Downsizing (2017) reż. Alexander Payne

W sieci pojawił się właśnie pierwszy zwiastun nowego filmu Alexandra Payne'a. Co ciekawe Payne znany jako twórca obyczajowych historii z lekką nutą komedii wziął się tym razem za film z wątkiem sci-fi. Trailer prezentuje się naprawdę na wysokim poziomie, mimo że średnia na RT jak na razie nie powala specjalnie. Liczę na całkiem oryginalnie przedstawiony tak oklepany w kinie temat, jakim jest zmniejszanie człowieka oraz na jeszcze większą masę dobrych dowcipów z nim związanych.

To kolejny film, który też trochę czekał na realizację, bo w 2009 r. w projekt zaangażowani byli m.in. Meryl Streep i Paul Giamatti. W obecnej obsadzie są za to: Matt Damon (jeszcze 2 lata temu by mnie zniechęcał do kupna biletu, ale już do niego przywykłem xD), Christoph Waltz, Hong Chau, Jason Sudeikis oraz Kristen Wiig. Polska premiera 12 stycznia 2018.

Odpowiedz
Obyczajówki to nie mój ulubiony kawałek kina, ale Payne'a lubię. Sideways, Nebraska czy nawet Descendants to sympatyczne filmy, przede wszystkim z inteligentnymi scenariuszami, dobrze zagrane i wyreżyserowane. Lubię taki humor, jednocześnie bez przesadnego zadęcia i dramy.

To wygląda tak sobie, gdyby nie nazwisko reżysera właśnie. Pachnie trochę banalnymi przemyśleniami o "być czy mieć". Wizualnie też wolałbym chyba coś mniej sterylnego. Ale zobaczymy, wierzę w inteligencję i talent Payne'a.

Odpowiedz
Przesympatyczne, mam tylko nadzieję że nie skończy się na oczywistym wniosku że posiadać więcej to nie znaczy być szczęśliwszym :)

Odpowiedz
Ej, naprawdę uroczo to wygląda!

Problem w tym, że zarówno na "Spadkobiercach" jak i "Nebrasce" prawie pociąłem się z nudów :/
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
A mnie akurat te dwa filmy bardzo przypadły do gustu, z chęcią obejrzę nowy film Payne'a i koniecznie muszę nadrobić jego wcześniejsze uznane filmy, czyli "Wybory", 'Schmidta" i Bezdroża".
I can see your conciliation. I wanna see your conciliation.

Odpowiedz
(12-09-2017, 19:10)Mierzwiak napisał(a): Przesympatyczne, mam tylko nadzieję że nie skończy się na oczywistym wniosku że posiadać więcej to nie znaczy być szczęśliwszym :)
Wręcz przeciwnie: Payne próbuje przemycić aż zbyt wiele intrygujących pomysłów i ostatecznie nie wszystkie są spełnione.

Kolejny film z Camerimage 2017; ufam, że znajdziecie poprzednie trzy opinie w innych dedykowanych wątkach. O tym mam do napisania najmniej, bo jako jeden z filmów otwarcia trafił na moją obniżoną formę/zmęczenie i zdecydowanie wymaga powtórki, przemyślenia i przedyskutowania.

Bez wątpienia w formie jest Payne i choć bywał po drodze przeceniany, to pozostaje niezwykle konsekwentnym twórcą. Tym razem proponuje trudną do zdefiniowania w tonie, frapującą diagnozę społeczną. Dziwaczny film, naprawdę chwilami nie sposób przewidzieć, dokąd zmierza – scenariusz miesza szyki i chwilami wręcz rozłazi się na boki, ale to niekoniecznie coś złego; inaczej ma się sprawa z nierównościami tu i ówdzie. Na pewno jest tu sporo udanego Payne'owskiego humoru i typowy dla niego klimat, gdzie ciepła, optymistyczna aura empatii miesza się z szyderą i rozbrajającymi krwistymi dialogami. Nadal nie jestem zupełnie przekonany do Damona w kwestii ról amerykańskich przeciętniaków z problemami, ale za to mamy świetny drugi plan: Waltz mnie pozytywnie zaskoczył (choć już po zwiastunie spodziewałem się, że trochę urozmaici swoje emploi), niby nie jest to dla niego większe novum, ale jego przedsiębiorczy hedonista wzbudza sporo sympatii; to jednak Hong Chau być może ukradła całość i pewnie ma jakieś szanse na nominację oscarową. Znowu comedy-gold.

EDIT: "Nebraska" to chyba mój ulubiony film Payne'a, jakby ktoś pytał.

No nic, pewnie do zobaczenia w kinach w styczniu, mam ochotę na powtórkę! 7+/10 z szansą na więcej

Odpowiedz
Pomniejszenie - bardzo kiepsko. Film przydługi i nużący. Payne chyba do swojego dzieła chciał napchać zbyt dużo treści i nie zapanował nad całością. Fatalny, papierowy główny bohater, nic nie wnoszące postaci poboczne, ktorych relacje z protagonistą trudno w ogóle określić. Drugiego planu nie ratuje nawet Waltz, który gra ten sam charakter co zawsze. Właściwie to zaczynam powatpiewać w jego talent aktorski, bo jak dotąd nie widziałem go w innej roli niż wariacja na temat Hansa Landy. Cała koncepcja pomniejszenia dość szybko zdycha a mogłaby być tłem do jakichś fajnych obserwacji społecznych, tymczasem mamy tu jakieś echa lewicowego bełkotu o podziale na bogatych i biednych, trudnej sytuacji imigrantów i środowisku. Może ktoś widział w tym filmie coś więcej ale dla mnie to paździerz i zdecydowanie nie polecam. Fanom Damona (o ile tacy tu są) radzę już obejrzeć Suburbicon (też słaby, swoją droga), a Pomniejszenie omijać z daleka. 2/10

Odpowiedz
Wow, dawno nie widziałem tak miażdżących recenzji jak te, które dostał Suburbicon, szczególnie, że to ulubieniec Clooney i scenariusz Coenów a piszesz, że Downsizing gorsze?! Nie chce mi się wierzyć. O Waltzu z kolei widziałem coś, że w końcu wychodzi właśnie z roli Landy. Tak, czy inaczej szkoda, że Payne zaliczył wpadkę, bo lubię jego poprzednie filmy i nie wykluczam jednak podjęcia próby obejrzenia. 

Odpowiedz
Suburbicon wiadomo - straszliwe popłuczyny po twórczości braci Coen ale w części nie sposób mu odmówić jakichś walorów czysto rozrywkowych (może to jedyny powód, oprócz pieniędzy, dla którego bracia się podpisali pod tym filmem). Całość trzymała się jakoś kupy, a tutaj momentami walczyłem z chęcią opuszczenia kina. Dodam, że kilka starszych filmów Payne'na uwielbiam (Bezdroża, Schmidt).

Odpowiedz
Pięć słów: kurva, jakie to było nudne.

W dodatku o niczym a co najgorsze dokładnie tę samą historię, która w ostatnim akcie skręca w jakieś dziwaczne, jeszcze bardziej przynudzające rejony, dałoby się opowiedzieć... bez wątku zmniejszania.

Bardzo fajna Chau.

4/10

Odpowiedz
(13-01-2018, 23:29)Mierzwiak napisał(a): Pięć słów: kurva, jakie to było nudne (...)

W dodatku o niczym (...)
Bardzo fajna Chau.

4/10

+1

nie było 1/10 chyba tylko ze względu na nią.

Odpowiedz
Nie no jesteście trochę zbyt surowi. Albo to ja jestem pod wrażeniem fajności samego pomysłu wyjściowego i nie dostrzegam braku pomysłów na jego wykorzystanie? :)
W każdym razie Downsizing dołącza do obszernego grona filmów które okrutnie zmarnowały tkwiący w nich potencjał. Do momentu wprowadzenia się głównego bohatera do Leisureland jest bardzo przyjemnie, intrygująco, mi uśmiech nie schodził z twarzy, jednak potem jest tylko gorzej. W ogóle nie wykorzystano możliwości tkwiących w interakcji świata dużego z małym - ta istnieje właściwie tylko w opowieściach Dusana (Waltz), za to zdecydowano się na zupełnie niezrozumiały wątek z pierwszą osadą i kuriozalny pomysł Norwegów aby się schować przed globalnym ociepleniem. To znaczy sam pomysł jest ok, ale moment jego wdrożenie to jakiś absurd, nikt nie wyjaśnia czemu chowają się w tym schronie już, a nie za tydzień, miesiąc czy dziesięć lat. Kuriozum.

Ten film powinien pójść w stronę pokazania interesów Dusana i jego partnera + Damon mógłby im pomagać, tam trzeba było wymyśleć jakieś przygody. Albo zrobić mini-serial przedstawiający cały proces przejścia od eksperymentu do komercyjnego wykorzystania pomniejszania.

Nie rozumiem zachwytów nad azjatką - zwykła, wyszczekana postać, której głównym zadaniem jest wprowadzenie humoru do filmu. Rola jak rola, jestem w szoku, że czasami pojawia się wokół jakichś nagród.

Daje 5/10, ale dodatkowy szacunek dla Payne'a, że nawet taka komedyjka ma Rkę :)

Odpowiedz
(14-01-2018, 14:54)simek napisał(a): Do momentu wprowadzenia się głównego bohatera do Leisureland jest bardzo przyjemnie, intrygująco, mi uśmiech nie schodził z twarzy, jednak potem jest tylko gorzej.
Z tym się akurat zgadzam, tylko dla mnie ta ciągnąca się w nieskończoność bezsensowna reszta filmu z oczywistych względów rzutuje na całość.

Czy to nie byłby ciekawszy film gdyby po tym jak Wiig się rozmyśliła on zamiast zamieszkać w mieście małych wrócił z nią do domu i żyliby dalej jako takie dziwaczne małżeństwo? :)

Zmarnowanie obecności Wiig w obsadzie to jedno, ale Sean Patrick Harris i LauraDern w jednej krótkiej scence?!

Rka w sumie przydała się tylko w zabawnym dialogu o rodzajach dymania :)

Odpowiedz
Oczywiście, że ludzie zbyt surowo oceniają ten film. Jeszcze nieprzygotowanym widzom się nie dziwię. Zobaczyli w miarę zabawny trailer i myśleli, że dostaną komedię w której będą salwy śmiechu. Natomiast każdy kinoman znający wcześniejsze dokonania Payne'a nie powinien się aż tak dziwić. Payne, kolejny raz opowiada historię faceta w średnim wieku, który nagle orientuje się, że najlepsze czasy ma już za sobą.. a dalej jest kompletnie pogubiony w swoim życiu. A cały wątek zmniejszania ludzi jest tylko tłem.

Mnie ten film poprawił humor. 7/10
Trakt.tv Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!

Odpowiedz
Widziałem wszystkie filmy Payne'a, wszystkie oceniłem przynajmniej na 7/10 i jestem niezmiernie zdziwiony, że taki pomysł wyjściowy wykorzystał na nakręcenie ulubionego filmu 2017 roku w rankingu Leonardo DiCaprio (jak domyślam się z postów Mierzwiaka). Jak na tego twórcę wręcz koncertowe zmarnowanie okazji na satyrę dotyczącą klasy średniej, aż zastanawiam się co siedziało mu w głowie, albo czy czasem jakaś umowa ze studiem nie kazała mu połączyć dwóch szkiców scenariuszy zakurzonych w szufladzie. Może się mylę, ale chyba już nie sprawdzę w kinie.

PS. jednak nie wszystkie, zupełnie zapomniałem o Citizen Ruth.

Odpowiedz
(14-01-2018, 17:25)Ash_9001 napisał(a): Natomiast każdy kinoman znający wcześniejsze dokonania Payne'a nie powinien się aż tak dziwić.
Wcześniejsze dokonania Payne'a ciągną się w nieskończoność i są o niczym?

Cytat:A cały wątek zmniejszania ludzi jest tylko tłem.
Które służy czemu?

Odpowiedz
A czy jego poprzednie filmy są o wielkich problemach całej ludzkości? Raczej są to kameralne historyjki o zwykłych ludziach. Tak samo jest w Downsizing. Bohater myśli, że pomniejszenie sprawi, że jego problemy też się zmniejszą ale tak się nie dzieje. Dalej jest nieszczęśliwy. I to bohater Damona i jego "odnajdywanie siebie" jest głównym tematem tego filmu a nie pomniejszony świat. A cały wątek końca świata odbieram tak: Bohater grany przez Damona to gość o dobrym sercu, które chce pomóc ale nie wie jak. Miota się do tego stopnia, że chce się poświęcić dla całej ludzkości i zamknąć w bunkrze z bandą świrów... ;) Tak jakby Payne chciał powiedzieć, nie musicie od razu zbawiać całej ludzkości, wystarczy, że zaczniecie od pomocy swojemu sąsiadowi... a po drodze może przydarzy się coś dobrego.

Co do tempa filmu to nic nie poradzę na to, że niektórzy mają problemy z koncentracją.

Odpowiedz
A jeszcze inni z montażem :)

Odpowiedz
(14-01-2018, 18:02)Ash_9001 napisał(a): Co do tempa filmu to nic nie poradzę na to, że niektórzy mają problemy z koncentracją.
Ta idiotyczna uwaga to do kogo? Na jakiej podstawie zakładasz że problem leży po stronie widzów, a nie filmu? Żałosne są próby obrony filmu w których atakuje się publiczność.

Ja nie mam problemów z koncentracją (w przeciwieństwie do innych, na moim seansie ludzie słusznie wychodzili z tego filmu) jeśli to co widzę na ekranie ma sens i jest ciekawe. Ten film jest tego zaprzeczeniem.

Po co wydawać kilkadziesiąt milionów na realizację konceptu który nic nie wnosi do filmu i niczemu nie służy - oto ptawdziwa zagadka.

Odpowiedz
Atakuje publiczność... WHAT!? A tak na marginesie, ile razy byłem na dobrym filmie a ludzie na sali byli bardziej zaabsorbowani ekranami swoich komórek... Każesz mi przeprosić widzów, że mi się film podobał a im nie, bo nawet nie spróbowali go uważnie obejrzeć. Niestety czasami wina leży po stronie widowni, dlatego będziemy oglądali jeszcze 10 części Transformers a na ambitniejszego Blade Runnera będziemy czekać kolejne 30 lat :P

(14-01-2018, 18:28)Mierzwiak napisał(a): Ja nie mam problemów z koncentracją (w przeciwieństwie do innych, na moim seansie ludzie słusznie wychodzili z tego filmu)

Trochę atakujesz publiczność ;)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon