam w radio-magnetofonie marki Grundig-Unitra. Dzięki temu mogę się skupić na dialogach, słowach reżysera, a resztę sobie dopowiedzieć.

Odpowiedz
Ma to sens, bo zupełnie nie ma potrzeby oglądać filmu jeszcze raz, tylko z gadką reżysera. Co innego gdyby dodatkiem na płytach był komentarz reżysera polegający na tym, że ten stoi przy telewizorze i pokazuje, zaznacza na nim potrzebne rzeczy :)

Odpowiedz
simek napisał(a):...stoi przy telewizorze i pokazuje, zaznacza na nim potrzebne rzeczy :)
Np. taki Gmoch i jego komentarz do "Piłkarskiego pokera" to byłoby coś!

Odpowiedz
Ale Gmoch by musiał rysować, to prędzej picture-in-picture with Gmoch :)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon