Ankieta: Jaki format obrazu?
4:3
16:9
14:9
[Wyniki ankiety]

Format obrazu
Witam. Taka mała sonda - w jakim formacie lubicie najbardziej oglądać filmy w DOMU, na domowym sprzęcię (TV, komputer)?

Pytanie praktyczne - bowiem powoli zaczynamy zdjęcia do nowego amatorskiego filmu - i się zastanawiamy nad wydaniem DVD ;) W kinie pójdzie 16:9 - a na DVD?

Poprzedni film mieliśmy w 14:9. I wiele osób kręciło noskiem - że mieli czarne paski na dole i u góry.

I teraz następne pytanie - obcinać, czy dodawać czarne paski? Jak Wy lubicie?
Zapraszam na stronę mojej grupy filmowej 8mm: http://www.8mm.kom.pl [Jak nie działa, to działa: http://www.8mm.art.pl]

Odpowiedz
Tylko oryginalny format. A że paru kretynów myśli, że czarne paski UCINAJĄ obraz, to już ich sprawa - niech se włączą panscan.

Odpowiedz
Generalnie preferuję obraz oryginalny, jedynym wyjątek robie gdy oglądam w domu zwykłą (4:3) telewizję na telewizorze panoramicznym, wtedy nie potrafię oprzeć się pokusie i zarzucić sobie tryb "smart", który trochę rozciąga, trochę przycina, ale za to panorama jest, która po prostu jest dużo przyjemniejsza dla oka od zwykłego formatu telewizyjno/monitorowego. W sytuacjach odwrotnych oczywiście letterbox.

Odpowiedz
Pisałem już o tym wielokrotnie, zarówno na forum, listserverze KMF, jak i w tekstach na stronie. Moja odpowiedź jest jedna, bez względu na format - wolę oglądać kadr, w którym jest maksymalnie dużo obrazu. Nieważne czy to będzie, tak chołubiona, pełna panorama, czy będzie to któryś Kubrick ze zdjętymi kaszetami, nałożonymi w wersji kinowej, czy też zmienne kadrowanie Super 35.

Swoją drogą skromnie apeluję do Rafała Tondosa o używanie oznaczeń typu 1,78:1 zamiast 16:9. Będzie jaśniej, precyzyjniej i po kinowemu, a nie wg słownictwa wyżelowanej obsługi sklepów RTV :). Ja na przykład już nie mam pewności, co to jest 14:9...
Jan Himilsbach: Intelektualiści wypierdalać!
Gustaw Holoubek: Nie wiem jak panowie, ale ja wypierdalam.

Odpowiedz
Filmowiec się zorientuje że 1,33:1 to 4:3, a nie filmowiec - zna tylko 4:3 czy 16:9 z reklam media marktu ;)

1,55:1 - to 14:9. Taki kompromis między 16:9 a 4:3. Odtwarzany film 1,55:1 na telewizorze 4:3 - mamy małe leterboxy. Ten sam film na telwizorze 16:9 - za to mamy pillarbox (ale mniejsze niż w przypadku 1,33:1).

Więc się zastanawiałem - czy nie jest to dobry pomysł ;)
Zapraszam na stronę mojej grupy filmowej 8mm: http://www.8mm.kom.pl [Jak nie działa, to działa: http://www.8mm.art.pl]

Odpowiedz
Chyba to najbardziej odpowiedni temat dla poniższego newsa. Nieważne, przejdę od razu do rzeczy. Czy ich popier****? Jest jakiś sens umieszczania takiej opcji? Już zwykłe HD 720p ładuje się całymi latami....

http://www.swiatobrazu.pl/youtube-w-rozdzielczosci-4k-20830.html

Odpowiedz
Mi tam HD ładuje się szybko. Kwestia łącza. Mój kuzyn w Norwegii ma 80 Mbit/s i to dla niego normalka, u nas to rarytas. No ale powoli doganiamy kraje drugiego świata :)

Oczywiście nie trzeba wspominać o dobrym procesorze, który obsłuży taką rozdzielczość.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
720p jest w sam raz, mnie się szybko ładuje. ale 4K to chyba mało który procesor w pececie uciągnie. flashowy odtwarzacz też chyba nie wyrabia.

Odpowiedz
Jak dla mnie szaleństwo.

Klipy 4K mają mogą być kręcone, przesyłane i odtwarzane w rozdzielczości 4096x2304 pikseli, czyli około 4 razy większej, niż przy Full HD. Co ciekawe, dla przeciętnego użytkownika YouTube korzyści z wprowadzenia obsługi filmów o tak dużej rozdzielczości będą... żadne. Nawet decydując się na zakup monitora o przekątnej 30 cali nie będziemy mogli obejrzeć nowych klipów w natywnej rozdzielczości. Tymczasem projektory zgodne ze standardem 4K są - co przyznają sami przedstawiciele YouTube - wielkie i bardzo drogie. Nie należy także zapominać o konieczności posiadania łącza o ogromnej prędkości, by móc dość szybko pobrać tak wielkie porcje danych. Widać więc, że filmy 4K są rozwiązaniem przyszłościowym i obecnie będzie z nich korzystać jedynie garstka zapaleńców.
[z http://www.dobreprogramy.pl/Nowosci-w-YouTube-filmy-K-i-dotacje-dla-tworcow,Aktualnosc,19252.html ]

A co ciekawe już znalazłem wideo w 4K:

nie widzę żadnej różnicy pomiędzy HD 720p, ale to akurat przez rozdzielczość mojego monitora.

Odpowiedz
shamar napisał(a):a gdzie 2:1 ? :twisted:

a o co chodzi :?:

Odpowiedz
Korzystam z proxy i klipy w 720p ładują mi się błyskawicznie.

Odnośnie tego 4K to na razie porażka, co z tego że rozdziałka jest monstrualna, skoro jakość ostro kuleje?

Odpowiedz
gigacz napisał(a):
shamar napisał(a):a gdzie 2:1 ? :twisted:

a o co chodzi :?:

O ankiete .

"2:1: Format panoramiczny wykorzystywany w latach 50. i na początku 60. przez Universal-International i Paramount Pictures dla filmów wyprodukowanych w technologii VistaVision. Wykorzystywany także jako jedna z odmian anamorficznego systemu projekcji SuperScope. Format ten wykorzystano do wydania na DVD filmu Czas apokalipsy."
:mrgreen:

Oczywiscie mialem na mysli formaty wzyz czyli 2:1 ... 2,40:1 itd.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Odświeżam temat bo mnie irytuje coś -
Jaki format obrazu ustawić na telewizorze (a konkretniej tunerze), żeby zachować właściwe proporcje filmu?
Nie interesuje mnie żadne zakichane anamorficzne rozciąganie. Skoro oglądam film 2:40 na TV 16/9 to mam mieć paski, u góry i dołu a nie sztuczne rozciąganie.

Wygląda mi na to, że należy ustawić 4/3 letter box (chyba wtedy są właściwe proporcje) i później "w górę" do 16/9. Jestem zdezorientowany.

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
lol, nic nie ustawiasz, każdy film jest inny i każdy inaczej się będzie wyświetlał, więc "zachowaj oryginalne proporcje obrazu"
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
16:9 (tudzież "bez overscanu", czasami ta opcja jest osobno w menu) ustawione na TV i typ TV panoramiczny/16:9 w tunerze o ile takowa opcja jest.

Odpowiedz
(29-03-2013, 23:28)Mefisto napisał(a): lol, nic nie ustawiasz, każdy film jest inny i każdy inaczej się będzie wyświetlał, więc "zachowaj oryginalne proporcje obrazu"

Ale mnie chodzi o TV bo akurat zerkałem na "Incepcję" i mnie zastanawiało - dlaczego do k. nędzy mam cały obraz wypełniony (a nie ma bata, żeby nadawali idealnie 16/9) - bo zazwyczaj są paseczki.
Czyli właśnie chcę ustawić, żeby obraz był "taki jak w oryginale" a ciągle "wypełnia mi" ekran, niezależnie czy film jest w 1:85 czy 1:33, czy 2:40 - o to mi chodzi, że automatycznie usuwa czarne paski, któe powinny tam być.

(29-03-2013, 23:32)Mierzwiak napisał(a): 16:9 (tudzież "bez overscanu", czasami ta opcja jest osobno w menu) ustawione na TV i typ TV panoramiczny/16:9 w tunerze o ile takowa opcja jest.

Dzięki. Muszę poszukać choć ale nie rzuciło mi się to w oczy.
Na razie doszedłem do tego, że żeby uzyskać najwłaściwsze kadrowanie muszę ustawić TV na 16/9 a tuner na 4/3 letterbox, możliwe, że jeszcze zwykłe 4/3 działa (tak mi się wydaje, że jest właściwe bo są pasy). NA wszelkich innych ustawieniach tunera obraz wypełnia cały obraz - czyli coś jest rozciągnięte, obcięte.

Cholera, nie mam jak podłączyć analogowego TV i porównać.

Jutro pogrzebię ale jak mi będzie jeszcze filmy z kompa rozciągało to się wkurzę ;)

Odpowiedz
Filmy które są poprzycinane jak Incepcja teraz zawsze wypełniają cały ekran, więc nie sugeruj się brakiem pasków.

Odpowiedz
Zależy też od wydania filmu - może ma zły format obrazu na płycie?
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Mówimy o telewizji :)

Odpowiedz

Świetne video o historii Aspect Ratio.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon