• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Matura ustna z j. polskiego - wybitne adaptacje filmowe.
Witam! Zdecydowałem się na temat prezentacji maturalnej, który brzmi: "Wybitne
adaptacje filmowe. Odwołując się do wybranych przykładów, zaprezentuj filmy, które
Twoim zdaniem górują nad literackim oryginałem.". Myślę, żeby w ramach prezentacji
przedstawić trzy przykłady. Na myśl przychodzą mi takie dzieła, jak:

"Skazani na Shawshank"
"Fight Club"
"Milczenie Owiec"
"Lot nad kukułczym gniazdem"
"Forrest Gump"

Problem w tym, że ze wszystkich tych tytułów czytałem jedynie "Lot nad kukułczym
gniazdem" i to o tyle dawno, że już nie pamiętam, czy faktycznie film był lepszy od
książki. Resztę przykładów wybrałem na podstawie opinii, których, niestety, dość mało
udało mi się znaleźć w internecie (drugą rzeczą jest fakt, że przypuszczam, iż nie będzie
ciężko z obroną tych tytułów, gdyż ich adaptacja filmowa była naprawdę wyśmienita, ale
faktem jest, że nie czytałem książek, dlatego nie mam porównania). Czy ktoś z Was, kto
zarówno czytał pierwowzór literacki oraz oglądał film mógłby mi powiedzieć, czy to dobry
wybór i podać argumenty dlaczego, Twoim zdaniem, adaptacja filmowa jest lepsza od
książkowego oryginału? Ewentualnie podać propozycję innych tytułów?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc ;-)

Odpowiedz
jest taka fajna strona, http://www.film.org.pl , może tam coś znajdziesz. Jejkuś, jest nawet wyszukiwarka!

Odpowiedz
Naprawdę ktoś się tak przejmuje maturą ustną? Przecież to jest pic na wodę, którego nawet nauczyciele nie traktują zbyt poważnie.

Ja bym proponował nie męczyć się z jakimiś książkami, jeśli ci się nie chcę, a jeśli temat już zaklepany to są książki traktujące bezpośrednio o adaptacjach filmowych właśnie.

I jeśli mogę podpowiedzieć, to proponowałbym ekranizacje które treściowo/znaczeniowo odchodzą od oryginału i jakoś go poszerzają, a wręcz mu zaprzeczają. Tak będzie łatwiej, bo mówić o filmach, które są w sumie podobne do oryginału (nie wiem, nie czytałem wszystkich powyższych) i jednocześnie stawiać tezę, że są lepsze - to chyba trochę pod górkę. Proponowałbym bardziej twórcze ekranizacje typu "Lśnienia" czy np. "Łowcę androidów".

Odpowiedz
akustycznie napisał(a):Czy ktoś z Was, kto
zarówno czytał pierwowzór literacki oraz oglądał film mógłby mi powiedzieć, czy to dobry
wybór i podać argumenty dlaczego,

Chlopie, a moze zwyczajnie przeczytasz rzeczone ksiazki. Misja latwiejsza tym bardziej, ze Fight Club i Gump sa mega krotkie (obie, to zaledwie pare godzin zabawy) a Shawshank ma "metraz" "Janko Muzykanta". Mamy styczen, ferie sie czaja na Ciebie zza winkla...sam rozumiesz.
I drive truck, break arms, and arm wrestle. It's what I love to do, it's what I do best.

Odpowiedz
Jako przykład podaj Czas apokalipsy, bo książka króciutka i pewnie ją czytałeś, bo to lektura:)

Odpowiedz
Bucho napisał(a):Chlopie, a moze zwyczajnie przeczytasz rzeczona ksiazki.

Nie żartuj, książki są passe :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon