Starocie filmowe, czyli trochę klasyki
Nie narzekaj tak na TCM i tak jest dobrze że możesz go złapać w Polsce i to jeszcze w naszym języku. A tych "klasycznych" filmów jest taka masa, że nie da się każdemu dogodzić. Ja na przykład wolałbym, żeby puszczali więcej filmów z lat 70. i 80.

Odpowiedz
Dzisiaj się skusiłem na Drapieżne maleństwo (1938). I co? I jajco, ubaw po pachy. Zdaje mi się, że to film tego samego typu, co "Arszenik i stare koronki" (dawno oglądałem, więc już słabo pamiętam), w dodatku też z Carym Grantem. Czyli: brawurowa komedia omyłek, o tym, jak uporządkowane życie jednego człowieka wali się w gruzy za sprawą drugiej osoby. Motyw z lampartem rządzi, zwłaszcza pod koniec, kiedy jest ich dwa. No i przyznaję bez bicia, że to pierwszy film z Katharine Hepburn, jaki widziałem w życiu. I jestem zaskoczony, bo choć jej rola jest zaiste wybuchowa, to nie przypuszczałem, że ma ona... tak dziewczęcy głos. Jakoś dotąd sądziłem, że taka legenda kina powinna mieć głos niski i zmysłowy. I jeszcze profil. Charakterystyczna, trochę kanciasta i wyniosła uroda, jaką znam z fotografii, jest zupełnie inna niż kiedy ujrzy się jej zdecydowanie uroczy, uśmiechnięty profil (może to tylko w tym filmie). Świetne tempo, znakomite dialogi, rewelacyjna komediowa rola Hepburn, niech się przy niej schowa Kate Hudson.

Odpowiedz
Przyznaje, że kiedyś w ogóle nei oglądałem staroci. Omijałem je. Teraz, gdy coś leci w TV zerknę, a jak mnie zaciekawi to obejrzę.

Jednak jest film który oglądam od zawsze... "Przeminęło z wiatrem" - ten film jest magiczny i ponad czasowy :)

M
loading podpis...

Odpowiedz
Uwielbiam filmy z Audrey Hepburn i Marilyn Monroe.

Szarada to znakomity film szpiegowski z interesującą fabułą, zaskakującymi zwrotami akcji i charyzmatycznym duetem bohaterów (A. Hepburn i C. Grant), Śniadanie u Tiffany'ego to sympatyczna komedia obyczajowa - zabawna i inteligentna, Nie do przebaczenia - ciekawy i nietypowy western z B. Lancasterem i A. Hepburn w roli Indianki. Rzymskie wakacje były OK, ale niestety trochę przeszkadzało bardzo sentymentalne zakończenie, Sabrina - jak prawie każdy film Billy'ego Wildera tak i ten był pełen zabawnych sytuacji i dialogów oraz stał się wzorem dla wielu późniejszych komedii romantycznych.

Z filmów MM najlepsze były przezabawne komedie Billy'ego Wildera: Słomiany wdowiec i Pół żartem pół serio. Świetny i chyba najbardziej niedoceniony był film obyczajowy Przystanek autobusowy, w którym Marilyn zagrała po mistrzowsku.

Ze starych filmów lubię westerny: Anthony'ego Manna (przede wszystkim Mściciel z Laramie), Johna Sturgesa (szczególnie Ostatni pociąg z Gun Hill), Howarda Hawksa (Rzeka Czerwona i Rio Bravo) i Johna Forda (Dyliżans, Fort Apache). Podobało mi się też widowisko Jak zdobyto Dziki Zachód z gwiazdorską obsadą (najlepsza była Debbie Reynolds, najlepsze epizody to Rzeki i Równiny).

Nigdy nie przepadałem za produkcjami historycznymi, które w latach 50. i 60. odnosiły sukcesy. Z takich filmów jedynie Spartakusa (1960) i Wikingów (1958) uważam za najbardziej udane.

Odpowiedz
Ja również bardzo lubię oglądać stare filmy z lat 60.,50.,40. a czasem nawet 30. i 20.

Z filmów z lat 20. baaardzo podobał mi się film Fritza Langa "Metropolis". Naprawde świetny i wciągający. Klasyka SF.
Co do filmów z lat 30. to mam sentyment do "King Konga" ; DD
Filmy z lat 40.- przede wszystkim filmy noir. Filmy te są świetne. Moim ulubionym filmem noir z tamtych czasów zdecydowanie jest "Sokół Maltański". Generalnie filmy te kojarzą mi się głównie z Bogartem (Sokół...., Casablanca, Koralowa Wyspa). Bardzo podobał mi się też serial kinowy pt. "Superman" z '48 roku.
Co do filmow z lat 50. to przede wszystkim "12 gniewnych ludzi", "Ben-Hur", "Stąd do wieczności", filmy z Jamesem Deanem i przygody Supermana (ale to raczej tylko dla tych co lubią takie stare tandetne filmy o superbohaterach). Poza tym powstawały tez całkiem fajne filmy SF w tamtych czasach np. Dzień w którym zatrzymała się ziemia oraz Wojna światów.
"Y es que eso es y, creo, será siempre el cine: una manera maravillosa de soñar" J. Potau

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon