Dragon Age (seria)
Dla równowagi z Wiedźminem potrzebny wątek o Dragon Age, czyli ostatnim z trójcy dużych serii fantasy erpegowych, które wciąż żyją.

W pierwszego DA grałem dawno, podobało mi się - dopóki nie przyblokowałem się w jakiejś trudniejszej misji. Bo z tego co pamiętam, towary na sprzedaż są tam ograniczone, więc jak skończą się lecznicze napitki u sprzedawcy, to jesteś w pupie. I ja się w niej znalazłem.

Wątek jednak otwieram ze względu na Inquisition, w które zacząłem pogrywać i które zrobiło na mnie zaskakująco dobre wrażenie.

Po pierwsze: gra WYGLĄDA. Grafika jest wyborna, klimatyczna, czuć, ze miejsca są zamieszkałe. Wszystko wydaje sie naturalne, choć mapy są "sztuczne" i zamknięte. Modele postaci podabają mi się chyba nawet bardziej niż w Wiedźminie. Skóra wygląda bardziej żywo i prawdziwie, choć animacje są na podobnym poziomie, a modele raczej mniej szczegółowe.

Po drugie: motywacja. Fabuła jest sztampowa, ale w sumie fajna - i działa. Raz, że gram swoim bohaterem, którego sobie wymyśliłem, a dwa: nie mogę przesiedzieć wydarzeń z boku. Nie mogę być wobec nich obojętny.

Po trzecie: loot. Dobry loot, słodki loot.:)

Po czwarte: Fajna walka, dużo jej - bliżej Diablo niż Wiedźmina - ale taki to podgatunek. Do tego widok taktyczny, drużyna, aktywna pauza, duże możliwości rozwoju postaci... Fajowo. Chce się grać.

Po piąte: czadowy motyw z inkwizycją i zarządzaniem nią. Mapa świata jako miniatura w pokoju narad i zarządzanie własnymi siłami - proste, ale dobre, robi klimat i iluzję, że jestem kimś więcej niż siepaczem rąbiącym potwory.

Wady?

Na razie jedna, taka sama, jak w Wiedźminie. Menusy. Równie koszmarne, choć z innego powodu. Tam była rupieciarnia, w której ciężko cokolwiek znaleźć, porównać, przełożyć. Tutaj... hm, w sumie jednak jest to samo, ale rupieci jest mniej i są inaczej zaaranżowane. Przynajmniej nie ma tak jak w Wieśmaku, że zbieram każde zioło i konczę z miliardem w ekwipunku, bo nie wiem, czego w zasadzie potrzebuję, a sprawdzenie tego zajmuje mnóstwo czasu i wymaga robienia notatek. Tutaj przynajmniej wiem, czego szukam, i czy to mam.

Na razie za mną koło 5 godzin, ale jestem o wiele bardziej podjarany niż po takim samym czasie w Wiedźmaku.

Odpowiedz
Ugh. Dla mnie Inkwizycja to idealny przykład miałkiego, nowoczesnego erpega do przejścia i zapomnienia. Dobre walory produkcyjne, ale nic zapadajacego w pamięc, ani pod wględem fabuły, ani świata, ani rozgrywki, ani klimatu (czyli jak na erpega, nędza). A i jeżeli marudziłeś na tempo Wieśka, to poczekaj aż tu nabijesz więcej godzin. Dragon Age jest wręcz kwintesencją bezsensownego, open-worldowego rozdmuchania, w której dostajesz samego fillera. Momentami rozwiązywanie questów w tej gierce, przypominało grindowanie w MMO.

Cytat:Na razie za mną koło 5 godzin, ale jestem o wiele bardziej podjarany niż po takim samym czasie w Wiedźmaku.

Rotfl. Po czterech godzinach w Wiedzminie 3 pisałeś, o zachwycie i opadzie szczęcki. W kolejnym poście kilka dni pózniej, pisałeś, że to gra bliska ideału :) Tak wiec nie wiem czy to nie kolejny przykład Wojskowego wbijającego kij w mrowisko "bo tak".
"What writer wants to make compromises with story? Story is the only reason you're in it."
David Simon

Odpowiedz
Hm, cóż, najwyraźniej Wiedźmin znudził mnie na tyle, że początkowe dobre wrażenie uleciało.:)

Odpowiedz
Cytat:Przynajmniej nie ma tak jak w Wieśmaku, że zbieram każde zioło i konczę z miliardem w ekwipunku, bo nie wiem, czego w zasadzie potrzebuję, a sprawdzenie tego zajmuje mnóstwo czasu i wymaga robienia notatek.

Przecież w Wiedźminie są filtry. Filtrujesz sobie na "pokaż te do których mam potrzebne składniki", czy cos w tym guście i żadne szukanie w notatkach nie jest potrzebne.

Zarządzanie ekwipunkiem w W3 ewoluowało z pacza na pacz i ostatecznie całkiem zgrabnie to działa (bo zaraz po premierze, przyznam bez bicia, był kompletny chaos)

Jak jesteś "zbieraczem" to Inkwizycja może ci podpasować. Ja odpadłem po n-tym queście rodem z WOWa - zbierz 20 grzybów i przynieś do zielarza.

Odpowiedz
Ale tam się tak nie robi questów, tylko bierzesz co jest i idziesz, odkrywasz, a te zbierackie questy się wbijają w sumie same. Nie tak, że biorę jeden zbieracki i ruszam szukać grzybów.

Odpowiedz
20 godzin później. Wkręciła mnie ta gra na maksa, gejmplejowo to to, czego oczekiwałbym po Diablo 3, a czego D3 mi nie dał ze względu na zbytnie uproszczenie. DAI to złoty środek między "prawdziwym" rpgiem a hack'n'slashem i sprawia mi masę przyjemności.

Fabularnie... jestem rozdarty. Z jednej strony ta gra wydaje się zaprojektowana przez komitet ds. równości i braterstwa - mamy w tym pseudośredniowiecznym świecie idealnie wyważone proporcje między kobietami i mężczyznami, kobieta jest najsilniejszym rycerzem w drużynie, kobiety przewodzą głównym kultem w grze (jakby lustrzane odbicie katolicyzmu), mamy w ekipie białą, czarną, a nawet Hinduskę... ale całkiem fajne i zróżnicowane te postaci. Jako że to fantasy, kupuję tę "równość" - babki mogą w tej rzeczywistości być rycerzami równie często, jak faceci; czemu nie? Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ich rola jest podbudowana historycznie: kult kobiety, która wieki temu praktycznie zmieniła świat. Podoba mi się to odwrócenie ról w kontekście religii, jest zabawne kiedy facet próbuje dorównać kobietom w zakonie ale nikt nie bierze go do końca poważnie. Do tego bohaterowie mają charakter i nie nazwałbym ich napisanymi na kolanie (choć cała historia to sztampa że ja jebię).

Dialogi momentami drętwe (zwłaszcza pogadanki między członkami drużyny), ale z drugiej strony - frakcje ciekawie zarysowane, motyw "wybrańca" też mi się spodobał, bo w przeciwieństwie do innych gier tutaj większość zwyczajnie nie wierzy, że główny bohater został do czegokolwiek wybrany. Fajne jest to pozyskiwanie sojuszników, agentów, możliwość wybrania różnych sposobów na realizację zlecanych misji i osiąganie róznych korzyści (co w praktyce jest dość płytkie, ale robi spory klimat i jednak buduje gdzieś pod czachą poczucie, że sam kształtujesz sposób, w jaki działa twoja organizacja).

Na razie 9/10, bo nawet po 20 godzinach nie mogę się doczekać, kiedy wrócę do gry - satysfakcja z levelowania i zdobywania nowego sprzętu jest ogromna. Marzy mi się tylko, żeby Bioware wreszcie pozbyło się tego pieprzonego koła dialogowego, które zawsze zdradza, która odpowiedź przypadnie do gustu NPC-owi, a która nie.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon