CINEMATOGRAPHY - zdjęcia w filmach + ulubiony kadr
Jeśli o mnie chodzi, to nie mogłem się zdecydować, zresztą podałem przykład tylko jednego filmu, więc chyba kilka kadrów krzywdy nie zrobi ; )

Odpowiedz
Mierzwiak do swojej zabawy prosił o jeden kadr, a ja z kolei z moją prośbą doceniam dużo kadrów. Nie, żeby psuć mu zabawę, tylko jestem ciekaw, jakie ujęcia ludzie uważają za ładne i samemu odkryć więcej ładnych zdjęć. :) Także more!
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Niestety nie ma nigdzie w ruchu tej sceny. Najbardziej klimatyczna rzecz, jaka spotkała Batmana:

[Obrazek: 01batman.jpg]
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
Moim bogiem zdecydowanie jest Roger Deakins. Przytoczone przez patyczaka Assassination of Jesse James... i Jarhead to orgazm dla moich oczu:

[Obrazek: jesse2_crop.jpg]
[Obrazek: tumblr_lf594wM3pH1qz7xv4o1_1280.jpg]

[Obrazek: jarhead-sam-mendes-01.jpg]
[Obrazek: tokio-drift-monologues-from-jarhead-open...-71347.jpg]
[Obrazek: jarhead-hd-dvd-20070516114838105_640w.jpg]
[Obrazek: large%20jarhead%20blu-ray10.jpg]

Odpowiedz
Muszę zobaczyć Jarheada:D

Odpowiedz
Hitch: +100 do szacunku :)

Crov, więcej powiadasz? Proszę bardzo. Cały zestaw z jednego z najlepiej nakręconych wysokobudżetowych filmów ever, choć jak na dzisiejsze standardy był stosunkowo tani:

[Obrazek: snapshotdvd000252201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd001612201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd002144201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd002820201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd002956201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd011649201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd014232201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd014644201212.jpg]
[Obrazek: snapshotdvd020006201212.jpg]

Plus - kto zgadnie z jakiego to filmu? :)

[Obrazek: snapshot20121210212908.jpg]
[Obrazek: snapshot20121210212958.jpg]
[Obrazek: snapshot20121210213029.jpg]

Odpowiedz
Z "Showgirls" :P
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Ano Jarhead ma masę zajebiaszczych zdjęć.

Odpowiedz
od 10:25 min.

Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Nie znalazłem co prawda ulubionego ujęcia ale te też zacne

"Czarny deszcz"

[Obrazek: 89_2_screenshot.png]
[Obrazek: 89_13_screenshot.png]
[Obrazek: Black+Rain+1989+BluRay.mkv_snapshot_00.1....56%5D.jpg]
[Obrazek: 643220-3.jpg]
[Obrazek: 643222-5.jpg]
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
(10-12-2012, 22:38)Craven napisał(a): Ano Jarhead ma masę zajebiaszczych zdjęć.

I pomyśleć, że zobaczyłem go w kinie tylko dlatego, że nie było już dobrych miejsc na Opowieści z Narnii ;]

Craven wrzucił Aliens, który warto zaznaczyć był pierwszym filmem w karierze Adriana Biddle'a. Jego ostatnim przed śmiercią był znakomicie sfotografowany V for Vendetta:

[Obrazek: V-per-Vendetta1.jpg]
[Obrazek: vendetta2.jpg]

Odpowiedz
Nie widzę tutaj prawdopodobnie jednego z pięciu najwybitniejszych żyjących operatorów, trzeba to zmienić. Panie i panowie, Christopher Doyle i trailer "Popiołów czasu":

Niestety nie mam żadnych fajnych kadrów pod ręką, a żałuję.

Odpowiedz
(10-12-2012, 22:21)patyczak napisał(a): Muszę zobaczyć Jarheada:D

Ja też. Deakins boss. Nie będę powtarzał tego co już napisaliście i wkleiliście. Szok, że gość nie ma Oscara na koncie. Już za same filmy Coenów mu się należy. Nie chce mi się wyszukiwać kadrów w tej chwili, ale w zamian zaproponuje może video, na które trafiłem ostatnio. Deakins o jednej z wielu znakomitych scen No Country... Jest też coś z Shawshank w innym klipie.

Swoją drogą, patyczak - szacunek za Twojego posta. Myśląc o moich ulubionych filmach pod względem zdjęć wypisałem sobie właśnie Jesse Jamesa, Black Hawk Down, Dziewczynę z perłą i Tree of Life, które mnie wkurwiło, ale wizualnie to chyba najlepszy film ostatnich kilku lat. No i Kubrick. Ten tracking shot z okopów plus sceny bitewne w Paths of Glory wiadomo klasyka. Z Barry Lyndonem jest o tyle problem, że film mnie totalnie zmasakrował, jeśli chodzi o zdjęcia chociaż generalnie nie przepadam za taką kolorystyką, mocno nasycone kolory itd.

Uwielbiam też zdjęcia Doyla, szczególnie w Hero:

Gdyby nie jego zdjęcia, nie wiem czy mógłbym cokolwiek dobrego powiedzieć o Limits of Control.

Z mniej oczywistych rzeczy, pamiętam, że pomimo szaro-zielono-brunatnej kolorystyki, niesamowite wrażenie zrobiły na mnie nie tyle kadry, co praca kamery w The Return. Może z innego powodu, ale zapamiętałem, na przykład, tę scenę:

Odpowiedz
Terminator 2

cała sekwencja gdy Arnie podchodzi do okna a przez żaluzje wbija do pomieszczenia światło plus chłodna tonacja:

[Obrazek: Terminator2_HandheldMinigun.jpg]

Alien - eksploracja spacje jockeya.

[Obrazek: Space+Jockey+in+Alien.jpg]

Manhunter
- najłądniejsza scena łóżkowa bez seksu ever ;)

[Obrazek: manhunter-scene-590x395.jpeg]
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Nie wiem dlaczego, ale nie mogę edytować poprzedniego posta a widzę, że źle się wkleił link do klipu na YT. Wiec wrzucam sam link, bez embedowania.

I widzę, że Albertino ubiegł mnie z Doylem. Mało widziałem z jego azjatyckich filmów, ale to co widziałem miażdży.

Odpowiedz
Droga do zatracenia

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=ZphC0_XpDp4
Cytat:Nie widzę tutaj prawdopodobnie jednego z pięciu najwybitniejszych żyjących operatorów

A pozostali czterej?:)

Odpowiedz
IMO z takich aktualnie aktywnych bezsprzeczna czołówka to:
Christopher Doyle
Emmanuel Lubezki
Janusz Kamiński
Robert Richardson
Vittorio Storaro

Odpowiedz
skoro jest Perdition, to i:

[Obrazek: AmerBeauty_069Pyxurz.jpg]

[Obrazek: Kevin+Spacey+American+Beauty.PNG]

oraz

Tańczący - cały film ze wskazaniem na scenę polowania
[Obrazek: 936full-dances-with-wolves-screenshot.jpg]

Open Range - nieziemski prolog (foto nie oddaje faktycznej jakości), ale i cały film właściwie
[Obrazek: open-range-movie-title.jpg]
[Obrazek: open19201cm6.jpg]

Zaklinacz koni - cały film to arcydzieło
[Obrazek: tumblr_mdbhhqKeq81rzhmt3o1_1280.jpg]
[Obrazek: TheHorseWhispererDVD_003.jpg]

choć i tak najpiękniejszy jest epilog z koniem na piasku (od 40 sekundy):

oczywista oczywistość:
[Obrazek: large_braveheart_blu-ray_1.jpg]
[Obrazek: large_braveheart_blu-ray_6.jpg]

[Obrazek: The_Dark_Knight_WPs___Batman___by_GavDude.png]

i uwielbiam ten moment:

[Obrazek: The-Last-of-the-Mohicans-Drinking-Game-610x225.jpg]

oraz na koniec:

[Obrazek: UhS29IoZzT.png]

i

[Obrazek: 600full-poster.jpg]
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Wiedziałem że prędzej czy później ten temat zamieni się w jarmark filmików z YT. Zastanawiam się tylko jak gównianej jakości klipy mają pokazywać piękno zdjęć w filmie, no ale ok :)

PS. imageshack usunął mi screen z paznokciami z Showgirls. DAFUQ?

Odpowiedz
Mroczny Rycerz i Mroczny Rycerz powstaje

Mefisto wrzucił Mrocznego Rycerza, to i ja napiszę coś o Nolanowych Batmanach, bo to właśnie przez nie ostatnio mocno zastanawiam się o co chodzi w dobrych zdjęciach. A zaczęło się od tego, że usłyszałem od osoby, która wydawała się siedzieć w temacie, że Pfister to przeciętniak i takie też są zdjęcia do TDK, TDKR i Incepcji oraz to, że zdjęcia to przede wszystkim światło, a wymienione wyżej filmy są oświetlone bezpłciowo z finezją programu telewizyjnego. Zero malarskości. Ja się z tym nie zgadzam (z tą przeciętnością) i stąd moja rozkmina;) I widziałem, że u nas na forum też się trochę o tym dyskutowało.

Ps. ten gość chwalił za to Prestiż i Batman: Początek. I nie przeczę, że są tam świetne zdjęcia, ale moim zdaniem niczym szczególnym się nie wyróżniają - takich dobrych zdjęć jest pełno. W Prestiżu mógłbym wymienić jeszcze kilka poszczególnych kadrów, które zostały mi w pamięci, ale BB zlewa mi się w jedną całość. Chociaż pamiętam, że początek, gdy Bruce wędruje przez te azjatyckie doliny jest przepięknie sfilmowany.

W TDK i TDKR kadry się czymś wyróżniają, nawet jak ktoś uważa, że są kiepskie. Po prostu wzbudzają jakieś emocje. Zgadzam się, że zdjęcia to przede wszystkim światło. Ale w tym sensie, że to ono pada na kliszę czy cyfrową matrycę czy to tam jeszcze jest i tak powstaje fotografia albo film. Myślę jednak, że samo światło nie musi być koniecznie genialne (jak np. u Deakinsa), żeby można mówić o równie genialnych zdjęciach. Światło powinno być podporządkowane jakiejś idei - np. jego olewanie też może być świadomym zabiegiem, który wpłynie na charakter filmu.

Nie żeby Pfister olewał w dwóch ostatnich Batmanach światło, ale jednak muszę się zgodzić z brakiem finezji w tym elemencie. Obejrzałem sobie scenę gdy Bruce wchodzi do kanałów z kocicą i później walczy z Banem w TDKR i światło tam nie zachwyca. Nie wiem jak to wytłumaczyć, bo to bardzo subiektywne odczucia, ale spróbuję. Mamy (w teorii) mroczne kanały, ale oświetlenie jest strasznie ascetyczne. Pada jednakowo na wszystkie ściany, więc mroku nie ma (co z jednej strony zabija klimat jaki powinien mieć film o nietoperzu, zwłaszcza jeżeli zrobi się porównanie do filmów Burtona, ale z drugiej kreuje inny, ale o tym niżej). Albo odwrotnie, gdy Batman z Catwoman schodzi schodami, jest tak ciemno na pierwszym planie, że postacie zlewają się z otoczeniem, co można odbierać jako błąd operatora. Kiepsko wygląda także to, że światła w tunelach mają różną temperaturę i raz refleksy na lateksowym kostiumie Anne Hathaway są ciepłe a raz zimne. Najgorzej pod tym względem jest, gdy najemnicy zaczynają strzelać do Batmana. Światło za nimi jest ciepłe, a te z wystrzałów zimne i ostre. Miszmasz w jednej scenie (która mimo tych mankamentów i tak jest świetna). Albo jeszcze jeden przykład - Bane jest strasznie prześwietlony gdy wita Bruce'a.

Po prostu popatrzcie na wymienione przeze mnie lub Perfika kadry z Zabójstwa Jessego Jamesa i pomyślcie, że ta walka w kanałach mogła wyglądać tak jak tam, bo warunki ku temu były idealne. Gdy sobie to wyobrażam, rozumiem, że ktoś może mieć zarzuty do światła w TDKR.

Chyba mocno je skrytykowałem, ale napisałem przecież, że uważam te zdjęcia za świetne. Nie jestem hipokrytą, tylko myślę, że to świadomy i w pełni udany zabieg Pfistera i Nolana. Reżyser chciał całkowicie odciąć się od filmów Burtona z tym ich odrealnionym, lekko baśniowym klimatem i zrobić coś bardzo realistycznego (pozornie, ale jednak). Chłodny, niebieskawy filtr, pozbawione finezji, subtelności i malarskości światło tworzą klimat jak z sensacyjnego filmu Manna. Wszystko jest tu takie surowe, sterylne (te puste ulice czy sceny akcji nienastawione na bombastyczność) i ascetyczne, że sprawia wrażenie dokumentalności i realizmu. Choć może lepiej mówić o hiperrealizmie, bo Nolan jest tu dosyć ortodoksyjny w kreowaniu formy, która ma być jeszcze doskonalsza od rzeczywistości. Wspaniale współgra to z nową wizją Batmana, która do mnie osobiście przemawia.

Można mówić, że te zdjęcia nie są genialne, ale na pewno mają charakter i oryginalność.

Oczywiście zdjęcia do TDK i TDKR to także bardzo pomysłowe ujęcia ze świetnym kadrowaniem. Wierny zaleceniu Mierzwiaka z pierwszego posta wybieram po jednym z filmu:

[Obrazek: mrocznyrycerz.jpg]

Uwielbiam to, w jaki sposób kamera w ciszy podążą za Jokerem, któremu wiatr rozwiewa włosy niczym z reklamy jakiegoś szamponu.

[Obrazek: powstaje.jpg]

Tutaj ruch kamery przypomina mi filmy Malicka (Drzewo życia i Podróż do Nowego Świata), a najemnicy "tańczą" jak astronauci w Odysei kosmicznej. Cudo. Ale z drugiej strony w tym kadrze widać ten brak finezji w oświetlaniu (te przepalone, białe niebo).

A na koniec piękny kadr z Prestiżu, żeby nie było, że to nie żaden świadomy zabieg, tylko Pfister nie umie inaczej filmować:P

[Obrazek: presti.jpg]

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon