Maski - tworzenie
Ostatnio znowu nakręciłem się na maskę Batmana ;) po obejrzeniu miliona filmów na yt mam już ogólny zarys i pojęcie jak to się robi, ale przydało by mi się jeszcze kilka informacji bo nie do końca wszystko jest jasne.

Chodzi mi o coś takiego;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K_Ojei5szCQ[/youtube]

Wiem tyle:

1. Robię plastrami gipsowymi odlew twarzy.
2. Po ściągnięciu odlewu wykładam go plastrami od środka (nasmarowane w środku wazeliną albo czymś tłustym żeby można było oddzielić) i uzyskuję odlew swojej twarzy.

Co dalej? Co nałożyć na odlew twarzy żeby rzeźbić, jak rzeźbić, itp. Jest tego masa na yt, ale nic co by mi konkretnie odpowiedziało na moje pytania.

Tutaj jest niby coś więcej pokazane, ale nie jest wyjaśnione co to za materiał, jak go później odlać itp.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F1KseWY7yDw[/youtube]

Ma ktoś z forumowiczów jakieś doświadczenie przy czymś takim, albo wiedzę, którą mógłby się podzielić i krok po kroku wytłumaczyć mi co i jak? Jakich materiałów użyć, itp?

Na pytanie po co mi coś takiego to odpowiadam:

bo chcę się przebrać i spuszczać wpied*** przestępcom w mojej dwutysięcznej wiosce ;), a na serio po prostu chcę coś takiego mieć. Bez żadnej konkretnej przyczyny. Ewentualnie na jakiś bal maskowy :P

Dzięki za pomoc.

Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
No materiał na filmiku to według mnie zwykła glina rzeźbiarska, do kupienia w papierniczym.

Modelujesz taką głowę z gliny i po środku robisz taką ściankę, żeby podzielić maskę na połowy. Zanim glina zaschnie smarujesz czymś oleistym (miałem kiedyś przepis na coś specjalnego do odlewania, ale zgubiłem) i obtaczasz gipsem. Jak zaschnie to bierzesz dłutko czy coś i ściągasz gips i masz formy. Niestety nie wiem z czego odlać taką maskę, bo ja odlewałem tylko z gipsu.

Odpowiedz
Chciałem zrobić maskę Bane'a ale teraz zmieniłem zdanie :)) Jak uda się Tobie to zrobić to daj znać, sam chciałbym coś takiego mieć!
http://www.facebook.com/BLUVISIONPL

Odpowiedz
Wydaje mi się, że dużo więcej tutoriali tego typu znajdziesz szukając hełmu Iron Mana, albo czegokolwiek związanego ze Star Warsami. Proces tworzenia chyba będzie podobny.
http://huntersky.deviantart.com
''WHATTUP, BIOTCH!" - Harrison Ford

Odpowiedz
Własnie nic konkretnego nie ma. Póki co to troszeczkę mi się to przejaśniło i co do tego jestem pewny:

1. Za pomocą plastrow z gipsem robię odlew twarzy.
2. Po ściągnięciu odlewu, takimi samymi plastrami wypełniam środek odlewu uzyskując formę mojej twarzy.
3. Formę zakładam na statyw.
4. Zaczynam z gliny modelarskiej "rzeźbić" własciwą maskę.

I kolejnych punktów pewnien nie jestem:

5. Przygotowuję formę w której umieszczę wyrzeźbioną maskę i którą zalejem gipsem do połowu (druga połowa, druga część maski).
6. Dzielę maskę na 2 pasem gliny, gipsu, czegokolwiek i zalewam przednią część gipsem, później to samo robię z drugą częścią.
7. Po uzyskaniu odlewu maski robię to samo co z odlewem twarzy, wypełniam go plastrami gipsowymi (wcześniej nasmarowując wazeliną czy czymś śliskim).
8. Szlifuję papierem o wysokiej gramaturze do uzyskania połysku.
9. Kładę podkład.
10. Maluję na czarno.

W teorii nie wygląda to mega tragicznie, chyba najtrudniejsze będzie "rzeźbienie" ształtu maski właściwej. Niech ktoś zweryfikuje punkty od 5 - 10, a zwłaszcza 5-7 bo tych najbardziej nie jestem pewien.

Odpowiedz
Nie babrałbym się w przygotowywanie odlewu własnej twarzy. O ile Twoja facjata nie jest jakoś potwornie zdeformowana, to rzeźba w oparciu o standardowy łeb manekina, powinna leżeć jak ulał ;)

Tutaj masz pokrótce pokazane na czym polega wykonanie dwuczęściowej formy.

Gdy forma jest już gotowa, otwierasz ją ostrożnie, a oryginalną rzeźbę wywalasz w pizdu. Wewnętrzną powierzchnię obydwu form, wykładasz folią kuchenną albo jakimś olejem, po to żeby lateks(lub inny materiał który wybierzesz do odlewu) mogł się odkleić. Obydwie formy z powrotem łączysz razem. Najlepiej zacisnąć je mocno jakimiś pasami. Formę kładziesz do góry nogami (lub w tym wypadku uszami) i przez dziurę w której wcześniej siedziała oryginalna rzeźba, nalewasz materiału z którego będzie odlew. Jeżeli chcesz tą maskę zakładać i paradować w niej jak sex offender, to najlepiej lateks. Wszystko w wentylowanym pomieszczeniu oczywiście. Jak się zatrujesz oparami, to nie biorę odpowiedzialności. Po wyschnięciu, wewnętrzną stronę maski obficie posypujesz talkiem, żeby lateks się do siebie nie kleił. Maskę wyjmujesz, myjesz, usuwasz niedoskonałości, pędzlem możesz ręcznie nakładać dodatkowy lateks w miejsca, gdzie są jakieś ubytki. Podkład i malowanie.

Chyba, że nie chcesz jej nosić. Jeżeli to ma być tylko replika do postawienia na półce, to walić całe to babranie się w odlewy twarzy, czy wypełnianie lateksem. Po prostu rzeźbę wykonaj na pierwszym lepszym manekinie, a potem zrób odlew z jakiegokolwiek materiału, od żywicy po plastik. Będziesz taką maskę mógł spokojnie postawić na półce, jako amulet który sprawi, że już nigdy nie pobzykasz sobie we własnym pokoju ;)

A najlepiej to oszczędzić sobie nerwów i poszukać na Ebay'u jakiejś dobrej fanowskiej maski. Albo oficjalnej repliki jak jesteś kasiasty.
This is not Warcraft in space!

Odpowiedz
ok, dzięki za pomoc :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości