Ankieta: Co s
Nie ogladam amatorskich wariacji / zadnego nie widzia
[Wyniki ankiety]

Fanedity i wszystko co z nimi związane.
Temat załozony z mysla o szurnietych edytorach, którzy owladnieci obsesją na punkcie danego filmu/ów chcą go przemontować po swojemu, rozszerzyć o sceny dodatkowo, skrócić o x-procent itd.

Jako pierwszy przewodniczył bedzie Gieferg .

1. Wyciaganie filmu z DVD ( w tym z zabezpieczonego )

2. Programy do edycji materiału

3. Formaty wyjsciowe i metody kompresji

4. Budowa włąsnego menu
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Cytat:Jako pierwszy przewodniczył bedzie Gieferg .
Jak Gieferg jak to ty założyłeś temat- ty przewodzisz:)

Edit:
Wydaje mi się, że nieodpowiednie miejsce dla tematu. Bardziej pasuje do działu DVD
A dwa brakuje mi jeszcze jednej opcji do zaznaczenia w ankiecie, typu- nie oglądam, nie interesuje mnie to, lub coś w tym stylu.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Cholera. Cały czas nie chce mi opcji w ankiecie dodać. On pierwszy bo mu sie nei chciało pisać mailowo odpowiedzi :twisted:

EDIT : no przeciez pisze własnie, że 3ciej opcji mi nie przyjelo.
Dupa blada. Nie wyslalo mi ostatniej opcji i już chyba nie wysle. :cry:

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Cytat:On pierwszy bo mu sie nei chciało pisać mailowo odpowiedzi :twisted:
Że jak?

shamar napisał(a):Dupa blada. Nie wyslalo mi ostatniej opcji i już chyba nie wysle.
Coś źle robisz.

Odpowiedz
Zdecydujcie się czy ogarniacie to od nowa bo chcę coś napisać, a nie chcę by od razu wyleciało :mrgreen: . Szybko, póki nikt nic sensownego nie napisał hehe :mrgreen:

Odpowiedz
Danus napisał(a):Że jak?
Ze mu sie nie chce na milion pytan odpowiadać , tylko woli wyrzucic wszystko z siebie w osobnym temacie.

Danus napisał(a):Coś źle robisz.

Zrobiłem 3 opcje do ankiety , wylalem. Patrze : nie ma 3ciej. Wzialem edycje : dodałem 3 znowu. Patrze nie ma. i tak jeszcze ze 2 razy. A teraz już w ogole mi zniknela edycja ankiety ( pewnie ktos kliknal i juz sie nei da zmienić )

gigacz napisał(a):Zdecydujcie się czy ogarniacie to od nowa bo chcę coś napisać, a nie chcę by od razu wyleciało :mrgreen: . Szybko, póki nikt nic sensownego nie napisał hehe :mrgreen:

Już bym dawno załozył 2gi raz ale nie mam władzy nad wywalaniem całych tematów.

Odpowiedz
shamar napisał(a):Ze mu sie nie chce na milion pytan odpowiadać , tylko woli wyrzucic wszystko z siebie w osobnym temacie.
To dlaczego nie założy tematu sam?

Odpowiedz
A skad mam wiedzieć. Moze dlatego ,że to ja mialem pytania ?

Odpowiedz
Osz fuck to ten temat miał służyć jako pytanie? Nie wygląda na takiego :roll:
Od tego jest temat proste pytania.
http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=2084
Temat do wywalenia. Nie ten dział to raz a dwa rzecz nas tu interesująca chyba nie potrzebuje oddzielnego tematu.

Odpowiedz
Cytat:Od tego jest temat proste pytania.

To nie jest proste pytanie tylko zagadnienie o którym można magisterkę napisać :P

Cytat:1. Wyciaganie filmu z DVD ( w tym z zabezpieczonego )

DVD Fab, jesli nie daje rady to w połączeniu z AnyDVD.

Aktualnie jestem w trakcie edycji Supermana I i II, połączyłem obydwa filmy i skróciłem całość do 193 minut żeby był z tego jeden film pozbawiony motywów, które mnie zawsze wkurzały z cofaniem czasu na czele. Jak zwykle do edycji używam Womble, który jest dośc user friendly ale i prosty więc ma swoje ograniczenia (np nie radzę w nim robić rekompresji/konwersji do innego formatu bo to co wyjdzie do niczego sie nie bedzie nadawać).

Cytat:3. Formaty wyjsciowe i metody kompresji

Generalnie w zmienianie formatów się zazwyczaj nie bawię, ale zdarzyło mi się konwertować sceny ze zwiastunów w HD do postaci Mpega kompatybilnego z DVD i robiłem to za pomocą albo ConvertXtoDVD (szybko ale jakość gorsza) albo FAVC (dobra jakośc, ale dłużej trwa).

Cytat:4. Budowa włąsnego menu

W ConvertXtoDVD można stworzyć proste menu do filmu który sie w nim konwertuje (ale konwertować w tym nie polecam). Można wstawić muzykę, w tle jakieś video itp. Generalnie w menu sie nie bawię bo szkoda mi czasu i miejsca na płycie.

Mam już na koncie następujące fanedity:

- Dumb & Dumber Extended (ale dość słabo zrobiony bo to bł mój pierwszy)
- Alien - Hybrid (wszystkie sceny z obu wersji + 3 deleted scenes)
- LOTR 3 w 1 (całość w 3h40m) niestety w trakcie straciłem pliki i zostala tylko wersja robocza w avi
- TF:ROTF (-25 minut)
- John Rambo - mix dwóch wersji

I na pewno będzie więcej.
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.
------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz
Gieferg napisał(a):To nie jest proste pytanie
Pytanie jest bardzo proste, tylko odpowiedź już nie. Niech moderator przeniesie temat do działu DVD.

Odpowiedz
Hmmm.... albo F/X. Bo przyszło mi do głowy, chyba dzięki Shamarowi, by stworzyć wątek o "amatorce". Ale to już ja rezerwuję jak coś :razz:

Odpowiedz
Cytat:rzecz nas tu interesująca chyba nie potrzebuje oddzielnego tematu.

Rzecz nas tu interesująca na dobra sprawę potrzebuje nie tyle oddzielnego tematu, co oddzielnego forum.

np takiego jak to:
http://www.fanedit.org/forums/forum.php

(większość działów widoczna tylko dla zalogowanych użytkowników)

Inne kwestie o które Shamar pytał:

- do Womble nie wrzucaj vobów bo w miejscu ich zetknięcia lubią się pojawiać błędy na kilka klatek. Zamiast tego w PGC demux wyciągasz z DVD (zgranego na dysk) video i audio, wrzucasz obydwa do Womble, eksportujesz jako MPEG idopiero na tym pracujesz

- jeśli film jest za duży i chcesz go zmniejszyć tak żeby wszedł na DVD-5 to możesz to w 15 minut zrobić w Clone DVD (z tym, że utrata jakości może być widoczna, zwłaszcza gdy program wskazuje ci jakość 80% lub mniej), albo w DVD Rebuilder (który robi to lepiej ale i o wiele dłużej).

Clone DVD jakoś nie bardzo lubi DVD eksportowane z Womble'a, przynajmniej u mnie, czasem żeby je przerobić musiałem najpierw go oszukać i wsadzić film z DVD eksportowanego z Womble w strukturę jakiejś innej płyty (dotakich podmian służy Vobblanker - darmowy programik, prosty w obsłudze) i dopiero potraktować go Clonem.

Pomocne moga też się okazać niektóre uwagi z tego tematu.

PS. edycję na plikach avi sobie w ogóle daruj, szkoda czasu.

Jesli ktoś chciałby zobaczyć jakiś fanedit i nie wie od czego zacząć to polecam szczególnie - Jaws - The Sharksploitation Edit
------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedz
Danus napisał(a):Osz fuck to ten temat miał służyć jako pytanie? Nie wygląda na takiego :roll:
Od tego jest temat proste pytania.
http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=2084
Temat do wywalenia. Nie ten dział to raz a dwa rzecz nas tu interesująca chyba nie potrzebuje oddzielnego tematu.

Chyba nie czujesz jazzu. To temat od A do Z bedzie, no może do X. Dla kazdego co se edita chce robić, hej.

Myślałem o dziale FX ale zobaczyłem, że akurat w tym ktoś zalozyl temat o edycji kolorów wiec dałem tu :razz:

Gieferg napisał(a):PS. edycję na plikach avi sobie w ogóle daruj, szkoda czasu.

Dlaczego ? na krótkich klipach działa się ok .

I pytanie nie sadzisz , że dobrze jest konwertować przez h256 ? Z tego co zauważyłem to idzie to szybko a i jakość calkiem dobra.

Odpowiedz
Hmm... co prawda faneditów nigdy nie robiłem i nie mam zamiaru, ale na avi montowałem latami.

Jako że był to kodek DV (zrzucone bezpośrednio z kamery) to problemów nie miałem. Zaczynały się one wtedy gdy jakiś xvid musiałem wrzucić - np jak porównywałem serial z filmem "Ogniem i mieczem" musiałem zripować film z DVD. Okazało się to tak mozolne, bo po pierwszym ripie okazało się że Adobe Premiere nie czyta xvida - kilka razy ripowałem aż w końcu coś wyszło. Na szczęście nie zależało mi na jakości, a jedynie na określeniu czasu, więc wystarczyło, że widać było kto jest kim. Tak czy siak, przy avi polecam kodek DVD - może wam się przyda ta informacja.

Swoją drogą to robicie fanedity "dla jaj" by przerobić dramat na komedię np, czy po prostu chciece na przykłąd wzbogacić film o sceny usunięte, ale tak by dane dzieło było jak najbardziej profesjonalnie i dokładnie zrobione?

Odpowiedz
Odpowiedź B.

Dla jaj faneditów nie robię, montuję tylko takie edity, które wiem, że później będę nieraz oglądał zamiast wersji oficjalnej (np pierwszego Aliena już w innej wersji niż mój 120 minutowy edit nie oglądam bo i po co skoro jest w nim każda scena jaka została opublikowana w dobrej jakości).

Po co ludzie robią fanedity:

1) żeby przywrócić sceny usunięte (np mam Titanica w wersji 225 minutowej, albo Blade Runnera 135 min z możliwością włączania/wyłączania narracji deckarda i to w kilku wersjach czego nie daje żadne oficjalne wydanie, czy Alien łączący wszystkie sceny z obu wersji filmu + deleted scenes)
2) żeby wywalić sceny które w mniemaniu twórcy danego faneditu psują film (np Die Hard 4.0 bez sceny z samolotem czy zwłąszcza TF:ROTF bez sporej częsci durnego humoru)
3) niektórzy wywalają wątki im nie pasujące - np Pearl Harbor skrócone o godzinę i pozbawiony wątku romansowego.
4) niektórzy bawią się w poprawianie błędów (np Star Wars Revisited z masą drobnych poprawek - dodane brakujące dźwięki, dodana muzyka, nowe ujęcia z FXami, Han strzela pierwszy itd.)
5) grindhousowanie filmów - istnieje rewelacyjnhy edit Szczęk w takim stylu.
6) skracania filmu dla polepszenia tempa (king Kong), czy też po prostu żeby znany sobie film móc obejrzeć w innej postaci (jak mój edit LOTRa)
7) podmiana muzyki (Robocop 2 tego szczególnie potrzebuje i z tego co wiem aki edit powstaje)

i inne.

Dwa przykłady edytowanych scen:

Cytat:I pytanie nie sadzisz , że dobrze jest konwertować przez h256 ?

Nie wiem.
Nie korzystam z formatów których nie mogę odtworzyć na swoim odtwarzaczu DVD. Nie bawię się w edycję niczego innego niż materiał z DVD, ewentualnie HD do tej postaci przekonwertowane.

A w Womble raczej nic sensownego nie zrobisz na innych formatach niż MPEG, bo wyjdzie pikselowate g...o.

Odpowiedz
Gieferg, poruszyłeś temat o którym chciałem już wczoraj napisać, czyli fanedity "Titanica" i "Gwiezdnych wojen".

Pierwszy z nich, czyli Titanic White Star Line Edition jest naprawdę dobrze zmontowanym tworem z jednym bardzo drażniącym cięciem. W filmie mamy rozmowę Jacka i Rose o zachodzie słońca, a do tego wmontowano scenę w której rozmawiają o pasjach dziewczyny. Wstawiono ją przecinając ujęcie, w którym przechodzimy od jednego wątku do drugiego. Te cięcie tak mnie denerwuje swoją, gdyż zabieg operatorski był tak płynny, a tu co? Cięcie! Czy montażysta nie mógł na przykład umieścić jednej sceny po drugiej lub np. umieszczając efekt przenikania lub wyciemnienia?

Drugi przykład to "Star Wars Revisited". To co zrobił ten chłopak jest po prostu niesamowite (dodatkowe myśliwce, zlikwidowanie obwódek wokół modeli czy poprawienie koloru mieczy świetlnych). Zrobił to co powinno być już podczas tworzenia Edycji Specjalnej zrobione, a mimo to nawet w 2004 do DVD tego nie poprawiono (zielone miecze świetlne - fuj!). Ogrom tych ulepszeń jest po prostu budzi podziw. Ale jest tam też kilka rażąco niepotrzebnych zmian, które umieścił tylko dlatego że chciał się popisać umiejętnościami tworzenia efektów. Na przykład po co stworzył nową eksplozję Aldeerana? Stara była o niebo bardziej realistyczna. Wstawienie marszu imperialnego gdy pierwszy raz widzimy Gwiazdę Śmierci jest po prostu żałosne - nie pasuje do następnego epizodu. No i po co wyciął scenę z Jabba? Op. tych trzech rzeczy "Revisited" byłoby według mnie idealne :wink:

Do czego zmierzam? Że jeśli tworzymy fanedit, który ma być "poważny" a nie zrobiony "bo tak się mi podoba" to trzeba rozważyć wszelkie za i przeciw i nie dokonywać błędnych decyzji. Bo jak powszechnie wiadomo szczegóły są najważniejsze, a właśnie takie błahostki denerwują najbardziej... przynajmniej mnie :wink:.

Odpowiedz
Po pierwsze - sugeruję zmienić nazwę tematu na "Fanedity i wszystko co z nimi związane".

Cytat:No i po co wyciął scenę z Jabba?

Bo po pierwsze ma dośc lipnego CGI Jabbę (i smiesznie zrobiony efewkt przechodzenia Hana po jego ogonie), po drugie - pokazuje Falcona przed sceną w której został on właściwie przedstawiony (tzn gdy Luke widzi go po raz pierwszy).

Co do muzyki - bardziej niż marsz Imperialny (przeciwko wykorzystaniu którego nic nie mam) przeszkadza mi wstawienie muzyki z ROTS do pojedynku Vadera z Kenobim, choć samo przemontowanie pojedynku całkiem niezłe - trochę bardziej dynamiczny się zrobił.

Cięcia w Titanicu o którym mówisz nie zauwazyłem (ale aż sobie rzucę okiem za chwilę ), edit jest bardo dobry (dorobiłem sobie do niego nawet napisy PL, a to robię tylko w wyjątkowych sytuacjach), ale po dłuższej zabawie w montowanie, które doprowadza do wyczulenia na takie drobiazgi, zauważam w nim kilka nie do końca idealnych cięć.

Cytat:a nie zrobiony "bo tak się mi podoba"

Cóż, swoje edity robię dla siebie przede wszystkim więc nie dziwi mnie wcale podejście "bo tak mi się podoba" szczególnie że sam się nim kieruję. Wstawiłem np znany z wersji animowanej utwór The Touch Stana Busha jako soundtrack w finałowej walce w Transformers:ROTF, dla mnie scena od razu robi się o wiele lepsza, a że komuś nie pasuje bijący na kilometr klimatem 80s kawałek to już nie mój problem, mi nie pasuje Linkin Park :P

EDIT: nie wiem gdzie dokładnie szukać tego cięcia w Titanicu

Odpowiedz
Gieferg napisał(a):pokazuje Falcona przed sceną w której został on właściwie przedstawiony (tzn gdy Luke widzi go po raz pierwszy).
Cóż, coś w tym jest, ale cały statek widzimy dopiero w następnej scenie. Tutaj tylko "zarys".
Gieferg napisał(a):bardziej niż marsz Imperialny mi przeszkadza wstawienie muzyki z ROTS do pojedynku Vadera z Kenobim, choć samo przemontowanie pojedynku całkiem niezłe - trochę bardziej dynamiczny się zrobił.
Zapomniałem o tym. Też bez sensu.

Gieferg napisał(a):Cięcia w Titanicu o którym mówisz nie zauwazyłem

Chodzi o scenę, w której matka Rose dostrzega Molly Brown i postanawia odejść od stolika. Kamera w tym miejscu płynnie przechodzi na rozmowę między Ismayem a Kapitanem Smithem. Właśnie podczas "przechodzenia" mamy te drastyczne cięcie.

http://www.kmf.org.pl/fx/link/titanic/prawda/44.jpg <- mniej więcej tutaj. Dokładnie od 1:00:00.

Cytat:a nie zrobiony "bo tak się mi podoba"

Gieferg napisał(a):Cóż, swoje edity robię dla siebie przede wszystkim więc nie dziwi mnie wcale podejście "bo tak mi się podoba" szczególnie że sam się nim kieruję.
Chodzi mi o zachowanie pewnych granic by film dało się oglądać. Np. jak te cięcie w Titanicu czy te denerwujące wstawki w "Star Wars Revisited". Chodzi o to, by mimo wszystko, nie przedobrzyć bo efekt może być fatalny. :wink: Mogłem od razu wyraźnie napisać :wink:

Odpowiedz
Cytat:Chodzi o scenę, w której matka Rose dostrzega Molly Brown i postanawia odejść od stolika. Kamera w tym miejscu płynnie przechodzi na rozmowę między Ismayem a Kapitanem Smithem. Właśnie podczas "przechodzenia" mamy te drastyczne cięcie.

Ano faktycznie, choć nie zwróciłem na to uwagi. Sam bym pewnie wmontował dodatkową scenę rozmowy zaraz po spojrzeniu Rose na Jacka, a przed sceną z matką Rose. Przecinanie wpół ujęcia w tym miejscu raczej by mi nie wpadło do głowy.

Cytat:umieszczając efekt przenikania lub wyciemnienia?

Tego nie lubię używać, a już zwłaszcza gdy w filmie który edytuję oryginalnie takich zabiegów za bardzo nie ma. Dziwnie to wygląda potem i bardzo przypomina o miejscu w którym była jakaś zmiana.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości