Oscary 2016
Nie widziałem jeszcze "Zjawy", ale po zwiastunach i recenzjach wydaje się, że duet Inarritu & Lubezki zgarną statuetki.
Chciałbym oczywiście żeby Leo też w końcu dostał (jak go nominują to będzie 5 nominacja w jego karierze), no i żeby TFA i Mad Max pokusiły się o statuetki :) ale to tak życzeniowo.
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
No, jeśli Revenant się spodoba Akademii, to za efekty też może dostać nominacje, bo podobno CGI niedźwiadka miażdży, a w filmie jest wiele doskonałych, niezauważalnych efektów. W sumie ten budżet (135mln!) nie wziął się znikąd.

Odpowiedz
Tylko, że Revenant mogą pominąć w co ważniejszych kategoria, bo przecież Inarritu się już nachapał. Tak samo aktorski team od Russela może nic nie dostać jak o nim zapomną. Ciekawy też jestem czy Meryl Streep dadzą nominację za ten rok.

Odpowiedz
Mogą pominąć, jeśli chodzi o samo rozdanie, na najważniejsze nominacje na 90% się załapie. A nowy film Russela zbiera średnie recenzje i jego aktorski team może być w tym roku reprezentowany tylko przez Jennifer Lawrence, a i to niekoniecznie.

Odpowiedz
(08-12-2015, 11:13)Pelivaron napisał(a): http://www.comingsoon.net/movies/news/639101-20-contenders-advance-in-the-vfx-oscar-race

Łatwo przewidzieć, że nominują tak:

- Avengers: Age of Ultron
- Jurassic World
- Mad Max: Fury Road
- The Martian
- Star Wars: The Force Awakens

Marsjanin i dinozaury dostaną, bo są sukcesami kasowymi. Oczywiście nie widziałem jeszcze TFA, ale po zwiastunach spokojnie mogę powiedzieć, że najlepsze efekty w tym roku mają:

1. Mad Max / Star Wars 7 (jak obejrzę film Abramsa to będę w stanie powiedzieć, który ma lepsze)
3. Chappie

I tylko te filmy dostałyby u mnie nominację.

Co do samego Mad Maxa - to jest prosty film akcji i nominowanie go w najważniejszej kategorii byłoby kurewsko niesprawiedliwe względem zasługujących na to wyróżnienie nie mniej, a może nawet bardziej, Aliens, T2, Matrixa, a nawet TDK. Nominację dla Millera za reżyserię jeszcze zrozumiem, ale poza tym Fury Road widzę tylko w kategoriach:

- montaż
- montaż dźwięku
- dźwięk
- zdjęcia
- efekty specjalne
- charakteryzacja
- muzyka (?)

Póki co Mad Max to mój ulubiony film roku, więc jeśli pozamiata jak dwa lata temu przeceniana Grawitacja, będę happy.

Odpowiedz
Skoro Avatar mógł dostać nominację za najlepszy film, to tym bardziej należy się ona Mad Maxowi.

Odpowiedz
A ewentualna chęć nagrodzenia tych rewelacyjnych projektów samochodów to pod jaką kategorię mogłaby podpaść? Scenografia? Chyba do tego najbliżej. Jeżeli tak, to dla mnie powinna im wpaść nominacja w tej kategorii.
.

Odpowiedz
Ja też bym te samochody podciągnął pod scenografię. Ale też nasze polskie słowo scenografia jest dość mylące. Normalnie jest chyba Best Production Design, więc może chodzić o tak naprawdę wszystko poza kostiumami. Mogę się mylić, może kto wie lepiej.
Generalnie ta kategoria jest podejrzana. Ostatnio wygrywała "Alicja w krainie czarów", czy "Avatar". A tam wszystko przecież CGI. Bardziej to efekty specjalne niż scenografia. Nie wiem, dziwne to.
Maciek Niedźwiedzki, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Sep 2013.

Odpowiedz
(08-12-2015, 13:29)nawrocki napisał(a): Skoro Avatar mógł dostać nominację za najlepszy film, to tym bardziej należy się ona Mad Maxowi.

Należy się =/= dostać nominację.

Avatar był wizualną rewolucją w kinie (FX, 3D), najbardziej dochodowym filmem ever, epickim sci-fi/fantasy z historią bazującą na historii Stanów Zjednoczonych, no i wyszedł w rok po wielkim hejcie za nienominowanie TDK w najważniejszej kategorii, czego rezultatem było poszerzenie grona nominowanych z 5 do 10. Mad Max to świetnie przyjęty przez krytyków film akcji. Tyle. Kojarzysz jakiś film akcji z nominacją za najlepszy film? Bo ja tylko Incepcję, ale ta też była bardziej traktowana jako po prostu sci-fi.

Nominacja za scenografię za same samochody, w filmie gdzie przez większość czasu jest pustynia? To byłoby dziwne.

Odpowiedz
Cytat:Mad Max to świetnie przyjęty przez krytyków film akcji. Tyle. Kojarzysz jakiś film akcji z nominacją za najlepszy film?
Nie "świetnie przyjęty", tylko przez większość obwołany arcydziełem gatunku i najlepszym jego przedstawicielem od dwóch dekad. I nie, nie kojarzę (bo Ściganego i LOTRa tak średnio można pod to podciągnąć), ale też nie rozumiem, dlaczego przez to MM może nominacji nie dostać? Bo Terminator nie dostał? No i co z tego? To od teraz nie można nagradzać filmów akcji, bo arcydzieła gatunku w danym roku rozminęły się z nominacją?

Odpowiedz
(08-12-2015, 13:56)Maciek Niedźwiedzki napisał(a): Nasze polskie słowo scenografia jest dość mylące. Normalnie jest chyba Best Production Design, więc może chodzić o tak naprawdę wszystko poza kostiumami. Mogę się mylić, może kto wie lepiej.
Generalnie ta kategoria jest podejrzana. Ostatnio wygrywała "Alicja w krainie czarów", czy "Avatar". A tam wszystko przecież CGI. Bardziej to efekty specjalne niż scenografia. Nie wiem, dziwne to.
Regulaminu nie znam, ale wydaje mi się oczywiste, że ocenia się po prostu projekt i to co widać na ekranie, bez zastrzeżeń, że scenografia, czy kostiumy muszą istnieć w fizycznej formie.

Odpowiedz
no i świetnie. Oby tak było. Jeśli ocenia się "projekt i to co widać na ekranie". W Mad Maxie mamy obłędnie wyglądającą pustynię, z absolutnie genialnymi autami. Tak, jest raczej pusto i piasek, ale wsiąka się w ten świat, w jak mało który inny. Mad Max musi się zakwalifikować do tej kategorii. Choć zasługuje na znacznie, znacznie więcej niż samo rozstrząsanie czy znajdzie w wśród filmów z najlepszą scenografią :)
Dla mnie tak: film, reżyseria, efekty specjalne, montaż i muzyka. Pięć pięknych statuetek.

Zjawa pewnie będzie bardzo dobra, ale podejrzewam, że będzie w niej trochę takiej artystowskiej kalkulacji. To nie będzie tak czyste, bezkompromisowe, szalone kino jak Max.
Maciek Niedźwiedzki, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Sep 2013.

Odpowiedz
(08-12-2015, 07:44)simek napisał(a): To chyba Ci się filmy pomyliły, bo Spotlight jest o amerykańskich księżach wsadzających paluszki tam gdzie nie wolno.

O rety pomyliło mi się z "The Big Short".

Mea Culpa, skoro w tematyce religijnej jesteśmy ;)

A co do nominacji dla Mad Maxa, to spokojnie dopiszcie jeszcze zdjęcia. A zważywszy, że operator jest nagradzanym weteranem, to i tutaj nominacja wcale nie taka nieprawdopodobna.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"... w TFA zbudowano las. j***** las!"
Arahan

Odpowiedz
oczywiście, że zdjęcia też :)

Odpowiedz
T2 miał w 1991 raczej mieszane recenzje - na pewno nie był tak dobrze oceniany jak teraz, wtedy raczej patrzono na niego jako na świetnie zrobionego blockbustera. Mad Max jest jednym z najlepiej ocenianych filmów roku - i jest to "tylko zwykły film akcji" dokładnie tak jak T2 nim było.

Niektórych chyba zaślepia ilość rozróby w tym filmie - bo UWAGA! UWAGA! fakt, że dany film składa się głównie z akcji nie wyklucza tego by był czymś więcej. W MM świat i psychologia postaci ma więcej głębi niż miało to miejsce w kilku ostatnich oscarowych "filmach roku" razem wziętych.

Bo skoro takie totalne, wręcz groźne światopoglądowo badziewie jak "King's Speech" może zdobywać Oscary, to MM też nie powinno nic stać na przeszkodzie.

Bardzo lubię Lubezkiego, ale on dla mnie ostatnio jedzie trochę na podobnych trickach... Według mnie maestria operatorska =/= pięknu zdjęć i dlatego uważam, że statuetka za "Birdmana" była niezasłużona (no ale wcześniej kilka razy przepadł, więc się nie spinam - np. za cudowną "Podróż do Nowego Świata").

Odpowiedz
(08-12-2015, 20:47)Albertino napisał(a): T2 miał w 1991 raczej mieszane recenzje - na pewno nie był tak dobrze oceniany jak teraz, wtedy raczej patrzono na niego jako na świetnie zrobionego blockbustera. Mad Max jest jednym z najlepiej ocenianych filmów roku - i jest to "tylko zwykły film akcji" dokładnie tak jak T2 nim było.

Linki albo fotki z jakichś czasopism z recenzjami, skoro "na pewno" T2 nie był oceniany tak dobrze jak Mad Max! Bo ja czytałem na mojo, że T2 dostał A+ (najwyższą notę) od CinemaScore w weekend otwarcia, a także widziałem tę videorecenzję z epoki Siskela i Eberta, w której bardzo zachwalają film, bardziej od oryginału:

No i na pomidorach T2 jeszcze kilka lat temu miał tylko jedną negatywną recenzję i 98%, kolejne negatywne doszły jakoś w okolicach premier "Salwejszyn" i Avatara.

Zresztą, tak jak już pisałem, IMO nominowanie Maxa w ważniejszych kategoriach będzie krzywdzące dla klasyków, które w nich pominięto, ale póki co jest to dla mnie film roku, więc jeśli pozamiata jak dwa lata temu przeceniana Grawitacja, będę się cieszył.

Odpowiedz
Cinemascore nie wystawiają krytycy - mówię o tym tak jak ja to pamiętam, już trochę stary jestem :) Jasne, film miał świetne recki i był ogromnym sukcesem kasowym, temu nie przeczę, ale na pewno nie było takiego konsensusu jak w tej chwili.

Odpowiedz
Cytat: IMO nominowanie Maxa w ważniejszych kategoriach będzie krzywdzące dla klasyków, które w nich pominięto, ale póki co jest to dla mnie film roku

Nie ogarniam. Lepiej nie nominować Maxa w ważniejszych kategoriach, bo 20 lat temu teoretycznie lepszy film nie był nominowany...

... więc lepiej nominować filmy które uważasz za gorsze od Maxa...

Niet. Dalej nie ogarniam.
For my ally is the Force, and a powerful ally it is.

Odpowiedz
Tymczasem tegoroczne nominacje do SAG to chyba najbardziej zaskakujące nominacje w tym sezonie oscarowym:

http://www.gossipcop.com/sag-awards-nominations-2016-screen-actors-guild-nominees-full-list-categories/

Znalazło się nawet miejsce dla Sary Silverman. ;)

Odpowiedz
(07-12-2015, 21:29)Albertino napisał(a): A Mad Max to czemu nie mógłby dostać nomki za najlepszy film? Patrząc po tym co ostatnio było nominowane i wygrywało
Właśnie dlatego nie będzie nawet nominowany, ani tym bardziej nie miałby żadnych szans nawet gdyby był.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon