Ankieta: Którą część OT uważasz za najlepszą?
A New Hope
The Empire Strikes Back
Return of the Jedi
[Wyniki ankiety]

Odpowiedz 
STAR WARS: Trylogia IV-VI
Autor Wiadomość
military
Talking Head

Liczba postów: 13,375
08-05-2013 08:15 PM

Obejrzałem sobie bonus disc do wydania DVD Nowej nadziei, czyli... Nową nadzieję bez tego całego dodanego później gówna. I choć jakość jest słaba, to nie ma najmniejszego znaczenia, bo to doskonały, pełen wyobraźni i werwy film, o którym nie sposób zapomnieć. Dopiero teraz naprawdę zauważyłem, jak wersje specjalne odciągają uwagę od fabuły i niszczą, zwyczajnie anihilują klimat oryginału. Przecież tutaj wszystko jest idealnie zgrane - nawet efekty, które są namacalne i nadal niesamowicie dynamiczne w scenach lotu. Statki na przykład nie wydają się miniaturami - a przynajmniej o nich tak nie myślę. To doskonale skrojony film, a zmienianie go w jakikolwiek sposób to niszczenie historii kinematografii i zaprzepaszczanie niezwykle ciężkiej, pomysłowej i przełomowej pracy speców od efektów specjalnych.

10/10

Ale naprawdę nie da się tego oglądać bez wspominania prequeli. Nazywanie mocy "antyczną religią", Obi-Wan nie przypominający sobie, by kiedykolwiek miał droida, traktowanie Jedi jak jakiegoś malutkiego, tajnego zakonu, a nie jak światowej magicznej policji... Za każdym razem przewracało mi się w żołądku, kiedy pomyślałem, jak Lucas pociągnął to uniwersum. Ten film był doskonały w pobudzaniu wyobraźni - nawet nie widzieliśmy głównego złego, tzn. imperatora; pozostawiał tyle otwartych wątków i tyle możliwości. I ze wszystkich możliwych dróg, którymi można było pójść, Lucas poszedł w prequele. Kij mu w dupę po stokroć.

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gieferg
Former $ly Fan

Liczba postów: 6,184
08-05-2013 08:19 PM

Cytat:I choć jakość jest słaba, to nie ma najmniejszego znaczenia

Może nie ma, ale jak można w HD to why not? :P

ERA VHS
2014 w kinie: 47 Ronin - 7/10; American Hustle - 6/10; Captain America: Winter Soldier - 8/10; The Amazing Spider-Man 2 - 5/10; Godzilla - 3/10; X-Men DOFP - 8/10, Transformers AoE - 7/10, Dawn of the Planet of the Apes - 6/10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
military
Talking Head

08-05-2013 08:24 PM

A wiesz, że przy odrobinie wysiłku mógłbyś kupić oryginalną taśmę filmową z dowolnym filmem? Tarantino tak robi. To jest Ultimate Way of Watching Movies - dlaczego ograniczasz się do bluraya?

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
Gieferg
Former $ly Fan

08-05-2013 08:44 PM

Oglądaj sobie i z VHSa jak lubisz (ja np nie mam problemu z dźwiękiem z VHS, ktoś może nie mieć problemu z obrazem :P)
Próbowałem oglądać te Unaltered Star Warsy z tego DVD i wygląda to jak gówno. To nawet nie jest prawdziwe DVD tylko transfer z laser disca. George więcej fanom dać nie chciał, ale sami sobie wzięli.

ERA VHS
2014 w kinie: 47 Ronin - 7/10; American Hustle - 6/10; Captain America: Winter Soldier - 8/10; The Amazing Spider-Man 2 - 5/10; Godzilla - 3/10; X-Men DOFP - 8/10, Transformers AoE - 7/10, Dawn of the Planet of the Apes - 6/10
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2013 08:50 PM przez Gieferg.)
military
Talking Head

08-05-2013 08:55 PM

Tak, dobra, wiem, już wszyscy na tym forum i pewnie sporo osób spoza niego zna twój stosunek do obrazu. Naprawdę nie musisz o nim przypominać za każdym razem.

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2013 08:55 PM przez military.)
Gieferg
Former $ly Fan

08-05-2013 08:59 PM

Przypomniałem, żebyś mi nie wyskoczył na tekst o VHSie że oglądam filmy z lektorami z kaset :P

A o blu-ray nie mówiłem, po prostu sprawdziłem wspomniane wcześniej fanedity - gość zrobił starą trylogię w HD bez późniejszych zmian Lucasa, owszem, czasem się zdarzy ujęcie ewidentnie ze słabszego źródła, ale całość jest właśnie taką odpowiedzią na politykę Dżordża na jaką pajac sobie zasłużył. Choćby nie wiem co robił, nigdy i w żaden sposób nie doprowadzi do tego, żeby oryginalne Gwiezdne Wojny, bez późniejszych zmian zostały wymazane z pamięci fanów (a z tego co czasem mówi wynika że tego by właśnie chciał).

ERA VHS
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-05-2013 09:00 PM przez Gieferg.)
military
Talking Head

09-05-2013 05:56 AM

Oczywiście, że tego by chciał - skoro nalegał na zarchiwizowanie nie oryginalnych taśm, tylko tych z 1997.

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
military
Talking Head

11-05-2013 09:22 PM

Imperium - doskonałość, która wygląda świetnie bez żadnych poprawek. Film praktycznie bez słabych stron, za to niezwykle pomysłowy wizualnie, nastrojowy, ciekawie rozwijający ideę poprzednika, z zaskakująco złożonymi postaciami. Rewelacja. 10/10

Powrót - powiedzmy sobie wprost: prolog to pomyłka. Niebieski słonik grający na organkach i skecze rodem z muppet show. Ewoki też wkurzają i tylko każą się zastanawiać, o ile film byłby zajebistszy, gdyby zamiast nich były wookie. Ale już wszelkie sceny między Lukiem, Vaderem i imperatorem to mistrzostwo dramaturgii, reżyserii i stylu, natomiast jeśli chodzi o walki w kosmosie - żaden film nie pokazał ich bardziej dynamicznie i, hm, "rzeczywiście" - w tym względzie, że naprawdę wszystko jest namacalne i kupuję każdy pokazany element.

To, co tu odchodzi bez krzty CGI, przechodzi ludzkie pojęcie - i wszystko jest lepsze niż CGI, bo jest PRAWDZIWE, ciężkie, "twarde". Przy kosmicznych walkach co ujęcie zaliczałem opad szczeny i nie wierzyłem, że oglądam wersję podstawową, bez poprawionych efektów. Tak samo pościg w lesie - tu akurat widać ewidentnie tylną projekcję, ale przez to, że pokazywany jest prawdziwy las, wszystko jest 10x bardziej wiarygodne niż sceny pomykania przez las w takim Avatarze. Za wizualia RotJ też ma u mnie 10/10, choć jest słabszy niż poprzednie części.

[Obrazek: tumblr_mihvywYp3o1rwxcjzo1_500.gif]

[Obrazek: tumblr_ll2tldBwRt1qguurxo1_500.gif]

[Obrazek: tumblr_m1bc87xk8E1r72mggo1_400.gif]

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-05-2013 09:25 PM przez military.)
Mierzwiak
Brooklyn Baby

Liczba postów: 20,597
11-05-2013 09:57 PM

(11-05-2013 09:22 PM)military napisał(a):  wszystko jest 10x bardziej wiarygodne niż sceny pomykania przez las w takim Avatarze
military, błagam, zostaw Avatara. Raz, że to niewłaściwy przykład; Cameron nie nakręciłby takich scen w plenerze, czy też z miniaturami i dobrze o tym wiesz.

Dwa - powinieneś raczej przytoczyć kosmiczną bitwę z otwarcia Zemsty Sithów. Szczerze? Bardzo ją lubię. Otwierające film ujęcie, to jak kamera podąża za dwoma myśliwcami by w końcu ujawnić ogrom bitwy nad planetą - mega. ALE tak, to prawda - bitwa z Powrotu Jedi swoim dynamizmem i użyciem miniatur zjada na śniadanie tę z EIII. Nawet jeśli widać niedoskonałości techniczne (trudno żeby nie, patrz: rok produkcji), nawet jeśli obiekty zanikają, przenikają przez siebie czy co tam jeszcze, to tysiące detali perfekcyjnej, wyczarowanej na komputerach bitwy nie mogą się równać z namacalnością, o której wspominasz. Poza tym jak to jest wspaniale oświetlone!

Przepocona skarpeta > Godzilla 2014
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-05-2013 10:08 PM przez Mierzwiak.)
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Red
Dużo pisze

Liczba postów: 337
11-05-2013 10:06 PM

Mefi? Errm, chyba Militaruś ;). Co do efektów się zgodzę, pomijąc kłopoty z matte paintingiem i niebieskim ekranem dla mnie prawdziwe Gwiezdne wojny to właśnie części 4-5 -> naprawdę widać wysiłek magików z ILM w to, by ta kosmiczna baja wyglądała realistycznie.

Red, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Aug 2012.
Mierzwiak
Brooklyn Baby

11-05-2013 10:08 PM

(11-05-2013 10:06 PM)Red napisał(a):  Mefi? Errm, chyba Militaruś ;)
Ups :P Z Iron Mana 3 wróciłem, jeszcze ogłupiony jestem ;)

Mefisto
I Wicemiss Avatara2009/12

Liczba postów: 18,726
11-05-2013 11:10 PM

Miło mi, ale ja tam nie grałem :)

Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings
Red
Dużo pisze

22-05-2013 06:06 PM

Pierwotne plany co do prequeli z 1981 r. - hmm, trzyma się to bardziej kupy niż faktyczne filmy:D. Najbardziej mnie zdziwił Lucas, który uznał, że Yoda nie dałby radę Vaderowi w walce, bo jest bardziej typem guru, a nie mistrzem Jedi. Czas zmienia ludzi, jak porównamy pomysły George'a z ninja żabą z ostatnich filmów.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2013 06:07 PM przez Red.)
Mierzwiak
Brooklyn Baby

22-05-2013 06:53 PM

Wiele rzeczy się zgadza, ale z tej rozmowy można wywnioskować, że przechodzenie Anakina na Ciemną Stronę Mocy miało być długim, stopniowym procesem, a nie czymś rozwiązanym w minutę.

Red
Dużo pisze

22-05-2013 07:34 PM

Zmiany są też z Mocą, facet fajnie to argumentował, porównując ćwiczenia Jedi do yogi. Może faktycznie prawdziwego Lucasa porwali, albo po prostu spalił się psychicznie jako reżyser i został filantropem? ;)

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-05-2013 07:35 PM przez Red.)
Veers
Początkujący

Liczba postów: 43
25-05-2013 11:01 AM

Apropo bitwy z początku "Zemsty Sithów", zastanawiam na ile Lucas zwalił pomysł z "Dreamship surprise". Niemiecka komedia weszła na ekrany rok wcześniej, a scena początkowa z "Zemsty" mocno przypomina scenę poczatkową "Dreamship". Oczywiście w "Zemście" mamy potem wielką bitwę. Ale start sceny wielce podobny.

Do dziś nie nakręcono lepszej bitwy kosmicznej niż ta nad Endorem i lądowej w s-f niż ta z "Imperium". A minęło mniej więcej 30 lat od powstania obu filmów.

Popieram stare zakończenie ROTJ. Pomysł ze wstawieniem Haydena w miejsce Sebastiana Shawa, brrr... na samą myśl. Do tego ta dziwaczna celtycka muzyka w miejsce pieśni Ewoków. Swoją droga nie rozumiem tego napadania na Ewoki. Miłośników Imperium musi chyba irytować, że jakies karzełkowate misie biją ich ulubionych szturmowców. Nie takie armie były bite przez "barbarzyńców", gdy weszły na ich teren. Szczególnie gdy "barbarzyńców" niedoceniano.

"Nadchodzi era ciemności... i to my zgasimy światło"
Juby
ze stali

Liczba postów: 2,948
25-05-2013 12:05 PM

(25-05-2013 11:01 AM)Veers napisał(a):  Popieram stare zakończenie ROTJ. Pomysł ze wstawieniem Haydena w miejsce Sebastiana Shawa, brrr... na samą myśl. Do tego ta dziwaczna celtycka muzyka w miejsce pieśni Ewoków.

Haydena i Jar Jara z Naboo wstawiono dopiero w 2004 roku. Zakończenie z nową muzyką Williamsa zaktualizowano już w 1997 roku, i było dużo lepsze od oryginalnego z 1983, gdzie śpiewki ewoków nie miały żadnego powera.

He gave me an ideal to strive towards.

filmweb
military
Talking Head

25-05-2013 12:30 PM

Ale śpiewki Ewoków pasują, bo przy zakończeniu pozostajemy przez cały czas z bohaterami - zachowujemy spójność miejsca akcji. Nie ma z dupy wziętych odległych planet, na których wszyscy wiwatują (bo jak wiadomo - N I K T i N I G D Z I E nie popierał imperium; wszędzie totalnie go nienawidzono - nawet na Tatooine, którego mieszkańcy w Nowej nadziei po prostu żyją obok tego wszystkiego i leją na politykę).

Oczywiście wszyscy wiwatują nawet na drugim końcu galaktyki, choć nie mają raczej prawa w godzinę po śmierci samego imperatora świętować upadku imperium. Raz - już wszyscy wiedzą? Skąd? Kto to ogłosił? Jak? A dwa - ok, imperator nie żyje, ale to nie znaczy, że zniknęły te wszystkie gigantyczne statki, zarządcy planet, patrole, cały imperialny aparat ucisku. To tak, jakby po Smoleńsku obwieszczono koniec Polski. Zawsze uznawałem, że końcówka Jedi nie kończy walki z imperium - po prostu zwiększa szanse rebeliantów, pokazuje że nadzieja istnieje, że wysiłek się opłacił, że zło może przegrać - ale to na pewno nie początek sielanki. Lucas chyba też tak to wszystko obmyślił, skoro chciał kręcić epizody 7-9. No ale widać mu się odmieniło.

Absolutnie KAŻDA zmiana w oryginalnej trylogii jest zbędna i zmienia film na gorsze.

Odmiana przez przypadki
Teksty na zlecenie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-05-2013 12:32 PM przez military.)
Gieferg
Former $ly Fan

25-05-2013 01:07 PM

Kiedyś dawno temu, bodaj w jakimś Secret Service czytałem jakieś wywody na temat sensu scen świętowania na koniec Jedi, z których wynikało, że na dobrą sprawę nie wiadomo z czego się na co niektórych z tych planet cieszono, niestety nie pamiętam już jakie tam przedstawiono argumenty.

Zrobiłem sobie ostatnio jednego wieczora maraton starej trylogii we wspomnianej wcześniej wersji "despecialized" (720p) i to jest wersja jaką będę pokazywał dzieciom :) Też uważam, że żadne zmiany nie były potrzebne (choć nowa muzyka w końcówce Jedi faktycznie jest fajna), Lucas mógł sobie wprowadzać poprawek ile chciał i nie miałbym absolutnie nic przeciwko gdyby było to potem dostępne w wypasionym wydaniu zawierającym wszystkie wersje (vide Blade Runner), a tak to niech spierdala.

ERA VHS
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-05-2013 01:12 PM przez Gieferg.)
Juby
ze stali

Liczba postów: 2,948
25-05-2013 10:44 PM

1. Gdzie mogę dostać takie wersje tych filmów?
2. Jak oceny po maratonie?

He gave me an ideal to strive towards.

filmweb
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-05-2013 10:45 PM przez Juby.)
Gieferg
Former $ly Fan

26-05-2013 12:19 AM

1) UŻYJ MOCY
2) 9/10, 8/10, 7/10

Jedi (oraz w pewnym stopniu Imperium) cierpi niestety na fabularną biedę. Cały film można streścić tak - ekipa ratuje Hana z pałacu Jabby, po czym walczy z siłami imperium na księzycu Endora, a w tym czasie ma miejsce konfrontacja Luke'a z Vaderem i Imperatorem. I tyle. Oczywiście fajnie się to ogląda, ale film jest właśnie takim tylko dokończeniem, które samo w sobie nie jest zbyt mocne, ale jak oglądasz całość na raz, aż tak się tego nie odczuwa.

I do poczytania:
http://www.screened.com/news/behind-the-...tion/2917/
I porównania:

ERA VHS
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-05-2013 01:35 AM przez Gieferg.)
OGPUEE
Stały bywalec

Liczba postów: 991
26-05-2013 07:03 PM

Cytat:Jedi (oraz w pewnym stopniu Imperium) cierpi niestety na fabularną biedę. Cały film można streścić tak - ekipa ratuje Hana z pałacu Jabby, po czym walczy z siłami imperium na księzycu Endora, a w tym czasie ma miejsce konfrontacja Luke'a z Vaderem i Imperatorem. I tyle.

Może nawet lepiej? Takie "Mroczne Widmo" cierpi na nadmiar i komplikacje fabuły.
Mierzwiak
Brooklyn Baby

26-05-2013 07:07 PM

A Nowa nadzieja to niby co? Przecież to najprostsza, najbardziej klasyczna historia pod słońcem.

simek
Stały bywalec

Liczba postów: 6,003
26-05-2013 07:20 PM

Cytat:Jedi (oraz w pewnym stopniu Imperium) cierpi niestety na fabularną biedę
Ja gdy ostatnio oglądałem Imperium byłem trochę zaskoczony(wcześniej po prostu nie zdawałem sobie z tego sprawy) jak skromny jest to film - oprócz scen wewnątrz statków mamy tylko 4 lokalizacje: Hoth, potwora na małej asteroidzie, Dagobah i Cloud City.
Mierzwiak
Brooklyn Baby

26-05-2013 07:25 PM

Bo Imperium jest skromne, mięsem tego filmu jest klimat, powaga i to, co się dzieje między postaciami. Chciałbym, żeby w EVII scenarzyści i Abrams pamiętali, że to nie liczba planet i scen akcji jest tu najważniejsza.

Odpowiedz 

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości