The Haunting of Hill House (2018)
"Oculus" to świetny film?

Buhahahahahhahaha :D

Odpowiedz
Nom. Wyjątkowo mi się podobał. Może kwestia browaru, może czasu a może to dobry film.
To przemieszanie czasów było doskonałe.
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Oglądałam nocami i przetrwałam. Choć chwilami było trudno. :)

Flanagan ponownie sięga po motyw z "Oculus", stawiając w centrum akcji nawiedzony przedmiot (z zachowaniem ogólnych ram, imion czy cytatów z powieści Shirley Jackson), jego złowrogie działanie i to, jak to działanie wpływa na bohaterów przez całe lata ich życia, aż w końcu muszą oni jeszcze raz stawić owemu przedmiotowi czoło, by poznać ostateczną prawdę. Tam było to lustro i dwoje bohaterów, tutaj mamy wielkie gotyckie domiszcze i 7-osobową rodzinę, a więc w domyśle mocniejszą siłę działania złych mocy i więcej perspektyw. I właśnie ta mnogość perspektyw - w połączeniu z zaburzoną chronologią - są największą zaletą serialu.

Szatkowanie chronologii to zawsze ryzyko, ale tutaj okazało się strzałem w dziesiątkę. Mamy nie tylko dwie prezentowane naprzemiennie warstwy czasowe - teraz i wtedy - ale nawet fragmenty tych dwóch warstw czasowych występują nie po kolei. Łatwo mogły z tego powstać chaos i poczucie zagubienia u widza, tutaj jednak widać, że mamy do czynienia z bardzo przemyślaną, misterną konstrukcją, w której np. scena z jednym bohaterem urywa się, by powrócić jako wspomnienie u innego dokładnie wtedy, kiedy jest to potrzebne. Śledzenie tej historii przypomina układanie puzzli - dopiero gdy poznamy wszystkie fragmenty wspomnień wszystkich bohaterów, ukazuje nam się pełny obraz. Dzięki temu serial trzyma do końca w napięciu, bardzo wciąga, a ponadto samo obserwowanie, jak poszczególne kawałki zaczynają do siebie pasować, sprawia po prostu przyjemność podziwiania świetnego warsztatu. 

Kolejny plus to umiejętne zachowanie równowagi między dramatem rodzinnym a horrorem. Bohaterowie to ludzie z krwi i kości, mniej lub bardziej dający się lubić, mają ciekawe wzajemnie relacje, a z drugiej strony nie zapominamy ani na chwilę, że to horror, dzięki obecności duchów - rzeczywiście bardzo rozsądnie dawkowanych :) Przy czym właśnie jeśli o duchy chodzi, to najlepiej wypadają, gdy przybierają zwyczajną postać, tak jak wyglądały za życia; w przypadku bardziej "horrorowych" wersji, to niestety widać, że przybywają one z tego obszaru zaświatów, który się zowie Grafika Komputerowa.
Na osobną pochwałę zasługuje rozwiązanie motywu "pani z krzywą szyją" - było kapitalne. Mocne i niebanalne, a zarazem bardzo proste. Uznanie należy się także za pracę kamery z odcinka szóstego. Podobało mi się też, że zadbano, były dzieci rzeczywiście przypominały swe dorosłe wersje - detal, ale ważny, dzięki temu łatwiej było ulec iluzji, że to ci sami ludzie.

Co do finału - niestety jest dość rozczarowujący.

Na pewno można było to lepiej zakończyć. Finał nie przekreśla jednak tego, że poprzednie odcinki to naprawdę dobra robota. Od biedy można go zresztą zaakceptować, ostatecznie zamyka tę historię dość zgrabnie, choć niekoniecznie mocno. 7-8/10.
"Jedyne, co może uratować śmiertelnie rannego kota, to maleńki łyczek benzyny". 

Odpowiedz
Obrazek jaki ukazał mi się po tym jak wszystkie elementy układanki wskoczyły na swoje miejsce to... Kojarzycie te puzzle które nic nie przedstawiają, są po prostu białe? To właśnie ten serial.

Odpowiedz
Quay, świetna recenzja. Co do domu
Serial ogląda się doskonale, jeśli wcześniej nie czytało się żadnych opinii o nim.
Raven True

Odpowiedz
Dziękuję :)

(06-11-2018, 12:43)Vesper Lynd napisał(a): Serial ogląda się doskonale, jeśli wcześniej nie czytało się żadnych opinii o nim.

W ogóle nie warto czytać żadnych cudzych opinii czy recenzji przed oglądaniem czegokolwiek, co najwyżej pobieżnie. Człowiek się tylko niepotrzebnie tym potem sugeruje przy oglądaniu. Grunt to własne zdanie (zdaje się, że Mierzwiak coś tu o tym pisał :)
"Jedyne, co może uratować śmiertelnie rannego kota, to maleńki łyczek benzyny". 

Odpowiedz
Gdyby wszyscy się do tego stosowali, to nie byłoby na tym forum tej męczącej polityki spoilerowej zaburzającej flow rozmowy. Nigdy nie wiem jaką bzdurkę wrzucić w spoiler, żeby się ktoś nie przyczepił.
Raven True

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon