Własność intelektualna, piractwo, ACTA i inne takie sprawy
No w sumie jest taka możliwość:P

Odpowiedz
(22-01-2012, 19:47)BezcelowyAlbatros napisał(a): Fakt, dużo hipokryzji w tym wołaniu o "wolność słowa". Ja tam nie ukrywam, że ACTA, SOPA, etc. są mi nie na rękę tylko i wyłącznie z tego powodu, że mój dostęp do treści których NIE MOGĘ LEGALNIE KUPIĆ (...)

Problem jest taki, że w ACTA, SOPA itd tylko z nazwy chodzi o piractwo. Forsują one zupełnie posrane zasady domniemania winy, olewania drogi sądowej i kasowania treści i stron "bo tak". To otwarta droga do cenzury, likwidacji konkurencji wielkich koncernów i kasowania politycznych przeciwników. Akurat piractwo na ACTA i SOPA ucierpiałoby w niewielkim stopniu.

Odpowiedz
Mental napisał(a):Ja się pytam, czy ścigałbyś ludzi kopiujących pączki.

Z mojego punktu widzenia byłoby mi obojętne, że zjawisko kopiowania pączków istnieje. Poza tym przeniesienie "pączkowej metafory" na wyższy poziom zaczyna się pomału kłócić z logiką.

Swoją drogą samo kopiowanie nie jest nielegalne. Udostępnianie raczej - ale ja tam się na niuansach prawa nie znam. Myślę, że podział jest prosty, ale o tym już pisałem wyżej.
"...matka rodzi człowieka, matka go karmi. Potem karmi go ziemia i ziemia go przenika, za każdym razem zostawiając szczyptę pyłu, aż w końcu człowiek nie jest już dzieckiem matki, lecz ziemi."

R.S. Bakker - "Mrok, który nas poprzedza"

https://thetwilightarea.wordpress.com/ - strona poświęcona serialowi "The Twilight Zone"

Odpowiedz
A co zrobić gdy piekarz pójdzie z torbami, bo nikt nie będzie kupował u niego pączków? Jak skopiować pączka, który nigdy nie powstał? ;)

Wszystko z umiarem panowie, w tej wojence nie ma dobrych i złych, ACTA miejmy nadzieję pójdzie do kosza, kilku urzędników udowodni swoją (wątpliwą) przydatność, ale piractwo w mniejszym lub większym stopniu powinno być zwalczane. Nie łudźmy się - właściciel Megaupload kosił porządną kasę za coś do czego nie miał prawa, a twórcy z tego zobaczyli całe nic.

Odpowiedz
To niech robi takie wspaniałe pączki, żeby ludzie nie chcieli, żeby poszedł z torbami i dalej robił pączki:)

Odpowiedz
Craven napisał(a):Akurat piractwo na ACTA i SOPA ucierpiałoby w niewielkim stopniu.

Ja to, wiem. Ty to wiesz. Ale jak myślisz, czego się większość tych gromopierdnie protestujących obawia najbardziej? Ano właśnie, tego "niewielkiego stopnia". Tego dyskomfortu z powodu ograniczenia dostępu do tego, co mają za darmo.
"...matka rodzi człowieka, matka go karmi. Potem karmi go ziemia i ziemia go przenika, za każdym razem zostawiając szczyptę pyłu, aż w końcu człowiek nie jest już dzieckiem matki, lecz ziemi."

https://thetwilightarea.wordpress.com/ - strona poświęcona serialowi "The Twilight Zone"

Odpowiedz
Cytat:Poza tym przeniesienie "pączkowej metafory" na wyższy poziom zaczyna się pomału kłócić z logiką.

Wręcz przeciwnie.

Cytat:Swoją drogą samo kopiowanie nie jest nielegalne. Udostępnianie raczej

Ale udostępnianie to też kopiowanie.

Cytat:Myślę, że podział jest prosty

Mógłbyś go zatem raz jeszcze przedstawić?

Odpowiedz
[Obrazek: tusk2.jpg]

:D
#ChristopherLOLan #ChristopherTrollan

Odpowiedz
Nakf napisał(a):ale piractwo w mniejszym lub większym stopniu powinno być zwalczane.

Czemu?

Odpowiedz
Coś takiego pojawiło się na stronie premiera?:P

Odpowiedz
Mental napisał(a):Mógłbyś go zatem raz jeszcze przedstawić?

Płacę za coś, co mogę kupić w legalnej (sorry) dystrybucji - JESTEM DOBRY. Ściągam to coś z megaupload - JESTEM NIEDOBRY. Nie mogę tego kupić w legalnej (sic!) dystrybucji - no, tu już wkraczamy na tereny relatywizmu moralnego ;-) Z pewnymi rzeczami, po prostu trzeba jakoś żyć :-)

Odpowiedz
Ale możesz się chyba obyć bez tego czegoś, czego nie można dostać w legalnej dystrybucji, nie?:)

Odpowiedz
Bezcelowy napisał(a):Płacę za coś, co mogę kupić w legalnej (sorry) dystrybucji - JESTEM DOBRY. Ściągam to coś z megaupload - JESTEM NIEDOBRY.

Na żaden teren żadnego relatywizmu nie wkraczamy. Po prostu przez cały czas zachodzę w głowę, czemu utożsamiasz bycie dobrym z robieniem czegoś legalnie. Ustawa twoim sumieniem?

Odpowiedz
(22-01-2012, 20:28)patyczak napisał(a): To niech robi takie wspaniałe pączki, żeby ludzie nie chcieli, żeby poszedł z torbami i dalej robił pączki:)
Czasem ludzie nie potrafią docenić dobrego pączka :) Jeżeli produkcja Pączka z Miami kosztuje 130 milionów, a piekarz dostanie za nie z tego niespełna połowę, to szybko zwinie interes. Na szczęście ludzie, którzy docenili jego smak kupili dużo tych pączków w pudełkach i piekarz dalej może wymyslać nowe :)

Odpowiedz
Nakf, czemu powinno się zwalczać piractwo?

Odpowiedz
Powiem tak, jeśli wiem, że prędzej czy później jakiś film wyjdzie na DVD (do kina jakoś odwykłem chodzić) to z pewnością mogę się obyć nie ściągając i obejrzeć go nie w okresie premiery, ale później, albo jak stanieje, albo może w jakimś pakiecie będzie wydany. Oczywiście, są rzeczy, na które czeka się bardziej, ale wtedy to chyba warto jednak do kina się przejść.

Odniosę się jednak do eBooków. Książki to mój nałóg, ale z wydawanymi po polsku eBookami wiadomo, jak jest. Nie mieszkam w Polsce, więc gdybym chciał ściągać do UK papierowe wydania, to bym majątek stracił na samą wysyłkę (bo to o dziwo nie działa tak, jak w przeciwną stronę, gdzie wysyłka z UK do Polandii jest raczej nie tak wygórowana). W przypadku eBooków nie mam żadnej pewności - w przeciwieństwie do większości filmów - że kiedykolwiek w przyszłości interesujące mnie książki zostaną wydane w tej formie. Dlatego przyznaję się, że w tym konkretnym przypadku raczej nie mógłbym się obyć bez ściagania. No, ale to głos nałogowca... Jeśli sytuacja się w Polszy zmieni, wejdzie Amazon i zrobi ospałym dystrybutorom kuku, i eBooki będą wychodziły równolegle z wersjami papierowymi, nie będę szczędził grosza.

No, ale zbaczamy już trochę z tematu.

Odpowiedz
Cytat:Jeśli sytuacja się w Polszy zmieni, wejdzie Amazon i zrobi ospałym dystrybutorom kuku, i eBooki będą wychodziły równolegle z wersjami papierowymi, nie będę szczędził grosza.

I bardzo pięknie. Ja też w życiu nie spiraciłbym dobrego filmu sensacyjnego Manna tylko kupił wydanie extended za 500 zł. Ale co ma do rzeczy legalność tutaj? Rozumiem, że jak ściągasz coś bez płacenia, to czujesz się źle? Jeśli tak, to przelej na konto twórcy trochę gorsza, w czym problem?

Odpowiedz
Mental napisał(a):czemu utożsamiasz bycie dobrym z robieniem czegoś legalnie. Ustawa twoim sumieniem?

Nie ustawa, ale poczuje tego, że jeśli ktoś wykonał dobrą robotę to czemu miałbym tej roboty nie wynagrodzić kupieniem jego produktu. O ile, powtarzam, możliwość wynagrodzenia mu tego leży w zasięgu moich możliwości.
Mental napisał(a):Rozumiem, że jak ściągasz coś bez płacenia, to czujesz się źle?

Wiesz, nie jest tak, że ja tu jakieś kazania wygłaszam, bo się szczerze mówiąc nie zastanawiam nad tym ściągając coś, co nie z zmienia faktu, że płacąc za to miałbym większą satysfakcję. Ba, ja się nawet poświęcam, i swoich ulubionych autorów czytuję po angielsku, bo chociaż umiem, to nie za bardzo w ten sposób obcować z literaturą lubię.

Dobra, nie będę się już bardziej pogrążał. ;-)

Odpowiedz
(22-01-2012, 19:54)Mental napisał(a): ...Ja NIELEGALNIE kopiuję filmy, bo kopiowanie jakaś banda chujków uznała za kradzież...

Kopiowanie jest legalne. Płacisz podatek w cenie czystej płyty dla ZAIKSU czy czegoś podobnego (powinno to trafiać do artystów). Czyli od razu prawo zakłada, że jak kupujesz czystą płytę to nagrasz tam jakiś objęty prawem autorskim materiał.

Skoro w cenie czystej płyty płacę już podatek na artystę... to gdzie problem? Czyżby syndrom podwójnego czy potrójnego opodatkowania, znany z dróg?
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
Bezcelowy napisał(a):Nie ustawa, ale poczuje tego, że jeśli ktoś wykonał dobrą robotę to czemu miałbym tej roboty nie wynagrodzić kupieniem jego produktu.

No i super. Obyło się bez legalności i to jeszcze pisanej dużymi literami ;)

shamar napisał(a):Płacisz podatek w cenie czystej płyty dla ZAIKSU czy czegoś podobnego

Jebać ZAIKS i ich podatki w cenie płyt, które kupuje. Wylobbowali sobie w rządzie haracz.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon