The Shape of Water (2017) reż. Guillermo del Toro
(07-02-2018, 14:23)Pelivaron napisał(a): Podobnie, jak Twoich.

To może czas wrzucić na ignorowaną, przestać czytać jakiekolwiek i tym bardziej nie przypieprzać się co chwila? :) (Dwa zdania)

@nawrocki- mój błąd, z góry założyłem, że chodzi o to samo.

Odpowiedz
(07-02-2018, 14:28)nawrocki napisał(a): I Lawrence nie pisał o Jeunecie. Którego oskarżenia są notabene bezsensowne.

No raczej, że tak. Nawet, jeśli są jakieś podobieństwa no to, ehh... dajmy spokój. Inspirowanie się czymś, to jeszcze nie plagiatowanie. To już prędzej Brian De Palma splagiatował Sergeia Eisensteina.

Odpowiedz
Nie było jeszcze premiery w Polsce, a forum KMF już wydało wyrok, ja mogę się tylko zgodzić z wszystkimi rozczarowanymi :)
Kształt wody to bardzo prosty film do obrony, bo bardzo ładnie, cukierkowo wygląda, miła muzyka sobie plumka, a jeśli masz jakiś konkretny zarzut do fabuły, to każdy można zbyć tym, że nie można brać tego, co się dzieje na ekranie dosłownie, bo to przecież tylko baśń dla dorosłych, a w baśni nie wszystko musi być logiczne i realistyczne.
Że postać Shannona karykaturalna, jest stereotypowym złoczyńcą bez ani jednej dobrej cechy? Co z tego, to przecież baśń, w baśni ma być zły złol i nie roztrząsa się czemu jest jaki jest (jeśli się skupia na tym uwagę, to już nie jest baśń, tylko "rewizjonistyczne spojrzenie" :P). Że Eliza ma zbyt łatwy dostęp do człowieka-ryby, a potem zakochuje się w nim bez dobrego powodu? A kto w baśniach pyta czemu dziewczę zakochuje się księciu? Zakochuje się i tyle, nie drąż, bo to tylko bajka. Jakim cudem Eliza może wypełnić całą łazienkę wodą, a jedyna konsekwencja to parę kropelek w pomieszczeniu poniżej? To nieważne, bo chodzi o pokazanie jej miłości i oddania dla człowieka-ryby. Czemu absolutnie nikt nie jest zdziwiony, że Eliza uprawia seks z przedstawicielem nieznanego gatunku? Ojoj, przecież człowiek-ryba to tylko symboliczna postać kogoś odmiennego, pogardzanego i odrzuconego, nie można tego brać dosłownie. Jak oblepiony krwią człowiek-ryba wchodzi niezauważony przez nikogo na salę kinową, która akurat jest zupełnie pusta? Nie drąż już tyle, tylko popatrz jakie śliczne obrazki i muzyka. I tak można calutki film.
Ogólnie mi się jednak podobało, całkiem spoko zobaczyć w mainstreamie zoofilski motyw, nawet jeśli sprowadza się tylko do przytulania z człowiekiem-rybą :D w każdym razie dla mnie to spory plus, że mamy krew, fucki, nagą Sally Hawkins i nawet dwukrotnie scenę jej masturbacji. Daję 6/10.

Szkoda, że kiedyś taki film to byłaby miła ciekawostka dla fanów Del Toro, a dzisiaj dostaje 13 nominacji :( Ja bym dał nominację co najwyżej za zdjęcia, scenografię, muzykę, dla Jenkinsa i Hawkins, może jeszcze z braku mocnej konkurencji za reżyserię Del Toro. Wyróżnienie dla Octavii Spencer to jakiś pieprzony absurd, skoro to była rola na nominację oscarową, to powinna ją dostawać za każde pokazanie się przed kamerą, w talk-showach też :P

Odpowiedz
Mnie się z kolei bardzo podobało, może też dlatego że byłem sceptycznie nastawiony i film wydał mi się lepszy niż jest. Nieważne, to były niesamowicie mile spędzone dwie godziny w świecie, w który niestety rzadko jako widzowie mamy okazję się zanurzyć: dziwacznym, dość oryginalnym, przeznaczonym dla dorosłych.

Związyk Elizy i Rybola kupuję bez mrugnięcia okiem, przecież ona nawet dokładnie mówi skąd ta więź między nimi i dla mnie to jest w pełni zrozumiałe, zresztą przecież to baśń :P

Villeneuve nie został nominowany więc trzymam kciuki za Del Toro, nie obrażę się jeśli zamiast McDormand statuetkę dostanie Hawkins, a jeśli jakimś cudem Deakins znowu zostanie wyrolowany, to Oscar za zdjęcia należy się wyłącznie Laustsenowi.

Odpowiedz
Hmm...najwidoczniej będę musiał za jakiś czas (jak wyjdzie na płytach) obejrzeć jeszcze raz, na spokojnie, może odbiorę tą historie inaczej.
Może faktycznie kluczem do czerpania przyjemności jest to, że mamy doczynienia z baśnią a nie hiper-realistycznym filmem. Tylko, że "Labirynt Fauna" też był osadzony w podobnej konwencji a to jest zupełnie inny, wyższy poziom.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon