Efekt vertigo
No to lecimy. W Mannowskim Manhunterze (adaptacji Harissonowskiego Czerwonego Smoka, jeszcze przed cala Lecterowską hecą, fajnie zobaczyć w roli Lectera kogoś innego niż Hopkinsa ;)), pojawia się ww. efekt Vertigo. Gdy agent Will Graham, po rozmowie z Lecterem 'adaptuje' sposób myślenia mordercy i ponownie odwiedza sypialnie ofiar następują dwa krótkie 'vertigo-ujęcia'. Pierwsze, zza pleców bohatera:

[Obrazek: 10980371rz7.th.jpg]

[Obrazek: 63802207zt9.th.jpg]

[Obrazek: 87682029gc8.th.jpg]

Potem, bardziej dyskretny 'vertigo-ryj'. Tak profesjonaliści nazywają kadrowanie twarzy z wykorzystaniem efektu Vertigo, serio. :)))

[Obrazek: 21ur1.th.jpg]

[Obrazek: 22os7.th.jpg]

[Obrazek: 23nf1.th.jpg]

Efekt jest niezly, oba ujęcia trwają niedlugo (pierwsze niecale 3 sekundy, drugie 5) i są dość dyskretne. Świetnie podkreślają 'przełom' jaki nastąpił w rozumowaniu Willa. Tyle. ;)

Stwierdzam że ujęcia są naprawdę dyskretne. Aby zauważyć różnicę musicie je sobie po kolei odpalić. Najlepiej zgrać na dysk i przelecieć Windosowskim podglądaczem.
Bodie: He's a cold motherfucker.
Poot: It's a cold world Bodie.
Bodie: Thought you said it was getting warmer.
Poot: The world goin' one way, people another yo'.

Odpowiedz
W Apocalypto efekt ten pojawia sie w jednej z koncowych konfrontacji Lapy Jaguara z zolnierzami. Fotek niestety brak, bo ogladalem wczoraj w tv. :(

Odpowiedz
Dobry artykuł. Gratki :)

Dawno temu, oglądałem jakiś niemiecki teledysk, w którym ten efekt był wykorzystany. Później widziałem jak teledysk był robiony (efektu nie pokazano już), ale piosenkarz siedział na zwykłym krześle: pomyślałem, albo to efekt komputerowy albo jakiś trik z lustrem czy coś. Wziąłem Betkę i poszedłem do studia wieczorkiem. Zacząłem bawić się z różnym zestawieniem zooma. W pewnym momencie zrobiłem krok w przód i oddaliłem obraz. No i proszę - nie znając nazwy, ani też techniki wyszedł mi ten efekt. Użyłem go w filmie amatorskim "Lekcja Życia" - kiedy młody ćpun robi "złoty strzał", aby scena wyszła poprawnie próbowaliśmy różnych kątów ustawienia kamery, teł oraz ręcznie i z wózkami. Na wózku wyszło znakomicie ale dodanie geometrii za plecami było najlepszym wyjściem. Uważam, że tego typu efekty najlepiej sprawdzają się w scenach: "O SHIT!" oraz o jakichś schizofreniach :)

Filmów z tym efektem jest wiele, ale jak trzeba sobie przypomnieć to pamięc zawodzi :)

Ahas: Wielkie nadzieje - z Ethan Hawk'iem. Scena, w której spotyka dziewczynę z dzieckiem w ogródku ( w tle słychać śmiech dziecka) - jakoś tak kojażę te ujęcie. Tam chyba był ten efekt.

M
loading podpis...

Odpowiedz
Kolejne wylapane ujecie. August Rush. 1:15. Brak fotek. :(

Odpowiedz
Ten efekt widziałem ostatnio w "Masce", w scenie kiedy do banku wchodzi Cameron Diaz (notabene to byl jej debiut), a Carrey wraz z kolesiem wpatrują się w nią i wywieszają jęzory.

Odpowiedz
patrz wyżej :P
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Ta scena jest opisana w artykule. ;)

Na marginesie - w najslynniejszej scenie Crash Haggisa wykorzystano efekt vertigo.

Odpowiedz
Najsłynniejsza scena to znaczy wyciąganie Newton z samochodu czy strzał do wiadomo kogo?
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Ta druga.

Odpowiedz
Rzeczywiście Mistrzu, efekt świetnie tam pasuje bo nadaje dramaturgii.
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz
Efekt vertigo jest też w serialu "Dexter" :D
Dokładnie odcinek 4 serii pierwszej około 26:50 :)

Odpowiedz
Zdaje się, że był ten efekt w jednym odcinku Jasia Fasoli pokazując twarz Atkinsona, kiedy to był w hotelu i okazało się, że własnie zjadł nieświeże ostrygi :lol:

Odpowiedz
Ten sam efekt będzie bankowo w nowym Hulku - http://www.movieweb.com/video/V08EmDKc6dpZ3L Na samym końcu jest podwójne ujęcie z użyciem tego bajeru :)

Odpowiedz
Właśnie miałem o tym pisać. Zdrowo się uśmiałem, zrobiliby to trzeci raz i zacząłbym się zastanawiać czy nowy Hulk to nie przypadkiem parodia.

Odpowiedz
Nie widziałem tego wcześniej. Rzeczywiście beznadzieja, ten efekt vertigo w ogóle nie pasuje do tej sceny, wygląda to aż zabawnie ;P

Odpowiedz
Efekt Vertigo można też zauważyc w jednej ze scen w filmie Opowieści z Narni: Książę Kaspian.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
byłem święcie przekonany, że było wymieniane, ale jednak nie - akurat dziś leciało, więc można przypomnieć, że i w Nienawiści jest tenże efekt, gdy bohaterowie stoją na jakimś moście czy coś i się nudzą - chwilowo fotek brak
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Było ale w wątku o "Nowościach na stronie" po premierze tekstu ;)

Odpowiedz
W nowym Hulku też jest efekt vertigo, gdy zielony kolega z finezją rozpieprza przewiązkę. Głupkowata mina Williama Hurta wspomagana jest rzeczonym efektem.

Odpowiedz
Było już o tym mówione Koleś.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości