Belfer [CANAL+ Polska] 2016
"Belfer" to kicz. Scena, w której trzej byznesmeni wychylają spirytus tuż przed dopięciem dilu ze Szwedami, to jakaś megażenada. A młody Stuhr sory, ale już nie powtórzy swojej świetnej roli z "Gliny".

Odpowiedz
Bardzo dobry serial. Z Stuhrem mam taki problem, że zagrał bardzo dobrze i pasuje jako taki belfer/polonista. Nie umiem jednak uwierzyć w jego groźne sceny, czy jak się bije czy jak jest twardzielem, po prostu nie ma takiej charyzmy. Nie chciałbym go zmieniać ale ciekawym wyborem do głównej roli mogliby być Andrzej Chyra, lub Dorociński, gdyby nie grał w "Pakcie". Szczerze mówiąc serial obejrzałem głównie dla Sebastiana Fabijańskiego i nie zawiodłem się, bo kradnie każdą scenę, w której jest obecny. Kawał porządnego aktorstwa, a charyzmy w scenie ewakuacji z aresztu ma więcej niż Maciej Stuhr w całym serialu, w dodatku gra najlepszą postać. Ze starszych aktorów nie mam absolutnie do kogo się przyczepić, wszyscy na plus. Inaczej już jest z młodszymi aktorami. Cholera, albo grają średnio, albo tragicznie. Napisani też są koszmarnie. Jeśli według twórców tak wygląda młodzież licealna no to gratuluję wyobraźni. Największy zgrzyt mam do tego gościa:
[Obrazek: bez-tytulu20.png]
W życiu nigdy nie uwierzę, że cwaniaczkiem i postrachem w szkole może być taki chuderlawy pozer na strzała. Aktorsko może i się nawet wyróżniał, ale jego postać jest fatalna. Cieszyłem się jak dostawał lańsko od ojca, szkoda, że ruscy go bardziej nie skrzywdzili. No i w dodatku największy szajs serialu czyli
. To on powinien dostać wtedy kulkę. Fabuła jest bardzo wciągająca, a finał z rudą ogromnie mnie zaskoczył. Jeśli będzie drugi sezon, na pewno obejrzę. 8.5/10.

EDIT. Zapomniałem dodać, że intro to rewelacja.

Odpowiedz
Nieźle podzielone opinie tu macie odnośnie Belfra. Mnie niestety skutecznie odstraszył tagline "Śmierć nie czeka na przerwę":)

Odpowiedz
(29-03-2017, 19:43)Krismeister napisał(a): Bardzo dobry serial.

Oj nie. Niestety zgłaszam votum separatum.

Owszem, w porównaniu z takim "Paktem" (obojętnie którym sezonem) to arcydzieło, ale poprzeczka była zawieszona tak nisko, że chyba nawet jej nie było.
Powiem tak, oglądało się to całkiem nieźle i nie byłem znudzony. Aktorsko jest dużo lepiej niż w tym wspomnianym, nieszczęsnym "Pakcie". Stuhra nie lubię, a o dziwo zupełnie mnie nie drażnił. No i te dzieciaki/młodzież. Jestem pewnie w mniejszości, ale dla mnie dawali radę. Damięcki jest wprost urodzony do grania takich "śliskich" wrednych małomiasteczkowych biznesmenów.

Ale fabularnie to jest momentami komiczne. Już nie pamiętam całej listy zarzutów, które miałem do tego filmu. No jeden pamiętam:
Takie tam naciągane 6/10. Nie wiem kiedy sięgnę po jakiś polski serial, bo skoro "Pakt" i "Belfer" są nową jakością w polskim kinie/telewizji to szkoda czasu. Znajdę bez problemu dziesiątki seriali na które lepiej stracić czas.
Duży i dobry zawsze pokona małego i złego.

Odpowiedz
22 października o 21:30 premiera 2 sezonu. Mam wrażenie czy przesunęli godzine z 20? O ile wiem im później tym więcje mogą pokazać :P

Czekam, 1 sezon to fajna rozrywka, dobrze zrealizowana i spore zaskoczenie. Jestem ciekaw co wymyślili bo obsada jest bardzo zacna.

Odpowiedz
Sam Stuhr nie udźwignie drugiego sezonu. W dodatku jeśli znowu dadzą taką pokraczną młodzież to będzie mega słabo. Jeśli nie pojawi się jakaś postać z charakterem jak Kuś w jedynce to nie będzie tu czego szukać.

Odpowiedz
Moim zdaniem młodzież w 1 sezonie była jak najbardziej na poziomie.

Do obsady przede wszystkim dołączyli Aleksandra Konieczna i Mirosław Haniszewski. Plus gwiazda "Wołynia" która (mimo kiepskiej samej w sobie bohaterki) moim zdaniem zagrała rewelacyjnie.

Ja żałuję tylko braku Palkowskiego za kamerą.

Odpowiedz

Wygląda fajnie, klimatycznie. Czekam, jeden z tych seriali (jak Arrowverse) które wybitne nie są i nie będą, ale ogląda się bardzo przyjemnie i mają wiele plusów, tutaj zapowiada się, że 2 sezon będzie czymś podobnym, ale mroczniejszym i bardziej złożonym. Oby. 

Odpowiedz
Wczoraj pierwszy odcinek 2 sezonu. Na razie jest mniej wybuchowo niż w pierwszym sezonie, można nawet powiedzieć, że było nudno. W pierwszym sezonie inspirowali się trochę Twin Peaks (ale bez elementów nadprzyrodzonych) i mam wrażenie, że w drugim też trochę z TP wezmą. Chodzi mi o
Oczywiście dźwiękowcy znowu upychają wszelkie dźwięki z tła, byleby tylko dialogów nie było słychać.
W 2 sezonie jak na razie kompletnie brakuje mi aktorów takich jak Damięcki czy Fabijański, mogących jakoś wziąć serial na swoje barki.

Odpowiedz
Doppelganger - a jak radzi sobie aktorka znana z Wołynia Smarzowskiego czyli Michalina Łabacz?

Odpowiedz
W ogóle nie poznałem, że to ona na początku. No, nie wygląda na 18 lat. Gra taką troszkę kokietkę i widać, że ma za uszami. Na kolana mnie nie rzuciła. Lepiej wypadł ten Damian Kot.

Odpowiedz
(23-10-2017, 12:39)Doppelganger napisał(a): Wczoraj pierwszy odcinek 2 sezonu. Na razie jest mniej wybuchowo niż w pierwszym sezonie, można nawet powiedzieć, że było nudno. W pierwszym sezonie inspirowali się trochę Twin Peaks (ale bez elementów nadprzyrodzonych) i mam wrażenie, że w drugim też trochę z TP wezmą. Chodzi mi o
Oczywiście dźwiękowcy znowu upychają wszelkie dźwięki z tła, byleby tylko dialogów nie było słychać.
W 2 sezonie jak na razie kompletnie brakuje mi aktorów takich jak Damięcki czy Fabijański, mogących jakoś wziąć serial na swoje barki.

Ej, ale te głosy w głowie to bujda.

Ja wyczuwam za to inspiracje, zwłaszcza jeśli chodzi o klimat, "True Detectiv".
Kolejny epek zapowiada sie fajnie i dość świeżo.

Odpowiedz
Może i bujda, wkurzalem sie na to mamrotanie wiec może coś mi umknęło.

Odpowiedz
Mnie bardziej od Belfra kupił drugi sezon Watahy z polskich seriali. Lepiej się zapowiada od 1 serii sprzed kilku lat po dwóch odcinkach co widziałem. Nie będę głosił że najlepszy serial polski ostatnich lat, bo tak to można określić np. Artystów (słyszałem że podobno amerykanie planują swoją wersję zrobić Artystów) , ale dobra, porządna rozrywka (jak na razie).

Odpowiedz
On sobie z niej po prostu jaja robił. Jest dobrym aktorem, więc ttm bardziej.

Odpowiedz
Zgadza się, raczej sobie jaja robił. Ale nie porzucałbym tak od razu tego tropu - jednym z motywów odcinka była lekcja o demonach i Genius Loci.

Odpowiedz
No i tyle się naczytałem złego o tym serialu... a jest rewelacyjny jak na polskie warunki. Wciągnąłem cały sezon na raz i chylę czoła przed scenarzystą za mnogość twistów, podrzucanych tropów i bogactwo intrygi.

Fabuła jest ŚWIETNA znając już jej zakończenie. To było 10 odcinków wypełnionych po brzegi a puenta jest bardzo błyskotliwa w odniesieniu do niejednoznacznych wcześniejszych podpowiedzi.

Realizacyjnie to to jest niemal Hollywood: bardzo wysokie tempo, wyolbrzymianie momentów emocji i zwrotów akcji, dynamiczna i epicka muzyka Atanasa Valkova (swoją drogą nieźle, że go najęli). Reżyserię Palkowskiego tu widać - jak w Bogach akcja kinowo zasuwa do przodu.

Bardzo podobają mi się początkowe nawiązania do Twin Peaks, które na szczęście (wbrew moim obawom) okazują się być tylko hołdem a nie kalką - mimo wielu podobieństw ostatecznie fabuła podąża zupełnie innymi torami.

Pomysł na uczynienie głównym bohaterem intrygi tytułowego belfra jest świetny - w ten sposób obszar śledztwa poszerza się nie tylko na elity władzy, mafie i zwykłe społeczeństwo, ale też mocno zagłębia w społeczność szkoły. Ilość postaci mogących stanąć w szeregu podejrzanych jest oszałamiająca.

Aktorsko Stuhr jest tylko solidny, a jego protagonista spełnia zadanie. Nie kradnie ekranu, ale jest w pełni funkcjonalny. Ponad niego wybija się przede wszystkim Fabijański, a poza tym Królikowski i Grzegorz Damięcki. Bardzo solidni są Simlat i Pieczyński, a obie aktorki grające licealistki zjawiskowe - mimo paru słabszych momentów stworzyły naprawdę ciekawe kreacje. Jedna z nich w szczególności.

Wątek władzy jak kubek w kubek z "Układu zamkniętego".

Palkowski perfekcyjnie bawi się widzem, zwodząc reżyserią nasze odczucia względem postaci, które ukazują się ze znowu to innej perspektywy.

Koniec końców nie jest to oczywiście poziom Twin Peaks... można odnieść wrażenie, że twórcy byli aż odrobinę zbyt ambitni i parę momentów dałoby się przyciąć a dialogi podrasować. Prosta rozrywka bywająca czasem nieco cheesy, ale jako całość cholernie wysoki poziom, szczególnie na Polskę.

A i jeszcze dwie wady: pod koniec tworcy za bardzo chcieli dogodzic widzom i sypneli zbyt dużo lukru... a podstawka pod drugi sezon nachalna i banalna.

8+/10, jestem pod bardzo dużym wrażeniem.
Kłótnie na forach są jak wyścigi w domu wariatów: nieważne czy wygrasz, czy przegrasz, wciąż pozostajesz pacjentem.

Odpowiedz
Tak mnie ciekawi czy...
Generalnie istnieje spora szansa, że premiera była zmyłka i absolutnie nie ma co mówić o kolejnym prostym, toczącym sie w szkole śledztwie. A to się chwali bo "Belfer" robi coś czego nie robiś zagraniczne hity...zdaje się mocno zmieniać formułe. Oby faktycznie tak było.

Odpowiedz
Nikogo nie rozśmieszyło jak młodzież w tym liceum jest przerysowana? :)

Odpowiedz
Nie. Odczułem podobny przeskok "poziomu" w stosunku wies-miasto jaki sam przeżyłem więc na plus.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon