Oskary i Złote Maliny 2010 - wasze typy
Po wstępnej selekcji wypada u mnie:
"Anioły i demony" - nie widziałem
"Koralina i tajemnicze drzwi" - nie widziałem
"G.I. Joe: Czas Kobry" - efekty tylko dobre
"Załoga G" - nie widziałem
"Opowieść wigilijna" - efekty było dość dobrze dopracowane, ale np w stosunku do "Ekspresu polarnego" jakiegoś szczególnego awansu nie było
"Harry Potter i Książę Półkrwi" - wystarczą zwiastuny, aby stwierdzić, że efekty są średnio-dobre
"Sherlock Holmes" - nie widziałem
"Transformers: Zemsta upadłych" - po prostu "więcej" tego, co było w pierwszej części, a w wielu punktach pójście na łatwiznę
"2012" - trochę dobrych efektów mieszających się ze średnimi
"Gdzie mieszkają dzikie stwory" - nie widziałem
"Terminator: Ocalenie" - dobre i bardzo dobre efekty

Z tych, co nie widziałem, a sądząc po fotkach, zwiastunach nie są to efekty, które zasługują choćby na nominację.

U mnie zostaje czwórka:
"Avatar" - absolutny faworyt
"Dystrykt 9"
"Star Trek"
"Watchmen Strażnicy"

No i gdyby nie "Avatar" te pozostałe trzy produkcję mogłoby stworzyć ciekawy pojedynek, z które sądzę, że zwycięsko wyszedłby "Watchmen".

Solo napisał(a):Wbij sobie wreszcie do głowy, że to nie prowokacje tylko tak myślę.

Gdyby to była prowokacja to OK, ale jeżeli naprawdę tak myślisz, to już jest z tobą coś nie tak. Oscar za Efekty nie jest przyznawane tylko za to jak one wygląda, ale także, co ma trochę mniejszą wagę - jaki był proces ich tworzenia, innowacji i wpływu na przyszłość.

Solo napisał(a):"The Phantom Menace"

Tam było strasznie dużo efektów, ale tak bijących w oczy, że aż dziwne, że już w 99' Nowa Trylogia miała swoją premierę, mogli poczekać i dopracować to.
Avatar: Jamajka 16 grudnia; Katar, Syria 17 grudnia
.............................
Polska 25 grudnia
...:::Imperial-Cinepix:::...

Odpowiedz
Ronaldinho napisał(a):"Koralina i tajemnicze drzwi" - nie widziałem
Polecam. Ale nie wiem jak ugryźć taki film pod względem efektów.

Odpowiedz
Cytat:Tam było strasznie dużo efektów, ale tak bijących w oczy, że aż dziwne, że już w 98' Nowa Trylogia miała swoją premierę, mogli poczekać i dopracować to.
1999 jak już. Poza tym polecam odświeżyć sobie. Wyścig Podracerów wciąż robi wrażenie. Przynajmniej na mnie.
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
Ronaldinho napisał(a):Oscar za Efekty nie jest przyznawane tylko za to jak one wygląda, ale także, co ma trochę mniejszą wagę - jaki był proces ich tworzenia

Czyli jednak za to jak wyglądają. Jak to się mówi: nieważne czy gwóźdź został wbity młotkiem, czy komputerową machiną do wbijania gwoździ, liczy się tylko to czy dobrze trzyma. I tak jest z efektami. To, czy efekt na ekranie pochodzi z produkcji za pół miliarda, czy z produkcji za 30 milionów naprawdę nie ma znaczenia. Choć oczywiście to o czym mówisz może mieć sens, bo w końcu głosują w tej kategorii spece od fx, a oni z powodu skrzywienia zawodowego mogą doceniać bardziej technikę, niż efekt finalny. Tak czy siak, ja jako widz oceniam efekt, jak to jest zrobione w przypadku Oscarów nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

Odpowiedz
Corn napisał(a):1999 jak już. Poza tym polecam odświeżyć sobie. Wyścig Podracerów wciąż robi wrażenie. Przynajmniej na mnie.

Finał Nowej Nadziei w tunelu też robi wrażenie ;-) Pojedynek królowej obcych z ładowarką też.

Odpowiedz
No tak tak, ale to była rozmowa o Phantom Manace :]
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
Okrężnie chodziło mi o to, że wrażenie nie robią tylko efekty ale też ogólna realizacja sceny. IMO to świetnie rozplanowana i zmontowana sekwencja z wybornym OSTem.

Matrix słusznie wygrał z TPM bo prezentował odświeżający powiew (choć afair ich stop-mo nie było pierwsze).

I tak wiem, nie piszesz, że w Matrixie były gorsze. IMO po prostu technologicznie TPM nie przeskoczył żadnej bariery, ma też pewne niedoskonałości. :)

Odpowiedz
Tak sobie pomyślałem, czy jury akademii już widziało takiego Avatara, że nominowało go do pierwszej 15? Jeśli nie widzieli a zrobili to tylko na podstawie trailerów to gratuluję. Chociaż nie bardzo chcę wierzyć, że nie widzieli filmu w całości. Dla mnie Avatar nie jest żadnym faworytem do tej nagrody bo po pierwsze filmu nie widziałem a na podstawie trailerów nic oceniać nie będę. Jedno jest pewne efekty tam będą w dechę na bank. Moim zdaniem akademia z tymi nominacjami się trochę pośpieszyła.
Z filmów które widziałem moim absolutnym faworytem są Transformery. Efekty tam są każdy widział. Potem Star Trek a na końcu stawki District 9. I taką trójkę nominowanych bym widział ostatecznie.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Coś mi świta w główce, że spece od efektów nie oglądają całych filmów, tylko przygotowane przez producenta parenaście minut najlepszego co jest w filmie. Dopiero po ogłoszeniu nominacji cała akademia ma oglądać wszystko co da rade i głosować na wszystko co chce(oprócz nieanglojęzycznych chyba).

Odpowiedz
Po zredukowaniu listy do 7 (jak? IHNFI) głosujący obejrzą 15-minutowe montaże po czym wybiorą 3 nominowane filmy.

Na jakiej podstawie ustalana jest lista wyjściowa? To proste: studio zgłasza film :)

Odpowiedz
Jednego filmu mi w tej stawce brakuje. Mianowicie Moon powinno być w tej 15 za genialne zastosowanie miniatur i piękne widoki księżyca.
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
W latach 70-tych pewnie by go nominowali, ale sorry, mamy 2009 :)

Odpowiedz
Myślę, że ci co siedzą w efektach specjalnych, to raczej wiedzą co Cameron wynalazł na potrzeby "Avatara", jakie są innowacje zastosowane przy tworzeniu efektów specjalnych, bo przecież raczej duża część członków Akademii (tych od efektów) pochodzi z WETY, ILM, Digital Domain czy innych wytwórni. My nic nie wiemy, ale np do tych członków jury były rozsyłane klipy reprezentujące jakieś making-ofy od wytwórni. Trudno powiedzieć jakimi zasadami kierują się przy wyborze choćby pierwszej piętnastki.

Danus, mi w zupełności wystarczy pierwszy, pełny zwiastun "Avatara", aby ocenić poziom efektów, tak samo jak wystarczy zwiastun "Transformersów". w "Avatarze" widzę w pełni wygenerowany komputerowo obraz na danych scenach i takiego dopracowania, takiego fotorealizmu jeszcze nie było. Tak samo jak nie było tak realistycznie, niemal zmyłkowo, wyglądających oczu Navi. A oprócz zwiastunów można popatrzeć sobie na hi-res foty, gdzie widać na zbliżeniu głowy Navi i trzeba być niesamowicie wielkim ignorantem, żeby tutaj genialności i najwyższego z możliwych poziomów nie zauważyć.

Danus napisał(a):Z filmów które widziałem moim absolutnym faworytem są Transformery. Efekty tam są każdy widział.

To prawda, każdy widział i każdy jest w stanie dostrzec, że oprócz większej ilości niż w jedynce, efekty są tego samego poziomu. A jeśli chodzi o wykonanie to myślę, że bardziej natrudzili się przy "District 9" (tam np nie leciały iskry czy ogień z maszyn wyrenderowanych, tam obcy krwawili i ogólnie raczej łatwiej zrobić jakieś wielki blachy walczące niż humanoidalne postacie), a jest to ten sam typ efektów - nałożyć CGI produty na klatki filmowe. Według mnie jest zbyt duża konkurencja, zeby "Transformers" miało szanse na nomiację.
Avatar: Jamajka 16 grudnia; Katar, Syria 17 grudnia
.............................
Polska 25 grudnia
...:::Imperial-Cinepix:::...

Odpowiedz
The Hurt Locker zgarnia nagrody krytyków:

http://www.filmweb.pl/Wy%C5%9Bcig+po+Oscary+Trzy+wygrane+%22The+Hurt+Locker%22,News,id=56771
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
Nie potrafie zrozumiec skad ten caly wysyp nagrod dla The Hurt Locker. Juz nawet nie chodzi o to czy ten film jest wystarczajaco dobry, czy nie. Po prostu nie wydawal sie byc tworem, ktory moglby zafascynowac krytykow.

Odpowiedz
zanosi się nie na żarty, iż oto Bigelow będzie pierwszą kobietą w historii, która zostanie uhonorowana oskarem za reżyserie. coś tak czuje. prywatnie nie miałbym nic przeciwko - jeśli już jakiejś babie dać oskara, to tylko takiej:)

Odpowiedz
ja wiem? Hurt Locker jakims wybitnym tworem nie jest, i by sie znalazło paru ciekawszych reżyserów w tym roku.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
Już sobie wyobrażam tą scenę, jak Kathryn Bigelow zgarnia Oscara sprzed nosa swojemu byłemu mężowi, na którego wszyscy w ciemno stawiali :smile:

A co do filmu, bardzo dobry, ale ten deszcz nagród leciutko mnie dziwi i ciężko mi uwierzyć, że w tym roku nic lepszego w kinach nie było...

Odpowiedz
Z tym stawianiem w ciemno to chyba przesada - Czy akademia kiedykolwiek dała komuś 2 oskary za reżyserię z rzędu? W ogóle oskary za reżyserię SF to raczej niezbyt popularna praktyka :). Czuję, że będę kibicował Cameronowi, ale pieniążków to bym na niego nie postawił, oj nie.
Ciężko stwierdzić czy Cameron chociaż dostanie nominację. Jeśli tak, to jej szanse na statuetkę rosną, w końcu taki przaśne gesty akademia lubi :)

Odpowiedz
Craven napisał(a):W ogóle oskary za reżyserię SF to raczej niezbyt popularna praktyka :).

Oscary za reżyserię dla kobiet, to też niezbyt popularna praktyka :wink:

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon