Ustawienia kolorów, jasności itp.
Krótkie pytanie: jak ustawić telewizor, żeby barwy wyglądały tak, jak powinny wyglądać? Wydaje mi się, że mam bardzo intensywne kolory, aż do przesady, ale nie za bardzo potrafię doprowadzić je do porządku. W ogóle nie wiem, co jest tym porządkiem - a nie ufam ekranowi laptopa jako referencji, bo i on nie jest szczególnie dobrze skalibrowany.

Fabrycznie kontrast mam na 95, kolory, jasność i ostrość na 50. Przestawiłem kontrast do 60, kolory do 45 - jest lepiej, ale szczerze mowiąc różnica nei jest aż tak wielka, niezależnie jak bardzo zmieniam wartości. Czy to zależy od kabla HDMI? Bo w sumie problemy mam na nowym, wcześniej jakoś kolorystyka nie rzucała mi się w oczy.

Odpowiedz
Podaj model TV :)

A najlepiej wypisz wszystkie opcje i jak są ustawione, również te zaawansowane czy jak tam one się zwą w tym TV który masz.

Odpowiedz
Samsung le32b450c4w

Odpowiedz
http://www.avsforum.com/forum/139-display-calibration/948496-avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.html#/topics/948496?_k=o464gv

Tu masz linki do płytki / plików z planszami pomagającymi ustawić kontrast, jasność itp. Wybierz sobie jaka forma ci odpowiada i nagraj na płytkę albo usb.

Jeśli chodzi o kolory w filmach, czy to z TV czy płyty, to nawet na najtańszych TV najbliższy standardowi rec.709 jest zawsze tryb film + profil kolorów ciepły (lub ciepły2 jeśli masz do wyboru ciepły1 i 2).

Reszta to tak naprawdę wolna wola, choć jak wiadomo zbyt wysoko ustawiona ostrość tylko pogarsza sprawę, tak samo powinny być wyłączone wszelkie redukcje szumów itp.

Kiedyś standardem gammy było 2.2, teraz jest 2.4. Prawdopodobnie masz to w menu nie jako taką wartość tylko ustawienie np. od -3 do +3. W takim przypadku najbliższa standardowi będzie opcja -1 lub -2.

Odpowiedz
Dzięki. Zaskakująco długa lektura.:)

Odpowiedz
A jakie masz tryby i na którym oglądasz? Trzy Samsungi z którymi się do tej pory zetknąłem charakteryzują się tym, że każdy tryb ma swoje odchyłki, których nie da się całkowicie zmienić. O ile na Toshibie tryb który nazywa się dynamiczny da się zmienić tak, by wyglądał jak dowolny inny i w niczym nie przypominał tego jak był ustawiony fabrycznie, tak na Samsungu zawsze zachowa pewne swoje cechy (i zawsze wygląda beznadziejnie). W sumie to żadnego Samsunga nigdy nie udało mi się ustawić tak, żebym był w pełni zadowolony, więc nigdy nie kupię TV tej marki :P Z Toshibą i Sony nie było podobnych problemów. Poza tym lubię mieć dużo różnych trybów na różne okazje - na swojej Toshibie mam ich siedem i dla każdego mam zastosowanie - jeden pod standardowe BD, jeden pod DVD, jeden pod mało ostre i wyraźne BD, jeden pod oglądanie po ciemku, jeden "kill-teal", jeden w ciepłych barwach itp, a na Samsungu trzy tryby z czego dwa chujowe, z którymi nic sensowego nie mogę zrobić :P
Film roku 2017 - Blade Runner 2049
Dno roku 2017 - SW: The Last Jedi

Odpowiedz
Jeszcze jedno, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę a co poprawnie zaczęło nazywać dopiero Sony w tegorocznych modelach:

- Podświetlenie = jasność
- Jasność = poziom czerni

:)

Odpowiedz
Gieferg, oglądam na standardowym ze zwiększoną jasnością i obniżonym kontrastem (udało mi się osiągnąć wystarczająco dobry wygląd - w sumie to porada Mierzwiaka o jasności była kluczowa, jej podkręcenie wszystko zmieniło, a nie spodziewałbym się, że właśnie tego brakuje, bo obraz BYŁ jasny, tylko zbyt nasycony). Jest jeszcze dynamiczny - jaskrawy do przesady, oraz filmowy, który jest... żółty.

Widzisz, ja wolę mieć jeden setting pod wszystko, bo chciałbym zobaczyć film takim, jakim go zrobili twórcy, a nie takim, jaki mi się najbardziej podoba. Ale po kimś, kto montuje własne wersje filmów, spodziewałbym się też doboru ustawienia pod film.:)

Odpowiedz
Cytat:Gieferg, oglądam na standardowym

No i w przypadku Samsungów to jedyny słuszny wybór.

Na Toshibie oglądam niby w 90-95% przypadków na jednym i tym samym trybie ale od czasu do czasu przydaje się też pozostałych sześć bo takiego TASM, czy TDK na normalnych ustawieniach oglądać się nie da, LOTR:FOTR czy Titanic też mnie na nich irytują, poza tym optymalne ustawienia dla Blu-ray nie będą dobre dla kiepsko skompresowanego, walącego pikselami po oczach DVD (a DVD mam w kolekcji więcej niż blu i już praktycznie nie robię upgrade'ów).

Nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć możliwości zmiany kilku własnoręcznie ustawionych trybów jednym przyciskiem.

Odpowiedz
Ano takiej możliwości nie mam, ale to jest telewizor kupiony 6 lat temu.:)

Odpowiedz
W nowszych Samsungach jest chyba to samo (nie wiem jak w tych najnowszych bo nie miałem do czynienia). A do mnogości trybów w TV przyzwyczajony jestem od siedmiu lat, kiedy przeskoczyłem na LCD z CRT.

Odpowiedz
Ja nie jestem przyzwyczajony, bo przeskoczyłem na Samsunga. :D Ale ogólnie dobry TV, nie narzekam.

Odpowiedz
(20-11-2016, 16:30)military napisał(a): filmowy, który jest... żółty.
Taki ma być :) Standardem jest właśnie ciepły obraz (domyślnie - wiadomo, że jak sobie twórcy pokoloryzują na zimno to będzie zimny, ale wiadomo o co chodzi), jeśli porównujesz go przeskakując między innymi trybami wygląda na mocno zażółcony.

Odpowiedz
Ok, rozumiem że taki ma być - pewnie przypadkiem taki nie jest :) - ale nie wiem, czemu ktoś chciałby oglądać zażółcone filmy.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości