Smoleńsk (2016, reż. Antoni Krauze)
Shamar shamaruje w wątku o Smoleńsku :D
loading podpis...

Odpowiedz
Przybyłem, zobaczyłem... i w sumie nie jest to taka kaszana, jak wieszczono (wciąż mam w pamięci "Szczelaj do Polaka" z "Janka Wiśniewskiego"). Ale w żadnym wypadku rewelacja.

Początek nawet spoko. Piloci nie czają o co kaman, słychać wybuchy w mgle, Rusek wychodzi roztrzęsiony na papierosa. O, jest napięcie.

Niestety, napięcie idzie się j**ać, kiedy twórcy bez ogródek pokazują przekręty Rosjan, spawanie trumien, pobicie fotografa, Zelnika-ubola, wszystko to, co wskazuje na zamach. Skoro ja widz, wiem więcej od głównych bohaterów, to po co mam się interesować ich dochodzeniem?  

Właśnie, bohaterowie. Antypatyczna główna bohaterka. Nawet jak poznaje stopniowo prawdę i w pewnym momencie beczy z oszukania jej, nie kibicowałem babsztylowi, dalej była paskudna i wyrachowana wręcz. Moim zdaniem powinna się kapnąć, że jest coś nie tak, gdy ta generałowa czy kto to był mówiła o zaplombowanych trumnach. Nie chce mi się o niej gadać wincyj.     

O wiecznie zmarszczonym EVIIIIL szefem TVNu już każdy się wypowiedział.Ten korespondent z USA. Nie no, każda jego scena zaczyna się napisami, by potem mówić po polsku.

Scena z duchami (w sumie nie jest pokazane, iż to duchy. I wcale nimi się nie kończy film) wcale nie jest najgorsza. O nie. Najgorsza to jest przebitka na seks w scenach USA. Seks w Smoleńsku. Wtedy na głos powiedziałem "co do cholery?". A mogłem ryknąć na cały regulator "CO TO KURVVA JEST!?". A co. Na sali byli głównie starsi ludzie, wierzący pewnie w zamach i mieli podobne odczucia.     

Zabawna jest scena, gdy Kaczyński  dokonuje złamania czwartej ściany. Przy okazji, on niemal w każdej scenie występuje bez krawata. Eeem... nie wiem, czy to dobry sposób na ukazanie męża stanu, na jakiego kreowany jest Lechu... 

I moja ulubiona część - materiały archiwalne. Nie, to nie jest wspaniały realizm, tylko lenistwo realizacyjne. Skoro, udało im się nakręcić kilka scen tłumów i rozbijanie samolotu, to mogliby nakręcić tego więcej. A niektóre ujęcia z archiwaliów nie wymagały jakiegoś wysokiego budżetu. A to jakim śmierdzącym leniem jest Krauze, pokazuje scena konferencji jakiegoś bonza od komisji śledczej:

Przebitka archiwalna - Bonzo coś tam kłamie.
(cięcie)
Normalny film - ujęcie na dziennikarzy pytających o prawdę.
(cięcie)
Przebitka archiwalna - Bonzo dalej kłamie.
(cięcie)
Normalny film - Dziennikarka prawicowa zadaje niewygodne pytanie. I następuje głos z offu bonza... pochodzący z archiwalnego materiału.

ROFTL, LOL, ROR i inne SKRÓTY!

Jeszcze jedno przypomniałem! Nagrania przeplatane soundtrackiem Lorenca (jedyna udana rzecz w filmie). Potem okazuje się przeglądanym materiałem przez zmarszczonego szefa TVNu (zapomniałem dodać, iż u postacie nie ma imion. Jest "Redaktor", "Wdowa", "Matka"). W tle nadal muza. Szef robi pauzę - i cisza muzyki! I to dwa razy tak jest!  

Oczywiście jakość tych nagrań jest wątpliwa. Ale przebolałbym. Kiedy to materiały telewizyjne TVNu (wiem, wiem, to TVM-Sat, ale co się oszukiwać!) są w jakości HD, czysty obraz. Ja jakbym miał do dyspozycji kiepskie nagrania służące jako przebitki z telewizji, to postarałbym się dostosować materiał autorski do ich jakości. W celu zachowania umownego realizmu.

W sumie temat wymagał lepszego ogarnięcia realizacyjnego i jakiegoś script doctora. Bo scenariusz przy doszlifowaniu mógł ujść, bo jest parę niezłych scen (spotkanie generałowej z Rosjanką - "ofiara jest winna. Armia nie"). Niestety, film się nie udał. I raczej nie polecam. Nawet nie nadaje się do beki.

PS. Tak jak obiecałem. Przybyłem na seans "Smoleńska" w koszulce "Terminator V - Smoleńsk". Nie oberwałem różańcem od rozmodlonej babci ani pięścią od skretyniałego, zaślepionego KODziarza :P. 

Odpowiedz
(11-09-2016, 19:08)Szpeku napisał(a): Oglądałem już kilka recenzji i powtarza się:

(...)
* zła młodzież,

Do tej młodzieży można dołączyć złych Azjatów. W scenie jak te młodziki protestują przeciw chowaniu prezydenta na Wawelu, to w tle byli dwaj Azjaci :). Młodzi jakby co.

Odpowiedz
Proteus, czemu nie chciałeś Kaczyńskiego na Wawelu?!
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
O co chodzi z tym Kaczyńskim i łamaniem czwartej ściany. Znaczy znam to określenie, ale to aktor grający Kaczyńskiego zwraca się do widzów, czy prawdziwy Jarkacz wystąpił w filmie?

Jest scena seksu? Czemu nikt o tym wcześniej nie mówił? Kto z kim? 
/www.filmmusic.pl - me recki 
"... w TFA zbudowano las. j***** las!"
Arahan

Odpowiedz
Kaczyński ćwiczy w pałacu przemowę, którą miał wygłosić w Katyniu, a której nie zdążył z wiadomych powodów. Ilekroć kamera zmienia kąt, tylekroć prezydent w filmie zwraca się twarzą do kamery. To chyba najlepsza scena tak baj de łej...

W ogóle Łotocki jako jedyny coś tutaj zagrał. Szkoda, że tak mało go było bo może wtedy dałbym 2/10 ;)
http://www.filmweb.pl/user/Corn

"Pierdu-pierdu, siala-lala; Braveheart kosmos rozpierdala" - Bucho

Odpowiedz
Cytat:Jest scena seksu? Czemu nikt o tym wcześniej nie mówił? Kto z kim?

Wspominałem o tym, jak mógłbym przegapić :)

Cytat:Powrót bohaterki z Chicago i ujęcie (podpisane) Okęcia, na które ląduje samolot przechodzi w trwającą kilkanaście sekund scenę seksu/gry wstępnej bohaterki ze swoim gachem i jednocześnie operatorem

Dodam jeszcze, że w trakcie tej migawki słychać cały czas dźwięk samolotowych silników, o ile pamiętam.

Odpowiedz
Cytat:Jest scena seksu? Czemu nikt o tym wcześniej nie mówił? Kto z kim?  

Główna bohaterka (dziennikarka) ze swoim przydupasem kamerzystą (narzeczonym).

Odpowiedz
Pytanie, na ile to jest podyktowane głosami antypisowskiej do absurdu gimbazy:
http://www.imdb.com/list/ls031780759?ref_=tt_rls_1

Odpowiedz
Nie podejrzewam, aby chociaż 10% oceniających ten film widziało...

Odpowiedz
[Obrazek: 17425086_1808549146135229_68919844922891...e=592B32F5]
/www.filmmusic.pl - me recki 
"... w TFA zbudowano las. j***** las!"
Arahan

Odpowiedz
Trollowania "Smoleńska" ciąg dalszy. Kiedy to się znudzi?

Odpowiedz
Trzeba było z okładki nie robić parodii plakatu "Czy leci z nami pilot?". :)
Co to jest „FIUT”? FIUT to jest skrót moich zainteresowań „Film I Uwentualnie Telewizja”

#Official James Francis Cameron and Christopher Johnathan James Nolan Hejter# :D

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon