Baza adaptacji na portalu książki
Cześć!
Od razu mówię, że nie chcę, by zostało to potraktowane jako "wredna reklama"; chodzi o to, że pewnie kogoś zainteresuje, bo jest to mega przydatna sprawa. Mianowicie, jestem w grupie twórców portalu książkowego (
Bookhunter), gdzie między innymi staramy się stworzyć jak największą bazę adaptacji, nie tylko filmowych, ale i z grami, serialami, sztukami teatralnymi, czy nawet utworami muzycznymi na podstawie poezji itp.
Pomyśleliśmy, że super byłoby mieć dużą bazę adaptacji filmowych w jednym miejscu, żeby wiedzieć, na podstawie jakich książek powstał film, gra, sztuka teatralna - albo na odwrót, widzieliśmy świetny film, a może książka, jeśli istnieje taka, jest jeszcze lepsza?
Oczywiście można znaleźć w otchłani Internetu jakieś listy adaptacji, jak się poszuka - ale nie są kompletne.
Jeśli chcecie pomóc, zgłosić swoje pomysły, czy po prostu poszukać adaptacji swoich ulubionych książek - zapraszam.
Podaję link do katalogu, który ciągle się rozrasta:
Adaptacje filmowe
Macie pytania, sugestie, propozycje udoskonaleń, brakujące adaptacje? Chcecie pomóc w rozbudowie portalu? Piszcie! Wszystkie uwagi bierzemy na klatę:)
aniakonda, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Oct 2014.

Odpowiedz
Szczerze mówiąc fajowy pomysł, ale szkoda, że można szukać tylko po tytule książki, a nie tytule filmu.

Odpowiedz
Pierwsza jaką chciałem sprawdzić - Pod Osłoną Nieba i brakuje. Książka Paula Bowlesa, adaptacja Bertolucciego z Malkovichem.
Poza tym ładnie, przejrzyście - moje gratulacje.
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Dzięki za sugestie! Pomyślimy nad tym, żeby dało się też szukać na podstawie tytułu adaptacji, z tym że większość z nich ma ten sam tytuł, co książka. Ale z drugiej strony, jest trochę z "kanonu filmowego" o innych tytułach.
A nad bazą cały czas pracujemy i dodajemy kolejne pozycje, więc za jakiś czas nie powinno być większych problemów. Jakieś jeszcze sugestie do tytułów do dodania - zapraszam :)

Odpowiedz
Brakowało tego na rynku i ogromnie się cieszę, że ktoś się za coś takiego zabrał, a co za tym idzie absolutnie wspieram inicjatywę. Warto byłoby też dodać taką rubrykę dotyczącą nowości w kinie - wiecie, zbliża się premiera kinowa w przeciągu nadchodzącego roku, to może ktoś by chciał przeczytać wcześniej książkę. Ja wielokrotnie mam na to ochotę, ale przez to, że dowiaduję się za późno w pierwszej kolejności idę do kina. Tak było chociażby z "Gone Girl" ostatnimi czasy.
"Byłem królem traktorzystów przy wyrębie lasu na cały Oregon i sąsiednie stany, a królem szulerów od powrotu z Korei i nawet królem opielaczy groszku na farmie w Pendleton - więc pomyślałem sobie, że skoro już mam być wariatem, to też muszę być pierwszym i najlepszym." Randle McMurphy

Odpowiedz
Przydałoby się (bo chyba nie ma obecnie takiej opcji), żeby można było sortować te książki według rożnego klucza np. nazwiska autora, tytułu, roku powstania, oceny, liczby głosów.

Odpowiedz
Jest sortowanie według kraju, czasu powstania, języka i formy (w katalogu książek); inne jeszcze kryteria filtrowania przemyślimy - dzięki! (chociaż oceny, liczba głosów w sumie są podane w rankingu książek)
Dobra myśl co do rubryki z nowościami kinowymi, będzie się trzeba tym zająć :)

Odpowiedz
Cytat:Jest sortowanie według kraju, czasu powstania, języka i formy (w katalogu książek)

Ale to nie jest typowe sortowanie "od/do". To co jest na stronie to po prostu ograniczenie ilości tytułów według wybranych przez siebie kryteriów, ale wciąż nie powoduje to uszeregowania adaptacji w jakiejś sensownej kolejności.
Podam przykład. Po prawej stronie mamy opcję "Okres powstania" (możemy wybrać okres z listy lub wpisać przedział lat). Gdy szukamy adaptacji z lat np. 1900-1935, to w wynikach pokazują się kolejno książki z 1925, 1907, 1934 czyli w zupełnie niezrozumiałej kolejności.

Cytat:inne jeszcze kryteria filtrowania przemyślimy - dzięki! (chociaż oceny, liczba głosów w sumie są podane w rankingu książek)

Owszem są w rankingu książek, ale również i tam nie są one uszeregowane od najwyżej do najniżej ocenionych lub pod względem ilości głosów.
Wiem, że może się to wydać nieistotnym szczegółem, ale są osoby takie jak ja, dla których jest to bardzo ważna, przydatna funkcja.

Odpowiedz
Jeszcze jedna propozycja - wiem, że to pewnie ogrom pracy, ale jeśli dodalibyście możliwość powiększania bazy przez użytkowników, dałoby się zrealizować:

czasem chcę sprawdzić, czy jakiś film jest adaptacją (stąd uwaga o możliwości szukania po tytule filmu), ale jeśli nie znajdzie mi go w bazie, może to znaczyć, że po prostu go nie dodaliście. Dlatego dobrze byłoby dodawać też wyniki dla filmów niebędących adaptacjami, z adnotacją "ten film nie jest adaptacją".

Poza tym jest też ten grząski grunt niby-adaptacji. Cameron musiał przyznać, że inspirował się Harlanem Ellisonem przy Terminatorze. Nie jest to adaptacja, ale... przewidujecie kategorię "inspirowane książką X"?

Odpowiedz
(29-10-2014, 09:02)military napisał(a): czasem chcę sprawdzić, czy jakiś film jest adaptacją (stąd uwaga o możliwości szukania po tytule filmu), ale jeśli nie znajdzie mi go w bazie, może to znaczyć, że po prostu go nie dodaliście. Dlatego dobrze byłoby dodawać też wyniki dla filmów niebędących adaptacjami, z adnotacją "ten film nie jest adaptacją".

Nie sądzę, by udało im się to zrealizować. Przecież wymagałoby to przeniesienia praktycznie wszystkich filmów do ich bazy i nawet jeżeli ograniczałoby się to do tytułu i informacji po myślniku, wymagałoby to kilku tysięcy uaktualnień rocznie. Prędzej uda im się stworzyć naprawdę pełną bazę adaptacji, niż bazę filmów, które nimi nie są.
"Byłem królem traktorzystów przy wyrębie lasu na cały Oregon i sąsiednie stany, a królem szulerów od powrotu z Korei i nawet królem opielaczy groszku na farmie w Pendleton - więc pomyślałem sobie, że skoro już mam być wariatem, to też muszę być pierwszym i najlepszym." Randle McMurphy

Odpowiedz
Nie mówię, że wszystko od razu i w stu procentach, ale gdyby można było dodawać pozycje, spokojnie użytkownicy sami ogarnęliby najpopularniejsze tytuły.

Odpowiedz
(28-10-2014, 23:59)Gemini napisał(a): Ale to nie jest typowe sortowanie "od/do". To co jest na stronie to po prostu ograniczenie ilości tytułów według wybranych przez siebie kryteriów, ale wciąż nie powoduje to uszeregowania adaptacji w jakiejś sensownej kolejności.
Podam przykład. Po prawej stronie mamy opcję "Okres powstania" (możemy wybrać okres z listy lub wpisać przedział lat). Gdy szukamy adaptacji z lat np. 1900-1935, to w wynikach pokazują się kolejno książki z 1925, 1907, 1934 czyli w zupełnie niezrozumiałej kolejności.

Jasne, już rozumiem. Katalog wyszukuje książki jako podstawę, a nie adaptacje. Celna uwaga, faktycznie byłoby fajnie szukać także wg roku premiery filmu.

(28-10-2014, 23:59)Gemini napisał(a): Owszem są w rankingu książek, ale również i tam nie są one uszeregowane od najwyżej do najniżej ocenionych lub pod względem ilości głosów.
Wiem, że może się to wydać nieistotnym szczegółem, ale są osoby takie jak ja, dla których jest to bardzo ważna, przydatna funkcja.
Ok, też już czaję. Również musimy nad tym popracować :)

Co do kolejnych postów. Podstawą portalu są książki i rzeczywiście, wymagałoby to mnóstwo pracy, filmów są miliony. Z tymi inspirowanymi też jest problem (choćby np. "Czas Apokalipsy" - jest tylko luźno na podstawie "Jądra ciemności" i wiele innych). Może kiedyś coś takiego wprowadzimy - teraz jesteśmy na etapie dodawania adaptacji książek, które już są w bazie i kolejnych dodawanych oraz tych najważniejszych. A użytkownicy oczywiście mają możliwość powiększania bazy, każdy może dodać książkę, adaptację :) (jako administratorzy musielibyśmy nie spać, jakby użytkownicy nie mieli takiej możliwości :D )
Dziękuję Wam za pozytywny odzew i sugestie!

Odpowiedz
Można już wyszukiwać w katalogu na podstawie tytułu adaptacji :) Sortowanie też będzie wprowadzone niebawem. Kinowe nowości na podstawie książek będą wprowadzone, tylko potrzebny jest ktoś, kto będzie nad tym czuwał - trochę brakuje rąk do pracy :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon