Jacek Dukaj
Dzięki stary bo akurat byłem zainteresowany:) Ta nowa strona Dukaja to kompletny przerost formy nad treścią.

Odpowiedz
No problemo

BTW, nadrobiłem od pierwszego wpisu w tym temacie Dukaja, i zostało mi tylko "Król Bólu" i Aksolotl, i... tak, zostałem fanem Dukaja. Może nie fanboyem, ale fanem na pewno.

Perfekcyjna Niedoskonałość - hard-sci-fi, może momentami too-hard, ale podobała mi się. Będę musiał kiedyś powtórzyć, bo nie wiem czy zrozumiałem, co poeta miał na myśli(w sumie już nawet nie pamiętam jak się skończyło) ale podobało mi się. A, i szacun za standard złota w postaci materii egzotycznej :)

W kraju niewiernych - bardzo dobry i bardzo wyrównany zbiór opowiadań. Dawałbym normikom, żeby rozsmakowali się w Dukaju, tak żeby nie przytłoczyło ich zbytnio

Wroniec - chciałbym to zobaczyć to jako film animowany, taki w stylu Trio z Belleville albo Księgi z Kells, ewentualnie zrobić go w technice poklatkowej, zrobiony przez studio Laika.

Inne Pieśni - a to już czysty geniusz. Dukaj ma opinię autora, który wyciska pomysł do granic możliwości - tutaj wznosi się na wyżyny umiejętności, ale pomysł to wydestylowany geniusz, a kreacja świata jest na poziomie...well, światowym. Dukaj mógłby wyciągnąć z tego trylogię książek po tysiąc stron każda, kilka spin-offów i pewnie jeszcze by coś nowego zostało. Nie dziwię się, że we wszystkich rankingach polskiego fantasy ściga się z Wiedźminem, a w paru z nich wręcz wygrywa. 10/10 z czystym sumieniem

Lód - po Innych Pieśniach byłem napalony jak Mental na własne rancho w Texasie, i-uwaga, kontrowersyjna opinia-rozczarowałem się.
Nawet nie chodzi o to, że przez 1/3 książki jadą tym cholernym pociągiem. Miałem tutaj nieobecne przy innych książkach Dukaja wrażenie, że można parę stron wywalić i NIC byśmy nie stracili. Polacy robią kariery na Sybirze i wolna Polska potrzebna im jest jak dziura w dupie? Yeah, I get it, nie musisz mi tego wbijać łopatą do łba. Lód zamraża historię? Fajnie, za pierwszym razem brzmiało to świeżo i intrygująco, ba, za dwudziestym wciąż brzmiało fajnie. Za pindziesiątym - już nie.

Druga kwestia to...rolnictwo. Jak właściwie w tym świecie wygląda kwestia wegetacji? Nie, serio, to poważne pytanie, Dukaj przywiązuje zawsze uwagę do szczegółów, na które nikt normalny nie zwróciłby uwagi. Rosja była przed I Wojną Światową jednym z największych eksporterów żywności na świecie. Co się stało, gdy większa część europejskiej Rosji skuta jest lodem? Jaki wpływ miało to na rynki zagraniczne?  Mają kryzys, wpieprzają surowy tungetyt zamiast szynki? A może zmieniło to klimat na tyle, że na Saharze uprawia się teraz zboże? Explain it, Duke! ;) No i jaka część Rosji jest skuta lodem? Południe z Kaukazem też? Co z przemyslem naftowym w Baku? Nadal prosperuje, czy Ruscy go olali i zajęli się eksploatowaniem tungetytu?

Gdyby kto inny był autorem pewnie bym to olał. Ale sorry Jacek, jesteś jednym z największych perfekcjonistów z jakim miałem do czynienia, który pamięta o wpływie jaki fantastyczny element ma na gramatykę, ekonomię, psychikę postaci i geopolitykę - chyba mogę wymagać więcej, nie?

Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń, fantastyka z bardzo wysokiej(mimo wszystko nie z najwyższej)półki.

Jeśli jest to gdzieś wytłumaczone, a ja przeoczyłem - proszę mnie zaorać :)
Everything is so dense, every single image has so many things going on...

Odpowiedz
(30-03-2017, 22:07)Phlogiston2 napisał(a): zostało mi tylko "Król Bólu"
W Królu jest kilka wybitnie dobrych opowiadań. Aguerre w Świcie to jest idealny kandydat na ekranizację, jak już Dukaja w całości przetłumaczą, co - mam nadzieję - jest kwestią czasu. Normalnie byłbym pewny, ale wzięcie na warsztat tłumaczeniowy Lodu na początek jest tak dziwnym i odważnym wyborem, że jak będzie wtopa sprzedażowa to uderzy w chęć wydawców, by tłumaczyć resztę. Byłoby słabo.

No chyba, że ktoś z Polski to zekranizuje, ale nie wiem czy bym tego chciał;)

(30-03-2017, 22:07)Phlogiston2 napisał(a): Nie dziwię się, że we wszystkich rankingach polskiego fantasy ściga się z Wiedźminem, a w paru z nich wręcz wygrywa. 10/10 z czystym sumieniem
Dukaj nie ściga się z Sapkowskim, bo Sapkowski jest literacko daleko w tyle. Moim zdaniem ochy i achy nad Wiedźminem biorą się stąd, że to chyba pierwsze polskie "fantasy dla dorosłych" i dlatego zdobyło rzeszę fanów. Jednak od strony warsztatowej Dukaj to jest inna liga. Dukaj ściga się w tym momencie z Lemem i tutaj jest ciekawa sprawa, czy go wyprzedzi na stare lata. Na ten moment Lem wygrywa pod względem "range" + jego książki są jednak głębsze. No i kolejna przewaga Lema jest taka, że jego futuryzm już miał okazję być przetestowany kilka razy i niektóre prognozy sprzed 50-60 lat są w punkt.

(30-03-2017, 22:07)Phlogiston2 napisał(a): Nawet nie chodzi o to, że przez 1/3 książki jadą tym cholernym pociągiem.
No, to najlepsza część książki:P

(30-03-2017, 22:07)Phlogiston2 napisał(a): Druga kwestia to...rolnictwo. Jak właściwie w tym świecie wygląda kwestia wegetacji? Nie, serio, to poważne pytanie, Dukaj przywiązuje zawsze uwagę do szczegółów, na które nikt normalny nie zwróciłby uwagi. Rosja była przed I Wojną Światową jednym z największych eksporterów żywności na świecie. Co się stało, gdy większa część europejskiej Rosji skuta jest lodem? Jaki wpływ miało to na rynki zagraniczne?  Mają kryzys, wpieprzają surowy tungetyt zamiast szynki? A może zmieniło to klimat na tyle, że na Saharze uprawia się teraz zboże? Explain it, Duke! ;) No i jaka część Rosji jest skuta lodem? Południe z Kaukazem też? Co z przemyslem naftowym w Baku? Nadal prosperuje, czy Ruscy go olali i zajęli się eksploatowaniem tungetytu?
A to nie było tak, że Rosja utrzymuje się z eksportu zimnych minerałów i całkiem nieźle z tego żyje, bo przemysłowcy z całego świata je chcą? Nawet był chyba króciutki epizod o tym, że JP Morgan wszedł w ten biznes.

Odpowiedz
Ja co prawda przeczytałem tylko "Lód", "Pieśni", "Xavrasa" i felietony, a i tak uważam, że Dukaj na stare lata dostanie Literacką Nagrodę Nobla - tą samą, która - jak twierdzą znawcy - należała się Lemowi. Ma dopiero 43 lata, strach pomyśleć co przy takim talencie może jeszcze napisać.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości