Filmy w 3D
Oby uszanowali :) W sumie w Beowulfie było coś pomiędzy np. facio przystawiający włócznię do ekranu - efekt był fajny, choć nie wtykał jej prosto w ryj widza. I tak to powinno wyglądać.

Co do migawkowych - nie wiem. Wydaje mi się, że na początku w krakowskim kijowie takie stosowali - przed seansem trzeba było je sobie włączyć. Teraz natomiast mają jakaś ambitniejszą zabawkę, nie wiem który wariant 3D to jest, w każdym razie kolory wariują jeśli się zasłoni jakiś czujniczek obok lewego szkła.

Rozwijając swoją wypowiedź - może zbyt pochopnie skreśliłem IMAX. Bo jako widz, to chyba jednak to kino wskazałbym jako najlepsze - wielki ekran, który niemal wykracza poza pole widzenia świetnie wpływa na efekt 3D, do tego jasność - odbiór jest bardzo dobry, w końcu nie mam w zwyczaju przekrzywiać głowy o 45' przy oglądniu :)

Moje "agitowanie" migawkowych wynika z tego, że nie ma tu tracenia światła przez filtr widzimy klatkę taką jaką wyświetla projektor bez kombinacji. Owszem - w sumie dostajemy to pełne światło 2x rzadziej, więc efekt przyciemnienia też może wystąpić. Ale wydaje mi się to najprostsze i najbardziej efektywne wyjście. Ten wariant natomiast nie ma ograniczeń IMAX, który jest analogową technologią. IMAX wymaga zwaliście wielkich rolek taśmy (a co za tym idzie ich wyrabiania) - klatki są 4x większe od zwykłych i dwóch projektorów wielkiej mocy. A w cyfrowym 3D - wrzucamy nośnik pamięci i klikamy "play". :P

W sumie gdyby zrobić IMAXa z cyfrowymi rzutnikami byłoby git.

Odpowiedz
W USA są cyfrowe IMAXy, sporo kontrowersji ostatnio wokół tego wyniknęło, bo bilety są w takich cenach jak do prawdziwych IMAXów z wielkimi ekranami, a tymczasem te cyfrowe mają ekrany... mniejsze od tradycyjnych, dużych kin, a film jest tam stratnie zmniejszany do rozdzielczości 2k (oczywiście jeśli chodzi o materiał faktycznie kręcony kamerami IMAX).

W IMAX jeszcze nie byłem, ale czy - przynajmniej teoretycznie - cyfrowe 3D nie jest jednak lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedz
Zależy pod jakim względem :) z powodów praktycznych IMO na pewno.

Odpowiedz
Cyfrowe 3D to tylko zabawka dla nieświadomych analogowej potęgi IMAX-a. Rzekłem :).
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
Rozwiń proszę :)

Odpowiedz
A co tu rozwijać? Na 3D nadal się chodzi dla efektu, a ten jest lepszy, im większy jest ekran. Projektory cyfrowe nie zaświecą ekranu IMAX-a tak jak trzeba, a wyświetlanie na mniejszym to efekt niewart realizacji filmu w 3D.

Odpowiedz
Czyli nie chodzi Ci o cyfrowość, tylko o to, że obecne cyfrowe projektory IMAX nie dają dość dużego obrazu jak na Twój gust. :)

Rozumiem i szanuję :D
Niekoniecznie popieram :P

Odpowiedz
Cyfrowe projektory w naszych kinach wielosalowych świecą odpowiednio na standardowej wielkości ekran. Na IMAX-a są za słabe i mój gust tu nie ma nic do rzeczy. Pewne rzeczy są obligatoryjne. 3D musi mieć ekran wypełniający całe pole widzenia, wtedy efekt jest odpowiedni. Wszystko poniżej może być atrakcją tylko dla widzów, którzy nie widzieli filmu w formacie IMAX 3D.

Odpowiedz
Widziałem wcześniej w IMAX, widziałem ostatnio i MvA i Ice Age 3 na ekranie nie wypełniającym pola widzenia. I przesadzasz, bo efekt jest bardzo dobry. "Rzekłem".

Odpowiedz
Pisząc "wypełniający pole widzenia" mam na myśli także coś, co bezpośrednio wynika z wielkości ekranu, czyli głębię efektu 3D. W D-Cinema te najbardziej "wychodzące" z ekranu elementy sięgały do połowy sali. W IMAX-ie kończyły się przed twarzą. I o to chodzi. Żadnych półśrodków. 3D to 3D, a nie jakaś połowiczna popierdółka :D. Poza tym mniejszy ekran ograniczony czernią psuje mi wrażenie trójwymiarowości, bo widzę, gdzie się ona kończy.

Odpowiedz
Adi napisał(a):W D-Cinema te najbardziej "wychodzące" z ekranu elementy sięgały do połowy sali. W IMAX-ie kończyły się przed twarzą. I o to chodzi. Żadnych półśrodków. 3D to 3D, a nie jakaś połowiczna popierdółka
Nieprawda. Owszem, IMAX-owe 3D jest bardziej efektowne (efekciarskie?), ale nie jedynie słuszne. Nie wiem, dlaczego miałoby "o to chodzić", żeby efekty kończyły się przed twarzą. W gruncie rzeczy to właśnie jest popierdółka, choć naturalnie zwykle robiąca wrażenie. Chyba że uznajemy, że technologia w 3D w kinie nigdy to niczego sensownego się nie przyda, wówczas OK, niech nas dźga w oczy. Ale na szczęście ostatnio pojawiają się produkcje (zwłaszcza "Koralina"), które korzystają z technologii 3D w celach, powiedziałbym, bardziej plastyczno-artystycznych. A wtedy wcale nie chodzi o to, żeby efekty kończyły się przed oczami, ale o to, żeby świat na ekranie miał głębie. Szczerze? Na efekciarskie 3D mogę iść do IMAX-a i oglądać rybki w głębinach, ale w prawdziwych nie jest mi to potrzebne.

Filozofia "żadnych półśrodków, 3D to 3D" to moim zdaniem oznaka traktowania tej technologii wciąż w kategoriach nowinki technicznej. Coś jakby wymagać filmu kolorowego, żeby zawsze był maksymalnie nasycony, "a nie jakieś stonowane półśrodki" :)
Klub OFILMIE | Podcast filmowy Radio Ofilmie

Odpowiedz
Negrin napisał(a):Filozofia "żadnych półśrodków, 3D to 3D" to moim zdaniem oznaka traktowania tej technologii wciąż w kategoriach nowinki technicznej. Coś jakby wymagać filmu kolorowego, żeby zawsze był maksymalnie nasycony, "a nie jakieś stonowane półśrodki" :)

Powiedziałbym wręcz, że to jakby wymagać, żeby w każdym ujęciu była tęcza. No albo żeby każde ujęcie wyglądało jak ze Speed Racera.

Odpowiedz
Tylko że filmy w formacie IMAX wypełniają cały ekran i zazwyczaj nie są to fabuły. Co z tego że takie Monsters vs Aliens grają również w IMAXach, skoro film jest w panoramie i całego pola widzenia nie wypełni?

Odpowiedz
IMAX 3D to na razie bajer, sztuczka i efekt sam dla siebie - i tego oczekuję od tej technologii, bo filmów równie znaczących filmowo i trójwymiarowo na razie brak. Mam nadzieję, że "Avatar" przerzuci pomost między mózgiem i oczami, że efekt 3D będzie miał uzasadnienie inne, niż tylko zadziwienie widza samą technologią produkcji i projekcji. Fabularnie i realizatorsko rewelacyjna "Koralina" jako pokaz 3D zyskałaby w moich oczach bardziej, gdyby była rzucona na ekran IMAX-a, na którym można byłoby w pełni docenić trud i zalety realizacji dwuobiektywowej. W tym wypadku po prostu większy może wiecej, bo mniejszy i tak mu nie dorówna, choćby nie wiem co.

Odpowiedz
http://www.blu-ray.com/news/?id=3357

Tak będzie wyglądać 3D w kinie domowym. Nie wiem jak wy, ale dla mnie 3D to coś co chcę widzieć wyłącznie na wielkim ekranie.

Odpowiedz
Hmm... a grałeś na kompie z takimi okularkami? Naprawdę fajna sprawa. Oczywiście lepiej się tak gra np. w Descenta, gdzie siedzisz w stateczku, więc "okno na świat" wypada bardziej przekonująco niż w Doomie, ale efekt w obu przypadkach jest fajny. Oczywiście im większy ekran tym lepiej, ale nie przekreślałbym tego.

Nie ma się na co napalać, ale myślę, że to rozwiązanie znajdzie amatorów.

Odpowiedz
Nie grałem i nie mam zamiaru, w ogóle mnie to nie kręci. Dla mnie 3D = kino. I tyle.

Odpowiedz
Nie próbowałeś, więc nie wiesz, nie zapieraj się :P

Odpowiedz
Dobra, wiesz lepiej co mnie interesuje. Koniec tematu.

Odpowiedz
Craven , bawiłeś się Nvidia 3D vision? Bo słyszałem że jest to drogie, wymagające (mocna karta i monitor 120Hz) i ogólnie męczy wzrok :twisted: Napisz coś więcej na ten temat bo sprawa domowego 3D jest wielce intrygująca. Sam myślałem nad kupnem starych okularów ELSA Revelator ale chociaż ceny są zachęcające (na allegro poniżej 100zl) to ze względu na wiek raczej nie nadaje sie toto do nowych gier.
get ready for suprise...

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon