Ankieta: Jak oceniacie ten serial?
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
[Wyniki ankiety]

Chilling Adventures of Sabrina (2018- ) Netflix
[Obrazek: f26172f070b70c6883ad430dc98fffdfa3f16d33...00x630.jpg]

Oparta na powieści graficznej Roberto Aguirre-Sacasy wersja przygód Sabriny nastoletniej czarownicy, którą większość z nas pamięta z popularnego kilkanaście lat temu serialu komediowego z Melissą Joan Hart. W tym miejscu warto zaznaczyć, że produkcja Netflixa, za którą odpowiadali twórcy "Riverdale" odbiega od poprzedniej wersji tej historii praktycznie w każdym możliwym elemencie. Moim zdaniem dokonane zmiany i postawienie na horror wypada zdecydowanie na plus.

Nie zrozumcie mnie źle. Mam duży sentyment do wspomnianego wcześniej dzieła Neila Scovella i lubię do niego wracać, jednak trzeba powiedzieć, że przy tej inkarnacji wypada bladziutko.  Poprzednia wersja była bowiem tak na prawdę niezobowiązującym sitcomem. Lekkim zabawnym oraz pełnym głupkowatych elementów (na przykład gadającego kota, który zasłużenie stał się ulubieńcem publiczności). Tu natomiast mamy mrok, grozę, szatana, okultyzm i ogólnie tak gęsty klimat, że można by go ciąć siekierą. Jak to trafnie ujął jeden z internetowych komentarzy, aż dziwne iż oburzeni propagowaniem satanizmu rodzice nie maszerują jeszcze z widłami i pochodniami na siedzibę Netflixa.

Na koniec warto podkreślić kapitalne kreacje aktorskie. Błyszczy przede wszystkim wcielająca się w tytułową rolę Kiernan Shipka, która udowadnia, że jej kapitalny występ w "February" nie był przypadkowy. Dzielnie sekundują jej jednak Miranda Otto, Michelle Gomez, Chance Perdomo i Lucy Davis.

Najlepszy film 2018: Suspiria

Najlepszy film 2017: A Ghost Story

Najlepszy film 2016: Zwierzęta Nocy

Najlepszy film 2015: Lobster

Odpowiedz
Jedno pytanie. Jest Salem?
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
Jest, ale nie mówi.

Odpowiedz
Waaaat?
"Let's talk about this plan of yours. I think it's good, except it sucks. So let me do the plan, and that way, it might be really good."

IMDB rating

Odpowiedz
Ja obejrzałem wczoraj pilota - co ciekawe serial jest z duppingiem, który oczywiście szybko zmieniłem na napisy - i jestem zaintrygowany. Zdziwiło mnie, że twórcy nie mają nic przeciwko pokazywaniu przemocy i krwi. Jest mrocznie, jest klimatycznie, aktorzy całkiem spoko. No i czarny humor bardzo dobry.

Oglądam dalej :)
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
Jestem po pierwszym odcinku.

Na początek: zdjęcia w 2,35:1!!! (te obiektywy rozmazujące / zniekształcające boki kadrów są fantastyczne), oświetlenie i scenografia to poziom nieosiągalny dla wielu filmów kinowych. Na Lucyfera jak ten serial WYGLĄDA.

Zaskakuje, mimo akcentów humorystycznych, poważne podejście do tematu. Jest krwawo, mrocznie, a "chwała Szatanowi" pada tu od niechcenia jako naturalna część życia bohaterów. Czekam na komunikat Watykanu <3

Casting idealny na każdym planie, za gadającym Salemem nie tęsknię, zwłaszcza że tutaj kot pelni zupełnie inną rolę. (Swoją drogą czadową miał postać zanim przybrał formę kota)

Czy możemu udać że tego dialogu o szkolnym klubie dla kobiet wspierających kobiety który miałby obalić biały patriarchat nie było? :)

Odpowiedz
(28-10-2018, 00:07)Mierzwiak napisał(a): Czy możemu udać że tego dialogu o szkolnym klubie dla kobiet wspierających kobiety który miałby obalić biały patriarchat nie było? :)

Też mnie lekko to uwiera, podobnie jak czarny kuzyn-gej, ale walić to. Ogląda się przyjemnie mimo wszystko :)
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
Dialogów o obalaniu patriarchatu jest podobno dość duzo :) a co do Shipki - żadne February, a Mad Men - jedna z najlepszych ról dziecięcych ever, w dodatku aktorka dorasta na naszych oczach.

Serial sprawdzę jakos na dniach, właśnie dla córki Dona Drapera.
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Naiwnie zapytam: ale te dialogi to serwują czarne charaktery?
Nic dziwnego, że zakneblowali Salema: to głodny władzy samiec. Rzucałby niepoprawnościami politycznymi na lewo i prawo.

Odpowiedz
(27-10-2018, 23:45)Badus napisał(a): Waaaat?

Normalnie! Zmieniono origin story tej postaci i jest goblinem przybierającym postać kota, a nie zaklętym człowiekiem. Wyjaśnienia tego faktu są dwa (przynajmniej na takie się natknąłem). Po pierwsze Salema gra tym razem prawdziwy kot a nie marionetka, więc byłby problem ze zgraniem ruchu ust z wypowiadanymi słowami. Po drugie zaś podczas kręcenia zdjęć okazało się, że Kiernan Shipka ma uczulenie na koty, więc naturalną koleją rzeczy interakcje między nią a Salemem musiały zostać ograniczone do absolutnego minimum. 

Odpowiedz
Tak w ogóle to Salem nigdy nie był gadającym kotem, dopiero sitcom wprowadził ten pomysł i na nim wzorowały się późniejsze wersje przygód Sabriny.

Odpowiedz
Ehh, żeby Wiedźmin tak wyglądał od strony zdjęć...
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz
(28-10-2018, 00:07)Mierzwiak napisał(a): Na początek: zdjęcia w 2,35:1!!! (te obiektywy rozmazujące / zniekształcające boki kadrów są fantastyczne)
To chyba po prostu anamorfy. Rzeczywiście ładnie - anamorfy zawsze na propsie.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Trzy odcinki za mną. Póki co bardzo przyjemna produkcja, taki misz-masz Jeziora marzeń z horrorem. Milczącego Salema kupiłem, chociaż ten sitcomowy na zawsze w moim sercu.
Motywy społeczne w ogóle mi nie wadzą, ot dobrze pasują tutaj do tematyki wiedźmowej i sytuacji rozdarcia tytułowej bohaterki. Także turboprawaki dupa cicho ;)

Ps. Ulubiony motyw póki co - ukaranie futbolistów :]
"Let's talk about this plan of yours. I think it's good, except it sucks. So let me do the plan, and that way, it might be really good."

IMDB rating

Odpowiedz
Nie no, gadający kot to był taki fajny znak rozpoznawczy serii. Szkoda go i to bardzo. Zwłaszcza, że z tego co czytałem, komiksowa seria na której bazuje serial, też go posiadała, choć miał tam inny origin, niż ten sitcomowy.

Zresztą prawda jest taka, że goblin gadał i te wszystkie chowańce w formie zwierząt też gadają - tak przynajmniej wnioskuje po pierwszych 2 odcinkach - tylko, że jedynie czarownice ich słyszą.
zombie001, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Jul 2013.
"MAD MAX: FURY ROAD" - MotY 2015
"SŁUŻĄCA" - MotY 2016
"GHOST STORY" - MotY 2017 

Odpowiedz
Już Mierzwiak wspominał, że Salem w oryginalnym komiksie nie mówił. Od siebie dodam, że tam był również rudy.

(28-10-2018, 19:00)Badus napisał(a): Także turboprawaki dupa cicho ;)
[Obrazek: BlankHeavyBantamrooster-small.gif]

Odpowiedz
Nie wiem jak inne wersje, znam tylko sitcom, a o istnieniu komiksów dowiedziałem się dzisiaj ;)

Co jak co ale

IMDB rating

Odpowiedz
(28-10-2018, 14:36)Crov napisał(a): To chyba po prostu anamorfy. Rzeczywiście ładnie - anamorfy zawsze na propsie.
Anamorfy zauważyłem w paru ujęciach przez charakteryatyczne rozmycie zwłaszcza góry kadru, wydaje mi się że to o czym piszę to jednak coś innego, no ale mogę się mylić.
Sam format to 2,20:1 a nie 2,35:1 jak błędnie napisałem.

Po 5 odcinkach - jest coraz ciekawiej, a sam 5 epizod to taki klasyczny monster of the week z fajnie wplecionym wglądem w charaktery bohaterów, ich lęki i uczucia.

Odpowiedz
@OGPUEE

Jasna sprawa, ale Mierzwiak nawiązywał do oryginalnego "Sabrina the Teenage Witch" (swoją drogą nie myślałem, że to takie stare), a ja do "Chilling Adventures of Sabrina" z 2014 roku :P
zombie001, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Jul 2013.
"MAD MAX: FURY ROAD" - MotY 2015
"SŁUŻĄCA" - MotY 2016
"GHOST STORY" - MotY 2017 

Odpowiedz
Muzyka w tym serialu to czyste złoto!

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon