Seria "Souls" i Bloodborne
@Turus:

Kupiłem edycję GOTY, więc razem z dodatkiem :)

O jednym muszę napisać - ta gra nie jest trudna, ona po prostu wymaga od gracza MYŚLENIA, bycia cały czas w gotowości, obserwowania i analizowania, uczenia się. Poznania postaci i możliwości jej broni, tego jak zachowują się przeciwnicy i czego można się po nich spodziewać. Niby to samo można powiedzieć o wielu grach, ale... to jest coś innego, czego jeszcze żadna gra mi nie dała.

Odpowiedz
Gieferg, DS to nieumarli i demony (znaczy: świat tracący życie, ludzie szalejący i tracący człowieczeństwo), Bloodborne to bardziej wilkołaki i Cthulhu.:) Co do fabuły:

https://www.youtube.com/channel/UCe0DNp0mKMqrYVaTundyr9w

Koleś na swoim kanale opisuje lore każdej z gier. Szczerze mówiąc, dla mnie to o wiele bardziej złożone niż typowe RPGi, tylko że tych informacji szukasz w świecie gry, a nie słuchasz w przerywnikach.

Odpowiedz
Cytat:bardziej złożone niż typowe RPGi,

Z tego co widziałem/słyszałem, żaden z DS RPG tylko napierdalanka z tegoż elementami. Yes/No ?
Najlepsze filmy 2017: 1. Blade Runner 2049   2. Thor: Ragnarok  3. Sztuka kochania

http://filmozercy.com/

Odpowiedz
Zdanie "bardziej złożone niż typowe RPGi" nie sugeruje, że DS to RPG.;) Jeśli już, to że to "nietypowy RPG".

I co rozumiesz przez RPG? Jak dla mnie więcej wolności w "odgrywaniu postaci" daje taki DS, gdzie każdą bronią gra się diametralnie inaczej i w pewien sposób to odzwierciedla twój charakter, niż "typowe RPGi", gdzie "granie postaci" poleca na tym, że mam do wyboru 3 kwestie dialogowe przygotowane przez twórców.

Odpowiedz
Cytat:I co rozumiesz przez RPG?

Gry na żywo - MG, gracze, kostki, te sprawy. Zajmowałem się tym przeszło dekadę i razi mnie nazywanie RPGami niemal każdej gry komputerowej, w której się rozwija postać (jakby to był jakiś wyznacznik). Co gorsza, dla wielu określenie RPG jest równoznaczne z grą komputerową...

Jeśli chodzi o cRPG to nie wiem, jakie są "typowe", bo prawdę mówiąc, nie chciało mi się grać dłużej w żadne poza Final Fantasy VII, Xenogears i Wiedźminem. Ale DS mi w ogóle nie wygląda na RPGa, w sumie to z gier, w które grałem, skojarzył mi się najbardziej z... Nightmare Creatures. W każdym razie wolę "trzy kwestie dialogowe" niż non-stop napierdalankę, więc chyba czas przestać pisać w tym temacie ;)
Najlepsze filmy 2017: 1. Blade Runner 2049   2. Thor: Ragnarok  3. Sztuka kochania

Odpowiedz
Całkiem niezłe porównanie z NC, ale z jedną, wielką różnicą: NC ma wielki, otwarty świat, który zwiedzasz jak ci się podoba. Nikt ci nie mówi, gdzie iść ani nawet co zrobić. Ot - znalazłeś się tutaj. Odkrywaj. I to też element RPG: gdzie iść, na co się porwać, którą drogą, jak. Wszystko to twoja decyzja. Nawet poznawanie fabuły: czy chcesz szukać śladów, czy chcesz kminić co się dzieje, poznawać lore, czy po prostu chcesz napieprzać. Jak dla mnie DS to przede wszystkim eksploracja, potem walka.

Ale widzisz, DS ma to do siebie, ze nie jest grą do oglądania. Weź na przykład Mierzwiaka: kręcił nosem, że to jakaś nędza, a dorwał się do tego na spokojnie i już kupiony. No ale to gra zdecydowanie nie dla wszystkich.

Odpowiedz
Military - nigdy nie grałem w to Nightmare Creatures, ale wydaje mi się, że pomyliłeś "inicjały" i pisałeś o Dark Souls w kontekście otwartości świata.

Gieferg - z tym DS jako erpeg to dość luźne przyporządkowanie, zgadza się. Niech więc będzie - mroczna epopeja o umierającym świecie w formie gry akcji z elementami RPG. Co i tak nic nie mówi o Soulsach - tego trzeba po prostu doświadczyć.

Że fabuła znikoma? Bzdura. Nie jest podana na tacy, zgadza się, ale jak już się do niej przebijesz poprzez ułożenie sobie w głowie skrawków informacji porozrzucanych po świecie w formie opisów przedmiotów, niby nic nie znaczących wypowiedzi enpeców albo wyglądu posągu w jakiejś tam świątyni (serio), to otrzymasz piękną, bogatą w szczegóły (i przesiąknięta dekadentyzmem) mozaikę. Przy czym zaznaczam od razu, że ja po przejściu gry nie wiedziałem w zasadzie niczego i mądrzę się tak dopiero po obejrzeniu filmów z kanału zalinkowanego wcześniej przez pana military.

Także jeśli oczekuje się po tym prowadzenia za rękę i mówienia - idź tutaj, zabij tego gnojka i zabierz klucz, to może faktycznie lepiej Dark Souls nie tykać, bo to kompletnie inne (przynajmniej dla mnie, niedzielnego gracza) podejście do gracza i do opowiadania historii. Mimo wszystko sugeruję nieśmiało poświęcenie 2-3 godzin na "spróbę". Ja za pierwszym razem wywaliłem grę po 10 minutach. Później, niejako dzięki kumplowi, dałem Duszom drugą szansę, pograłem trochę dłużej i wsiąkłem na dobre.

(24-01-2016, 17:48)Gieferg napisał(a): Jedyny album studyjny Floydów jaki mam na półce.

Możliwe więc, że podejdzie ci On An Island Gilmoura. Niby usypiacz i nuda, ale słucha się świetnie.

Odpowiedz
Cytat:Military - nigdy nie grałem w to Nightmare Creatures, ale wydaje mi się, że pomyliłeś "inicjały" i pisałeś o Dark Souls w kontekście otwartości świata.

Zdecydowanie pomylił. A NC to gierka na PSXa.

Odpowiedz
Tak, chodziło mi o DS - czyli takie NC z otwartym światem (i wolniejsze, bardziej metodyczne).

Odpowiedz
Może wyjdę na lamusa, ale Capra Demon łoi mi dupsko konkretnie. Najgorsze jest to, że już rozkminiłem, co mam robić, ale po kolejnych nieudanych próbach zrezygnowany sięgam do neta po jakąś strategię i voila - niczego nowego się nie dowiaduję: roll, schody, kładka. Spróbuję jeszcze zmniejszyć equip load, bo w zasadzie jeżeli nie ginę w pierwszych 3 sekundach, to ginę w 7 kolejnych przez ślamazarną regenerację staminy. Te "pieski" będą mi się śnić po nocach.

Odpowiedz
Capra zajął mi jakieś cztery dni, strasznie się męczyłem. Też ciągle ginąłem w w pierwszych sekundach po przekroczeniu mgły :D A potem zaciąłem się gdzieś w połowie gry i ją porzuciłem. Teraz przechodzę dwójkę i jest łatwiej.

Odpowiedz
Bloodborne skończone.

Wyczerpująca, przerażająca gra, ale i niesamowicie smutna, subtelna i po prostu piękna. Fabuła jest enigmatyczna i przyjazna interpretacjom, ale nawet jeśli gra się z nieustającym przekonaniem pt. "Nie wiem o co tu tak naprawdę chodzi", to wciąga niesamowicie - atmosferą, światem, wyzwaniami. No właśnie. Dużo się naczytałem o legendarnym poziomie trudności Soulsów i Bloodborne, ale źle było tylko na samym początku, gdzie byłem bliski rzucenia padem o ścianę i odinstalowania gry. Ale już pierwszy kontakt z tym światem odciska takie piętno, robi takie wrażenie, że powiedziałem sobie "Nie, dam radę!". I dałem. Oswojenie się ze stylem Bloodborne, tym z jaką - niemal za każdym razem różną - taktyką trzeba podchodzić do kolejnych przeciwników zajmuje trochę czasu, ale później można grać już niemal z zamkniętymi oczami.

Tak, gra jest trudna, ale nie aż tak, by nie dało się jej przejść. Co ciekawe boss Bestia Żądna Krwi, o której to naczytałem się jak bardzo jest trudna do pokonania uległa mi zaledwie za drugim razem (wystarczyło zaopatrzyć się w odpowiednią ilość Antidotum, bo kurewstwo zatruwa głównego bohatera), ale już z Ebrietas, Córką Kosmosu męczyłem się sam nie wiem ile razy i udało mi się ubić to cholerstwo dopiero gdy miałem broń na 10, najwyższym poziomie.

Animatorom, projektantom postaci, potworów i lokacji należy wystawić pomnik. Są tu stwory i lokacje których nie da się opisać , trzeba je zobaczyć na własne oczy, ale nie na you tube czy screenach, ale z padem w spoconych dłoniach i szybciej bijącym sercem.

Polecam.

Odpowiedz
Jeśli ktoś kosztował już trójki, to zachęcam do podzielenia się wrażeniami.

Odpowiedz
Ja skończyłem pierwsze podejście przedwczoraj.

W skrócie - zajebista :)

Pełnoprawna kontynuacja pierwszego Dark Souls, znacznie bliższa tej części, niż dwójka. Moim zdaniem to także lepszy tytuł, niż Bloodborne, ale to już mocno subiektywne odczucie. Mogę napisać więcej ale nie chciałbym niepotrzebnie sypać spoilerami. Wystarczy powiedzieć, ze From idealnie żongluje zarówno nowymi elementami, jak i z powodzeniem gra na nostalgii.

No i soundtrack jak zawsze miażdży, chociaż odradzam słuchanie całego... bo zawiera spoilery:

Odpowiedz
Dobrze wiedzieć, że trzyma poziom, muszę natomiast dopytać o dwa kluczowe dla mnie elementy - lokacje i bossów (ewentualną odpowiedź możesz ukryć w spoilerze [ja się w razie czego nie pogniewam])

Świat jest jakoś logicznie połączony (vide pierwsze Soulsy), czy bardziej przypomina zlepek fajnych teł? Nie oczekuję genialnie skonstruowanego świata jak w jedynce (bo tego rozmieszczenia lokacji nie da się moim zdaniem przebić). Sam wygląd w sumie mnie nie interesuje - trochę widziałem na trailerach/relacjach z bety i wygląda to pięknie.

A z tym bossami jak to jest? Obawiałem się trochę, że napakują zbyt dużo humanoidów i o ich różnorodności zapodanej we wspominanej (po raz kolejny) jedynce będzie można jeno pomarzyć. Niepotrzebnie jęczę? Dają radę? Jest Ornstein? ;)

Odpowiedz
Świat jest logicznie połączony :) Wprawdzie nie na poziomie pierwszego Dark Souls, ale na podobnych zasadach - lokacje płynnie przechodzą jedna w drugą, sporo z nich jest połączonych skrótami, jest sporo rozwidleń. Nie ma sytuacji jak w Dark Souls 2, że przebiegamy krótkim korytarzem i nagle jesteśmy w kompletnie innym otoczeniu (jak sławetne przejście z Earthen Peak do Iron Keep). Większość miejsc widzimy gdzieś w oddali i wiemy, że koniec końców tam trafimy. Design samych leveli jest na najwyższym poziomie - wróciły windy, skróty, a ogniska nie są jednorazowe. Nawet w Bloodborne nie miałem takiej radochy z samej eksploracji. Levele nie są liniowe i często zaskakująco się zapętlają i łączą.

Bossowie są natomiast znacznie lepsi niż w Dark Souls 2, chociaż siłą rzeczy jest kilka powtórzeń (albo raczej cytatów). Jest ich mniej, ale są bardziej zróżnicowani. Fajnie też, że część walk zmienia się nieco w trakcie ich trwania, tak jak miało to miejsce w BB. Dodaje to fajnego elementu zaskoczenia i From umiejętnie z tego korzystają.

Jeszcze propos samych lokacji. Najlepiej zobrazować to w ten sposób - gdyby za Dark Souls 2 odpowiadali designerzy "trójki", to takie podziemia prowadzące z Majuli do Heide's Tower of Flame, byłyby pełnoprawną lokacją, z masą skrótów, alternatywnych ścieżek i bossem. I pewnie przejściem do jeszcze innego levelu po drodze.

Poprawiono jeszcze jednego babola z DS2 - historie NPCów znowu są bardzo rozbudowane i angażujące. Większość łatwo w ogóle pominąć, a nawet jeśli się na nie trafi, to można zakończyć na kilka sposobów.

Cytat:Jest Ornstein?
Nie chcę spoilerować, więc ujmę to tak - gra wie doskonale jak i kiedy zagrać na emocjach i nostalgii :) 

Odpowiedz
Orientujecie się czy wszystkie gry z serii Soulsów wydane na PC (grane na padzie od X'a), są mniej-więcej takie same jak konsolowe oryginały, czy są jakieś techniczne problemy?
"What writer wants to make compromises with story? Story is the only reason you're in it."
David Simon

Odpowiedz
Jeżeli chodzi o jedynkę, to trzeba instalować jakieś fixy wspomagające sterowanie myszką i ruch kamery, bo port jest dość kiepski i są z tym problemy. Ale może wraz z grą na padzie te problemy znikają.

Odpowiedz
http://m.ppe.pl/news/48542/bloodborne-2-ma-nadejsc-jeszcze-w-tym-roku-from-software-pracuje-nad-tajemnicza-gra.html

Nowa gra od FS ponoć jeszcze w tym toku, oczywiście główny kandydat to Bloodborne 2. To było tak niesamowite doświadczenie, że wrócę tam z wielką przyjemnością i pocącymi się z nerwów dłońmi ściskającymi pad mocniej niż trzeba.

Odpowiedz
Jakbyście komuś kto nigdy nie miał styczności z serią Dark Souls (ani z żadnym z klonów), mieli polecić dobry punkt startowy, to polecalibyście zaczęcie serii od początku, czy może od jakiegoś konkretnego sequela albo klona? A i czy warto dzisiaj zaczynać od Deamon Souls, czy lepiej olać i od razu lecieć w Dark Souls?
"What writer wants to make compromises with story? Story is the only reason you're in it."
David Simon

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon