Książki
(05-02-2017, 15:58)Arahan napisał(a): Strummer to jest aż tak dobre? Morfina mi się bardzo podobała.

Tak. To naprawdę świetna sprawa. Twardoch jest jednym z nielicznych polskich pisarzy, którzy wiedzą jak posługiwać się naszym językiem. To stylista, ale w staroszkolnym, szorstkim stylu, odbiegającym od nieudanych eksperymentów przedstawicieli lokalnej (często okołowarszawskiej) awangardy.

Co do Franzena - polecam twórczość jego kumpla Davida Fostera Wallace'a. Niesamowite rzeczy. Serio.

Odpowiedz
Oczywiście znam i doceniam Wallace'a, jednak jego twórczość to zupełnie inna liga, trochę nawet odklejona od rzeczywistości. Czekam na "Niepamięć" w tym roku.

Odpowiedz
Warto się zabierać za wszystkie sześć książek z serii Diuna?

Odpowiedz
Czytałem "Diunę" i "Mesjasza Diuny".
I o ile pierwsza mi się bardzo podobała i niemalże chłonąłem stronę po stronie, to "Mesjasz..." mnie kompletnie odrzucił. Krótszy, gorszy, brzydszy i generalnie strasznie ciężko było mi przez to przebrnąć. Niby autor ten sam, ale różnica w poziomach kolosalna. Dlatego skończyłem przygodę z tym cyklem na drugiej części.

Są jeszcze prequele, ale tam palce maczał niejaki Kevin J. Anderson, a jego twórczość znam z książek "Star Wars" i też podziękuję.
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
Pewnie, że warto. Mesjasz to lekki spadek formy, ale to nadal jeden z najlepszych cykli SF. Wielki, niesamowicie skomplikowany, żyjący świat. Akcja dziejąca się na przestrzeni tysięcy lat. Świetne postacie i pojedynki na słowa.

Odpowiedz
(08-02-2017, 10:29)Mierzwiak napisał(a): Warto się zabierać za wszystkie sześć książek z serii Diuna?

Akurat masz proste zadanie.
Dla mnie pierwsza książka była najlepsza. Potem mniej, lub bardziej powolny zjazd w dół. Chyba przez 6 tomów przebrnąłem, a już te ostatnie tomy o kobiecych zakonach to była prawie tortura.
Więc jak spodoba Ci się pierwszy to próbuj dalej. Jak zacznie przynudzać to bez wyrzutów sumienia możesz odpuścić.
Jak ja cię dzieciak rozumiem, hej, usłysz mnie Khamûl mordo,
raz chciałem zrobić replikę Lothlórien, co wyszło? Wyszedł mi Mordor.

Odpowiedz
Pierwszy tom jest wybitny i ten przeczytać trzeba - kolejne już mu nie dorównują, ale ciekawie rozwijają świat i fabułę. Wciąż pozostaje to prawdopodobnie jedna z najbardziej epickich rzeczy w fantastyce jakie dane mi było przeczytać. Poziom książek jest różny, ale trzeba przyznać Herbertowi, że pisząc je miał jaja i był całkiem ambitny. Według mnie najsłabszy poziom prezentują tomy 2 i 3, choć drugi ma interesujące założenie, gorzej chyba z wykonaniem. Z kontynuacji najbardziej lubię tom 5, nie uważam aby był torturą - najgorsze według mnie są "Dzieci Diuny" i jak się przez nie przebrnie, to już bardzo łatwo przeczytać do końca. A według mnie warto, bo nigdy nie schodzi to do poziomu jakiejś żenady, jest co najwyżej dosyć dziwacznie (kto czytał Boga Imperatora, ten wie) a wizja Herberta jest na tyle unikatowa, że niektórych rozwiązań z tej serii w zasadzie nie da się napotkać nigdzie indziej, choć niektórzy próbowali.

Podobno kontynuacje synalka są straszne i grafomańskie; nie wiem, nie testowałem ich na sobie.

Odpowiedz
"Bóg Imperator" jest zajebisty. Moja ulubiona część zaraz po pierwszej.

Dwa ostatnie tomy już rzyczywiście odstają, a ostatni to już jakieś ezoteryczne odjazdy, ale i tak w żadnym miejscu nie musiałem "brnąć" dalej.

A kontynuacje to trauma straszna i skok na kasę. Przeczytałem dwie do połowy i do dzisiaj się dziwię, że nie wstydził się tego wydać. No ale pieniądz nie śmierdzi.

Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi, na pewno przeczytam "Diunę" a dalej się zobaczy :)

Odpowiedz
Zgadzam się ze Zdzichonem: Pierwsza "Diuna", następnie "Bóg Imperator Diuny". W tych dwóch warstwa filozoficzna nie przygniata intrygi a w obu wzmiankowanych tomach historie są zacne. Pozostałe tomy są zwyczajnie przegadane i tak przeintelektualizowane, że w niektórych momentach ma się wrażenie, że tylko sam Herbert wiedział, o co mu chodzi (a może nawet on nie). Tworów książko-podobnych duetu Anderson - Herbert Jr. nie tykać (to jest poziom najsłabszych "Transformersów" Baya, zresztą i tu i tam znajdziesz wielkie, napieprzające się ze sobą roboty i mechy). Przebrnąłem przez wszystko, co jest związane z "Diuną" i widząc, jak spuściznę ojca wykorzystał syn, serce mi krwawiło.
"...matka rodzi człowieka, matka go karmi. Potem karmi go ziemia i ziemia go przenika, za każdym razem zostawiając szczyptę pyłu, aż w końcu człowiek nie jest już dzieckiem matki, lecz ziemi."

R.S. Bakker - "Mrok, który nas poprzedza"

https://thetwilightarea.wordpress.com/ - strona poświęcona serialowi "The Twilight Zone"

Odpowiedz
Pytanie do pasjonatów historii na forum.

Macie jakąś jedną konkretną książke o Polskiej historii, którą moglibyście polecić? Nie ważne o jakim okresie historycznym, czy temacie. Po prostu jedna, dobrze napisana książka stawiająca w ciekawym świetle, jakiś element historii cebulandii, w sposób, który przykuje uwagę np, obcokrajowca, ktory do tej pory nic o niej nie wiedział. Mogą być też pozycje zagraniczne, w ingliszu.
This is not Warcraft in space!

Odpowiedz
(19-03-2017, 22:10)Proteus napisał(a): Pytanie do pasjonatów historii na forum.

Macie jakąś jedną konkretną książke o Polskiej historii, którą moglibyście polecić? Nie ważne o jakim okresie historycznym, czy temacie. Po prostu jedna, dobrze napisana książka stawiająca w ciekawym świetle, jakiś element historii cebulandii, w sposób, który przykuje uwagę np, obcokrajowca, ktory do tej pory nic o niej nie wiedział. Mogą być też pozycje zagraniczne, w ingliszu.

Szukasz książki stricte historycznej, czy powieści historycznej?

Jeśli powieści, to polecam chyba wszystko Zofii Kossak. Najlepszy jest cykl Krzyżowcy, ale to nie do końca to czego szukasz, bo to o wyprawach krzyzowych z perspektywy polskich rycerzy z zadupia, ale zdecydowanie warto sięgnąć.

Z historii Polski możesz sobie obadać "Złotą wolność" tejże autorki - o rosnącej potędze polskiej szlachty i magnaterii za Zygmunta III Wazy. Kossak ma bardzo fajny, żywy styl, zazwyczaj postaci posługują się językiem stylizowanym na epokę.

Odpowiedz
(19-03-2017, 22:10)Proteus napisał(a): Pytanie do pasjonatów historii na forum.

Jeśli książka histporyczna to może "Boże Igrzysko" (God's Playground) Normana Daviesa.
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.

Odpowiedz
Norman Davis jak najbardziej tak i tu polecam wszystko co jest. Szkoda, że nie znam niemieckiego, gdyż poleciłbym Ci parę książek moich profesorów, jak chociażby ta:

[Obrazek: cover.htm?isbn=978-3-8325-2504-0]
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Lawrence napisał(a):Szkoda, że nie znam niemieckiego

Tak? Mi się wydaje, że lepiej niż polski :P
Nie interesuje mnie kino ogólnie, a jedynie filmy o tym, co mnie interesuje.

Odpowiedz
O najmocniej przepraszam, miało być "szkoda, że nie znasz niemieckiego" to się tyczyło Proteusa.

A jakby co to możesz też coś spróbować Adama Zamoyskiego, który niby ma polskie korzeni i wywodzi się od tych znanych Zamoyskich, ale urodził się w USA i mieszka w Anglii.

[Obrazek: 138820.jpg]

[Obrazek: 25439436006_3659da9609_b.jpg]

Przy czym osobiście wolę Davisa.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Przy "Bożym igrzysku" warto zauważyć jedną rzecz. Książka jest świetna, ale nie zawiera syntezy dziejów Polski - brak tam klasycznego opisu kolejnych wydarzeń, wraz z przyczynami i skutkami. To bardziej komentarz na temat historii nadwiślańskiego kraju. Komentarz wnikliwy i interesujący, ale żadną miarą nie może służyć za podręcznik. Np, takiej dynastii Piastów i jej kolejnych przedstawicielach Davies poświęca jedynie kilka stron. 
Tak więc, jeśli ktoś się spodziewa chronologicznego przedstawienia dziejów naszego kraju - będzie zawiedziony. Warto wręcz znać historię Polski, przynajmniej wyrywkowo, nim sięgnie się po dzieło Daviesa.

To napisawszy, mogę tylko dodać, że "Boże igrzysko" stanowi kawał dobrej literatury historycznej i warto się przez tę knigę przebić.

Zamoyskiego mam na liście do przeczytania, więc nie mogę polecić. Słyszałem jedynie, że jego "Polska" jest dobra.
Wszystko jest możliwe, niemożliwe zabiera tylko trochę więcej czasu.

Odpowiedz
(20-03-2017, 09:58)zdzichon napisał(a): Szukasz książki stricte historycznej, czy powieści historycznej?

Propozycjami powieści nie pogardzę, ale chodziło głównie o książki stricte historyczne.
This is not Warcraft in space!

Odpowiedz
(21-03-2017, 01:33)Proteus napisał(a): Propozycjami powieści nie pogardzę, ale chodziło głównie o książki stricte historyczne.

Jeśli powieść to "Warunek" Rylskiego.
Jeśli czysta historia to coś wymienianego tutaj Zamoyskiego.

A tak jeszcze z innej beczki.
Znalazłem ostatnio w domu książkę "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" i z ciekawości zacząłem czytać. I przestałem jak skończyłem.
Taki mocno paradokumentalny czy też reporterski zapis życia przemytników na granicy polsko-sowieckiej w latach 20-tych. Szczerze polecam, kapitalna książka, a życie autora to po prostu gotowy scenariusz filmowy.
Jak ja cię dzieciak rozumiem, hej, usłysz mnie Khamûl mordo,
raz chciałem zrobić replikę Lothlórien, co wyszło? Wyszedł mi Mordor.

Odpowiedz
Jak Rylski to jeszcze koniecznie "Stankiewicz". Poza tym dorzucam "W polu" Stanisława Rembeka o wojnie 1920 roku. W literaturze polskiej nie ma lepszej batalistyki.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon