Ankieta: Czy lubisz tw
tak
nie
jest mi ona oboj
[Wyniki ankiety]
 
   • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


Żuławski Fest - ogólnopolski przegląd filmów
#1
Witam,

Chcialbym zachecic wszystkich forumowiczów do wziecia udzialu w imprezie filmowej, ktora moze byc dobrym przyczynkiem do dyskusji na temat jednego z bardziej znanych polskich rezyserow - mam tu na mysli Andrzeja Żuławskiego.


ŻUŁAWSKI FEST

Krytyka Polityczna oraz DKF Marcello w Sopocie (przy współpracy Stowarzyszenia Nowe Horyzonty) zapraszają na pierwszy pokaz w ramach Żuławski Fest - objazdowego przeglądu filmów Andrzeja Żuławskiego. Poza Sopotem (22.X-12.XI) odwiedzi on również Poznań (4-6.XI), Toruń (25-27.XI), Warszawę (8-10.XII), oraz Kraków (grudzień 2008).Andrzej Żuławski (ur. 1940)

Powszechnie uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów i wybitną postać współczesnego kina. Dorobek artystyczny Żuławskiego obejmuje w sumie 12 filmów fabularnych, z czego znakomitą część krytycy uznali za genialne. Ukończył reżyserię na paryskim IDHEC-u, w Warszawie studiował filozofię. Był asystentem Andrzeja Wajdy. Debiutował wizjonerską i szokującą „Trzecią częścią nocy” (1971) zwracając na siebie uwagę gwałtownym w swej estetyce obrazem okupacji. Równie ekspresyjne, wzbudzające wiele kontrowersji były jego kolejne filmy. Po nakręceniu zatrzymanego przez cenzurę obrazu „Diabełâ€ (1972) wyjechał do Francji i od tego czasu związał swoje losy z kinematografią zachodnią. Międzynarodową sławę zyskał dzięki oryginalnym i pełnym ekspresji filmom wywołującym w widzach skrajne emocje. Szokujące „Opętanie” (1981), „Kobieta publiczna” (1984) oraz „Moje noce są piękniejsze od waszych dni” (1989) to dzieła ukazujące skomplikowane międzyludzkie relacje i krańcowe stany psychiczne. Źródeł podejmowanej przez reżysera tematyki można szukać w udzielonym niedawno wywiadzie-rzece, w którym przyznał, że tortury, jakich doznaje, są główną siłą sprawczą jego filmów. Żuławski powszechnie jest znany z charakterystycznego, kontrowersyjnego stylu opartego na niemal histerycznej grze aktorów, w swych filmach wykorzystuje rozmaite środki artystycznego wyrazu, łamie normy i konwencje.

W listopadzie 2008, podczas Festiwalu „Plus Camerimage” w Łodzi, Andrzej Żuławski odbierze „Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualnąâ€.


"Żuławski - Przewodnik Krytyki Politycznej"

Przez całą imprezę promowana będzie bestsellerowa książka Piotra Mareckiego i Piotra Kletowskiego pt. "Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej" (na ten wywiad-rzekę składa się ponad 30 godzin rozmów o kinie, literaturze i polityce).


W programie sopockiej edycji "Żuławski Fest":

22.10 - "Trzecia część nocy" (1971)

29.10 - "Na srebrnym globie" (1987)

05.11 - "Wierność" (2000)

12.11 - "Opętanie" (1981) + spotkanie z Andrzejem Żuławskim (prowadzenie: prof. Mirosław Przylipiak)


Serdecznie zapraszamy!

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  James Cameron i poziom jego filmów Anonymous 498 69,910 01-11-2019, 01:10
Ostatni post: Wyatt EarpUżytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości