Oscary 2018
Tegoroczne Gotham rozdane i oficjalnie startujemy z sezonem nagrodowym!
Wygrał "Call Me by Your Name". Zobaczymy więc czy po raz 4 z kolej zwycięzca Gotham zgarnie Oscara.
"Get Out" również powyrywało nagrody, co jednak najciekawsze swoją statuetke za role w "The Disaster Artist" zgarnął James Franco, choć nie konkurował z głównymi tegorocznymi graczami (Oldman, DDL, Hanks). Mimo to szanse na przynajmniej nominacje do najważniejszych nagród rosną z każdym dniem :P

http://www.nationalboardofreview.org/award-years/2017/

"The Post" zebrał nagrody :/ Hanks i Meryl :/
Pozytywnie zaskakuje nagroda za scenariusz dla PTA. 

Odpowiedz
NBR rozdane, a Oscar-baicik od Spielberga na początku wiścigu niestety króluje. Przynajmniej Dafoe i PTA w jakiś sposób docenieni.
http://deadline.com/2017/11/wonder-woman-gal-gadot-get-out-national-board-of-review-2017-winners-1202215818/

Odpowiedz
Ano, zaczynamy, tyle że poza pistoletem startowym akurat do tych dwóch kapituł nie warto przywiązywać AŻ TAK dużej wagi, a wśród ich decyzji należy odpowiednio lawirować – dobry prognostyk dla niektórych pojedynczych kategorii, jednak bez całościowego przełożenia. Dla przykładu, NBR ma swoje upatrzone wytwórnie, których produkcje wspiera najchętniej, a poza tym mają słabość do filmów oglądanych "na świeżo", wchodzących do wyścigu właśnie teraz, np. o ile rok temu jako jedni z niewielu wsparli "Silence" poprzez nagrodę dla scenariusza (co w ogóle nie przełożyło się na oscarową sytuację tego filmu), tak teraz analogicznie wyróżnili "Phantom Thread" i aż podejrzanie zapatrzyli się w "The Post", a pokazy tych filmów odbyły się dosłownie w ciągu ostatnich kilkunastu dni?

Niemniej, jak rozumiem, widzieliście już najnowszy film Spielberga? Ja też nie, ale myślę, że na razie nie ma co się krzywić, bowiem z opinii wynika, że to jego najlepsze dziecko od czasu "Monachium" i być może TOP5 ról Streep, nawet, jeśli wciąż baicik na fali obecnej koniunktury. Jutro zaczynamy z nagrodami kół krytyków, na pierwszy ogień NYFCC, jedno z trzech najważniejszych stowarzyszeń; choć nie są częścią branży, to o dziwo co roku zdają się być jedną z najbardziej wpływowych organizacji w sezonie nagród. Zobaczymy, co będą mieli do powiedzenia.

Miałem już odpuścić, ale oczywiście znowu mnie wciąga, ech. Ciekawie rozwija się sytuacja w kategoriach aktorskich. Aktor pierwszoplanowy to Oldman, Chalamet i DDL jako raczej pewna trójka, a pozostałe dwa spoty zdają się należeć do Franco i Hanksa, ale w grze są też Gyllenhaal ("Stronger") i Kaluuya ("Get Out"). Aktorka pierwszoplanowa jeszcze niedawno miała być starciem między McDormand, Hawkins i Robbie, niektórzy przewidywali też epicką batalię na linii McDormand i Streep, a teraz wygląda na to, że to jednak Streep vs Ronan. Aktorka drugoplanowa to natomiast z pewnością Janney vs Metcalf, dwa zupełnie różne obrazy matek. Aktor drugoplanowy – Rockwell i Dafoe; ciekawe, czy zarówno Stuhlbarg, jak i Hammer wejdą za "Call Me by Your Name", w tej kategorii nie było duetu nominowanych (EDIT: za ten sam film) od 1991. No nic, zostawiam dywagacje do nominacji SAG i Złotych Globów.

Odpowiedz
Get Out jest fajne, ale nie wiem czy dałbym temu filmowi coś ponad Saturny i MTV. Bez przesady.

Z drugiej strony nic mnie nie zdziwi patrząc na nastroje społeczno poliyczne, więc obok Call Me By Your Name w głównej kategorii o Oscara spokojnie mogą się pojawić Get Out i Wonder Woman. (Wonderkę akurat bym nominował choćby na złość kilku osobnikom na tym forum :) )

Odpowiedz
To jak Wonder Woman to i Spider-Mana nowego nominować a co :)
I can see your conciliation. I wanna see your conciliation.

Odpowiedz
https://www.thewrap.com/dunkirk-the-shape-of-water-lead-satellite-award-nominations/

Jedne z pierwszych nagród które zawsze gdzieś tam widać, ale ogólnie "nikogo"
Cieszy jednak pare nominacji mimo wszystko (muza dla Małp, Nolan).

Jutro nowojorskie kółko i zobaczymy jak pojdzie "The Darkest Hour", Billboardom i "The Shape of Water" bo na razie żadnej nagrody nie licząc festiwali, a nawet z nomkami krucho. Ciekaw jestem czy "Get Out" długo utrzyma prowadzenie.

Odpowiedz
Z całego zestawu filmów z ostatnich lat, które mógłbym określić jako "robiące dobrze murzynom" (Hidden Figures, 12 Years a Slave itd.) akurat wyróżnienia dla Get Out by mnie cieszyły, bo to jedyny z tego grona autentycznie dobry film.

A wiadomo w końcu jak to jest z tymi nagrodami krytyków, które są rozdawane pod koniec listopada? W sensie jak oni podchodzą do filmów mających premierę pod koniec grudnia? Liczą się do następnego roku, czy udają, że ich w ogóle nie ma?

Odpowiedz
Chodzi ci o kolejny film?
Zależy czy widzieli produkcje wczesniej na pokazach. Takie "Phantom Thread" mimo premiery w święta jest liczone

Odpowiedz
Chodzi mi o przypadek, gdy pierwsze pokazy prasowe są na przykład 10 grudnia, a jacyś krytycy ogłaszają swoje nagrody 30. listopada.

Odpowiedz
A to nie po to istnieją screenery rozsyłane na płytach? Te gremia nagród nie bazują tylko na tym co udało im się zaliczyć w kinie
.

Odpowiedz
Krytycy z NY ogłosili swoich zwycięzców. Wygląda na to, że szanse na poradzenie sobie na Oscarach "Bilboardów" i McDormand blakną :(
http://ew.com/awards/2017/11/30/2017-new-york-film-critics-circle-winners-list/

Odpowiedz
Po dwóch rozdaniach to wnioskujesz? Lol xD
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
Z tego co wiem, to od startu może to zależeć.

Odpowiedz
(01-12-2017, 09:13)simek napisał(a): Chodzi mi o przypadek, gdy pierwsze pokazy prasowe są na przykład 10 grudnia, a jacyś krytycy ogłaszają swoje nagrody 30. listopada.
Takich przypadków w zasadzie... nie ma (albo są rzadkie), bowiem nawet filmy mające premierę w grudniu, jak i wręcz debiutujące w okresie świątecznym w ograniczonej dystrybucji w ramach tzw. "qualifying run" (film musi być wyświetlany przez minimum 7 dni w roku w odpowiednich kinach w NY i LA, by się załapać, stąd niektórzy z chirurgiczną wręcz precyzją wypuszczają je 25-31.12, by dać sobie jak najwięcej czasu na ostatnie pociągnięcia pędzla) są pokazywane odpowiednim gremiom jeszcze w listopadzie. Przynajmniej jeśli mowa o twórcach, którzy poważnie myślą o sezonie nagród.

Na tej zasadzie widziano już w ubiegłym tygodniu tegorocznych "spadochroniarzy", jak choćby "The Post" i "Phantom Thread" (mimo iż ich premiery dla "śmiertelników" odbędą się po 20. grudnia), gdy nawet "All the Money in the World" mimo dokrętek dyktowanych wiadomymi powodami załapie się chociaż na Globy – i pewnie więcej nie potrzebuje, bo to i tak mainstreamowy film z potencjałem komercyjnym, który będzie szeroko widziany (teraz, paradoksalnie, tym bardziej) i zarazem celuje bardziej w box-office, niż nagrody, więc jeśli np. Plummerowi jest dana nominacja, to i tak się przebije. Ale to raczej pojedyncze i odosobnione przypadki, wiadomo, że warto sobie pomóc być gotowym na pokazy najdalej tydzień przed końcem listopada. Pytanie brzmi też, na ile skończone są pokazywane wcześniej filmy; bywa różnie, ale niekoniecznie w 100% (np. Scott nie pokazuje HFPA zupełnie skończonej wersji "All the Money in the World", ale na pewno na tyle reprezentatywną, że nikomu i niczemu w tym kontekście to nie zaszkodzi), a gdzieś po drodze domyka się/poprawia jakieś techniczne/związane z postprodukcją sprawki, przygotowując film pod właściwą dystrybucję.

Największym problemem jest zawsze SAG (Gildia Aktorów), która liczy ponad 100k członków i dla której nawet listopadowe pokazy to za mało. Tam wchodzi w grę rozsyłanie wspomnianych już screenerów, by dotarły do jak najszerszego grona odbiorców. Np. w tym roku SAG otworzyło głosowanie 17.11, a nominacje ogłasza bodaj 13.12 (kilka dni po jego zamknięciu). Stąd występują u nich anomalie w rodzaju wspierania filmów, które można było zobaczyć we wrześniu, gdy już na Oscarach na ich miejsce często wskakują grudniowi gracze. Myślę, że ekipa "The Post" przykręciła śrubę tak mocno, że nie będą mieli tego problemu, ale nie wydaje mi się, by choćby twórcy "Phantom Thread" byli aż tak zaaferowani.

Trudno to jednoznacznie zdefiniować, ale np. dwa lata temu "The Revenant" – mimo amerykańskiej premiery 25.12 – był pokazywany już jakoś od połowy listopada (choć widzisz, tu np. Lubezki bawił się w postprodukcji do któregoś grudnia) i wszyscy z branży spokojnie mogli go zobaczyć na pokazach dla gildii, itp, stąd choć SAG nie wyróżniło filmu za Best Ensemble, to nominację dostał przynajmniej Leo. W 2013 mieliśmy "Wilka z Wall Street" i "American Hustle", ten pierwszy był pokazywany SAG przez minimum tydzień przed deadlinem i nie wyłuskał ani jednego wyróżnienia, gdy "American Hustle" mimo podobnego "opóźnienia" udało się chociaż z Best Ensemble i Lawrence. Różnica? Ano, "AH" poleciało w screenerach, "Wilk" miał tylko pokazy. A już abstrahując od SAG, to pamiętam, gdy w 2011 krytycy z NYC specjalnie opóźnili swoje rozdanie (które tak jak teraz, odbyło się w ostatnich dniach listopada) o dosłownie ileś godzin, bo ostatnim rzutem na taśmę dotarło do nich "The Girl with the Dragon Tattoo" Finchera.

Reasumując, jak widzisz mimo grudniowych premier prawdziwy deadline dla prawdziwych oscarowych graczy wypada w późnym listopadzie, a kluczową rolę odgrywają także screenery. Z wyjątków z ostatnich lat przychodzi mi do głowy np. "American Sniper" Eastwooda, który chociaż był niemrawo pokazywany w listopadzie, w zasadzie wbił się do oscarowego wyścigu bez prekursorów, ale znowu, ten film rozbił bank i było o nim głośno. Czy równie łatwo byłoby jakiejś małej niezależnej produkcji? Wątpię.

@Kryst_007: Spokojnie, nic jeszcze nie jest przesądzone. Zwłaszcza, że akurat taki film jak "3B" może nawet zostać z grubsza zignorowany przez koła krytyków, po to, by potem świetnie sobie poradzić na etapie Globów i nagród gildii. Nie wydaje mi się jednak, aby nie mieli upomnieć się o niego przynajmniej krytycy z regionalnego szczebla. W niedzielę swoje nagrody ogłasza główne koło krytyków z LA, spodziewam się tam "Call Me by Your Name", "Get Out" i "Phantom Thread". Ciekawe, wygląda na to, że nagroda dla scenariusza tego ostatniego to jednak nie była fanaberia NBR i coś jest na rzeczy. W takim razie PTA ma szansę wbić się do tej niezwykle obleganej kategorii, jaką jest Original Screenplay. W tej chwili powiedziałbym, że prócz "PT" będą w niej "3B", "The Post", "Lady Bird" i "Get Out". Zabawne, jak mizernie prezentuje się w porównaniu do niej Adapted Screenplay, gdzie poza mocnym "CMBYN" z produkcji o jakimkolwiek prestiżu mamy tylko "The Disaster Artist" i... "Molly's Game" Sorkina?

Odpowiedz
Ja tam jeszcze nikogo nie skreślam, ale ostatnie parę nagród było nawet nie tyle co ważne, co w ostatnich latach udawało im się dość dobrze trafić największych wygranych. Chociażby ważne Gotham które kompletnie pominęło Billboardy oraz "The Shape of Water". Wstrzymam się z sądami do Globów, ale oba te filmy oraz "Dunkierka", "The Darkest Hour" zaliczyły mocny falstart jak na nagrodowy hype przed sezonem. Ciekawi mnie kiedy Oldman i Lewis coś wyciągną za swoje role. Nowojorczycy trochę zbłaźnili się nie dając za zdjęcia "Blade Runnerowi"...serio?!

Scenariusz Oryginalny to obok Aktora Pierwszoplanowego i Reżyserii najciekawsza w tym roku, faktycznie kategoria. Typy przed sezonem czyli "The Shape of Water", Billboardy, "Get Out" jakoś nie błyszczą. Przy NBR faktycznie nagrodę dla "Phantom Thread" można było uznać za przypadek, ale jednak chyba nie do końca, poczekam do kolejnego, ważnego kółka. Mamy to "The Post", ale całkiem bym się nie zdziwił jakby w którymś momencie do gry wkroczył Lanthimos.
Scenariusz adaptowany? Walka rozegra się między "The Disaster Artist" i "CMBYN", trochę szkoda, że tyle książek się zmarnowało bo cholera, ale "The Dark Tower" to materiał na Oscara w tej kategorii! A tak to, jak zostaną jakieś miejsca to bym się nie obraził jakby wepchnęli tam gdzieś "IT" w Oscarach jako ostatnie miejsce jakby lepszego kandydata nie było.

Tak mnie zastanawiają techniczne kategorie...umówmy się, w którymś momencie BR2049 zacznie zgarniać już wszystko. Efekty? Też bym tu wskazał na najważniejszych nagrodach BR, ale kto ich wie. Scenografie...w sumie też,ale tu już tak łatwo nie będzie. Kostiumy, zobaczymy, chyba za mało widziałem by na razie oceniać, ale "Murder on the Orient Express" i "Phantom Thread" pewnie zgarną nominacje. Kategorie dźwiękowe to pewniak dla "Dunkierki", montaż pewnie też. Charakteryzacja? Pewnie jak rok temu wyjdzie średnio ciekawa kategoria i skończy się na "The Darkest Hour" za Oldmana.

Odpowiedz
Krytycy z LA, jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych kółek rozdali nagrody, jest kilka niespodzianek.
Przede wszystkim "The Shape of Water" odżyło i wywalczyli 3 miejsca (plus dwa drugie) za najlepszą aktorke pierwszoplanową, zdjęcia (Deakins drugie, ale nadal wtf) oraz reżyserie, tutaj Guillermo zdobył statuetke razem z tworca CMBYN (film zdobył główną nagrode). Chalamant wygrał nagrode dla najlepszego aktora, Franco drugi, "The Post" całkowicie pominięte podobnie "The Darkest Hour", Billboardy jedynie z 3 drugimi miejscami.
Greenwood nagrode za muzyke do "Phantom Thread" wywalczył, "Get Out" dostało za scenariusz, BR za scenografie i Dunkierka za montaż.

Odpowiedz
20 kandydatów do najgorszej kategorii na Oscarach
http://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2018%3A+20+film%C3%B3w+walczy+o+statuetk%C4%99+za+efekty+specjalne-126071

Serio rozważają Dunkierkę (którą prawie w całości nagrywali na planie, nie ma prawie nic efektów wizualnych) i filmy z tak słabym CGI jak ostatni Alien, Justice League, Beauty & the Beast, Wonder Woman, czy Thor, a nie załapały się ostatnie Transformersy? No to czekam na finałową piątkę, ciekawe czy będzie jeszcze gorsza niż rok temu.

Odpowiedz
Mam pytanko: czy ta ograniczona dystrybucja, która uprawnia do ubiegania się o Oscara oznacza, że to są najzwyklejsze komercyjne pokazy na które każdy może wejść? Chodzi mi o możliwość realizacji takiego planu, żeby polecieć do LA na jakieś 2-3 tygodnie grudnia i zaliczyć pokazy wszystkich faworytów, w większości w Polsce dostępnych po 1,2 czy 3 miesiącach od daty kalifornijskiego limited release.

Odpowiedz
No chyba nie inaczej. Wystarczy, że pokazy przedpremierowe są dla wybranych. Jedyny chyba problem to fakt, że są to wybrane kina, więc dobrze zadbać wcześniej o rezerwacje. Co planujesz zobaczyć?

Odpowiedz
(05-12-2017, 18:42)Juby napisał(a): 20 kandydatów do najgorszej kategorii na Oscarach
http://www.filmweb.pl/news/OSCARY+2018%3A+20+film%C3%B3w+walczy+o+statuetk%C4%99+za+efekty+specjalne-126071

Serio rozważają Dunkierkę (którą prawie w całości nagrywali na planie, nie ma prawie nic efektów wizualnych) i filmy z tak słabym CGI jak ostatni Alien, Justice League, Beauty & the Beast, Wonder Woman, czy Thor, a nie załapały się ostatnie Transformersy? No to czekam na finałową piątkę, ciekawe czy będzie jeszcze gorsza niż rok temu.

Na tej rozważanej liście sa praktycznie wszystkie tegoroczne duże produkcje. Brak Transformersów wzial sie raczej z recenzji i tego, że Akademicy chyba po prostu bardzo nie lubia tej serii :P
Mam wrażenie, że Akademicy pod efekty specjalne podpinaja takze wszelkie wybuchy i wielkie zniszczenia jak w Dunkierce :P
Nie widze nic zdrożonego w umieszczeniu takiego JL na tej liście.

Nominacje będa takie:
"Blade Runner 2049" (i wygra)
"War for The Planet of the Apes" (powinno wygrac)
"Dunkierka"
"The Shape of Water"
"Star Wars: The Last Jedi"

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon