Ciekawe efekty.
Hitchhiker`s Guide To The Galaxy - motyw z zamianą bohaterów w kukiełki z włóczki, jedna z nich wymiotowała wsopomnianą włóczką, efekt niekomputerowy, ake robiący wrażenie

Terminator 3 Bunt Maszyn - jedyna dobra rzecz z tego filmu to wygląd endoszkieletów z początku (scena walki z przyszłości) widać skos jakościowy w wporównaniu do T1 i T2

Superprodukcja - film mizerny, ale jest jeden fajny motyw, główny bohater je sałatkę, usłyszał jakiś tekst i skamieniał :) ciekawie pokazane

Mortal Kombat - robal Skorpiona i zamrażanie Subzero, także zabieranie dusz przez Shang - Tusng`a

Piękny Umysł - gołębie :)

Odpowiedz
Crowley - po co ten apostrof? "Shang Tsunga" i w porządku jest :)

Wracając do tematu, przypomniałem sobie dwa z kilku najbardziej nieoczekiwanych zestosowań efektów wizualnych:

- "Kontakt" Zemeckisa - młoda Ellie biegnie korytarzem, a całe ujęcie okazuje się odbiciem w lustrze

- końcówka japońskiego "Kręgu". Żeby za bardzo nie spojlerować, napiszę tylko że chodzi oczywiście o Sadako i telewizor :)
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
Fajna scena była z androidem i białą krwią, którą prószył naokoło (zgadnijcie ki film?), a w Obcym Przebudzeniu to jak 3 obce siedzą se w klatve/celi i postanawiają wyjści i rozprostować trochę kulasy :wink:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost in time, like tears...in rain. Time to die.

Odpowiedz
Ja wymiękam za każdym razem gdy oglądam film o tym jak wrobili jednego królika :D Prawdziwa magia. Nie zapomne też jak pierwszy raz zobaczyłem przelot imperialnego krążownika z początku Nowe Nadziei (choć jestem rocznik '84, dość szybko się z tym zetknęłem). A najcudowniejszy efekt specjalny(choć to się powinno nazywać chyba defekt specjalny:) jaki widziałem to ten który sam zrobiłem za pomocą mojego kompa: dokonałem cyfrowej amputacji moich kończyn (z wyjątkiem jednej nogi na której skakałem), na potrzeby krótkiego jajcarskiego filmiku (zwiastunu filmu "Meksykańska masakra piłką do cięcia metalu). :D Ale byłem z siebie dumny.
Tak na serio to jeszcze zakoczyły mnie:
Mimo wszystko bullet time z pierwszego matrixa.
Wszystkie "ciekłe" efekty w Terminatorze 2.
Posiekanie gościa w kostkę w Cube.
Rozwałka w Dniu Niepodległości.
Dużo rzeczy w Alienie 1 i 2.
Wszystkie wariackie cuda w Masce.
Jeszcze bym musiał Zemeckisa wymienić, acha no i Golluma z Władcy Pierścieni , dla mnie coś niesamowitego.

Odpowiedz
Bardzo ciekawe efekty można uzyskać, odrzucając pozornie najprostsze rozwiązania, na rzecz czegoś zupełnie nieoczekiwanego. Taki efekt osiagnięto w scenie gry młodych Mutantów w koszykówkę w "X-Men". Jeden chłopiec, dzięki teleportacji podaje piłkę samemu sobie i wrzuca ją do kosza. Pierwsza myśl, jaka przychodzi po obejrzeniu tego ujęcia, to użycie tego samego chłopca do trzech osobnych ujęć i poskładanie ich w komputerze (oczywiscie kolejnymi fazami tego efektu musiałyby być obrazy tła, innych graczy i samej piłki).

Otóż w rzeczwistości w tej scenie zagrało trzech braci bliźniaków. Każdy z nich podawał piłkę kolejnemu, a w kompterach po kolei ujawniano i wymazywano każdego z nich. Proste, prawda? :)

Odpowiedz
Adi napisał(a):Otóż w rzeczwistości w tej scenie zagrało trzech braci bliźniaków. Każdy z nich podawał piłkę kolejnemu, a w kompterach po kolei ujawniano i wymazywano każdego z nich. Proste, prawda? :)

tylko wtedy jeśli masz do dyspozycji takie rodzeństwo ;)
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Zawsze znajdzie się jakieś rodzeństwo: bracia Stanton w "T2", bliźniacy grający sprzątacza w "X-Men 2", koleś za sterami statku, podpływajacego do Liberty Island w "X-Men"(jego brat leżał na pokładzie), siostry Connor w dwóch scenach z "T2", masa bliźniaków w jednej scenie ulicznej w "Matrixie" - there's always something, jak mawiała Wioletka :).

Odpowiedz
no tak, ale z trojaczkami gorzej, a chyba ich miałeś na myśli

Odpowiedz
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=37809

Strzela mnie jak widzę tę listę. Star Wars logicznie rozwinęło istniejącą technikę efektową. Wiadomo, że trzeba było doprecyzować zgranie tła z wklejaną częścią - to zrobiono motion control. Ale gdzie temu odkryciu do np. pierwszego wykorzystania stop-motion czy filmowania ze zwiększoną liczbą klatek na sekundę, żeby uzyskać wrażenie wielkości i wagi?

Odpowiedz
Znalazłem ciekawostkę o Zodiacu, a konkretnie o świetnych efektach specjalnych wykorzystanych w filmie. Podobno ekipa filmowa chciała nakręcić pewne sceny w oryginalnych plenerach działania mordecy, ale mieszkańcy ulicy nie wyrazili zgody na zdjęcia. Od czego są spece od efektów. Moim zdaniem świetnie i dyskretnie przedstawione komputerowe manipulacje, a tak genialnego Matte Painting jeszcze nie widziałem. Zainteresowanych odsyłam do strony http://www.digitaldomain.com/ :shock:

Odpowiedz
military napisał(a):Strzela mnie jak widzę tę listę.

Zastanawiam się, co na 2. miejscu robi "Blade Runner" a na 3. "2001". Film Scotta jest wielki, ale efekty ma bardzo tradycyjne. A o filmie Kubricka nie będę się rozwodzil po raz kolejny :) . "Forrest Gump" powinien być wyżej, bo Zemeckis i Ralston brawurowo zatarli różnicę między realem i efektem. Niestety wciąż za mało wie się o efektach do "Obywatela Kane'a", które są równie doskonale poukrywane.

Odpowiedz
Byc moze analiza w F/X jakos by temu zaradzila? 8)

Odpowiedz
A i owszem, tylko daj mi materiały :P Dawno temu widziałem program o sztuczkach operatora Gregga Tolanda i autora efektów Linwooda Dunna. Niestety, w dodatkach DVD tego nie ma, w necie tez posucha... Ma ktoś coś?

Odpowiedz
http://www.widelec.pl/widelec/1,82861,4849046.html
to ilu statystów miał Spielberg? :twisted:

Odpowiedz
Nieważne ilu statystów, ważne, że miał Janusza Kaminskiego i ILM :). Swoją drogą chłopaki zrobili kawał solidnej roboty, full fuckin' respect, ale cztery dni to tylko okres zdjęciowy. Pracochłonna postprodukcja zajęła im o wiele więcej, ale o tym nie wspomnieli, żeby tępa gawiedź myslała, że to komputer sam wszystko zrobił :)

Odpowiedz
Witam. Z góry przepraszam, jeśli nie jest to właściwy dział na to pytanie, ale jakoś właściwszego nie znalazłem.

Kilkanaście lat temu puszczono do południa w polskiej TV (chyba nawet w ramach TV edukacyjnej) program na temat realizacji FX w filmach. Wśród różnych przykładów na metody tworzenia efektów, była pokazana scena, która nie daje mi spokoju do dziś (tzn poszukuję filmu z którego ona pochodziła). Scena pochodziła prawdopodobnie z jakiegoś filmu o wilkołaku/kach a pokazywała dosyć ciekawy morphing twarzy ludzkiej w wilczą. Był to efekt animatroniczny: model ludzkiej głowy (nie jestem pewien, ale chyba bez skóry, tzn. z widocznymi mięśniami), dzięki mechanizmom sterowanym przez kable miał wypychaną do przodu górną i dolną szczękę, dzięki czemu upodabniał się do psiej. Jednocześnie pokazano animatroniczną rękę, która w jednej ze scen filmu sięga po jakieś zawiniątko z małym dzieckiem (mogę słabo pamiętać). Akcja film działa się chyba w wieku XVII - XVIII, przynajmniej tak wskazywał strój jednej z bohaterek. Czy ktoś z Was kojarzy z jakiego filmu mogły pochodzić te sceny? Chciałbym go zobaczyć, efekt przemiany ludzkiej twarzy w psią wywarł na mnie straszne wrażenie :)

Odpowiedz
Na bank The Company of Wolves.

http://www.imdb.com/title/tt0087075/

Odpowiedz
O, pamiętam, że za młodu oglądałem to w telewizji i zrobiło na mnie wtedy mocne wrażenie dorosłym i bardzo mrocznym podejściem do bajki o Czerwonym Kapturku.

Odpowiedz
Gdyby nie XVII wiek to byłbym pewien, że to kultowa scena przemiany w "Amerykańskim wilkołaku w Londynie" Johna Landisa z 1981 roku :)

Odpowiedz
Oooo... wstyd, wstyd że jeszcze nie oglądałem tego czerwonego kapturka (czyli The Company...). "Amerykańskiego wilkołaka w Londynie" też z resztą nie, ale dosyć dobrze znam, faktycznie rewelacyjne efekty z tego filmu. Czyli ten "The Company of Wolves". Muszę poszperać. Dzięki!!!

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon