Psy 1 i 2
Obie części to klasyka polskiego kina. Do póki nie obejrzałem tego filmu myślałem, że to taki tam płytki filmik gdzie się zabijaja i klną dlatego też nie spieszyło mi się z oglądaniem go. Jednak ostatnio obie części wpadły w moje łapy. Okazało się, że film ma fajny klimacik, dużo fajnych tekstów, które zapadają w pamięć oraz niezłą fabułę. Aktorzy spisali się bardzo dobrze, Linda gra twardziela jak w większości filmów ale pasuje na twardziela. Naprawdę świetny w roli bad guy'a był moim zdaniem Janusz Gajos, poprostu znakomity. W płaszczu, z zimny spojrzeniem mordujacy gliniarzy. No i rozwaliła mnie scena gdy Lubaszenko wychodzi z jedzeniem i z pełnymi ustami na akcji krzycz "Alhe ja kuhfa nie mham bhroni!". Nie bardzo wiem co mógłbym o tym filmie napisać więc chyba na tym zakończę. ;)
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
daze sentymentem obie czesci. to wlasciwie dwa pierwsze wielkie przeboje polskichh kin po przelomie,. to wlasciwie te filmy zmienily polskie kino. pamietam jak czekalem w gigantycznej kolejce po bilety do kina.... i za pierwszym podejsciem sie nie udalo..... teksty kultowe, role dla niektorych przelomowe. mocne meskie kino.
ciekaw jestem jak zrobilby teraz pasikowski ewentualne trzecie psy....

Odpowiedz
Heh, a ja młody jestem i nie pamiętam czasów kiedy się stało do kina po bilety na "Psy". Obejrzałem obie części niedawno i przyznam, ze mają swój specyficzny klimat. Ale trzecia część niewskazana, bo wyszedłby taki szajs jak "Reich". Pasikowski formę stracił juz dawno.

Odpowiedz
mysle ze po tylu latach trzecia czesc mialaby sens. przy dobrym scenariuszu wyszlaby calkiem sprawna akcja, pasikowski faktycznie stracil kompletnie poczucie rezyserii ale ostatnio zrehabilitowal sie kapitalnym serialem "glina" - wiec kredyt zaufania jeszcze u mnie ma. wolalbym zobaczyc kolejne psy niz kolejny film lubaszenko... choc nie powiem "sztos 2" moze byc przynajmniej przyzwoity...

Odpowiedz
No tak, zapomniałem o "Glinie", który to serial nie był taki najgorszy. Ale o czym miałyby byc "Psy 3"? Chyba ze jak 1 część nawiązywałyby do polityki, wtedy przy dobrym scenariuszu mogłoby się udać.

Odpowiedz
nie byl najgorszy? pokaz mi polski serial z ostatnich lat lepszy od gliny... swietny scenariusz, znakomita postac tytulowa - aktorstwo bez zarzutu, i robiony nie w jakis plastikowo-kartonowych dekoracjach jak fala zbrodni czy kolorowi "kryminalni" z playboyem z niemieckiego serialu kryminalnego zawadą.... co do scenariusza.,, tu masz racje msyle ze aspekt polityczny bylby wskazany.... a jest z czego wybierac bo wspolczesna polska to jedno wielkie bagno polityczne...

Odpowiedz
Bo jeśli 3 część "Psów" miałaby mieć fabułę w stylu dennego "Reichu" to juz lepiej dać se siana i nie szargać kultu.

Odpowiedz
W Psach to było fajne iż Pasikowski posiłkując się amerykańskim kinem akcji nie poszedł na łatwiznę i nie zerżnął z Usańczykó wszystko jak leci (a mógł to zrobić , bo ludzie wygłodniali byli i na pewno na to by poszli).

Główny Bohater- w USA to byłby prawdopodobnie człowiek po przejściach ale na pewno dobry, sprawiedliwy- wykonujący swój zawód z pasją . U Pasikonika mamy cynicznego, zeszmaconego ubeka ( co to za pomyśł! Przecież w czsie gdy film puszczano Ubek był chyba synonimem Szatana!). Zaden tam szlechetny bonzo . Dyma małolatę co se ją wypożyczył z domu dziecka . A mimo to każdy mu kibicuje (bo komuś trzeba a postaci świtlistych brak)

No i ta chrześjańska unia jedności.
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost in time, like tears...in rain. Time to die.

Odpowiedz
O tym filimie powiedziano i napisano naprawde wiele, chyba prawie wszystko.
Jednak ja chcialbym zwrocic uwage na pewna sprawe pojawiajaca sie w pierwszej czesci filmu. Cos co w obecnej (no moze nie takiej bardzo obecnej dzis) chwili jest na topie - teczki i aparat bezpieczenstwa - oslawione UB i jej pracownicy.
W filmie mamy poruszony motyw weryfikacji pracownikow UB - tej pozytywnej (pozostanie w "branzy" - no moze juz nie jako policja polityczna) i negatywnej (w filmie prowadzacej do przejscia na druga strone - choc nie zawsze w wyniku weryfikacji, lecz juz wczesniej - jak major Gross).
I problem teczek - masa archiwow aparatu bezpieczenstwa poszla z dymem (ten kto mial glowe na karku teczki lub mikrofilmy zachowal dla siebie co dalo mu olbrzymia wladze - skutki tego widzimy do dzis) - aby ukryc niewygodne materialy i dowody swej niechlubnej dzialalnosci, a takze w celu ukrycia swoich ludzi.
Mozemy powiedziec (oczywiscie przy paru zalozeniach, bo film ten nie jest przeciez dokumentem, ani obrazem opartym na faktach), ze zawiera w sobie pewne elementy jak najbardziej prawdziwe, na ktore rezyser - W. Pasikowski - zwraca nam uwage w roku 92. A dzis mamy rok 2005 i temamt jest jak najbardziej aktualny.

P.S. Przepraszam, ze tak na powaznie i o polityce, ale ten watek filmu jest tez ciekawy (no przynajmniej wedlug mnie).
I have a plan. Heh.
Mein Fuhrer, I can walk!!!

Odpowiedz
Ja obie części Psów uwielbiam, moim zdaniem bardzo dobre filmy. Podoba mi się obraz świata kreowany przez Pasikowskiego. Należy jeszcze wspomnieć o Krollu, gdzie również zagrali Linda i Pazura.

Co do Gliny, to jest świetny. Najlepszy polski serial od czasu Ekstradycji. Wie ktoś czy powstanie druga seria?

Odpowiedz
tak powstaje druga seriia "gliny", pozna jesienia ma startowac w tvp1

Odpowiedz
No ale chyba wszyscy wiemy od czego się zaczeło..."Kroll" 8) the rulez!

Odpowiedz
Cała seria Psy to dla mnie najlepsze polskie filmy akcji, w których znakomicie pokazano okres polskiej transformacji. Weryfikacja pracowników SB, narodziny mafii w Polsce, strzelaniny, korupcja, palenie tajnych akt. Do tego znakomite role Bogusława Lindy, Marka Kondrata, Janusza Gajosa, Cezarego Pazury oraz kultowe teksty, które na zawsze weszły do powszchnego użycia. Zawsze największe wrażenie robi na mnie scena, w której pijaniy ex-ubecy niosą swego kolegę śpiewając " Balladę o Janku Wiśniewskim".

Na drzwiach ponieśli go Świętojańską
Naprzeciw glinom, naprzeciw tankom.
Chłopcy stoczniowcy, pomścijcie druha,
Janek Wiśniewski padł.
Uwierz mi już nie wróci ten czas / gdy na ulicy śmiał się każdy z nas / mieliśmy wtedy po czternaście lat / i agrafkami chcieliśmy pospinać świat // Siedemdziesiąt siedem

Odpowiedz
Wyznam szczerze, że tych obydwu filmów nie widziałem, ale może już wkrótce... Natomiast czytałem scenariusze, ściągnięte z Neta- wspaniałe. Zaś co do Maurera- zawsze odnajduję w nim ostatniego bohatera romantycznego, takiego współczesnego Giaura z utworu Byrona. To ktoś więćej niż tylko polski Harry Callahan.
Only Branson and Van Effen look like a born leaders. Those two I can KILL.

Odpowiedz
Najlepsze polskie filmy akcji, jedne z najlepszych (rodzimych) w ogóle. Świetne role Lindy, Pazury, Gajosa, Kondrata, niezapomniane dialogi, bardzo dobra muzyka no i oczywiscie pełno dobrego humoru. Oglądając te filmy zawsze zadaję sobie pytanie, czy tak dobrzych produkcji w polskim kinie nie może być więcej.

Psy 3? Odpada - to podpadałoby pod nowy nurt sequelowej manii - sequele hitów sprzed lat, do której wchodzi "Indiana Jones 4", "Mad Max 4", czy "Szklana pułapka 4", coś robionego na siłę, z braku lepszych pomysłów na zarabianie. Od dwójki upłynęło już 10 lat, można było podjąć się tego wcześniej. Poza tym pragnę zwrócić uwagę, że druga część mimo wszystko jest słabsza od pierwszej. Powielany schemat z dawaniem d... przyjacielom Franza i postawienie przede wszystkim na akcję kosztem tego, co najlepsze było u poprzednika. Na trzecią część mogłoby już kompletnie zabraknąć pomysłu. Poza tym Linda to już nie stary, dobry Linda.
Obszerne i dobrze napisane Recenzje filmów znajdziesz na Filmowo.net
O filmie na poziomie - Forum filmowe - komentuj i oceniaj filmy!

Odpowiedz
tomashec napisał(a):tak powstaje druga seriia "gliny", pozna jesienia ma startowac w tvp1

Chyba się jednak nie doczekamy drugiej serii "Gliny" - póki co cisza.
I have a plan. Heh.

Odpowiedz
Kurde wszyscy mówią, że "Psy" to najlepszy polski film akcji itp... a ile ich u nas powstało co? Ile powstało u nas filmów akcji po roku 89? Zamiast nich nasi producenci wolą kręcić głupawe komedie. W latach 90 trochę takich filmów powstało np. "Kroll", "Psy", a po roku 2000?

Odpowiedz
Don Vito napisał(a):Kurde wszyscy mówią, że "Psy" to najlepszy polski film akcji itp... a ile ich u nas powstało co? Ile powstało u nas filmów akcji po roku 89? Zamiast nich nasi producenci wolą kręcić głupawe komedie. W latach 90 trochę takich filmów powstało np. "Kroll", "Psy", a po roku 2000?

A takie "Młode wilki" obie części to co, "Nocne Graffiti" (choć to film sensacyjny, a nie kino akcji w pełnym tego słowa znaczeniu), "Operacja Samum", "Reich". Nie mowimy o serialach. Ale na tle przytoczonych tytułów "Psy" bez apelacyjnie są najlepsze.
I have a plan. Heh.

Odpowiedz
polskie kino akcji w ostatnich latach to rzeczywiście nędza, ale w sumie nie mamy tu tak wielkiej tradycji, która niejako pozwalałaby na częstą obecność sensacyjniaków w kinach [sytuacja podobna do horroru, którego uświadczyć w polskim kinie niemalże nie sposób]. jedynie Pasikowski coś stara się zrobić, ale i on zjadał swój ogon kręcąc tandetne psie podroby w stylu "Reicha" i "Operacji Samum". teraz podobno robi "Maszynę losującą" o kolesiach [Linda, Pazura, Lubaszenko, Kondrat - perfekcyjny zestaw], którzy chcą oszukać lotto i zgarnąć kupe kasy. ciekawe. jeśli Pasikowski ma dobry scenariusz, to może być jego wielki powrót. oby w dobrym stylu.

Odpowiedz
A co sadzicie o filmie " Miasto Prywatne " , kiedys to ogladalem ale trudno mi przywrocic jakies obrazy z tego filmu.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości