Pokłosie (reż. Władysław Pasikowski)
Najbardziej czekam właśnie na Obławę, ale teraz mnie Motoduf przekonałeś także do Pokłosia :)
3 świetne polskie filmy w jeden rok (doliczyłem Różę) - ciężko w to uwierzyć ;)

Odpowiedz
+ super wyglądający Supermarket + Jesteś Bogiem + Droga na drugą stronę.

http://film.org.pl/kmf/blog/rozczarowanie-10602/

Odpowiedz
(15-05-2012, 08:20)Persona non grata napisał(a): Chyba słyszałeś już w 2008 roku, tylko zdążyłeś zapomnieć. "Kadisz" to "Pokłosie".

No ładnie :) - no ale właśnie, ponad 4 lata minęły i w dodatku zmienili tytuł. O czymś to świadczy jak dla mnie.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
dzisiaj wieczorem/jutro rano na stronie będzie recka "Pokłosia", którą popełnił Motoduf.

Odpowiedz
"Kadisz" brzmiało zdecydowanie lepiej, ale jestem świadom, że by nie przeszło. Sam Pasikowski coś mówił, że ten film to taka jego pierwsza próba z tym tematem i jak na razie w małej skali. Ale jeżeli by się film przyjął, odniósł sukces i znaleźli by się inwestorzy to chciałby coś większego nakręcić.

A co do "Westerplatte" to miałem okazję swego czasu rozmawiać z paroma osobami zaznajomionymi w tym temacie i pomijając problemy z producentemi itd. to też spora niechęć w środowisku filmowym, które narobiło wiele szumu i świństwa też się przyczyniło do takiej, a nie innej sytuacji.
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
W tym kontekście jest też „Pokłosie” (obok „Róży” i wyświetlanej także na Festiwalu „Obławy”) idealną odtrutką na martyrologię, cierpiętnictwo i bogoojczyźniany patriotyzm, którym polskie kino wojenne karmiło nas przez lata. Jeżeli powstał ostatnio w Polsce jakiś film, który mógłbym określić znienawidzonym przeze mnie określeniem „ważny”, to jest to właśnie „Pokłosie”.

Pasikowski wraca.
A recenzja Motodufa tutaj: http://film.org.pl/r/recenzje/poklosie-37-gdynia-film-festival-10649/

Odpowiedz
Z recki Motodufa:

Cytat:Skoro na Festiwalu w Gdyni pojawia się film o szlachetnym Polaku, bezinteresownie ratującym Żydów w trakcie okupacji, to dlaczego miałby się na nim nie pojawić film o Polakach zabijających Żydów dla własnej korzyści?

Wszystko super, ale pytanie powinno być postawione inaczej: "Dlaczego nie miałby się pojawić film o Żydach zabijających Polaków?"

Cytat:ludzi niezbyt rozumnych, zaślepionych mitem szlachetnego Akowca

Polecam "Egzekutora" Stefana Dąmbskiego. Wspomnienia pisane przez byłego akowca w typie Vica Mackeya. Kolo w wieku 17 lat zgłosił się do AK i w krótkim czasie stał się najlepszym zabójcą w szeregach armii podziemnej. Zabijał najpierw Niemców, a potem Ruskich. Opisując te wydarzenia, autor pokazuje, w jaki sposób będąc nastolatkiem nauczył się eksterminować wrogów i dlaczego polubił to zajęcie. Mocna rzecz, bardzo mocna, super się czyta, pisane bez ozdobników.

Odpowiedz
(16-05-2012, 23:27)Mental napisał(a): Z recki Motodufa:

Cytat:Skoro na Festiwalu w Gdyni pojawia się film o szlachetnym Polaku, bezinteresownie ratującym Żydów w trakcie okupacji, to dlaczego miałby się na nim nie pojawić film o Polakach zabijających Żydów dla własnej korzyści?

Wszystko super, ale pytanie powinno być postawione inaczej: "Dlaczego nie miałby się pojawić film o Żydach zabijających Polaków?"

Dlaczego akurat tak? Nie do końca rozumiem?

"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Bo Żydzi muszą być zawsze represjonowani. Ich zawsze i wszyscy, ale oni kogoś - nieeeee...
Podejrzewam, że jakby Pasikowski coś takiego nakręcił, to by dopiero był sajgon.

Odpowiedz
"Munich" jakoś powstało, bylo głośno i słusznie, ale bez Sajgonu.

Dobra, ale nie o tym mowa. Akurat ta tematyka, którą tu Pasikowski porusza jest bardzo ciekawa i mnie mocno interesuje i cieszę się, że taki film powstał. Czekam i chyba nawet pójdę na niego do kina.

Odpowiedz
ale Munich trochę o czym innym mówi, jest poniekąd filmem zemsty, eye for an eye i Żydzi wcale nie są w nim źli - a Mental miał na myśli właśnie taką niecodzienną perspektywę Żydów-oprawców

Odpowiedz
Lawrence napisał(a):Dlaczego akurat tak? Nie do końca rozumiem?

Bo film o tym, że Polacy mordowali Żydów zbulwersuje chyba tylko Prawdziwych Polaków, ewentualnie jakichś oszołomów z Frondy. Jest to pogląd klasycznie mainstreamowy, lansowany przez opiniotwórcze środowiska Gazety Wyborczej oraz salonowych pisarzy żydowskiego pochodzenia takich jak np. Tomasz Gross etc. Że jest to zgodne z prawdą historyczną i że takie mordy się zdarzały, nie zmienia faktu, takiego mianowicie, że nikogo to nie podkurwi i międzynarodowego skandalu też nie będzie. Natomiast film o tym, jak Żydzi mordowali Polaków - to byłby (jak ujął to Mefisto) sajgon w trzy dupy. Sądzę, że sam Izrael by interweniował dyplomatycznie, a UE nałożyła sankcje gospodarcze. Żeby poziom podkurwienia wzrósł do stratosfery, Mel mógłby się zaangażować w ten projekt :)

Lawrence{ napisał(a):"Munich" jakoś powstało, bylo głośno i słusznie, ale bez Sajgonu.

Ale "Munich" jest o dobrych Żydkach mszczących się w słusznej sprawie. W dodatku reżyserowany przez czołowego Żyda w Holly, więc trudno tu mówić o próbie wywołania jakiegoś skandalu.

Odpowiedz
Skandalu nie będzie, ale podkurwi tych, którzy historię traktują życzeniowo, wybiórczo - a tych jest w Polsce wielu. Fajnie zobaczyć film o Zydach mordujących Polaków [pewnie sie i tak zdarzyło], ale nie o tym Pasikowski zrobił film. Pokazał to, co wydarzyło się na Podlasiu nie raz i nie dwa, co jest skrywane, co jest wstydliwe (bo jest, możesz się upierać, ale mordowanie niewinnych, było nie było, sąsiadów za społecznym przyzwoleniem, budzi zwyczajny wstyd, szczególnie u tych, którzy wiedzą, że faktycznie setki Żydów zarżnięto polskimi rękoma). Ciebie to nie rusza, bo jesteś kowbojem, ale mnie taka prawda waląca prosto w twarz czasem wzruszy (jak "Róża" - niby wiadomo, że na wojnie i po wojnie gwałcono, ale jednak, wzrusza, przejmuje, szokuje; albo jak "Biała wstążka" Haneke).

Odpowiedz
Cytat:co jest skrywane

Ale to nie jest skrywane. Gross wydał o tym książkę, była szeroko dyskutowana we wszystkich publicznych i koncesjonowanych telewizjach. Natomiast jakoś nie słyszałem, żeby ktoś wydał książkę o Żydach-katach, która by była szeroko dyskutowana. To jest prawdziwy temat tabu. A że jakieś Polaczki gdzieś po wiochach wstydzą się tego, co ojcowie i dziadowie wyrabiali z Mośkami to co mnie to? Poza tym tak jak zauważyłeś, ja jestem kowbojem i bardziej mnie obchodzi los mordowanych Indian :)

Odpowiedz
mówiąc skrywane myślę o "Polaczkach gdzieś po wiochach", dla których to rzecz na pewno wstydliwa.

Żydów-katów nie przypominam sobie, ale w np. Pianiście było pokazanych wielu skurwysynów po różnych stronach. i "Kupiec wenecki" też swoje robi :)

Odpowiedz
Nie chcę za bardzo tu ciągnąć offtopu, ale właśnie dla mnie siłą "Munich" jest to, że Spielberg, jak tu został nazwany czołowy Żyd Hollywood, nie opowiada się całkowicie za stroną żydowską. On nie odmawia żadnej stron, praw do ziemi i dla mnie zrównuje terror z zemstą, pokazując, że ofiary same stały się katami i niewiele gorszymi. I z tego co pamiętam to nie wszyscy byli zadowoleni z takiego ukazania sprawy.

A wracając do "Pokłosia" to ja jestem pewny, że ten film wiele osób wkurwi. Przed paroma laty to pewnie IPN wydałby książkę opowiadającą o Polakach ratujących Żydów jako odpowiedź na film Pasikowskiego. A to, że w tzw. mainstreamie nikt nie kwestionuje, że do takich bestialstw dochodziło, nie oznacza, że spora część osób w kraju będzie się oburzać. To, że dla nas to nie jest temat tabu, nie znaczy, że dla sporej części społeczeństwa nie jest.

Moje rodzinne strony to Podkarpacie, gdzie do tej pory po różnych wsiach i na kazaniach w kościele można się wielu ciekawych rzeczy nasłuchać i gdzie dalej spokojnie można znaleźć osoby, które wierzą, że Żydzi robią mace z polskich dzieci. I tak samo ja też miałem okazję od dziadków się nasłuchać, jak to wyglądało przed wojną i w czasie jej i zaraz po niej. Szczególnie na wsiach, gdzie wiadomo jak wszędzie znajdowali się prawi ludzie, ale też byli tacy co ukrywali, ale tylko dlatego, że Ci im płacili. Nie chcę tu robić wywodu z historii, ale mnie ta tematyka interesuje i cieszę się, że taki film powstał. Gdyż choć były publikacje to takie polskiego filmu jeszcze nie było.

A co do Żydów mordujących Polaków to pewnie Mentalowi chodzi o tych, którzy zasiadali w aparacie władzy ZSRR, czy też członków NKWDu itd. Tylko czy to zabijanie wynikało z tego, że ofiary były Polakami, czy dlatego że nie byli komunistami.

Odpowiedz
Cytat:dla mnie zrównuje terror z zemstą

Jeżeli terror (zamach monachijski) był odpowiedzią na wcześniejszą agresję ze strony Źydów, to zrównanie takie jest uprawnione. Niestety nie znam konfliktu izraelsko-palestyńskiego na tyle dobrze, żeby się tu wymądrzać.

Cytat:Tylko czy to zabijanie wynikało z tego, że ofiary były Polakami, czy dlatego że nie byli komunistami.

Komuniści prowadzili czystki etniczne. Czystki etniczne nie były domeną wyłącznie narodowych socjalistów. W "Skrwawionych ziemiach" Snydera jest to szczegółowo opisane. Mordy na Polakach to była wg Snydera największa czystka etniczna w historii ZSRR.

Des napisał(a):Żydów-katów nie przypominam sobie

Bo to jest temat tabu. A o żydowskich bejtarowcach słyszałeś - faktycznych założycielach Izraela? Nie? Widzisz. Piękna historia, dużo honorowych osób, ale kompletnie przemilczana przez syjonistów.

Odpowiedz
(17-05-2012, 12:02)desjudi napisał(a): Żydów-katów nie przypominam sobie, ale w np. Pianiście było pokazanych wielu skurwysynów po różnych stronach. i "Kupiec wenecki" też swoje robi :)

Walc z Baszirem :)
www.filmweb.pl/user/Azgaroth_2

Odpowiedz
Cytat:Wszystko super, ale pytanie powinno być postawione inaczej: "Dlaczego nie miałby się pojawić film o Żydach zabijających Polaków?"

Pewnie, też się może pojawić. Jeśli tylko będzie dobry, chętnie obejrzę ;)

Cytat:Polecam "Egzekutora" Stefana Dąmbskiego. Wspomnienia pisane przez byłego akowca w typie Vica Mackeya. Kolo w wieku 17 lat zgłosił się do AK i w krótkim czasie stał się najlepszym zabójcą w szeregach armii podziemnej. Zabijał najpierw Niemców, a potem Ruskich. Opisując te wydarzenia, autor pokazuje, w jaki sposób będąc nastolatkiem nauczył się eksterminować wrogów i dlaczego polubił to zajęcie. Mocna rzecz, bardzo mocna, super się czyta, pisane bez ozdobników.

Już mi się podoba, więc chętnie po to sięgnę, tym bardziej, że wcześniej o tej książce nie słyszałem :)
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz
Filmweb podaje datę premiery 9. listopada, jednak nigdzie nie spotkałem potwierdzenia tego faktu. Oby! Dawno nie było na niczym polskim w kinie, pora się przejść.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon