Elysium (reż. Neill Blomkamp) 2013
Po Dystrykcie 9 Blomkamp zabiera się ponownie za s-f, które nie będzie rozgrywać się na Ziemi i ma dotykać problemów socjologiczno-politycznych. W obsadzie głównej są m.in Matt Damon, Fodie Foster, Sharlto Copley czy William Fichtner.

Jako że produkcja ruszyła, są i fotosy z planu, na których widać nieco innego Damona :) :
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=79655

Czekam na ten film bardzo, mam nadzieję, że świetny Dystrykt 9 to nie jednorazowy wybryk i reżyser ponownie zaoferuje co najmniej bardzo dobre kino. Matt Damon przypasi mi, o ile nie będzie grał mega twardziela. Tylko data premiery martwi, bo to dopiero 1 marca 2013r. Być może jest to na tyle wysokobudżetowe kino i stąd pewnie długa postprodukcja.
koronex1989

Odpowiedz
Budżet wynosi 120 milionów :) Też się nie mogę doczekać, bo o efektowność filmu się nie martwię znając również wcześniejsze prace Blomkampa zdecydowanie nie mamy tu do czynienia z jednorazowym wybrykiem. Mam tylko nadzieję, że tym razem pomysłu starczy na pełne dwie godziny, a nie jakieś 60 minut + strzelanki połączone z bieganiem, jak miało to miejsce w "Dystrykcie 9".

Odpowiedz
http://armadyne.net/

Odpowiedz
$120 mln? Czyli film dla górnych warstw nastoletnich? Blomkamp zapowiadał niedawno, że jego następne dzieło będzie mega krwawe i brutalne, oby nie zmienił zdania gdzieś po drodze.

Odpowiedz
Spokojnie do 2013 roku jeszcze sporo się wydarzy. Nie żebym coś krytykował, ale dla mnie trochę za wcześnie na zakładanie tematu z tym akurat filmem.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Blomkamp po 'District 9" mówił, że jego kolejny film też nie będzie jakiś strasznie drogi. Co by nie pisać, facet pokazał, że za 30 milionów się da, więc zapewne nie były mu potrzebne jakieś astronomiczne sumy. Jednak wytwórnie zabijały się o możliwość wyprodukowania "Elysium" i po prostu Sony wygrało "licytację" taką właśnie skromną sumką (pisali o tym w newsach tam i ówdzie). Zresztą, przy całym hajpie na Blomkampa powinna się raczej bez większych kłopotów zwrócić.

I wystarczy lepiej przyjrzeć się fotkom - nie wyglądają one na PG-13 (podpowiedź: jest krew).

Odpowiedz
Cytat:$120 mln? Czyli film dla górnych warstw nastoletnich?

Taki budżet jest akceptowalny przez wytwórnie, zresztą filmom z kategorią R coraz lepiej powodzi się w Stanach, a na rynkach zagranicznych mają wyjebane na jakieś chore kategorie :)

Odpowiedz
Cytat:Taki budżet jest akceptowalny przez wytwórnie, zresztą filmom z kategorią R coraz lepiej powodzi się w Stanach

Owszem powodzi się ale zazwyczaj komediom o 30-50 mln budżetu więc to trochę inny kaliber. Jeśli Elysium otrzyma R ze 120 mln budżetem to będę trochę zaskoczony.
koronex1989

Odpowiedz
nawrocki, chyba jednak trochę zaklinasz rzeczywistość. Ostatnio powstaje bardzo mało wysokobudżetowych filmów z eRką - takich powyżej stu milionów nie było już od bardzo dawna. W ostatnim czasie najdroższą produkcją z tą kategorię jest chyba "Girl with a Dragon Tattoo", która ma kosztować 100 milionów.

Owszem, ostatnio zawrotne wyniki osiągają komedie z tą kategorią, ale filmy science fiction? Niekoniecznie. Od czasu kontynuacji "Matrixa" nie było w tym gatunku hitów o ponad stumilionowym budżecie. A kiedy premierę miały kontynuacje "Matrixa"? Osiem lat temu.
Szybko badam neta i co widzę? Ostatnio filmy z kategorią R, nie będące komediami, zarabiają najwyżej 300-350 milionów. I fakt, że większa część tej kwoty pochodzi spoza USA, ale i tak nie jest to jakaś zawrotna sumka. Podzielić na pół (zysk kiniarzy), plus koszty promocji (czyli jakieś paredziesiąt milionów) i okazuje się, że wychodzimy prawie na czysto (pomijając rynek DVD, na którym często filmy przynoszą jednak spore zyski).

O ile o niczym nie zapomniałem, to właśnie "District 9" z kwotą 210 milionów zysku na świecie jest najbardziej kasowym filmem science fiction od co najmniej pięciu lat. Jest to świetna suma przy budżecie 30 milionów, ale tak ogólnie to nie są to żadne rekordy.

Co nie zmienia faktu, że w przypadku "Elysium" mamy do czynienia z trochę odmienną sytuacją, bo Blomkamp nie musiał chodzić i prosić włodarzy wytwórni, aby od łaski dali mu na film, ale to właśnie oni walczyli o niego. Bo w końcu jeśli Twój debiut za 30 baniek zarabia kilka razy więcej niż kosztował, to ile może zarobić drugi film jeszcze lepiej wypromowany?

Odpowiedz
Ostatnim wypas sci-fi za 100 baniek z hard-R był "Hollow Man". Co się zas tyczy "Matriksia", ja bym mu nie dał nawet pg13, no ale to nie ja zasiadam w masońskiej loży MPAA.

Odpowiedz
(10-08-2011, 20:52)koronex1989 napisał(a): Owszem powodzi się ale zazwyczaj komediom o 30-50 mln budżetu więc to trochę inny kaliber. Jeśli Elysium otrzyma R ze 120 mln budżetem to będę trochę zaskoczony.
Czy Łoczmeni nie byli droższym filmem z Rką? (tak wiem, łoczmeni nie sprzedali się zbyt dobrze).

Odpowiedz
Cytat:nawrocki, chyba jednak trochę zaklinasz rzeczywistość. Ostatnio powstaje bardzo mało wysokobudżetowych filmów z eRką - takich powyżej stu milionów nie było już od bardzo dawna.

Ale od bardzo dawna nie było tak zajebistego filmu s-f z eRką, jak D9 :) Dlatego też wierzę, że Blomkamp zdobył szacunek, producenci noszą mu kapcie i przypalają skręty, i że dostanie te swoje 120 baniek i całkowitą swobodę twórczą.

do kroćset fur beczek!, masz rację, zaklinam rzeczywistość :)

Odpowiedz
No i znowu ta sama paplanina o niczym :(

Skąd te informacje o budżecie?

Odpowiedz
I będzie o niczym przez, co najmniej, najbliższy rok :)

Informacja o budżecie jest oficjalnie podawana przez twórców. Więc odpowiadam, że z newsów.

Wikipedia chociażby wzięła od Reutersa: http://en.wikipedia.org/wiki/Elysium_%28film%29

Swoją drogą i tak zaniżyłem go o 5 milionów, bo widzę, że jednak 125 :P

Odpowiedz
Tylko dlaczego Blomkamp kręci Elysium skoro chyba kiedyś twierdził, że zabiera się za District 10?
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
District 10 nakręci po Elysium.

Odpowiedz
"District 10"? A po cholerę kręcić taki film? Dla mnie takie na półotwarte zakończenie jest dobre i nie chcę żadnego sequela.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Film był sporym sukcesem i, jak piszesz, skończył się takim trochę cliffhangerem. Sequel raczej przesądzony, zwłaszcza, że mówił o nim sam Blomkamp.

Odpowiedz
Ciekawa sprawa z tym budżetem. Inne źródło (1, 2) upiera się przy tym, że wynosi on niecałą 1/3 sumy, o której była mowa do tej pory. Zalecam sceptycyzm względem wiarygodności przynajmniej jednej z dwóch podanych stron, ale jednak abstrahując od tego, nie dowierzam jakoś, by Blomkamp tak od razu zdołał skołować 125 baniek i wolność artystyczną. Bo i już w ogóle wierzę, że przystałby na jakiekolwiek ograniczenia. Jasne, wytwórnia zarobiła krocie na D9, a miłym akcentem był gest sympatii od Akademii czy też uznanie krytyków, ale żeby od razu dawać mu tyle kasy na R-kę nie będącą elementem żadnej franczyzy? Może mam za mało wiary w Hollywoodzkie wytwórnie?

Ile faktycznie zostanie wpompowane w ten projekt jest mi raczej obojętne, byle było bezkompromisowo i bez wygładzeń, ale jednak zaciekawiła mnie ta rozbieżność. Jestem niemal pewien, że jakoś w 2010 roku źródła wokół Blomkampa donosiły, że liczy na 50-60 milionów. Matt Damon i Jodie Foster nie zwykli inkasować podobno jakiś przesadnie dużych gaz, ale jeśli akcja ma się dziać na innej planecie, to niezależnie od metody postawienia do życia strony wizualnej są to spore koszta... Spodziewam się bardziej precyzyjnych informacji bliżej premiery.

A propos debiutu filmu w kinach, to czy przypadkiem zdjęcia nie mają skończyć się w przed grudniem? Na imdb figuruje marzec 2013, ale być może jest to orientacyjne i faktyczna premiera odbędzie się szybciej? Toć nie wierzę, by post-produkcja zajęła im więcej niż pół roku...

Odpowiedz
Tak, media rozniosły nieprawdziwe informacje :) Film ma (podobno) budżet w wysokości ok. 40 milionów (chociaż sądzę, że przekroczą tę sumę - biorąc pod uwagę, że w rzecz zaangażowane są wielkie gwiazdy, Damon i Foster, byłby to w sumie budżet jeszcze niższy niż w przypadku poprzedniego filmu). Te słynne 120 milionów to nie była kwota, która miałaby być przeznaczona na produkcję filmu tylko suma jaką Sony wyłożyło na prawa do jego dystrybucji dystrybucji (koszmarnie wysoka jak na tak mały projekt). Polecam drugi link od kolegi powyżej - trochę więcej o samym filmie.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon