Dawno temu na Dzikim Zachodzie
Nie ma, lub nie znalazłem, na forum tematu o westernie. Gatunek już mocno zakurzony i zapomniany, ale jakże łatwo rozpoznawalny. Ogląda ktoś? Przyznam szczerze, że rzadko wracam już do starych, dobrych westernów. Czasu brakuje na nowe produkcje, nie mówiąc o powrocie do staroci, ale western to gatunek, który darzę największym sentymentem, bo to zamiłowanie przekazane przez ojca. :) Ktoś lubi? Ogląda, oglądał? Wolicie klasyczne, anty, czy może spaghetti? Jest jakiś film, który szczególnie Was urzekł? Jakiś twórca w ramach gatunku, który zaskarbił sobie Wasze uznanie? Może ktoś, tak jak ja, chce wrócić chociaż na chwilę w tamte rejony? Pogadajmy o westernach. Ja zacznę, chociaż nie będzie oryginalnie. 

[Obrazek: rio-bravo-movie-poster-1959-1010430838.jpg]

Jeden z pierwszych (a może nawet pierwszy?) western jaki zobaczyłem, a na pewno ten, dzięki któremu wsiąknąłem w ten klimat, to Rio Bravo. Mimo, że klasyczny western nie należy do moich ulubionych to ten film jest dla mnie sztandarowym przedstawicielem gatunku. Hawks stworzył film totalny, świetnie wyważony, z genialną obsadą, doprawiony fantastyczną muzyką. Klimat niepowtarzalny. Sentyment na wieki. 

Czy jest ktoś kto nie nucił tej piosenki? 

Odpowiedz
Znam całą piosenkę, śpiewam sobie co jakiś czas. Rio Bravo uwielbiam, westerny oglądam i wiele bardzo lubię. Więcej napiszę jak jakiś western sobie obejrzę, nie chcę oceniać z pamięci.

Jedno jest dla mnie pewne, król gatunku jest tylko jeden!
[Obrazek: gbuperkins_thumb_7df458d6-1770-4a55-9384...1410241662]

Odpowiedz
Temat widzę tak żywotny, jak omawiany gatunek filmowy. :) Niezrażony (jeszcze), wrzucam kolejny film z mojej osobistej westernowej topki, tym razem od Krwawego Sama. 

[Obrazek: large_l4gC8XpnWW7Vr6ul7sUZo5HI8hx.jpg]

Mówisz Peckinpah, myślisz Dzika Banda. A nie, zaraz, ja myślę Pat Garrett i Billy Kid! Dziką Bandę oczywiście również bardzo cenię, bo to rewelacyjne kino, ale to opowieść o dwóch przyjaciołach po przeciwnych stronach barykady jest moim ulubionym filmem tego reżysera. Dzieło Peckinpaha jest przygnębiające, przepełnione żalem i tęsknotą za tym co bezpowrotnie minęło. Billy Kid pragnie niczym nie skrępowanej wolności i nie chce pogodzić się z faktem, że Zachód jaki zna, odchodzi w zapomnienie. Pat Garrett ulega tym zmianom, porzuca dotychczasowe życie i jako szeryf wyrusza w poszukiwaniu dawnego kompana, ku własnemu potępieniu. Genialny duet - Coburn i Kristofferson, przepiękne zdjęcia i krajobrazy, świetne dialogi, fantastyczna muzyka Dylana. Antywestern pełną gębą. 

Czyż nie jest to jedna z najbardziej przejmujących scen w historii westernu? 

Odpowiedz
W moim top westernów króluje niepodzielnie Tombstone. Dalej Unforgiven. Na półce postawiłem też Magnificent Seven (1960), The Quick and the Dead, Wild Bunch, Dances with Wolves, Revenant, Open Range, 3:10 to Yuma (remake), The good, the bad and the Ugly i Once upon a Time in The West (choć do tych dwóch ostatnich zdarzyło mi się wrócić tylko raz po pierwszym seansie), no a do tego jeszcze Lone Ranger i kilka części Winnetou :)

W dzieciństwie to był jeden z moich ulubionych gatunków filmowych, utkwiły mi w pamięci jeszcze Broken Arrow (1950) (zwłaszcza Debra Paget), oraz serial "How the West was Won".
Film roku 2017 - Blade Runner 2049
Dno roku 2017 - SW: The Last Jedi

Odpowiedz
Lone Ranger strasznie trudno mi rozpatrywać w kategorii dobrego westernu. Taki twór Piratopodobny, z tym że na Dzikim Zachodzie. Jestem na nie. Z tego co pamiętam to na uwagę zasługiwały jedynie piękne krajobrazy i momentami niezła muzyka Zimmera.

Ja dzisiaj krótko.

[Obrazek: v1.bTsxMTIwNTA5NTtqOzE3MzE5OzEyMDA7MTUzNjsyMDQ4]

Mój absolutny numer jeden, arcydzieło gatunku. Western totalny. Genialna reżyseria i sposób prowadzenia narracji, kapitalny scenariusz, wspaniałe zdjęcia, niesamowita muzyka Morricone, rewelacyjna obsada z hipnotyzującym Henry'm Fondą w życiowej roli, tajemniczym Bronsonem, świetnym Robards'em i piękną Claudia Cardinale. Film absolutnie perfekcyjny. 

A otwarcie? Czysta poezja. 

Odpowiedz
Gdy ktoś mnie pyta o ulubione westerny(nikt tak nie robi, ale musiałem użyć jakiejś figury stylistycznej do wstępu) to wspominam dwa tytuły :

1.The Great Silence

Wyjątkowo ponury makaroniarski anty-western, w którym diaboliczny Klaus Kinski mierzy się z francuskim milczkiem, w śnieżnej scenerii z którą ostatnio nie potrafił poradzić sobie Tarantino. Corbucci zaś umie wykorzystać dobra natury i posługuje się chłodnymi warunkami pogodowymi niczym Fincher w "Se7en". Dzieło autora oryginalnego "Django" można nazwać swoistym nihilistycznym manifestem, albowiem cała historia ma w sobie posmak ciążącego nad bohaterami fatum. Jakby tego było mało, cynizm zakończenia zwala z nóg i kopie leżącego widza. Warto zobaczyć, chociażby po to, aby podziwiać Klausa prezentującego się tak :

[Obrazek: Il-grande-silenzio-Sergio-Corbucci-1968-2.jpg]

2.Cut-Throats Nine
[Obrazek: 20160303185654725.JPEG]
Kolejna zimowa przygoda. Tym razem mamy do czynienia z  "Dziką Bandą", tylko, że bez litości, skrupułów i jakiegokolwiek poczucia dobrego smaku. Obserwując poczynania szalejącej na ekranie ekipy zwyrodnialców, zaczynamy modyfikować swoje poglądy nt. figury tzw. "antybohatera".O ile Eastwoodowi i Nero prawie zawsze można kibicować, tak oglądając w akcji tych rzezimieszków, towarzyszy nam jedynie uczucie trwogi i obrzydzenia. 

Odpowiedz
Podbijam "The Great Silence". Znakomita rzecz. Szkoda, że nigdzie niedostępna w przyzwoitej jakości :/
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Zgadzam się, Il Grande Silenzio to bodaj najlepszy western Corbucciego (przynajmniej z tych, które widziałem). Ciężki, depresyjny klimat, posępna muzyka Morricone, świetny Kinski i zabójcza zima. Film, który wywrócił wartości znane do tej pory w westernie do góry nogami.

Jak Corbucci to wiadomo - Django, jego najbardziej znany film. W ostatnich latach, dzięki Quentinowi, obejrzało go na pewno parę osób, które wcześniej nie wiedziały, że coś takiego istnieje. 

Ciekawostka odnośnie jednego z westernów Corbucciego. W filmie Il Mercenario Franco Nero gra polskiego najemnika, Sergieja Kowalskiego. 

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon