The Wire
Wlasnie obejrzalem pierwszy sezon. Fantastyczna sprawa. Polecam ten serial osobom, ktorych kreca policyjne sledztwa. Bo tutaj jedno sledztwo rozciagniete jest wlasnie do rozmiarow calego sezonu. I obserwujemy wszystko. Od formalnosci zwiazanych z zalatwianiem obsady, lokum czy nakazow dla odpowiedniej jednostki, przez zmudne obserwacje i sleczenie nad nagraniami z podsluchu, po nieco bardziej spekatakularne aresztowania, wymuszanie zeznan, operacje incognito. Brzmi to po czesci nudno, ale tak tez jest w istocie - serial bardzo powoli sie rozkreca, bywa monotonny, ospaly, meczacy - jak najprawdziwsze sledztwo. Ale wraz z kolejnymi odcinkami, powoli poznajac bohaterow i odkrywajac co ciekawsze elementy sprawy, zaczynamy sie wciagac. I w pewnym momencie lapiemy sie na tym, ze serial wciagnal nas po uszy. Zasluga niesamowicie dlugiej i niespiesznej, ale rzetelnie i precyzyjnie skonstruowanej linii fabularnej.

Realizacyjnie to pierwsza polowa lat dziewiecdziesiatych. Standardowo nakrecona sensacja. Maksymalnie prosta i surowa w formie. Bez szybkiego montazu i dzikich jazd kamery. Bez wizualnych atrakcji. Nie potrafilbym jednak wyobrazic sobie The Wire nakreconego w inny sposob.

Bodajze w zadnym innym filmie lub serialu nie widzialem tak realistycznego zobrazowania dwoch srodowisk: policyjnego i czarnoskorych dilerow z biednych dzielnic. Co do tego pierwszego musialbym sie wprawdzie zastanowic, wszak filmow o glinach powstalo multum, jesli idzie o drugi jestem jednak absolutnie pewien.

Kazdy odcinek The Wire otwiera znakomity kawalek Waitsa "Way Down In The Hole". Zakochalem sie w tym utworze.

[Obrazek: B0002ERXC2.01.LZZZZZZZ.jpg]

Odpowiedz
87%. wkrótce zaczynam.

Cytat:Kazdy odcinek The Wire otwiera znakomity kawalek Waitsa "Way Down In The Hole". Zakochalem sie w tym utworze.

ja też :) cudowne.

Odpowiedz
Mental napisał(a):ja też :) cudowne.

Co ciekawe, w roznych sezonach leci Way Down In The Hole w roznym wykonaniu. W sezonie pierwszym utwor ten grali The Blind Boys of Alabama (obsluchaj w miare mozliwosci) i szczerze mowiac bardziej podoba mi sie ta wersja niz wyzej zapodany performance Waitsa.

Cytat:przez przypadek usunąłem torrent... K***AAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!

Debiluuuu... ;)

Odpowiedz
Jakuzzi... kocham cię :)

Odpowiedz
Chyba jedyny serial [około]policyjny mogący równać się z "Shield". Czym tu się podniecać? :) No i co tu więcej powiedzieć?
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Cytat:Czym tu się podniecać?

wszystkim. shield - bez dwóch zdań znakomity - miał jednak obostrzenia w postaci braku wulgaryzmów, golizny i innych motywików. natomiast w The Wire, jak wchodzisz do klubu, od razu widzisz cycki. rozmawia dwóch gliniarzy - bluzgi latają na prawo i lewo. rozmawia szef departamentu X (garniturek, fotel ze skory) z podwładnym - to samo.

jak na razie obejrzałem raptem 3 odcinki i mogę stwierdzić, ze ten serial to czysta perfekcja. ani razu nie spytałem: "Cholera, czemu ten facet nie powiedział do kroćset fur beczek!, skoro ja bym powiedział?" mało tego, tutaj wszyscy mówią dokładnie to, co ja bym mówił, gdybym znalazł się w takiej a takiej sytuacji :)

całość rozpisana jest na 4 sezony - tę rozciągłość bardzo dobrze widać na przykładzie postaci. z początku wiemy jedynie dwie rzeczy: jak wyglądają i czym sie zajmują. zero informacji na temat życia osobistego. z biegiem czasu wszystko sie krystalizuje. okazuje się na przykład, że ten ma małżonkę, ta jest lesbijką, ten ma taką chatę, a ten sypia na materacu w kawalerce. niektóre szczegóły potrafią zaskoczyć.

Odpowiedz
Mental napisał(a):
Cytat:Czym tu się podniecać?

wszystkim.
Toć nie bez powodu dałem ":)", panie Mental. Zwłaszcza w kontekście pierwszego zdania i posta Mush Rooma powinno być jasne. :)

W styczniu zaczyna się piąty sezon.

A w "Shield" brakuje mi tylko fucków, pokazywanie samych piersi to taka niby golizna. :P Zresztą it's not TV, it's HBO. Wiele bym dał za "Shield" chociażby na "Showtime", ale i tak jeden sezon pozostał do końca.
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
kurde, Jaku, jeszcze nie widziałem czegoś więcej oprócz pierwszego odcinka 8) ale zasysam drugi sezon w-razie-czego.

Odpowiedz
Ssij bez obaw, Des. :) Ja sezon drugi niedawno zaczalem. W przeciwienstwie do jedynki, rozkreca sie on juz na samym starcie. Mysle, ze moge juz powiedziec z pelnym przekonaniem: dwa najlepsze seriale jakie widzialem w XXI wieku, to Deadwood i The Wire.
Wychodzi na to, ze wypadaloby w koncu nadrobic Rzym.

Odpowiedz
u mnie wygląda to tak:

ROME (w życiu żaden serial nie pochłonął mnie tak jak Rzym - wybitny w każdej sekundzie. rozkręca się przez 5 odcinków, potem już nikt nikogo nie oszczędza, a drugi sezon to bezdyskusyjne arcydzieło);
THE WIRE (nie ma dnia, bym o nim nie myślał);
DEADWOOD (wiadomo - western)
THE SHIELD (mocne kino policyjne. dziwna sytuacja: więcej brutalności niż w The Wire, ale przekleństw i golizny nie ma...)
THE X-FILES (tylko i wyłącznie epizody niepowiązane z mitologią serialu)

Odpowiedz
trochę dzisiaj zabalowałem: obejrzałem z marszu 4 odcinki drugiego sezonu i muszę powiedzieć, ze serial robi sie niebezpiecznie wciągający. w życiu nie miałem do czynienia z tak misternie utkana fabula. tu wszystkie watki, z początku nieistotne, w miarę rozkwitania intrygi staja sie fundamentalne dla rozwoju śledztwa. drogi poszczególnych postaci krzyżują się ze sobą, zbiegają i rozchodzą w najmniej oczekiwanych momentach. a wszystko klasycznie i pięknie opowiedziane, jak za najlepszych czasów amerykańskiego kina, kiedy Rodriguezy i inni jemu podobni ssali sutki albo pływali w jajkach swoich tatusiów.

the wire to klasyka, panie i panowie. nie mam co do tego żadnych wątpliwości. założę sie, ze sam Pan Bog zszedł na ziemie i maczał palce w tym przedsięwzięciu. innego wytłumaczenia nie znajduję.

z bohaterów najbardziej przypadła mi do gustu Kima. świetny charakter, zjawiskowa uroda, baba nie odpuszcza żadnemu facetowi. gdybym miał pracować w policji, chciałbym mieć przy boku takiego partnera.

[Obrazek: beztytuuwa7.jpg]

Odpowiedz
Mental napisał(a):w życiu nie miałem do czynienia z tak misternie utkana fabula. tu wszystkie watki, z początku nieistotne, w miarę rozkwitania intrygi staja sie fundamentalne dla rozwoju śledztwa. drogi poszczególnych postaci krzyżują się ze sobą, zbiegają i rozchodzą w najmniej oczekiwanych momentach.

Nic dodac, nic ujac. Szczerze mowiac od samego poczatku zastanawialem sie, w jaki sposob te wszystkie watki zostana polaczone w jedna calosc. Bo wydawalo sie to wrecz nierealne: grupa pracujacych w dokach Polaczkow popada w konflikt z komendantem policji, rowniez Polakiem, a przyczyna tych scysji jest koscielny witraz; stary sklad policyjny jest rozproszony, najlepsi oddelegowani do gownianych zajec; wiekszosc skladu gangsterskiego siedzi w kiciu, Stringer probuje utrzymac podupadajacy interes. Powolutku jednak ten zbior odseparowanych watkow zaczyna sie zlewac w logiczna i precyzyjna calosc. I'm impressed.

Odpowiedz
Jestem zmuszony przelac na forumowe strony moje uwielbienie dla postaci Jimmy'ego McNulty'ego. Zaryzykowalbym stwierdzenie, ze gdyby Chandler pisal dzisiaj, Marlowe wygladalby wlasnie jak McNulty. Odarty z mrocznej otoczki szelmowskiego amanta z fajka w ustach. Chlejacy na umor, zdradzajacy zone, wrzod w tylku jego szefa. Ale wciaz z mocnym kregoslupem, zasadami. McNulty to facet, ktoremu w zyciu wychodzi tylko jedno i w jednym tylko jest dobry: jego praca. Potrafi sie jej oddac bezgranicznie, choc ta jest wobec niego cholernie niewdzieczna. Cala reszte swej egzystencji spieprza konsekwentnie i sromotnie. Z niedowierzaniem przygladalem sie scenie, w ktorej staral sie o druga szanse u zony, by pozniej schlac sie, rozwalic po pijaku samochod i na koncu przeleciec kelnerke z baru. Caly McNulty.

[Obrazek: jimmymcnulty.jpg]

Odpowiedz
a ja jestem zmuszony napisać, ze The Wire to najlepszy prezent gwiazdkowy, jaki w życiu dostałem (dzięki Jakuzzi :)), najlepszy serial, jaki w życiu widziałem, najlepszy film policyjny i wreszcie najlepszy film XXI wieku. poza tym Oscar idzie do scenarzystów za najlepszy scenariusz, najlepsze postacie i najlepsze dialogi.

scena zamachu na tego nowojorskiego gangstera - nieprawdopodobne. Omar wpada do pokoju motelowego, rani kolesia, a koleś robi, co następuje (ważna jest kolejność):

1. najpierw pyta, czy wszystko w porządku z gorylem, który stal na czatach;
2. potem wyjaśnia Omarowi, ze nie ma nic wspólnego ze śmiercią jego chłopaka ;
3. na końcu zamyka oczy i zaczyna sie bezgłośnie modlic, poruszając wargami. niewzruszony i przygotowany na to, co za moment nastąpi

tymczasem Omar opuszcza gnata, podchodzi do szafki nocnej i wzywa pogotowie.

jesli to nie jest arcydzielo, to ja juz nie wiem, co jest.

Odpowiedz
Mnie brat Mouzon do gustu akurat nie przypadl. Postac ta pasuje bardziej do Smokin' Aces niz realistycznego w koncu The Wire.

Co innego Omar. Super charakter. Tak wypasiona postac, ze szkoda gadac.

Odpowiedz
ale ja nigdzie nie napisałem, ze koleś jest fajny :)
faktycznie, blokowiska Baltimore raczej mu nie służą. może na tle NY wyglądałby lepiej.

a Omar to kozak nad kozaki: blizna biegnąca od czoła po kącik nosa, kewlarowa kamizelka, strzelba ze spiłowaną lufą, do tego prochowiec i charakterystyczne, cwaniackie pogwizdywanie. świetnie napisana, kapitalnie zagrana, bardzo amerykańska postać.

Odpowiedz
jestem na głodzie. problemy z internetem (zablokowane porty) sprawiły, że na sezon III The Wire będę musiał jeszcze trochę poczekać :( mam nadzieje, ze łączycie sie ze mną w bólu :) pytanie do Jakuzziego: oglądasz już trzecia serie czy może przerzuciłeś się na młodzieżowe filmy w rodzaju Smokin' Aces - tak jak pisales mi na privie :)

Odpowiedz
Ogladam juz trzecia serie, ktora przeplatam z mlodziezowymi filmami pokroju Shoot'em Up. :) (obejrzyj, mowie ci:)

Cytat:a Omar to kozak nad kozaki: blizna biegnąca od czoła po kącik nosa, kewlarowa kamizelka, strzelba ze spiłowaną lufą, do tego prochowiec i charakterystyczne, cwaniackie pogwizdywanie.

No i gej. Konsekwentne likwidowanie zolnierzy Stringera to wynik tego, ze ci torturowali i zamordowali mu chlopaka. A "byl on piekny", jak mowi Omar.

Odpowiedz
Cytat:Konsekwentne likwidowanie zolnierzy Stringera to wynik tego, ze ci torturowali i zamordowali mu chlopaka.

a w jaki sposób to zostało pokazane? a raczej niepokazane? majstersztyk.

Odpowiedz
Jakuzzi, nie uwierzysz... odcinek ósmy, sezon trzeci.

[Obrazek: jjjbb5.jpg]

Holland nakręciła wyśmienity odcinek - jeden z najlepszych. Pada w nim kwestia, którą zapamiętam na długo:

Avon (do Stringa): "Wiesz, jaka jest różnica między nami? Ja krwawię na czerwono, ty - na zielono".

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości