Jak dodać ścieżkę audio do filmu Blu-ray?
Witam.

W zasadzie miałem pisać priva do Gieferga, ale pomyślałem, że może ktoś jeszcze byłby zainteresowany. Można traktować tą wiadomość jako list otwarty:)

Drogi Gieferg:D gdybyś mógł w wolnej chwili napisać krok po kroku (jak chłop krowie na rowie) jakich programów używasz i w jaki sposób dodajesz ścieżki audio do blu-ray'ów to byłbym wielce rad...
Mam kilkadziesiąt filmów z lektorem nagranych z tv na płyty dvd. W dobie plazm i HD ciężko się to ogląda, aż oczy bolą, jednosześnie wydania Blu często nie posiadają polskiej ścieżki, a jeśli już to zazwyczaj są to lektorzy nowej fali, których żal słuchać.

Próbowałem trochę kombinować, ale mi nie wychodzi. Ścieżkę z dvd wyjąłem programem DVD Audio Extractor (zapisał w .ac3). Natomiast nie wiem co dalej... Próbowałem skleić to audio z .mkv w programie mkvmerge GUI, ale po pierwsze dźwięk się zaczyna ścinać/rwać, a po drugie nie bardzo wiem jak i czym przerobić dzwięk fps z 25,000 na 23,976.

help me Gieferg you're my only hope...

Odpowiedz
Powiem tak, dodanie ścieżki audio z DVD do filmu blu-ray jest zazwyczaj banalnie proste (o ile to ścieżka stereo - z 5.1 trzeba się trochę babrać) ale... dodanie ścieżki audio z wersji zgranej z VHS czy z TV (w tym szczególnie gdy film był z reklamami) to już jednak trochę wyższa szkoła jazdy bo one zazwyczaj idealnie nie pasują i trzeba się godzinami babrać z synchronizacją, a często się potem okazuje, że i tak tu i tam wystąpią jakieś przesunięcia. W skrócie - zazwyczaj trzeba zrobić kilkanaście/kilkadziesiąt cięć w ścieżce audio o długości odpowiadającej kilku klatkom, do tego dochodzi cały szereg komplikacji jakie mogą wyskoczyć po drodze. Samo muxowanie pasującego audio ze strukturą blu-ray to już bułka masłem.

Oczywiście jeśli cię to nie zraża w wolnej chwili mogę ci napisać krok po kroku jak to zrobić :)

No i daj znać jakie konkretnie masz te ścieżki (jaki film/jaki lektor), może akurat masz coś co sam bym chciał dopasować (lub już mam dopasowane) to sobie zaoszczędzisz roboty (w szególności poszukuję ścieżek lektorskich do "20 000 mil podmorskiej żeglugi" z 1954, "Quantum of Solace" z jakimkolwiek dobrym lektorem, oraz do "Legendy" Scotta w wersji z muzyką Tangerine Dream i kinowej wersji Blade Runnera), masz coś z tymi panami: Janusz Kozioł, Zdzisław Szczotkowski, Tomasz Knapik, Lucjan Szołajski, Tomasz Orlicz ?
Najlepsze filmy 2017: 1. Blade Runner 2049   2. Thor: Ragnarok  3. Sztuka kochania

http://filmozercy.com/

Odpowiedz
(01-11-2012, 19:23)Gieferg napisał(a): może akurat masz coś co sam bym chciał dopasować

Oj wątpię, raczej nic takiego nie mam, ale może...

Ze Szczotkowskim mam tylko Leona na oryginalnym dvd (pewnie Ty też)
Z Koziołem i Orliczem musiałbym poszperać i poszukać, a Knapika i Szołajskiego chyba nie mam w ogóle niestety.

Mi z tym dodawaniem ścieżek chodzi głównie o to, żeby mieć jakiegokolwiek znośnego lektora, typu Gudowski, Borowiec, Brzostyński, Łukomski (w Die Hard). Mam np. Ostatniego sprawiedliwego i parszywą dwunastkę z Mirosławem Uttą i w takiej formie chciałbym oglądać te filmy w HD (tak samo trylogię BTTF z Matulem).

p.s. przypomniało mi się, że mam też divx'y z lektorami, więc ścieżkę pewnie dałoby się wyciągnąć.

Divx'y z lektorem:

Kozioł -
13 dzielnica
Droga do Guantanamo
Jabłka Adama
Martwica Mózgu
Mary i Max
Undisputed III: Redemption
Pusher (trylogia)
Rodzina Addamsów 2
Straszny Film 2
Szczęki 2
Vaterland - Tajemnica III Rzeszy
Zdążyć przed północą

Orlicz -
1492: wyprawa do raju
Akira
Buffalo soldiers
Crash
Człowiek Bez Twarzy
Eksperyment Filadelfia
Ghost in the Shell
Imperium namiętności
Imperium zmysłów
Inwazja barbarzyńców
Koziorożec jeden
Krwawa Niedziela
Martwa strefa
Piętno
Poszukiwany żywy lub martwy
Underworld
Wilbur chce się zabić

Szołajski -
Przerażacze

Knapik -
Malena
Nazywał się Bagger Vance
To właśnie miłość
Zły porucznik

Szczotkowski -
Hardware

Odpowiedz
No to chcesz w końcu tę szczegółową instrukcję dodawania audio? :)

Co do divixów - jeśli jakąkolwiek ze ścieżek audio, której szukałem dało się znaleźć w tej formie, to już ją dawno znalazłem ;) Niestety zdecydowanej większości się nie dało.

Cytat:Łukomski (w Die Hard)
Die Hard mam w planach, blu-ray na półce, a Łukomski i Kozioł z VHSa już czekają na obróbkę.
Cytat:Ze Szczotkowskim mam tylko Leona na oryginalnym dvd (pewnie Ty też)

Pewnie tak.
Najlepsze filmy 2017: 1. Blade Runner 2049   2. Thor: Ragnarok  3. Sztuka kochania

Odpowiedz
(06-11-2012, 20:49)Gieferg napisał(a): No to chcesz w końcu tę szczegółową instrukcję dodawania audio? :)

No, pewnie, że chcę... Po to ten wątek założyłem:)

Odpowiedz
Ok, to po kolei:

Zakładam że robisz kopię na zasadzie "tylko film główny" z zamiarem zmieszczenia go na płycie BD-25. Jako że to ma być kopia przeznaczona do oglądania z lektorem, generalnie można wywalić wszystkie ścieżki audio, szczególnie te HD, które zajmują po parę GB, oczywiście jest sporo filmów w przypadku których można zmieścić całość filmu głównego bez usuwania czegokolwiek na płycie BD-25, w takim wypadku zgrywasz cały. Do zgrywania wskazany najnowszy, lub stosunkowo nowy DVDFab.

Nalezy pamiętać o tym by rozmiar zgranego filmu + rozmiar ścieżki, którą chcesz dodać nie przekraczał 23GB (mniej więcej tyle wchodzi na jednowarstwową płytkę, czasem trochę więcej, zależy od płyty). Jeśli przekroczysz ten rozmiar czeka cię kilkugodzinne kompresowanie filmu (można np DVDFabem), które oczywiście może się też odbić na jakości obrazu.

Teraz potrzebny ci programik o nazwie TsMuxer. Otwierasz go, wrzucasz do niego playlistę filmu (znajduje się w folderze BDMV/Playlist) - jeśli zgrany został tylko film główny powinna być tam tylko jedna playlista, jeśli masz zgraną całą płytę, może ich tam być sporo wtedy musisz zidentyfikować tę właściwą. Wyswietli się lista strumieni filmu, dorzucasz do niej ścieżkę audio którą chcesz dodać (oczywiście po jej uprzednim zsynchronizowaniu), najlepiej w formacie AC3, jako Output zaznaczasz "Blu-ray disk" i dajesz START MUXING. Uzyskasz w ten sposób strukturę dysku blu-ray z dodaną ścieżką.

Następnie za pomocą ImgBurn tworzysz z tego obraz ISO, sprawdzasz czy działa wszystko jak należy (czy dźwięk pasuje do obrazu) i potem tym samym programem to nagrywasz na płytę.
I tyle.

To była ta prosta część, bo najwięcej jest roboty z synchronizacją niedopasowanej ścieżki audio, ale o tym następnym razem :)

Odpowiedz
Czyli w skrócie to wygląda tak?
DVDFab służy do usuwania zbędnych ścieżek audio/video z filmu Blu-ray?
TsMuxer służy do łączenia tego co pozostało ze ścieżką audio PL (z płyty dvd z lektorem)?
ImgBurn służy do tworzenia obrazu ISO, a także do wypalenia gotowej płyty Blu-ray?

Odpowiedz
DVDFab zasadniczo służy do zgrywania płyt na dysk, tyle że po drodze umożliwia dokonanie wyboru tego co dokładnie chcemy zgrać, poza tym umożliwia też skompresowanie filmu by wszedł na BD-25 choć do tego celu znajdą się pewnie lepsze narzędzia. Co do reszty - dokładnie tak, oczywiście w TsMuxerze możesz dodać/odjąć dowolne ścieżki czy to audio, czy napisów, a także edytować listę rozdziałów itp.

Teraz co do synchronizacji:

- najpierw trzeba sprawdzić czy ścieżka jest w tym samym FPS co film (a zwykle nie jest), a potem zrobić konwersję z 25 na 23,976 fps - w tym celu używamy Audacity - akurat moja wersja tego programu nie obsługuje AC3 więc najpierw konwertuję do formatu Wav za pomocą Belight. Następnie wrzucamy plik do Audacity i tam robimy manewr pt. "change tempo" (co tam dokładnie wpisać sprawdzę później), który zmieni nam długość ścieżki audio bez zmieniania wysokości (czyli unikniemy efektu słyszalnego rozciągnięcia głosu, który brzmi w efekcie jak niższy), potem eksportujemy plik i na powrót konwertujemy do postaci AC3 (a czym to sprawdzę jak wrócę do domu).

- do dopasowania ścieżki audio używam tego samego prgramu, w którym składam fanedity - Womble Mpeg Editor - z tym, że on sobie dobrze radzi z plikami MPEG, więc wypadałoby przekonwertować nasz blu-ray do postaci DVD nie dbając o jakość, potrzebny nam tylko plik roboczy, na którym zrobimy synchro.
- stosunkowo szybko zrobi co ConvertXtoDVD do którego wystarczy wrzucić plik m2tsz filmem z folderu "Stream", ustawić rozmiar wyjściowy na powiedzmy 2GB i jazda.
- następnie uzyskane w ten sposób dziadowskie DVD rozkładamy na strumienie za pomocą PGCDemux (bardzo prosty, darmowy program) tak by uzyskać plik video .m2v oraz oddzielnie ścieżkę z oryginalnym audio, która też się przyda do zrobienia synchro. Te dwie ścieżki wrzucamy następnie do Womble'a, video w miejsce na video, audio w miejsce przeznaczone na głos, zostaje nam jeszcze wolne miejsce w które wrzucamy naszą ścieżkę z lektorem.
i teraz zaczyna się zabawa:
- sprawdzamy czy czas ścieżki zgadza się z czasem video, najczęściej się nie zgadza
- ustawiamy pozycję strumienia audio tak, by pasowała do początku strumienia video
- sprawdzamy na kilku scenach w całym filmie czy dźwięk pasuje, możemy to zrobić na dwa sposoby - na oko i na ucho - pierwszy polega na tym, że wyciszamy oryginalną ścieżkę dźwiękową i przyglądamy się czy dźwięk pasuje, czy to patrząc na ruch ust aktorów, czy to sprawdzając czy dźwięki (np wystrzał) nie są za wcześnie/za późno. Metoda "na ucho" polega na tym, że zostawiamy aktywn obie ścieżki - jeśli dźwięk brzmi normalnie, synchro jest ok, jeśli słychać jakieś echo, albo podwójne głosy, albo w ogóle dwie do siebie niepasujące ścieżki, znaczy że musimy synchro poprawić.

Robimy to więc scena po scenie - ewentualnie przeskakując po parę minut gdy widać, że dźwięk się zbytnio nie rozłazi na danym odcinku, a jesli dalej dźwięk pasuje, to przechodzimy znowu dalej, jeśli nie pasuje... robimy korektę w strumieniu audio poprzez wycięcie/wstawienie fragmentu odpowiadającego długością 1-2 klatkom, czasem zdarza się, że trzeba zrobić większą. Najlepiej je robić w takim miejscu by potem nie było tego specjalnie słychać.

Jesli mamy ścieżkę audio z TV, może zaistnieć potrzeba synchronizacji w dziurach p wyciętych reklamach, gdzie czasami brakuje nawet paru sekund, wtedy dobrze jest taką dziurę "zakleić" fragmentem oryginalnej ścieżki audio. Zdarza się, że wersja filmu na VHS np tu czy tam jest obcięta o kilka sekund, wtedy również trzeba "łatać" ścieżkę audio.
Generalnie rzecz w tym żeby znaleźć wszystkie miejsca w których wystepuje jakieś przesunięcie - czasem przesunięcie jest ciągłe - wtedy pozostaje albo próbować znaleźć odpowiedni przelicznik dla ściezki audio, który nalezy zastosować zamiast standardowego albo zrobić korektę na zasadzie - przez cały film co parę minut cięcie w ścieżce audio niwelujące to przesunięcie. Zasadniczo brak synchronizacji audio/video zaczyna być zauważalny (przynajmniej dla mnie) przy przesunięciu o 2 klatki. Jesli jest o jedną, to myślę, że jest do zaakceptowania, nie rzuca się w oczy.

Kiedy ścieżka już jest dopasowana, eksportujemy film jako plik MPG. Następnie do TSMuxera możemy wrzucić tego Mpega razem z playlistą z filmu blu-ray, wywalić ścieżkę video z niego, zostawić tylko dopasowane audio i to co nam potrzebne z blu-raya i zmuksować blu-raya, potem IMGBurn, nagrywamy i załatwione.

Gorzej jeśli chcemy robić synchro ścieżki 5.1, bo wtedy trzeba najpierw rozłożyć taką ścieżkę na 6 wave'ów w mono (Belight), wszystkie je wrzucić w Audacity i zmienić im tempo, potem poskładać na powrót (Belight) i ewentualnie coś tam jeszcze poprawić w Womble jeśli jest taka potrzeba.

bywa też że ścieżka generalnie niby pasuje, ale jest po prostu trochę przesunięta, to można w prosty sposób zniwelować wpisując w TsMuxerze odpowiednie opóźnienie dla danej ścieżki.

Myślę, że tyle informacji powinno na razie wystarczyć, a dalej to już mogę tłumaczyć na zasadzie "pytanie-odpowiedź" jak wystąpią jakieś problemy.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon