Udźwiękowienie polskich filmów
Na pewno każdy z Was odniósł kiedyś wrażenie oglądając polski film (chodzi oczywiście o filmy z ostatnich lat), że zamiast klarownie słyszalnego dialogi do uszu dobiega jakiś niezrozumiały bełkot. Często się łapię na tym, że właściwie nie zrozumiałem co przed chwilą zostało powiedziane. Ja wiem, że nasz język jest dość "szeleszczący", ale wydaje mi się, że nie jest to podstawowa przyczyna. Z czego to może wynikać? Z oszczędności na omikrofonowaniu w trakcie zdjęć? Z oszczędności w trakcie postprodukcji? Z kiepskiej dykcji aktorów? Czy po prostu nie przykłada się do tego w Polsce dużej wagi (co zapewne ma związek z pierwszym pytaniem)? 

Odpowiedz
Dwa ostatnie polskie filmy jakie widziałem:

Sztuka kochania - zero problemów
Szamanka - zrozumiałem może z 1/3 dialogów. Brzmiało jakby dialogi nagrano na planie i zostawiono całość tak, jak wyszła za pierwszym podejściem, bez żadnych poprawek.

Inne polskie filmy z ostatnich lat jakie widziałem (Miasto 44, Wołyń, Bogowie, Jack Strong) również raczej bezproblemowo.
Film roku 2017 - Blade Runner 2049
Dno roku 2017 - SW: The Last Jedi

Odpowiedz
Nie dotyczy to oczywiście wszystkich polskich produkcji. Tak na szybko, filmy, w których w mniejszym, lub większym stopniu natknąłem się na ten problem to Pitbull. Nowe Porządki, Na granicy, Drogówka.

Odpowiedz
"Jestem mordercą" ma idealne udźwiękowienie. W odróżnieniu od "Wołynia", gdzie 1/4 polskich dialogów była dla mnie niezrozumiała, ale to może też być wina samego języka, jakim się posługiwali.

Odpowiedz
Albo pirackiej nie oficjalnej kopi, którą oglądałeś ?? ;)
Logan 7/10
Trainspotting 2  9/10
Dunkirk 9/10
War of the Planet of the Apes 10/10

Moje Blu <<<

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon