Władca Pierścieni & Hobbit
Władcę Pierścieni wydano już na DVD/Blu-ray na tyle sposobów, że trudno wszystkie spamiętać.

- 2DVD - wersja kinowa + płyta z dodatkami
- 4DVD - wersja rozszerzona na 2 płytach + 2 płyty z dodatkami
- 2DVD Limited Edition - wersja kinowa+rozszerzona na jednej płycie dwustronnej + płyta z dodatkami, których nie było na wcześniejszych wydaniach.
- zbiorcze wydanie trylogii w wersjach kinowych
- zbiorcze wydanie trylogii w wersjach rozszerzonych
- 2DVD - wersja rozszerzona (bez płyt z dodatkami)
- 1BD+1DVD - wersja kinowa + dodatki
- zbiorcze wydanie wersji kinowych na BD
- 15 płytowe wydanie zbiorcze rozszerzonej trylogii (6BD + 9 DVD, do każdego filmu trzy płyty DVD z dodatkami - te same co w wydaniu 4DVD oraz LE)
- osobne wydania 5-płytowe (2BD+3DVD) wersji rozszerzonych
- osobne wydania 2-płytowe wersji rozszerzonych na blu-ray.

Z tych trzech filmów Drużyna Pierścienia jest przypadkiem problematycznym. Na DVD PAL (wersja extended, nie wiem jak z kinową) spieprzona jest ścieżka dźwiękowa, przez błąd popełniony podczas konwersji audio na pasujące pod PAL, objawia się to wyraźnie słyszalnymi zakłóceniami, szczególnie w muzyce, na pierwszym wydaniu blu-ray (wersja kinowa) mamy ogólnie nieciekawy transfer, z kolei w wersji rozszerzonej na blu dostaliśmy gratis zielony odcień wpływający na kolorystykę całego filmu (choć niektórzy tego nie zauważają, to obecność jego jest faktem, wystarczy porównać kadry z obu wydań by od razu rzuciło się w oczy).

Co do dodatków, to w przypadku LOTRa mamy do czynienia z jednymi z najlepszych dodatków jakie kiedykolwiek opublikowano do jakiegkolwiek filmu, ogromna ilośc informacji wręcz przytłacza, samych komentarzy audio jest po cztery do każdego filmu (do tej pory przesłuchałem tylko połowę z nich).

Co do Hobbita - też już zapowiedziano wersję rozszerzoną, ale przyjdzie na nią trochę poczekać.
Film roku 2017 - Blade Runner 2049
Dno roku 2017 - SW: The Last Jedi

Odpowiedz
Czy w pozostałych częściach Władcy są jakieś "bonusy" w postaci zielonego koloru czy już jest w porządku z kolorami?Jak mówiłam w sumie mi to nie przeszkadza, choć faktycznie kolorystyka różni się od tej na dvd, w Drużynie szczególnie podczas narady u Elronda to widać.

Odpowiedz
Pozostałe z tego co mi wiadomo nie mają tego typu "atrakcji". Rzuciłem okiem na kilka fragmentów i niczego podejrzanego nie zauważyłem.

Za to mam ciekawostkę dla posiadaczy DVD PAL, rozszerzonego Powrotu Króla, poniżej kadr z filmu ją przedstawiający:

[Obrazek: vfgpi]

żeby było zabawniej jest to numer autobusu, którym jeździłem na uczelnię za czasów studenckich :) (czyli wtedy gdy wszystkie części LOTRa miały swe premiery kinowe).

--------------

W końcu zabrałem się za powtórkę trylogii na blu-ray, jestem właśnie na półmetku i póki co wrażenia są następujące:

Drużyna Pierścienia - obraz niby dobry, chwilami nawet bardziej niż dobry, ale nic spektakularnego. Zmieniona kolorystyka właściwie przez większość czasu nie przeszkadzała (ustawiłem sobie pod ten film specjalny tryb, żeby trochę zniwelować tę zieleń), ale w kilku scenach mocno wali po oczach (nawet pomimo wspomnianych ustawień) szczególnie Caradhras no i Saruman... Zielony. Czasami jest przesadzony kontrast (np w ujęciu biegnącego Aragorna zaraz przed tym jak patrzy na lasy wokół Lothlorien), albo jest po prostu za ciemno. Ostrość/szczegółowość obrazu trochę za często pozostawia nieco do życzenia.

3,5/5

Za mną również pierwsza płyta "Dwóch Wież" i muszę przyznać, że tutaj jestem już naprawdę zadowolony. Może nie jest to idealny transfer, ale w końcu się w pełni czuje, że to blu-ray i nic w zakresie obrazu przyjemności z oglądania nie psuje. Po mankamentach "Drużyny" ani sladu.

4,5/5 - bardzo solidny transfer.

Odpowiedz
Witam!
Już dość długo planuję zakup całej trylogii "Władcy Pierścieni" (nie chcę rozszerzonej) i ostatnio mam ku temu sposobność. Chciałbym jednak dowiedzieć się coś na temat jakości filmu na gazetowym DVD. Wiem że pudełko cieńsze i tylko jedna płyta (nie przeszkadza mi brak dodatków). Jak wygląda jednak sprawa z dźwiękiem i obrazem? Czy kompresja jest słaba? Jaki format obrazu? Interesuje mnie tylko 2:35:1.
Wiles, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Feb 2013.

Odpowiedz
Kadry z fanowskiej przeróbki reżyserskiej wersji z blu, śnieg w końcu wygląda tak jak trzeba:

Cytat:Snow scene on official blu-ray: http://img580.imageshack.us/img580/7498/84101802.jpg

Snow scene on regraded version: http://img585.imageshack.us/img585/8650/57944694.jpg

Odpowiedz
Bezsens. Przesuwasz nieco suwak odcienia oraz temperatury koloru w TV i masz to samo bez babrania się z ripowaniem, dekodowaniem (pociągającym za sobą nieuniknioną stratę jakości), nagrywaniem itd. itp. No i możesz w każdej chwili wprowadzić poprawki tracąc na to 10 sekund.

Odpowiedz
Nieprawda Gieferg. Byłoby tak jak mówisz gdyby cały film został potraktowany jednym i tym samym filtrem o jednakowym natężeniu/odcieniu/whatever, a tak nie jest.

To jak Drużyna Pierścienia wygląda na Blu-ray dotyczy również wielu innych filmów, głównie tych z ery sprzed DI, które dopiero teraz dostają cyfrowe transfery i nową korekcję barwną.

Brak czystej bieli.

Pytanie brzmi ile perfekcyjnej bieli jest wokół nas? I dlaczego film, jako medium wizualne, miałby w ogóle oddawać rzeczywistość? Przecież już sam fakt tego, że do korekcji barwnej w ogóle dochodzi wyklucza jakiekolwiek możliwości odnoszenia filmu do rzeczywistości.

Poza tym, oglądając film, nasze oko nie widzi tam jasnego cyjanu, tylko biel właśnie.

Odpowiedz
Cytat:Nieprawda Gieferg.
Co nieprawda?

Tzn sugerujesz że ta fanowska przeróbka każdą scenę potraktowała innymi filtrami, tak by oddać jedyną, słuszną kolorystykę wersji kinowej? Czytałem kiedyś o czymś takim i było to przejechanie całego filmu tym samym filtrem, no chyba że to jakiś inny projekt i komuś się chciało babrać z każdą sceną osobno, co by było, prawdę mówiąc dosyć chore, a efekt i tak niewspółmierny do włożonej roboty, bo problemy z kolorami w FOTR poza kilkoma scenami nie rzucają się aż tak bardzo w oczy (a to co się rzuca, załatwiają ustawienia TV), a innych problemów jak umiarkowany black crush i tak by nie poprawił.

Odpowiedz
(18-04-2013, 11:17)Gieferg napisał(a): no chyba że to jakiś inny projekt i komuś się chciało babrać z każdą sceną osobno, co by było, prawdę mówiąc dosyć chore, a efekt i tak niewspółmierny do włożonej robot

Ja myślę, że niektórzy fani są do tego zdolni.
Pamiętam jak ja - klatka po klatce - metodą stempla usuwałam logo z filmu. Biorąc pod uwagę to, że logo było widoczne tylko przez 10 minut ale jednak 1 sekunda to 25 klatek to trochę czasu mi to zajęło. Wiem teraz, że są prostsze metody usuwania loga (choćby już na poziomie konfiguracji w samym kodeku) ale wtedy kompletnie nie miałam o tym pojęcia i robiłam to ręcznie - klatka po klatce. ;)

Odpowiedz
(18-04-2013, 11:17)Gieferg napisał(a): Co nieprawda?
To nieprawda, że nie da się naprawić całego filmu za jednym zamachem. Mam Ci wkleić screeny? Bawiłem się nimi kiedyś żeby to sprawdzić, naprawiasz niebieski śnieg a na innych ujęciach i tak zostaje zielone niebo.

(18-04-2013, 11:17)Gieferg napisał(a): Tzn sugerujesz że ta fanowska przeróbka każdą scenę potraktowała innymi filtrami, tak by oddać jedyną, słuszną kolorystykę wersji kinowej?
Właśnie to sugeruję. Na AVSForum ktoś wspominał, że się za to zabiera/zabrał, zresztą Terminatorem też chcą się bawić.

Odpowiedz
Cytat:To nieprawda, że nie da się naprawić całego filmu za jednym zamachem.

Czy nie miałeś aby na mysli "to nieprawda, że da się naprawić cały film za jednym zamachem" ?
Czy ja gdziekolwiek napisałem że się da? Przecież to bardziej niż oczywiste, że się nie da.
Kiedyś trafiłem na taki "fanfix" polegający na tym że ktoś pojechał po całym filmie jednym filtrem, sądziłem, że to z tego. Jesli nie, ok, niech się bawią, dla mnie to wciąż trochę bezcelowe, ale potrafię to zrozumieć, w końcu sam też dziwne rzeczy z filmami robię ;)

Odpowiedz
Cytat:Appendice 7

-Introduction by Peter Jackson 1:47
-The Journey Back to Middle-Earth 46:12
-Riddles in the Dark: Gollum's Cave 16:15
-An Unexpected Party: Bag End 24:17
-Roast Mutton: Trollshaws Forest 16:27
-Bastion of the Greenwood: Rhosgobel 10:07
-A Short Rest: Rivendell and London 27:52
-Over Hill: The Misty Mountains 13:03
-Under Hill: Goblin Town 18:18
-Out of the Frying Pan: The Forest Ledge 15:20
-Return to Hobbiton: The Shire 17:40
-The Epic of Scene 88: Strath Taieri 8:04
-The Battle of Moria: Azanulbizar 10:21
-Edge of the Wilderland: Pick-ups and the Carrock 21:37
-Home Is Behind, the World Is Ahead 11:08

Appendice 8

-Thorin, Fili & Kili 6:47
-Balin & Dwalin 6:59
-Oin & Gloin 4:31
-Dori, Nori & Ori 11:32
-Bifur, Bofur & Bombur 9:29
-Mr. Baggins: The 14th Member 15:18
-Durin's Folk: Creating the Dwarves 54:54
-The Stone Trolls 12:14
-Radagast the Brown 10:16
-Goblins 18:50
-Azog the Defiler 13:59
-Hobbiton 22:33
-Rhosgobel 10:38
-The Misty Mountains 5:57
-Goblin Town 11:47
-The Songs of The Hobbit 27:54

Odpowiedz
Mam takie pytanie do ogółu dodatków z Władcy: czy gdziekolwiek, kiedykolwiek wyjaśniono, zrobiono materiał, albo sam reżyser opisał jak to się stało, że wytwórnia powierzyła mu górę pieniędzy i zgodziła się na kręcenie trzech filmów na raz? Bo wszystkie dodatki, które póki co widziałem zaczynają się właściwie w momencie kiedy Jackson dostaje zielone światło i zaczyna przygotowania, zbiera ekipę, przystępuje do realizacji, a dla mnie najciekawszym dodatkiem byłoby nagranie ze spotkania z producentami podczas którego ostatecznie zdecydowano o angażu Jacksona.

Odpowiedz
(29-04-2014, 14:39)simek napisał(a): nagranie ze spotkania z producentami podczas którego ostatecznie zdecydowano o angażu Jacksona.
Marzyciel :)

Odpowiedz
Oj, no wiem, że to byłaby przesada, ale liczyłem na to, że może ktoś kojarzy np. wywiad z Jacksonem w którym mówi, że przekonał ich tym i tym, było ciężko, próbował wcześniej sprzedać swój pomysł tuzinowi producentów póki chętni do finansowania się znaleźli, najbardziej się bali, że nie da rady zrobić tego i tamtego, itd.

Odpowiedz
Frighteners mu bardzo pomogli w tym - obadaj sobie dodatki do tego filmu więc
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
A to Frighteners nie wtopiło epicko w boxoffice?
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
A co ma piernik? Bardziej liczy się technika z jaką Jackson wyjechał w tym filmie + pasja i pomysły.
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Nie wiem, ale ja bym się zastanowił dwa razy gdybym miał powierzyć 200 mln facetowi, który nie umiał zwrócić 30 mln.
Im częściej na mnie kamieniem rzucicie,
sami złożycie stos - - stanę na szczycie.

Grastroskopia - Bortal dobrze wpływa na trawienie gier

Odpowiedz
(29-04-2014, 18:25)simek napisał(a): Oj, no wiem, że to byłaby przesada, ale liczyłem na to, że może ktoś kojarzy np. wywiad z Jacksonem w którym mówi, że przekonał ich tym i tym, było ciężko, próbował wcześniej sprzedać swój pomysł tuzinowi producentów póki chętni do finansowania się znaleźli, najbardziej się bali, że nie da rady zrobić tego i tamtego, itd.

No pewnie, że jest to poruszane w dodatkach LOTR. Mówią o tym, że LOTR wg pierwotnego scenariusza miał mieć dwie części i Miramax miał z tym mega problem. Chcieli skondensować film do jednej, na co PJ się nie zgadzał.

Następnie trafili jednak do New Line Cinema, gdzie:

Christopher Lee:
"New Line took a good look at what he [Peter Jackson] was doing and said, 'Peter, why in God's name would you want to do Lord of the Rings as two films?
(beat)
This is THREE films.'
Thank God for that decision."

PS. Wybaczcie odkopywanie wątku.
moneo, proud to be a member of Forum KMF Film.org.pl since Oct 2014.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości