Róża (2011) reż. Wojciech Smarzowski
Osiem miesięcy po premierze 'Domu Złego' powstaje nowy film Wojtka Smarzowskiego zapowiadany jako historia Róży i Tadeusza.

Jego akcja toczy się w latach 1945-46 na terenie starego pogranicza polsko-pruskiego. Są to ziemie przyznane Polsce po II wojnie światowej.

Róża(Agata Kulesza) jest Mazurką, czyli dla wielu po prostu Niemką.
Kobieta zdążyła już doznać najcięższych krzywd ze strony Rosjan.

Z kolei Tadeusz(Marcin Dorociński) jest Polakiem, któremu wojna i okupacja zrujnowały życie.

Jest to historia trudnej miłości na gruzach starego i w trakcie budowy nowego świata.

Jest on, ona i jej córka.
W tle wynarodowienie Mazurów.
Jak mówi reżyser...'gwałt goni gwałt...'

Reżyser zaangażował aktorów z którymi pracował wcześniej w 'Weselu' i 'Domu Złym'.
Zobaczymy zatem Mariana Dziędziela, Roberta Wabicha, Lecha Dyblika, Jerzego Rogalskiego, Grzegorza Wojdona, Eryka Lubosa, Annę Grzeszczak i innych.

Rolę sowieckiego kapitana odegrał Vadim Afanassiew znany polskiej widowni z filmów 'Generał Nil' i 'Mała Moskwa'.

Scenariusz do filmu napisał Michał Szczerbic, który jest też jednym ze współproducentów. Produkcję projektu objęła Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W zdjęciach biorą również udział członkowie grup historycznych odtwarzający role żołnierzy rosyjskich, polskich i niemieckich.
Do tej pory mamy za sobą scenę zabicia jeńców niemieckich w lesie przez sowietów i scenę przyjazdu Rosjan do Urzędu Repatriacyjnego.
Dalsze sceny z nami we wrześniu i grudniu.

Zdjęcia ruszyły 20 lipca i z przerwami spowodowanymi koniecznością dopasowania się do pór roku w poszczególnych etapach zdjęciowych zakończą się około połowy grudnia br.

Opowieść o losach Róży i Tadeusza przeplatana jest scenami retrospekcyjnymi z Września 1939, Powstania Warszawskiego i okresu powojennego barbarzyństwa armii sowieckiej.

źródło: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,roza-z-mazur-nowy-film-wojtka-smarzowskiego,4889

na stronie dostępne są również zdjęcia z produkcji

Coś od siebie:
Przyznam szczerze, że Smarzowskiego uważam za jednego z najciekawszych rodzimych twórców. Jego "Wesele", a zwłaszcza "Dom zły" sprawiły, że uwierzyłem, iż w tym kraju można nakręcić dobre filmy.
Róża z Mazur ma wspaniałą obsadę (głównie Dorociński, Dziędziel i Preis), a także interesującą historię. Ciekawym faktem jest również to, że obraz jest uzależniony od pór roku (nawiązanie do Chłopów ?) i podzielony na 4 części: wiosnę, lato, jesień i zimę.
Liczę na bezkompromisowość oraz surowość z jaką Smarzowski do tej pory kręcił swoje filmy.

Póki co nowy Róża z Mazur to u mnie nr.1 na liście MUST SEE w 2011.
Na onet.pl pojawiło się kilka zdjęć:
http://film.onet.pl/zwiastuny/0,70169,1,1,322,fotonews.html

Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Malwina Buss, Jacek Braciak, Kinga Preis, Szymon Bobrowski, Edward Lubaszenko
Zdjęcia: Piotr Sobociński (Junior)
Produkcja: WFDiF
Gatunek: dramat
Premiera: 2011-09-20
Avengers: Infinity War - 10/10  <3

Odpowiedz
Zapowiada się elegancko. Smarzowski to chyba jedyny polski reżyser na którego filmy się w ogóle czeka. No może ja jeszcze czekam aż Lankosz coś nakręci, reszta nie istnieje.

Odpowiedz
Nie zapominajmy, że Kuracja też była świetna.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Arahan napisał(a):Póki co nowy Róża z Mazur to u mnie nr.1 na liście MUST SEE w 2011.
Święte słowa. Jestem zaskoczony, że tak mało mówi się na forum o Róży, która po premierze niewątpliwie obwołana zostanie najlepszym rodzimym filmem XXI wieku, a Smarzowski odnowicielem polskiej kinematografii. Powód jest prosty: film stanowi porażający debiut przyszłej megagwiazdy kina, Wielkiej Nadziei Białych... znaczy, mój. Zagrałem zaś nie jedną, a dwie przełomowe role: parobka na dożynkach w tle i (innego) parobka na podwórzu też w tle. Była mowa o większej kreacji, gdzieś bliżej pierwszego planu, ale reżyser wyraził obawy, że polskie kino nie jest gotowe na taką dawkę czystej epy.
Tak czy inaczej nie ma wątpliwości, że na Różę z Mazur pójść trzeba, co najmniej dwa razy. Tak tworzy się historię kina.

Odpowiedz
serio grales? zazdroszcze Ci tez chcialbym byc choc raz nie tylko biernym milosnikiem kina :)

Odpowiedz
Chyba się tytuł zmienil

[Obrazek: roza-poster.jpeg]
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
oho, film o facecie w łódce 2 się szykuje :D
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
po pierwszych projekcjach w Gdyni - same zachwyty, ochy, achy i miano najlepszego filmu Smarzowskiego. Duża sztuka: przeskoczyć siebie i dotychczasowe, doskonałe filmy.

Odpowiedz
Na polskich festiwalach są zawsze ochy i achy nad każdym polskim filmem, to żaden wyznacznik.
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz
"nad każdym polskim filmem"

nieprawda. obserwuję ten festiwal od kilku lat i... nieprawda. Się mylisz po prostu :)

Odpowiedz
ale nad paroma dość marnymi zdarzało im się rozpływać, niemniej akurat w wysoki poziom "Róży" nie wątpię.

Odpowiedz
To fakt, że nie nad każdym filmem są "ochy i achy" ale akurat nad filmami Smarzowskiego tak. Choć nie zawsze zrozumiałe, jak w wypadku "Domu Złego", którego fenomenu jako chyba jedyny nigdy nie zrozumiem. I pewnie dlatego też nie oczekuję za wiele, ani nie za bardzo spieszy mi się od oglądnięcia tej "Róży".
/www.filmmusic.pl - me recki 
"The main thing is to protect these characters, make sure that they still continue to live in the way you created them..." - Kathleen Kennedy

Odpowiedz
Premiera i tak dopiero w styczniu podobno.
I can see your conciliation. I wanna see your conciliation.

Odpowiedz
Cytat:w wypadku "Domu Złego", którego fenomenu jako chyba jedyny nigdy nie zrozumiem

A czego tutaj nie rozumieć? Po prostu zajebisty film - po polsku i o Polakach, wszystko na świetnym poziomie.

Co do nowego obrazu Wojtka, to czy sam film nie ma przypadkiem w tytule tylko Róża?

Odpowiedz
Tak, ale temat został założony jak film nazywał się jeszcze "Róża z Mazur".

Odpowiedz
Cytat:Tak, ale temat został założony jak film nazywał się jeszcze "Róża z Mazur".

Oki. Teraz wszystko jasne :)

Odpowiedz
Róża wygrywa WFF

Odpowiedz
Chyba nikt nie podrzucał na forum a trailer "Róży" już od miesiąca wisi na yt - w paskudnej jakości, ale jest.

Odniosłem wrażenie że "Róża" może mieć w sobie sporo z poetyki westernu ;)

Odpowiedz
Realizacyjna amatorka.

Odpowiedz
Nie realizacyjna amatorka, tylko słaba jakość trailera.
"to że gej sobie nie może wziąć ślubu to jest sprawa kościoła" - vast

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon