Pokłosie (reż. Władysław Pasikowski)
[Obrazek: 6e418e31a65d38efc14de4d5b67a43ab,61,1.jpg]

Pasikowski znowu dowalił do pieca. Raz, że zrobił film, który już na długo przed premierą określany jest jako "antypolski" (mega bzdura, ale to inna sprawa). Dwa, że znowu - po wieloletniej przerwie - udowodnił, iż jest jedynym w tym kraju reżyserem, który rozumie kino gatunkowe i potrafi z niego korzystać. "Pokłosie" to rasowy thriller, znakomicie rozpisany jeśli chodzi o scenariusz, zrobiony zresztą "po amerykańsku". Są naprawdę ciekawe zwroty akcji, jeżeli pojawia się patos, to umiejętnie przełamują go subtelniejsze sceny (poza bodaj dwoma wyraźnie nieudanymi momentami), a całość sprawia wrażenie gruntownie przemyślanej.

I nawet więcej - to jest film, który wciąga, emocjonuje, film, który rzeczywiści ma się ochotę oglądać. Nie ma martyrologii i bogoojczyźnianej retoryki, zamiast tego jest sporo pesymizmu i umiejętnie dawkowanych gatunkowych chwytów. "Pokłosie" wejdzie do kin na jesieni, ale już teraz warto na nie czekać. Jutro/pojutrze postaram sie wrzucić nieco obszerniejszą recenzję. W każdym razie - jeśli baliście się, że autor "Psów" zapomniał, jak się kręci mądre i mocne kino gatunkowe, przyjemnie się rozczarujecie :)

9/10
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
To ten film już jest? Myślałem, że Pasikowski nieśmiało dopiero próbuje skompletować obsadę i budżet. Dzięki, chyba pierwszy polski film, na który się napaliłem zawczasu :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
Motoduf - w Gdynii widziałeś?

Niesamowite - 2012 może być tak świetny, że nawet naprawdę dobry, polski film zobaczymy w kinach :)

Odpowiedz
Skończyli postprodukcję w środę, w piątek i sobotę były pierwsze pokazy, jeszcze bez napisów końcowych :). Zdecydowanie warto się napalać, bo to jest świetna rzecz. Kilka rzeczy bym zmienił (aż mam ochotę znaleźć jakiegoś maila do Pasikowskiego i zasugerować mu wywalenie jednego ujęcia), ale jako całość to jest bomba :).
Simek - tak, w Gdyni :).

No, w 2012 co najmniej 3 dobre polskie filmy będą w kinach - "Róża", "Pokłosie" i "Obława" (też była w Gdyni).

Odpowiedz
Taką recenzję znalazłem: http://cjg.gazeta.pl/CJG_Trojmiasto/1,109143,11709134,_Poklosie__Wladyslawa_Pasikowskiego__Efektowny_mecz_.html
Cytat:I choć na poziomie technicznym, narracyjnym i wielu innych nie sposób Pasikowskiemu nic zarzucić, powstaje pytanie, czy na taki temat w ogóle można było tego typu film nakręcić. Czy można rozgrywać czaszkami ofiar - takimi, jakie pojawiają się w nieznośnie dosłownej scenie odkrycia grobu żydowskich sąsiadów - efektowny mecz, który podniesie widzom ciśnienie?
Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Odpowiedz
Dobrze, że ten film powstał, gdyż już się bałem, że spotka go ten sam los co "Westerplatte". Ale czy podczas seansu jakoś się odczuwało, że film jest jeszcze niegotowy? Brak muzyki i takie tam?
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Król wraca. Yes. To będzie pierwszy polski film nie lekturowy jaki obejrzę w kinie :)
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
Cytat:Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Jeszcze lepsza była chyba Barbara Hollender, która w swojej recenzji zarzuciła, że "film zaczyna sprawiać wrażenie produkcji hollywoodzkiej" ;)

Cytat:Dobrze, że ten film powstał, gdyż już się bałem, że spotka go ten sam los co "Westerplatte". Ale czy podczas seansu jakoś się odczuwało, że film jest jeszcze niegotowy? Brak muzyki i takie tam?

Muzyka na szczęście była, zresztą bardzo dobra. W jednym momencie kolory zaczęły się rypać (na szczęście tylko na kilka sekund), no i napisów końcowych nie było, a początkowe wyraźnie zrobiono na szybko. Cała reszta jest gotowa :)

Odpowiedz
To ja tutaj, prawie nie na temat zapytam -
Jak z tą "Obławą"? Widział to ktoś?
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
(13-05-2012, 22:22)Motoduf napisał(a): Skończyli postprodukcję w środę, w piątek i sobotę były pierwsze pokazy, jeszcze bez napisów końcowych :).

To zanim wypuszczą do kin może się wiele zmienić, biorąc pod uwagę, iż film jest 'antypolski'

(13-05-2012, 22:32)simek napisał(a): Nóż się człowiekowi w kieszeni otwiera jak w końcu powstaje w Polsce film, który potrafi podnieś ciśnienie, a dziennikarze od razu z wątpliwościami czy to tak wypada i że jak to tak...

Właśnie dlatego polskie kino jest w zapaści - nie dlatego, że nie ma dobrych tekstów, pomysłów i ludzi, którzy potrafią zrealizować je na światowym poziomie, gdy ich przycisnąć. Ale stosunek jest właśnie taki: albo głaszczemy kraj po główeczce, ergo żadnych niepoprawnych politycznie eleboratów, albo usiłujemy naśladować zachód, ale robiąc typowo polskie historie w typowo polskim bagienku (vide Listy do M - jakkolwiek nie oglądałem, to sam zamysł się nadaje). Smutne, ale prawdziwe.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Cytat:To zanim wypuszczą do kin może się wiele zmienić, biorąc pod uwagę, iż film jest 'antypolski'

Nie pomyślałem o tym, ale wątpię, żeby ktoś zmusił Pasikowskiego do zmian. Film już widziało kilkaset osób, pojawiło się kilka recenzji, trudno byłoby to komukolwiek teraz "odkręcić". No a poza tym obawiam się, że nawet jakby Pasikowski zostawił tylko pierwsze 20 minut, to i tak radykałowie by się czepiali ;).

Cytat:Jak z tą "Obławą"? Widział to ktoś?

Bardzo dobra rzecz. Też klecę reckę, ale nie wiem na kiedy się wyrobię. Obstawiałym jednak, że to jeden z tych filmów, które mogą zyskać status kultowych. Z jednej strony jest fantastycznie przemyślana, poszatkowana narracja (najpierw poznajemy sporą część historii, wyrabiamy sobie własne opinie na temat bohaterów itd., by później zobaczyć te same sceny w innym kontekście i w dłuższej wersji. W efekcie okazuje się, że nic nie jest takie, jakie nam się pierwotnie wydawało. Świetny pomysł, w polskim kinie niespotykany.), z drugiej - powszechny brud, moralny syf i świat w rokładzie. Niektóre dialogi i sceny są tak soczyste i porażające, że ciarki same przechodzą po plecach. Dość powiedzieć, że w jednej ze scen, prawie że groteskowej, Dorociński
No i ostatnia scena tego filmu to mała perełka, chociaż podejrzewam, że nie wszystkim przypadnie do gustu.

Odpowiedz
To korzystając z okazji, Motoduf, zapytam, czy udało ci się zobaczyć 'Jesteś Bogiem'? Prawdę mówiąc, ze wszystkich filmów festiwalowych, ten interesuje mnie najbardziej.

Odpowiedz
Jak tak czytam o tych filmach to widzę że w polskim środowisku zapanowała moda na II wojenne tematy. Widocznie tak jest taniej kostiumy, scenografie i aktorzy są już przygotowani...
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
(13-05-2012, 23:16)Motoduf napisał(a): Muzyka na szczęście była, zresztą bardzo dobra.

A zauważyłeś w napisach czyja? Konkretnie - czy Lorenca?

Odpowiedz
(14-05-2012, 05:27)Motoduf napisał(a): Nie pomyślałem o tym, ale wątpię, żeby ktoś zmusił Pasikowskiego do zmian.

Wstrzymali Westerplatte, to i tu coś mogą wymyślić, łącznie z ograniczoną dystrybucją. W tym kraju nigdy nic nie wiadomo.

Odpowiedz
Ten post powoli zaczyna przypominać jakby został napisany z jakiejś alternatywnej rzeczywistości: Gdyż nagle wychodzi na to, że na Festiwalu w Gdyni pokazywane byłe dobre polskie filmy <szok>.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
A w zeszłym roku ich nie pokazywano?

Odpowiedz
(14-05-2012, 15:03)SonnyCrockett napisał(a): Jak tak czytam o tych filmach to widzę że w polskim środowisku zapanowała moda na II wojenne tematy.

I szafa gra. Jeśli tylko będą dobre scenariuszowo/technicznie to niech ich powstaje jak najwięcej. Może skończy się czas srak pseudokomedii.

Cytat:Widocznie tak jest taniej kostiumy, scenografie i aktorzy są już przygotowani...

Wyzwaniem są za to kostiumy od Zienia, sfilmowanie na żywca droższej ulicy, aktorzy i "aktorzy" serialowi i z ulicznej łapanki, sponsorowane literką K, wodą wygazowaną "puszczynianka" i oddające półprocenta na fundację "podaruj dzieciom kropka" założoną przez współproducenta filmu, znane z milionów filmów TVN-stajl.

welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Cytat:To korzystając z okazji, Motoduf, zapytam, czy udało ci się zobaczyć 'Jesteś Bogiem'?

Niestety, nie wyrobiłem się z seansem i nie obejrzałem.

Cytat:A zauważyłeś w napisach czyja? Konkretnie - czy Lorenca?

Napisów końcowych w ogóle nie było ;). Ale według strony festiwalu autorem muzyki jest Jan Duszyński.

Cytat:Wstrzymali Westerplatte, to i tu coś mogą wymyślić, łącznie z ograniczoną dystrybucją. W tym kraju nigdy nic nie wiadomo.

Ale tam robili problemy już na etapie kręcenia. W tym wypadku film jest skończony (PISF wyłożył 3,5 mln, dorzucili się też zagraniczni producenci), no i obecna władza raczej od tego tematów nie ucieka ;). Znając nasz kochany kraj możesz mieć jednak rację, przekonamy się na jesieni :)

Odpowiedz
(15-05-2012, 00:23)Motoduf napisał(a): Ale tam robili problemy już na etapie kręcenia.

Bo to znacznie głośniejsza i większa produkcja. O Pokłosiu pierwszy raz słyszę mówiąc szczerze - i inni chyba też, skoro został wrzucony w ostatniej chwili.

Cytat:PISF wyłożył 3,5 mln, dorzucili się też zagraniczni producenci)

I wszystko jasne - jak kasa zagraniczna, to mogą nagwizdać :)

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon