Oscary 2016
Dobra, wyścig po Oscary rozpoczęty. Kilka nagród od krytyków rozdanych i cholera jest kilka niespodzianek. Wydawało się, że Fassbender będzie faworytem od początku (Zjawa i Leoś pojawili się dopiero teraz), a tutaj niespodziewanie Paul Dano jest samotnym liderem jeśli chodzi o nagrody od różnego rodzaju kółek krytyków itd, itp.

Film raczej bez zaskoczenia, Spotlight kosi na razie wszystko równo (chociaż cieszy jedno zwycięstwo Mad Maxa!), podobnie jak W głowie się nie mieści w kategorii animacja.

I tak chyba na razie największym zaskoczeniem jest dla mnie to, że Sylvek Stallone może za Creeda skończyć z nominacją do Oscara!! A i nawet o niego powalczyć!

Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 8 edycjach nagród):

FILM: "Spotlight" (4 nagrody)
REŻYSERIA: Todd Haynes - "Carol"; George Miller - "Mad Max: Na drodze gniewu" (po 2 nagrody)
SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Spotlight" (6 nagród)
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Saoirse Ronan - "Brooklyn"; Brie Larson - "Pokój"; Charlotte Rampling - "45 lat" (po 2 nagrody)
AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Paul Dano - "Love & Mercy" (3 nagrody)
AKTORKA DRUGOPLANOWA: Kristen Stewart - "Sils Maria" (3 nagrody)
AKTOR DRUGOPLANOWY: Mark Rylance - "Most szpiegów" (3 nagrody); Sylvester Stallone - "Creed: Narodziny legendy" (2 nagrody)
ANIMACJA: "W głowie się nie mieści" (6 nagród)
DOKUMENT: "Amy" (5 nagród)
FILM ZAGRANICZNY: "Syn Szawła" (4 nagrody)
ZDJĘCIA: "Carol"; "Mad Max: Na drodze gniewu" (po 2 nagrody)
MONTAŻ: "Mad Max: Na drodze gniewu" (2 nagrody)
MUZYKA: "Love & Mercy" (2 nagrody)
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
Zapowiada się kolejny, bardzo słaby pod tym względem, rok.

Fajnie by było jakby Keaton dostał Oscara (a mogą mu dać, bo jak wiadomo nie głosują na najlepszego, tylko będą patrzeć na to, że w ubiegłym roku został pokrzywdzony nie dostając statuetki), a Stallone nominację.

Mad Max nominowany w kategoriach innych niż techniczne - zdecydowanie nie.

Odpowiedz
Co rok ta sama sytuacja: Spotlight, czyli film, o którym nic nie słyszałem, nie czekałem na niego, oglądałem kiedyś zwiastun i włożyłem do szufladki "może kiedyś obejrzeć jak inni się będą zachwycać", a okazuje się, że to faworyt. To ja już obstawiam, że filmowi dam 6-7/10, on wygra "najlepszy film", a potem za kilka lat nikt nie będzie o nim pamiętał - tak jak o Artyście, Argo, King's Speech, 12 Years a Slave. Zawsze mam wrażenie, że nagrody tych krytyków to jeden, wielki owczy pęd i nagradzanie tego, kto dostał już nagrodę od innego koła krytyków. W tym roku "umówili się", że w poważnych kategoriach rządzi Spotlight i Carol, a za techniczne dajemy Mad Maxowie. Nikomu nie podoba się nowy Spielberg, Tarantino, Boyle, Inarritu, Russel, Scott, Howard, Sorrentino, Villenueve, Garland, C.Crowe???

Odpowiedz
Howard nakręcił kolejnego średniaka, Spielberg też, Boyle odbębnił biografię, która przeszła bez większego echa i która pewnie dostanie nomkę dla Fassa i Sorkina, filmy Inarritu i Tarantino jeszcze nie miały premiery, Sorrentino nikt nie dawał większych szans, najwyżej Caine'owi czy Fondzie. Więc nie rozumiem o co chodzi.

A Spotlight pewnie i tak nie wygra - w zeszłym roku konkurencję gromił Boyhood, a na samej gali skończył z niczym. Nie przeceniałbym aż tak wpływu nagród od kółek krytyków. Najważniejsze przed Oscarami są Złote Globy, nagrody od Gildii i BAFTA. Resztę można spokojnie olać. :)

Odpowiedz
Cytat:jeszcze nie miały premiery
Kojarzysz jakie oni tam mają regulaminy? Co z Hateful Eight, TFA, Revenantem? Po prostu olewają, bo za późno premiera? Bo nie wierzę, żeby się łapały do kolejnego roku.
Cytat:Więc nie rozumiem o co chodzi
O to, że w tych nagrodach brak różnorodności, jakimś cudem co roku jest zgoda wobec 2-3 tytułów, że wszyscy je nagradzają.

Odpowiedz
Cytat:Kojarzysz jakie oni tam mają regulaminy? Co z Hateful Eight, TFA, Revenantem? Po prostu olewają, bo za późno premiera? Bo nie wierzę, żeby się łapały do kolejnego roku.
Istnieje opcja, że albo członkowie nie widzieli tych filmów, albo po prostu nie każdy się załapał z ilością głosów choćby na drugie miejsce. Zresztą, te "duże" filmy rzadko wygrywają te pomniejsze nagrody, jak mówiłem, dopiero Złote Globy i Gildie decydują tak naprawdę, które produkcje będą miały największy buzz oscarowy.

Co do braku różnorodności - akurat koła krytyków mają to do siebie, że, może nie licząc nagradzania jednego filmu, bywają bardzo różnorodne. Widać to zwłaszcza na przykładzie nagradzania aktorów. Np. w zeszłym roku najlepszą aktorką drugoplanową wg krytyków z Los Angeles została Agata Kulesza, a aktorem Tom Hardy. Jakoś nie widziałem, żeby jakiekolwiek inne koło nagrodziło tą dwójkę i takie przykłady można mnożyć.

Pomijając już ten fakt, taka jest po prostu specyfika nagradzania filmów w Stanach - to oczywiste, że faworytów jest góra trzech-czterech i co jakiś czas któreś koło zaskoczy i nagrodzi jakiś mniej oczywisty tytuł.

Odpowiedz
Hateful dostawał już jakieś nagrody (np dla Leigh), wiec na pewno były pokazy i widzieli. Revenant pewnie słabizna, w końcu to Inarritu - także z Oscarów go to nie wyklucza, ale na nagrody od krytyków bym nie liczył.

A Mad Max to czemu nie mógłby dostać nomki za najlepszy film? Patrząc po tym co ostatnio było nominowane i wygrywało, to jest z palcem w dupie najlepszy film dekady. Chociaż czy zasługuje to z ostatecznymi osądami poczekam jeszcze na Carol i Hateful Eight.

W każdym razie patrząc po hajpie sądzę, że są szanse na główną statuetkę jak w przypadku żadnej innej fantastyki od czasu LOTRA - skończy się pewnie tylko na nominacji i jakichś statuetkach technicznych, ale szanse jakieśtam ma. Wygra pewnie znowu jakaś bryndza o genialnym fizyku geju, biednym pożal się boże władcy jąkale albo innym murzynku pokrzywdzonym przez białasków. Przecież te nagrody są tak żenująco przewidywalne i bezpieczne, że serio nie ogarniam czym tu się jarać. Wygra ten na kogo będzie w tym roku moda i kogo będą producenci najlepiej lobbować. Whatever.

Odpowiedz
Faworyci w poszczególnych kategoriach (po 9 edycjach nagród):

FILM: "Spotlight" (5 nagród)
REŻYSERIA: George Miller - "Mad Max: Na drodze gniewu" (3 nagrody); Todd Haynes - "Carol"; (2 nagrody)
SCENARIUSZ ORYGINALNY: "Spotlight" (6 nagród)
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Saoirse Ronan - "Brooklyn" (3 nagrody); Brie Larson - "Pokój"; Charlotte Rampling - "45 lat" (po 2 nagrody)
AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Paul Dano - "Love & Mercy" (3 nagrody); Leonardo DiCaprio - "Zjawa" (2 nagrody)
AKTORKA DRUGOPLANOWA: Kristen Stewart - "Sils Maria" (3 nagrody); Alicia Vikander - "Ex Machina" (2 nagrody)
AKTOR DRUGOPLANOWY: Mark Rylance - "Most szpiegów" (3 nagrody); Sylvester Stallone - "Creed: Narodziny legendy" (2 nagrody)
ANIMACJA: "W głowie się nie mieści" (7 nagród)
DOKUMENT: "Amy" (6 nagród)
FILM ZAGRANICZNY: "Syn Szawła" (5 nagród)
ZDJĘCIA: "Carol"; "Mad Max: Na drodze gniewu" (po 2 nagrody)
MONTAŻ: "Mad Max: Na drodze gniewu" (3 nagrody)
MUZYKA: "Love & Mercy" (2 nagrody)
SCENOGRAFIA: "Mad Max: Na drodze gniewu" (2 nagrody)

Filmy z największą liczą wyróżnień (po 9 edycjach nagród):

"Spotlight" -18 nagród
"Mad Max: Na drodze gniewu" - 13 nagród
"Carol"; "W głowie się nie mieści" - po 8 nagród
"Amy", "Syn Szawła" - po 6 nagród

LEO JUŻ DWIE NAGRODY!
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
"Spotlight" i "Carol" zapowiadają się na filmy z cyklu obejrzeć-zapomnieć. Idealne na Oscary.

Ogólnie to dla mnie decydująca edycja Oscarów. 2015 to był dobry rok (a jeszcze kilka potencjalnych killerów zostało do obejrzenia- Star Wars, Revenant, Hateful 8), ale jak znowu wyskoczą z jakąś listą smutasów, to będzie to pierwsza gala od... w kurcze pieczone lat, którą opuszczę.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Kurczę, gdyby wygrał "Mad Max" to by było rewelacyjnie. Myślę, że nominację w kategorii najlepszy film ma zapewnioną. Po to też powiększano liczbę kandydatów do maksymalnie dziesięciu, by tego rodzaju filmy mogły tam trafiać. Gdyby Max wygrał (a nie uważam, by był tak całkowicie bez szans) to Akademia w moich oczach odkupiłaby wszystkie swoje błędne decyzje. Przestałbym na nią narzekać. To by było naprawdę wydarzenie.

Jeszcze bardziej kibicuję "Inside Out", ale gdyby wygrał wspaniały "Mad Max" to nie miałbym absolutnie żadnych zastrzeżeń.

EDIT
"Carol" widziałem. Jest bardzo dobre. Raczej film nie z cyklu obejrzeć-zapomnieć.
Maciek Niedźwiedzki, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Sep 2013.

Odpowiedz
(07-12-2015, 22:12)Grievous napisał(a): "Spotlight" i "Carol" zapowiadają się na filmy z cyklu obejrzeć-zapomnieć. Idealne na Oscary.

LOL. Nie-e. Todd Haynes to jeden z najlepszych współczesnych reżyserów amerykańskich, o jednej z najciekawszych i najoryginalniejszych filmografii - nie mający za wiele wspólnego z mainstreamem. Wręcz przeciwnie, konsekwentnie kręcący od wielu lat ze źródeł niezależnych i wciąż robiący swoje bardzo osobliwe kino, nawet kiedy jest ono mniej heremetyczne - jak jest pewnie w tym przypadku. Przy Oscarach pewnie przepadnie (jakaśtam nagroda aktorska, na więcej nie liczę), bo będzie zwyczajnie dobry, zamiast być łzawą, sentymentalną kupą pod Akademię.

Odpowiedz
No to trzymam za słowo, bo zwiastun wygląda na ciepłą kluskę :P Taką ładnie skrojoną pod oklaski i nagrody. Ale jak się mylę, to super. Lubię się mylić ;)

Odpowiedz
Ja tam też się ostrożnie jaram Carol. Mam słabość do filmów Haynesa, ale przede wszystkim do Blanchett a i Mara spoko. Zwiastuny jakoś nie powalają, wygląda to trochę wtórnie w stosunku do Far from Heaven i nawet jeśli chodzi o formę obawiam się trochę przestylizowania, ale liczę, że zachwyty nie są w tym przypadku całkowicie przesadzone.

Spotlight też może być niezły. Ja tam czasami lubię takie kino, nawet jeśli fabularnie trochę zbyt sztampowe jak na mój gust, to jednak dobrze zrobione jest ok a i mam wrażenie, że obecnie mało się takich filmów robi. Tylko, że McCarty to chyba straszny nudziarz bez polotu. Pamiętam, że ostro hypowane Win Win było nijakie.

Mad Max, wiadomo, gdyby coś poważnego wygrał byłoby zajebiście. Ale coś czuję, że musi skończyć się na kilku nominacjach, nawet w najważniejszych kategoriach a zgarnie co najwyżej coś technicznego. Montaż? Coś z dźwięku?

<fanboy mode on>A tak czysto teoretycznie, Junun Andersona (dostępne od kilku dni w sklepikach, polecam!;)) liczy się w kategorii krótkiego dokumentu?<fanboy mode off>

A rok słaby rzeczywiście, ale chyba się trzeba przyzwyczajać, że to norma w tych czasach. Jeszcze jak nie daj boże Revenant zawiedzie...

Odpowiedz
Wg. mnie "Mad Max" akurat nie ma jakiegoś fantastycznego dźwięku i ja bym mu w tej kategorii nawet nominacji nie dał, ale wiadomo - jak już się Akademia uprze, to trzeba danemu filmowi przywalić tyle nominacji ile wlezie.

Wg. mnie dla "Mad Maxa" jest szansa na nominacje w kategoriach:
- film
- reżyseria
- aktorka pierwszoplanowa
- zdjęcia
- muzyka
- montaż
- montaż dźwięku
- scenografia
- kostiumy
- charakteryzacja
- efekty specjalne

Odpowiedz
Takie raczej wróżenie z dupy, ale sądzę że George Miller ma realne szanse zgarnąć statuetkę za reżyserię. "Mad Max" będzie chyba tegorocznym odpowiednikiem "Gravity".

Odpowiedz
Gdyby "Mad Max" zgarnął te nagrody, albo chociażby nominacje to byłoby chyba zbyt piękne, aby prawdziwe.

Widziałem trailer Spotlight i muszę przyznać, że mnie odrzucił. Już po trailerze widać film wprost co do milimetra skrojony pod nagrody. Do tego jeszcze nośny temat, złych banków, kryzysu i wszystko podane w niesamowicie nieznośnej moralizatorskiej manierze. Tak przynajmniej wynikało z trailera.

Hm, ogólnie to tak średnio się ten rok 2015 prezentuje.

Niech dadzą wszystko Maxowi, co by było sprawiedliwie.
I z nominacji pomijacie "Najlepsza rola drugoplanowa" dla Doof Warriora ;)
/www.filmmusic.pl - me recki 
"... w TFA zbudowano las. j***** las!"
Arahan

Odpowiedz
To chyba Ci się filmy pomyliły, bo Spotlight jest o amerykańskich księżach wsadzających paluszki tam gdzie nie wolno. A trailer wygląd nijak - są sobie dziennikarze i tajemnica do rozwikłania, brudy do wyciągnięcia i wyprania, zdziwię się jeśli to będzie jakieś bardzo dobre.

Odpowiedz
(07-12-2015, 14:24)nawrocki napisał(a):
Cytat:Kojarzysz jakie oni tam mają regulaminy? Co z Hateful Eight, TFA, Revenantem? Po prostu olewają, bo za późno premiera? Bo nie wierzę, żeby się łapały do kolejnego roku.
Istnieje opcja, że albo członkowie nie widzieli tych filmów, albo po prostu nie każdy się załapał z ilością głosów choćby na drugie miejsce. Zresztą, te "duże" filmy rzadko wygrywają te pomniejsze nagrody, jak mówiłem, dopiero Złote Globy i Gildie decydują tak naprawdę, które produkcje będą miały największy buzz oscarowy.

Przecież takie Revenant zostało rozesłane do wszystkich członków Akademii, więc jest na takich samych zasadach brane jak wszystkie inne filmy.

http://release24.pl/wpis/44853/Sezon+Oscarowy+-+Oscary+2016
http://kenru.net/movies/2015-16_academy_screeners.html

A do końca roku jeszcze trochę tytułów dojdzie.

[Obrazek: 11041579_931308413605707_162274607721383...e=56EA9F74]
VISCA EL BARCA !
Last.fm
Filmweb
Lubimy czytać

Odpowiedz
Nie no, o załapanie się tych wymienionych przeze mnie filmów na Globy i Oscary się nie boję, bo to jeszcze kupa czasu, chodziło mi o tych krytyków co na początku grudnia rozdają swoje nagrody.

Odpowiedz
http://www.comingsoon.net/movies/news/639101-20-contenders-advance-in-the-vfx-oscar-race

Hmm. Wg mnie Star Wars zgarnie nagrodę. Dodatkowo nominacje dla Maxa, Ant-Mana, Marsjanina i pewnie JW dostanie.

Aczkolwiek osobiście chciałbym, żeby nominację dostał Chappie. Plus może Ex Machina.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon