Ostatnia rodzina
(21-10-2016, 18:10)srebrnik napisał(a): Proszę bardzo:
Wersja Planta jest lepsza.

welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Nie - nie jest.

Wersja Cocteau Twins to dzieło wiekopomne, później Tim Buckley. Dalej nie ma nic.

Odpowiedz
Film znalazł się wśród najlepszych produkcji 2016 według serwisu Pop Matters:

http://www.popmatters.com/feature/the-best-films-of-2016/P0/

Lista jest alfabetyczna, opis Ostatniej rodziny jest na stronie 4.

Odpowiedz
Premiera DVD i Blu-Ray 9 lutego.
http://sporwkinie.blogspot.com/2017/01/ostatnia-rodzina-na-blu-ray-w-lutym.html?spref=tw

Odpowiedz
Bardzo mi się podobało, ale mam problem z tym filmem.

To fascynujący portret patologicznej, ale mimo wszystko funkcjonującej, rodziny. Jak to działało? Jak można się tak kochać i ranić jednocześnie? Rozumieć i nie rozumieć? Epizodyczna struktura ułożona z codziennych, zwykłych, mało medialnych sytuacji pozwala zapomnieć, że mamy do czynienia z biografią. I to jest dobre, bo mam spory problem z "Ostatnią rodziną" jako kinem biograficznym.

Po pierwsze, mam wrażenie, że gdybym nie miał podstawowych informacji o Beksińskich to w wielu miejscach w ogóle nie wiedziałbym o co chodzi. Beksiński to malarz, ale reżyser ledwo co zarysowuje taką definicję. Tomek coś tam robi w radiu, ale skąd się tam wziął? Tutaj nie dostajemy takich odpowiedzi. A w oddali możemy dostrzec mnóstwo szczegółów, które zaczynają mieć sens, kiedy jesteśmy już nieźle zaznajomieni z historią Beksińskich - np. ciągła sraczka Zdzisława na tle nerwowym. No, ale ok, widocznie to biografia z wysokim progiem wejścia. Przed seansem trzeba wiedzieć co i jak.

Po drugie, mam tu dylemat i problem prawie że etyczny :D Nie wiem nic o Tomaszu i dlatego staram się zapomnieć, że film mówi o prawdziwych ludziach, bo jest dość bezlitosny w pokazywaniu ich ułomności. Ogrodnik na tyle często idzie tu w full retarda, że nie chciałbym, żeby ten obraz, być może nie do końca sprawiedliwy, zdominował moje myślenie o młodym Beksińskim. Oczekiwałbym więcej scen przeciwwagi, więcej rozsądnego, spokojnego Tomka. Słyszałem o zarzutach wobec filmu, że przekłamuje, przesadza i takie tam i rozumiem, że ktoś znający te sprawy z bliska może nie być w stanie przyjąć takiej zdystansowanej postawy jak moja. Więc jednocześnie doceniam film jako autonomiczne dzieło, ale widzę też, że to jednak poważna wiwisekcja istniejącej rodziny i mam problem z epatowaniem jej wnętrznościami. To ambitna próba, ale mająca w sobie coś z uroku plotkarskich serwisów. Reżyser prawie całkiem olewa publiczną perspektywę Zdzisława jako malarza i skupia się na prywatnej. Świetnie się to ogląda, ale miałem problem, kiedy - tak jak w scenie wywiadu z Jagielskim - przypominałem sobie nagle, że to przecież biografia prawdziwych ludzi.

I to jest bardzo zabawne, bo ileż razy czepiałem się filmów biograficznych, że to laurki. Ale kiedy dostałem coś, co laurką zdecydowanie nie jest, to pokręciłem nosem i zrozumiałem, że biografia jednak musi być wyidealizowana. A przynajmniej pokazywać bohaterów w lepszym świetle, bo "Ostatnia rodzina" w pewnym sensie jest bardzo wyidealizowana - w jakiś fatalistyczny mit w stylu opowieści o Hiobie, w którym na bohaterów spadają same psychiczne plagi.

8/10

Ps. Może mam problemy ze słuchem, ale wydaje mi się, że "Ostatnia rodzina" miała wyjątkowe jak na polskie realia problemy z udźwiękowieniem. Zbyt często miałem spore trudności ze zrozumieniem tego co Beksińscy do siebie mówią i żałowałem, że nie mam napisów.

Odpowiedz
(12-02-2017, 01:54)patyczak napisał(a): i żałowałem, że nie mam napisów.

No jak to przecież wydanie DVD i Blu-Ray posiada polskie napisy dla niedosłyszących  :P
Logan 7/10
Trainspotting 2  9/10

Moje Blu <<<

Odpowiedz
No gdybym miał to DVD... :P

Odpowiedz
Masz za swoje kradzieju :)
I love the smell of napalm in the morning.

FILMOŻERCY - wydania Blu-ray & DVD - promocje/dyskusje/recenzje

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon