MasterKlip – niefilmowy quiz muzyczny
Tym razem zagrały cztery osoby. Runda rzeczywiście okazała się trudniejsza, bo nieodgadniętych zostało aż 6 kadrów.

tchopz – 48 (odg. 16)
Nakf – 42 (14)
Maćko – 37 (12 + 1 pkt.)
zdzichon – 32 (10 + 2 pkt.)

Klasyfikacja generalna:

Nakf – 111 pkt.
zdzichon – 92
Maćko – 81
tchopz – 48
Donia Agata – 34
Lawrence – 33

........... 1. Michael Jackson – Smooth Criminal (1987)
Za szczyla słowa Annie are you O.K., are you O.K. odbierałem jako eny bedy łokci, eny łokci. Zresztą mam tak do dzisiaj.

Zgadli: tchopz, Nakf, Maćko, zdzichon

........... 2. R.E.M. – Shiny Happy People (1991)
Tej piosenki to nawet nie lubię, bo dla mnie jest całkowicie byle jaka, ale to był spory hit i puszczano ją u nas wiele razy.

........... 3. Berlin – Take My Breath Away (1986)
Jedna z najbardziej filmowych kompozycji w tym quizie. Wstyd by było, gdyby ktoś z was nie zgadł.

........... 4. Eurythmics feat. Aretha Franklin – Sisters Are Doin' It for Themselves (1985)
Znakomity, rytmiczny, przebojowy duet im wyszedł.

Zgadli: tchopz, Nakf
Maćko poznał zespół (1 punkt), ale podał tytuł "Artista", a coś takiego raczej nawet nie istnieje (mam całą dyskografię zespołu).

........... 5. Queen – These Are the Days of Our Lives (1991)
Jedna z ostatnich piosenek Freddiego i spółki, piękna, smutna, melancholijna (wielu z was powiedziałoby: nostalgiczna...), refleksyjna – czyż nie?

Zgadli: tchopz, Nakf, Maćko
Zdzichon dostaje punkt za Queen, ale nie za tytuł "I'm Going Slightly Mad".

........... 6. Moby – Why Does My Heart Feel So Bad? (1999)
Chyba rzadko tak mało słów przekazuje tak wiele. Jedna z najsmutniejszych, najbardziej przejmujących ballad.

........... 7. A-ha – Crying in the Rain (1990)
Kolejna mocna, melancholijna, niezapomniana ballada od trzech Norwegów.

Punkt dla zdzichona za rozpoznanie zespołu, ale z błędnym tytułem (ich superhit "Take on Me" dałem w poprzednim MK).

........... 8. Elton John & Jennifer Rush – Flames of Paradise (1987)
Świetny duet w znakomitym, pomysłowym teledysku.

Nikt nie zgadł, a Maćko sądził, że to Cher.

........... 9. Pet Shop Boys – Domino Dancing (1988)
Lokalna piękność i dwóch rywalizujących o nią kogucików. Trochę nietypowa piosenka w dorobku duetu, ale za moich czasów ten wakacyjny szlagier się oglądało i słuchało do upadłego.

Zgadli: tchopz, Maćko, zdzichon

........... 10. Erasure – Sometimes (1986)
Jeden z bardziej znanych i przebojowych utworów tego duetu.

Bez poprawnych odpowiedzi, Kenny G to typ Maćka, a Madness zdzichona.

........... 11. Yazz & The Plastic Population – The Only Way Is Up (1988)

Wydawało mi się, że to jest dość znane, jednak ani jednego strzału od was.

........... 12. Phil Collins – I Wish It Would Rain Down (1989)
Takie teledyski nazywa się chyba "epickimi". Rozbudowana historia, w której Phil z właściwym sobie poczuciem humoru ujawnia pełnię swoich aktorskich możliwości.

Zgadli: tchopz, Maćko

........... 13. Enigma – Sadeness (Part I) (1990)
Tym utworem projekt Michaela Cretu rozpoczął swoją długoletnią obecność w kategorii muzyki naznaczonej tajemniczością.

Zdzichon był bardzo blisko, celując w ERA "Ameno".

........... 14. Kim Wilde – You Came (1988)
Nie mogłem pominąć jednej z największych popowych gwiazdek tamtych lat, więc wybrałem charakterystyczne obcisłe wdzianko z przeboju z jej najbardziej znanej płyty ("Close").

Zgadli: tchopz, Nakf, zdzichon
Maćko strzelił w Madonnę.

........... 15. Modern Talking – Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love) (1986)
Czego tu nie było! Ognie, dymy, szklane kule, ruiny i różowe spodnie Thomasa Andersa. W dzieciństwie wypatrywałem w TV tego przeboju z jego niesamowicie intrygującym tytułem.

........... 16. Scooter – Friends (1995)
Znam trochę ich wczesnych piosenek, teledyski słabiej, ale zapamiętałem zabawny motyw dziewczynki wręczającej wybuchowy prezent.

Zgadli: tchopz, Maćko, zdzichon

........... 17. Boy George – The Crying Game (1992)
Piosenka stara, ale kiedy chłopaki z Pet Shop Boys przerobili ją po swojemu, w połączeniu z subtelnym, melancholijnym wokalem Boya George'a wyszło coś, w czym się zakochałem już lata temu.

Zgadli: Nakf
Joy Division – rzekł Maćko.

........... 18. Jason Donovan & Kylie Minogue – Especially for You (1988)
Pamiętam, jak ta balladka rządziła na listach przebojów. Też byłem nią zachwycony, potem mi przeszło, lecz trzeba jej oddać, co cesarskie, i umieścić na liście klasyków.

Zgadli: Nakf, zdzichon

........... 19. Snap! feat. Summer – The First the Last Eternity (Till the End) (1994)
Od samego początku słuchałem tego przebojowego rytmu jak urzeczony. I nawet z tego powodu kupiłem ich kasetę z "the best".

Bez dobrych typów, Maćko mówi: The Alan Parsons Project, "Don't Answer Me".

........... 20. Pet Shop Boys – Rent (1987)
Zbiegająca po schodach kobieta wyrzucająca futrzany szal to również mocno eksploatowany w naszej telewizji teledysk do jednego z bardziej znanych hitów duetu.

Nikt nie zgadł.

........... 21. Bryan Ferry – Slave to Love (1985)
Tę zmysłową, kipiącą erotyzmem piosenkę znam od niepamiętnych czasów, ale wideoklip poznałem dopiero kilka lat temu.

........... 22. Liza Minnelli – Losing My Mind (1989)
Główny przebój Lizy z płyty "Results" utrzymany jest w charakterystycznym stylu Pet Shop Boys, jak i cały album, który jest piękny, dojrzały (zapewniam) i dowodzi wszechstronności chłopaków.

Znowu Madonna chodzi po głowie Maćkowi, poza tym kadr nieodgadnięty.

........... 23. Wham! – Wake Me Up Before You Go-Go (1984)
Kto nie zna tej piosenki, niech pierwszy rzuci kamieniem. A jeśli ją nienawidzi jak "Last Christmas", niech dorzuci drugi.

Zgadli: tchopz, Nakf, zdzichon

........... 24. Cliff Richard – Mistletoe and Wine (1988)
Klasyczna świąteczna ballada, żeby się cieplej robiło na sercu.

Zgadli: tchopz
Świąteczny klimat wyczuł Maćko, ale lekko przestrzelił, bo nie jest to Shakin' Stevens i jego "Merry Christmas Everyone".

Oto przed wami runda ostatnia.

Macie czas do piątku, godz. 15 (być może znowu będzie zmiana).

Odpowiedz
To chyba jak do tej pory najnudniejszy konkurs typu Master. Nic się nie dzieje, jutro kończymy, a ja mam tylko jeden głos.  :)

Odpowiedz
10 w drugiej rundzie i 14 w ostatniej, nie jest zle :)
Shine on You Crazy Diamond

Odpowiedz
Siedem dni nie wystarczyło, by zakończyć tę rundę. Mam odpowiedzi od jednej osoby. Idę myśleć, co w tej sytuacji zrobić.

Odpowiedz
Co zrobisz, koniec półrocza fiskalnego, w robocie sajgon. Weekend to jedyny moment żeby ogarnąć cokolwiek :)

Odpowiedz
Był weekend niedawno, a nawet wolny dzień wczoraj. Okej, przedłużam do niedzieli, do 15. Ostatecznie.

Odpowiedz
Cytat: nawet wolny dzień wczoraj

Kto miał wolne ten miał wolne. Ktos musi budować ten kapitalizm

Odpowiedz
Dżizas krajst - kompletnie zapomniałem o trzeciej rundzie. 

Na jutro będzie gotowe. ;)

Odpowiedz
No i Maćko nam się sprężył, bo wygrał tę kolejkę. Uff, dość tej zabawy. W wielkich bólach jakoś dociągnęliśmy tę rundę do końca. Nie działo się nic ciekawego, bo widocznie konkurs nie był jakoś szczególnie ekscytujący, odnotuję więc tylko, że nieodgadnięte pozostały 2 kadry (nr 10 i 22), byłyby jeszcze trzy, ale dosłownie w ostatniej chwili zdzichon zgadł drugie PSB, a Maćko Enyę i Fancy'ego. Zatem gratulacje dla Nakfa, który niniejszym dołącza do grona zwycięzców konkursów typu Master.

Maćko – 54 pkt. (18 odg.)
zdzichon – 44 (13 odg. + 5 pkt.)
Nakf – 42 (14 odg.)
Donia Agata – 40 (13 odg. + 1 pkt.)
tchopz – 27 (8 odg. + 3 pkt.)

Klasyfikacja końcowa:

Nakf – 153 pkt.
zdzichon – 136
Maćko – 135
tchopz – 75
Donia Agata – 74
Lawrence – 33

........... 1. The Cranberries – Zombie (1994)
Do zespołu mam, jak i do samej piosenki, stosunek raczej obojętny, ale nie da się zaprzeczyć, że na listach przebojów zrobili swoje.

Zgadli: Donia, tchopz, Nakf, zdzichon, Maćko

........... 2. Sabrina – Boys (Summertime Love) (1987)
Seksbomba w swoim żywiole. Tak, to jest ten klip, w którym niesforny sutek raz po raz dzielnie wychyla się z ograniczeń, jakie narzuca mu bikini. Nawet gdyby tak nie było, i tak przyjemnie popatrzeć na Włoszkę (posłuchać od biedy też ujdzie).

........... 3. Kylie Minogue – I Should Be So Lucky (1988)
W mojej wyobraźni nie ma żadnych komplikacji... – w tak słodkich słowach śpiewa przesłodka laleczka w jej równie słodkim, skocznym przeboju z samego początku kariery.

Zgadli: Donia, zdzichon
Maćko sądził, że to Samantha Fox.

........... 4. Pet Shop Boys – It's a Sin (1987)
Superhicior Neila i Chrisa wyznaczał w tamtym czasie dyskotekowe standardy, i to w niestandardowej, obecnie chyba nie do przyjęcia długości, 5 minut.

Zgadli: Donia, tchopz, Nakf, Maćko
Zdzichon dostaje 1 punkt za wykonawcę.

........... 5. Cyndi Lauper – Girls Just Want to Have Fun (1983)
Tak wygląda kult przez duże K, nawet jeśli obecnie piskliwy wokal trochę denerwuje.

........... 6. A-ha – Manhattan Skyline (1986)
To jest moc i potęga na wieki, bo to, co wyrabiają chłopaki na instrumentach, a Morten Harket głosem, sprawia, że ciary masakrują plecy z góry na dół i z powrotem. Piosenka gigant (wideo okej, ale polecam pełną albumową wersję, czas 4:52).

Zgadli: Nakf, zdzichon, Maćko

........... 7. Bon Jovi – Livin' on a Prayer (1986)
Trochę dynamicznego rocka w tym popowym zestawieniu.

Zgadli: Donia, Nakf, Maćko
1 punkt dla zdzichona za zespół.

........... 8. Enya – Anywhere Is (1995)
Bardzo fajny, ładny, bez trudu rozpoznawalny (naprawdę mi się tak zdawało!) teledysk do przeboju Enyi będącej w szczytowej formie.

Zgadli: Maćko

........... 9. Madonna – Material Girl (1984)
Jeden z klasyków superskandalistki, można nie przepadać, ale nie da się zaprzeczyć, że nigdy się tego nie widziało i nie słyszało.

........... 10. The Communards – Don't Leave Me This Way (1986)
Jimmy Somerville po zmianie zespołu wysmażył kolejny (po "Smalltown Boy") wysokoenergetyczny hit. Początkowy chórek jest przeklawy.

Nikt nie zgadł, a Maćko obstawił Glorię Estefan.
Donia uznała, że facet jest podobny do Bronskiego i miała poniekąd rację, tyle że nazwisko w zespole Bronski Beat pochodziło od innego członka zespołu, Steve'a. Ale brawa za skojarzenie. Tchopz z kolei dostaje 1 punkt za tytuł, który niestety przypisał samemu Jimmy'emu.

........... 11. George Michael – I Want Your Sex (1987)
Nie jestem zbyt obeznany w jego dyskografii, no ale taki quiz nie mógł się obejść bez takiego artysty, więc wybrałem coś, co podobno było kiedyś kontrowersyjne.

Zgadli: Donia, Maćko
1 punkt dla tchopza i zdzichona za rozpoznanie wokalisty.

........... 12. Tina Turner – The Best (1989)
Flagowy przebój babci Tiny, z doskonale rozegraną rytmiką i potężną dawką "powera".

Zgadli: Donia, zdzichon
Maćko dał Bonnie Tyler.

........... 13. Fancy – Bolero (Hold Me in Your Arms Again) (1986)
Koleś w teledyskach robił za wielkie LOL, ale w gatunku eurodisco śpiewać umiał jak cholera i tą balladą pozamiatał, a dorównuje jej tylko genialna "China Blue".

Zgadli: Maćko

........... 14. Roxette – Joyride (1991)
Wypadało wybrać coś z ich repertuaru, więc sięgnąłem po ostrą jazdę na masce i dachu czerwonego ferrari dino oraz odbicie w autobusowym kole.

........... 15. R.E.M. – Everybody Hurts (1992)
Wysyp kierowców na autostradzie to niezapomniany motyw z tego wideoklipu do równie pamiętnej, pięknej ballady.

Zgadli: Donia, Nakf, zdzichon, Maćko

........... 16. Michael Jackson – Black or White (1991)
Słynny prolog z Macaulayem Culkinem.

........... 17. Queen – I Want to Break Free (1984)
Klasyk w kategorii przebieranki. Moim zdaniem Roger Taylor ukradł jedną scenę Freddiemu.

Zgadli: Donia, tchopz, Nakf, Maćko
Zdzichon dostaje 1 punkt za zespół, ale nie za tytuł "The Great Pretender".

........... 18. Eurythmics – There Must Be an Angel (Playing with My Heart) (1985)
W każdym calu śmieszne, nawet Dave Stewart zaszalał, zamiast jak zawsze robić tylko za tło, a gruby anioł to już w ogóle perełka.

Zgadli: Donia, Nakf, Maćko
Punkt dla zdzichona, tytuł dał niewłaściwy – "Angel".

........... 19. Elton John – Blessed (1995)
Piękny, bajkowy, przykuwający wzrok teledysk, zapewniam.

Zgadli: Nakf
To nie Duran Duran, jak myślał Maćko.

........... 20. Pet Shop Boys – Can You Forgive Her? (1993)
Esencja stylu PSB, to była w owym czasie bardzo popularna piosenka z pomysłowym, zabawnym wideoklipem.

Zgadli: zdzichon
Donia dostaje 1 punkt za zespół (choć bardzo mocno wątpiła, że to właśnie oni), tak samo tchopz.

........... 21. Ofra Haza – Im nin'alu (1988)
Dyskotekowy przebój po hebrajsku "izraelskiej Madonny" podrywał do tańca niejedne ociężałe giry.

Zgadli: zdzichon, Maćko

........... 22. A-ha – Touchy! (1988)
Wakacyjna śmiesznostka norweskiego tercetu.

Bez poprawnej odpowiedzi. Donia rozłożyła bezradnie ręce, a zastanawiała się i nad Eltonem Johnem "I'm Still Standing", i Genesis "I Can't Dance" (to również typ zdzichona) – oba dałem w poprzednim MK.

........... 23. Rick Astley – Whenever You Need Somebody (1987)
Klasyk ze znanej muzycznej stajni Stock/Aitken/Waterman. A blondyna z teledysku była oszałamiająca, aż ślinka ciekła (mnie, nie jej).

Zgadli: zdzichon, Maćko
Tchopz sądził, że to coś z Toma Jonesa.

........... 24. Bananarama – Cruel Summer (1984)
Ich piosenki były zbyt monotematyczne (niedawno przesłuchałem pięć pierwszych płyt, choć wcale nie na potrzeby quizu), ale to klasyka popu lat 80., no i trzeba przyznać, że babeczki umiały się zaprezentować.

Zgadli: Nakf, zdzichon, Maćko

Miałem się jeszcze odnieść do mojej rzekomej perfidii w kwestii Pet Shop Boys. A więc, jak już pisałem, nie było u mnie czegoś takiego, jednakże zważywszy na sporą liczbę kadrów z dyskografii zespołu (5, tak samo jak A-ha) wyjaśniam, że PSB to po prostu jeden z gigantów popu drugiej połowy lat 80. i miał sporo charakterystycznych wideoklipów, których w moim dzieciństwie MTV nie żałowała. A że w dodatku w tamtym czasie uważałem się za zagorzałego fana duetu (z biegiem lat mi przeszło, choć spory sentyment pozostał), sprawa jest jasna. ;)

Na koniec od razu mówię, że kolejnej edycji konkursu MasterKlip ode mnie NA PEWNO nie będzie. Choć mogę się określić jako dziecko MTV, absolutnie nie uważam się za znawcę muzyki tamtych dekad i tak naprawdę poruszam się w dość ograniczonym kręgu tytułów. Dlatego w żadnym z obu MK nie dałem np. nic z Shakin' Stevensa, bo jego piosenki są dla mnie zbyt do siebie podobne i nie umiałbym wybrać z nich czegoś charakterystycznego, to samo dotyczy Duran Duran, Ace of Base czy U2. Owszem, od biedy mógłbym coś jeszcze wycisnąć, jakieś pośledniejsze, choć może popularne kawałki, ale nie miałbym na ich temat zbyt dużej wiedzy i obawiam się, że nie stać byłoby mnie na choćby minimalne komentarze. Dlatego nie mam zamiaru ciągnąć tego na siłę. I koniec, dzięki za udział. :)

Odpowiedz
Cholera, z tej rundy wiedziałem najwięcej, ale po tym jak zapomniałem oddać głosy w pierwszej rundzie już sobie odpuściłem.

Tak czy siak fajny pomysł. Gratulacje dla zwycięzcy :)

PS. Dzięki za przypomnienie "Sadeness (Part I)", jeden z moich ulubionych klipów z dzieciństwa. Nie widziałem / nie słyszałem chyba z kilkanaście lat, w ostatnich dniach katowałem do upadłego.
TRIGGER WARNING:
Moje posty zawierają opinie

Odpowiedz
Bardzo fajny konkurs, dzięki za doprowadzenie do końca. Też jestem dzieckiem MTV. Uwielbiałem tą stację jak jeszcze grali muzykę i to wszelaką, a nie główny nurt głównego nurtu. W latach 90 w biały dzień spokojnie można było złapać Aphex Twina, Ministry czy NIN.

Jak kiedyś wyląduję na L4 z jakąś niezbyt upierdliwą chorobą, to stworzę 4 edycję w ciut innych klimatach ;)

Odpowiedz
Jeden punkt brakło do zdzichona :/

Były emocje. ;)

Konkurs spoko - wielkie podziękowania dla autora. 

Odpowiedz
Miło było przeżyć wspomnień czar. :) Cassel - dzięki, że ci się chciało. :) Gratulacje dla uczestników, a szczególne dla zwycięzców. :)
"Ludzie biorą mnie za intelektualistę. Chyba dlatego, że noszę okulary" /Woody Allen/

http://www.babkafilmowa.blogspot.com/

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon