Black Mirror
Da sie z tego konceptu jeszcze wyciągnąć więcej spokojnie.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz

weee

Odpowiedz
Co za rasistowski tytuł! Ale super.

Odpowiedz
Genialny prezent na święta!

Odpowiedz
Specjal meh. Ot, wyciągnął sobie Brooker trzy niewykorzystane pomysły z szuflady i połączył pretekstową fabułką z tandetnym twistem który chyba każdy wykmini po jakieś 0.5 h. Do tego bardziej idzie to w tanie mindfuckowanie kosztem jakiejkolwiek logiki (choćby zakończenie wątku Hamma - rotfl) i ciekawszej rozkminy którą te pomysły mogłyby dostarczyć.
Why are you firing wallnuts at me?

Odpowiedz
Pierwsza opowiastka najlepsza, druga gorsza, a trzecia i twist najsłabsza (chociaż jak pomyślę co musiał czuć ten gość, to aż mną trzęsie). Jak mówiłem - dobry prezent na święta.

Odpowiedz
Special może i niespecjalny, ale żeby zaraz meh? Nowelki całkiem niezłe, z wyjątkiem motywu "blokady" -- już pomijam, na niby jakiej niby zasadzie miałoby to działać, ale po kij od mietły to komu potrzebne? Izolację można załatwić na setki innych, sensowych sposobów, a nie bawić się w taką dziecinadę. Przeniesienie blokady z fejsa poza fejsa nie dość, że mało wiarygodne, to jeszcze głupio wygląda. Przy okazji cierpi na tym psychologiczne prawdopodobieństwo głównej bohaterki -- nie wyobrażam sobie osoby, która miałaby aż tak ciężko upośledzoną empatię, by dobremu, zakochanemu facetowi zrobić takie świństwo. Chyba że w ten sposób ma się objawić zgubny wpływ nadużywania nowych technologii -- nieliczeniem się z niczym poza własnymi potrzebami i zidioceniem...

"Jedyne, co może uratować śmiertelnie rannego kota, to maleńki łyczek benzyny". 

Odpowiedz
Motyw blokady moze jest naciagany jako realistyczny zabieg, ale jest niesamowicie przerażający jako koncept, dlatego ja przymykam oko na jego wiarygodność. Oszaleć siedząc tysiąc lat w jednym pomieszczeniu z tą samą muzyką to jedno, a drugie to żyć nie mogąc rozmawiac z absolutnie nikim. Dwa straszne motywy.

Jezeli chodzi o sam odcinek to mnie się podobał, choc sprawia wrazenie zlepka niewykorzystanych pomysłów. Zwrot akcji troche na siłe, podobnie jak wątek Chaplinówny, ale generalnie jestem zadowolony. Podobało mi się.

Odpowiedz
Mnie zaczyna dobijać w tej antologii jedna rzecz - Brooker cały czas jedzie na jednej tezie że SOCIAL MEDIA TO ZUO. Nawet nie próbuje spojrzeć na sprawę pod innym kątem, dostrzec potencjalnych pozytywów, nie - zło i uj. Mniej więcej podobna sytuacja co z ludkami krzyczącymi że GRY TO ZUO. jakby jeszcze czasami próbował pojechać po jakimś innym współczesnym zjawisku to ok, a tak to nie - ciągle to samo do porzygu. O tym że zaczyna stosować coraz bardziej tandetne chwyty na "emocjonalność" rodem z tych gorszych filmów Von Triera nawet już nie mówię.

Odpowiedz
Ja tu nie czulem zadnych chwytów w stylu von Triera. W ogole. Nawet nie wiem za bardzo o czym mowisz. Aczkolwiek nie bede sie klocil, ze Brooker jest jakims geniuszem, bo ja z calego Black Mirror lubie tylko trzy odcinki i to tylko jeden tak bardzo, a pozostale uwazam za ciekawe i spoko.

Jezeli chodzi o teze to wynika raczej z tego, ze serial jest horrorem i thrillerem, wiec nic dziwnego, ze przedstawia raczej tę straszną stronę świata. Ale nie wiem o co Ci chodzi z tą tezą. O social media tutaj nie ma dużo, a ja nie pamietam innego odcinka, w ktorym social media odgrywalyby wieksza role - moze w pierwszym-pierwszym.

Odpowiedz
(25-12-2014, 01:11)Crov napisał(a): Motyw blokady moze jest naciagany jako realistyczny zabieg, ale jest niesamowicie przerażający jako koncept, dlatego ja przymykam oko na jego wiarygodność. Oszaleć siedząc tysiąc lat w jednym pomieszczeniu z tą samą muzyką to jedno, a drugie to żyć nie mogąc rozmawiac z absolutnie nikim. Dwa straszne motywy.

Myślałam sobie nad tym i o ile na początku pomysł wydawał mi się głupi, tak teraz widzę, że się myliłam. On jest przeidiotyczny. Blokada automatycznie działa na potomstwo, tak? No to weźmy taką sytuację:
I właśnie z powodu zupełnej niewiarygodności i nonsensowności tego konceptu jego przerażającą stronę diabli biorą :).

Podobał mi się natomiast motyw skanowania świadomości i wykorzystywania jej do własnych celów -- przypomniał mi się ten koleś u Lema, który przyniósł Ijonowi ludzką "duszę" zamkniętą w krysztale, tyle że tutaj "dusze" mogą zyskać ciało i zmysły... po to, by być niewolnikami, z którymi można zrobić, co się chce.

Cytat:nie pamietam innego odcinka, w ktorym social media odgrywalyby wieksza role - moze w pierwszym-pierwszym.

W "White Bear" częściowo, gdy widzowie nagrywali akcję i wysyłali na bieżąco na tłitery i inne fejsbuki, i trochę w odcinku o Waldo -- polem zdobywania popularności niebieskiego miśka były różne fejsbukowe apki.

Cytat:Brooker cały czas jedzie na jednej tezie że SOCIAL MEDIA TO ZUO.

Nieno, toć na tym się zasadza koncepcja całego serialu :P. A raczej na tym, w co może się przekształcić społeczeństwo, jeśli będzie tych social media i technologii używać nieumiejętnie i nieetycznie.

"Jedyne, co może uratować śmiertelnie rannego kota, to maleńki łyczek benzyny". 

Odpowiedz
Gdyby nie Hamm i jego charyzma, ten odcinek leżałby totalnie. Kurde, niech dostanie jakiś dobry angaż na jesieni, bo przecież szkoda patrzeć jak się marnuje go na odgrzewanie kotleta w Mad Menie.

Pierwsza historyjka - ok, druga - rotfl, zupełny idiotyzm rodem z horrorów dla trzynastolatków, trzecia - heloł, jest tam ktokolwiek? Czemu w przyszłości jest policja a nie ma sądów i adwokatów? Twist ok, pasował do całości, ale co z tego, skoro wszystko jest tak głupie i niewiarygodne? No i jeszcze superstraszne zakończenie... Logika wysiadła i poszła łapać autostop na antypody.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Jestem po s01e01 i nie bardzo rozumiem te zachwyty i określenia w stylu "genialna satyra", etc. Każdy ma oczywiście prawo do własnej definicji przymiotnika "genialny", bo to jednak sprawa subiektywna, lecz chętnie przeczytałbym argumenty przemawiające za tą rzekomą genialnością pierwszego epizodu.

Moim zdaniem praktycznie niczym (poza formą, naturalnie) się to nie różni od "performenców" grup pseudo-artystycznych, mających "zwrócić uwagę widza na [wstaw dowolny problem z dupy] przez [wstaw kontrowersyjny akt, typu wymalowanie krzyża gównem czy coś w podobnym guście]". Cała historia opiera się na bardzo banalnym pomyśle i w żadnym momencie poza tę banalność nie stara się nawet wyjść, zaś jej zwieńczenie, z grafomańskimi zbliżeniami na twarze ludzi przed telewizorami jest tak cienkie i pretensjonalne, że aż mnie zaskoczyło, mimo iż spodziewałem się słabego zakończenia. Dwie trzecie czasu mamy natomiast miernej jakości wypełniacze (bo samą "fabułę" dałoby radę pokazać w 15 minut), które są bez sensu i urągają logice (motyw z dublerem i tym, że odwaliliby coś takiego bez żadnej konsultacji z samym zainteresowanym premierem, to zdecydowanie najgłupsza rzecz jaką widziałem w tym roku... na 2 stycznia), a w dodatku same są takimi "mini-performencami", mającymi w zamyśle twórców symbolizować różne rzeczy (jak np. postrzelona reporterka, w ogóle też wtf akcja), jednak pokraczność tego wszystkiego i ogólny przerost formy nad zbyt oczywistą treścią (a potencjał był ogromny, naprawdę można było popracować dwuznacznością, nakreślić kilka punktów widzenia) skutecznie zniechęciły mnie do jakiejkolwiek głębszej rozkminy. Strona humorystyczna, która powinna być esencją satyry, tutaj też prawie nie istnieje. Reasumując - naprawdę dobry pierwszy kwadrans, później równia pochyła i marnotrawienie taśmy filmowej. Naciągane 5/10 za dobre (chyba) chęci.

Jeśli pozostałe odcinki też cechują się taką "subtelnością" to nie będę tracił czasu.

PS
Jak to jest wg niektórych "genialna satyra" to czym jest np., no nie wiem, Dr. Strangelove? Bądźmy poważni.

Odpowiedz
Trafiłem wczoraj w TV na drugi odcinek pierwszego sezonu.

Świetny pomysł i reżyseria, kapitalna scenografia, ale... czy satyra nie powinna być, bo ja wiem, inteligentna? Dająca do myślenia? Dosłowność i łopatologia z jaką ta historia uderza w świat mediów i współczesnych pożeraczy fast foodów (i "fast foodów", w każdej, również wirtualnej postaci) pozostawiła mnie w lekkim osłupieniu, bo oto zobaczyłem coś, co jest niemniej płytkie niż ludzie, których stara się krytykować.

Dziwne.

Odpowiedz
Tak, to jest słaby odcinek, chyba nikomu tu na forum się nie podobał. Obadaj 1x03 albo 2x01, to są odcinki które powinny Ci bardziej przypaść do gustu i zaimponować.
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Piekne - zartobliwe - podsumowanie Black Mirror ;)

http://the-toast.net/2015/01/20/next-black-mirror/

Next On “Black Mirror”

The Old Straight Track
A woman drives a sinister car down a sinister road. She is texting. She is in the hospital after being struck by a driver who was texting; the first half of the episode is only a dream. Her physician “blocks” her on Facebook after having an argument with his son, which kills her in real life. She goes to Hell. In Hell she is forced to derive ironic punishments for other women who have texted while driving.

The Clearinghouse Dolls
A bunch of dolls just kill everybody because they’re all so busy staring at their phones.

Be Seeing You
The hypocrities of our modern society are exposed.

Grendel’s Mother Pays A Visit At Tea-Time
A woman falls out of a plane and wakes up to find that it wasn’t a plane at all. It was her seven-year-old daughter, who she had murdered because she kept blocking the screen while she (the mother, that is) was trying to watch reality television. Now she’s trapped inside of reality television, and all of the judges are seven-year-old girls with cattle prods. The real monster is society.

Odpowiedz
Pierwszy odcinek podobał mi się najbardziej, inne nie mają nawet podjazdu. Drugi szalenie przypominał mi opowiadanie chyba Zajdla, w którym wykorzystany był prawie identyczny motyw. Reszta spowodowała przesyt. Niby jest to kreatywne, niby jest to satyra, niby otwiera głowę, ale jednak nie. Nie dostałem niczego niespodziewanego. Ktoś już narzekał na pokazywanie jednej strony medalu. Podpisuję się pod tym.

Odpowiedz

Odpowiedz
Zajebiście

Odpowiedz
Po ostatnim bieda specjalu kompletnie mi przeszło zainteresowanie tym serialem.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon