A View to a Kill - edycja III
!!!KONKURS ZAKOŃCZONY!!!

KLASYFIKACJA GRACZY:

Cass - 107
Ciuniek - 78
Tyler Durden - 47
massif - 45
Phil - 29
Crash - 23
TRAKU - 22
Sancho - 17
Crov - 15
simek - 14
patyczak - 13
majlo - 6
Perfik - 4

ARCHIWUM

Słowo się rzekło - naprawdę nie wiem czemu to robię, a i już poznałem ból tworzenia, niemniej skoro już się zdecydowałem, to let's do it! :)

Ponieważ z poprzednich edycji wiemy już wszystko, to tym razem bez zbędnych ceregieli zapodaję regulamin dla jasności. Niewielkie zmiany wprowadzone przeze mnie (z pomocą Castora, dzięki któremu ta edycja w ogóle ma rację bytu - aż mu chyba przyznam 5 punktów na początek w podzięce :) ) odpowiednio oznaczone.

Zasady konkursu.

Celem gry jest odgadywanie kadrów filmowych. Kadry zasadniczo reprezentować będą pięć kategorii: film, aktor/aktorka, twórca (np. reżyser, ale niekoniecznie - czasem po prostu osoba związana z filmem), postać filmowa, wytwórnia filmowa (reprezentowana przez logo firmowe). Nie przewiduję innych kategorii, choć kiedyś w Avtaku trafiały się takie sporadycznie, np. miejsce (Mordor) czy pojazd (jakieś latające barachło ze "Star Wars").

I. Plansza składa się z 22 (na obrzeżach planszy znajduje się jeszcze 6 pól, ale są one "martwe") lub 25 numerowanych pól (wszystkie pola "aktywne"). Będę te plansze stosował zamiennie, ale bez dostosowywania do danej kategorii. Gracz podaje numer kratki, która ma być odsłonięta. Kto pierwszy, ten lepszy, więc odkrywam kratkę według pierwszego numeru, który pojawi się na forum. Podawanie numeru kratki nie jest obowiązkowe, więc jeśli ktoś nie chce, nie musi tego robić. Jeśli jednak w ciągu 3 minut żaden z graczy nie poda numeru kratki do odsłonięcia, gra zostaje zastopowana.

II. Po odsłonięciu kratki gracz ma 3 minuty na oddanie strzału, czyli udzielenie odpowiedzi (oczywiście nie musi, jeśli np. nie ma pojęcia, co jest na obrazku). Można udzielić tylko jednej odpowiedzi na kratkę. Jeśli ktoś zrobi to drugi raz, nie będzie ona zaliczona, choćby była poprawna. Za to inni gracze, którzy jeszcze nie strzelali, mogą wykorzystać tę odpowiedź jako "podaną na tacy".

III. Za poprawną odpowiedź po odsłonięciu pierwszej kratki gracz otrzymuje 5 punktów. Po dwóch kratkach są to 4 punkty, po trzech 3, po czterech 2, a po pięciu i więcej – 1 punkt. I nowość: dla uatrakcyjnienia konkursu i satysfakcji graczy biorących w nim udział punktacja zostaje rozszerzona o każdą kolejną osobę w kolejce, której odpowiedź także będzie poprawna. Nie zbierze ona laurów, ale dostanie punkty na pocieszenie. Tak więc w przypadku, gdy ktoś zdobywa po pierwszej kratce 5 punktów, to następna osoba z tą samą odp. dostaje 3 punkty. Ktoś zdobywa po drugiej 4 pkt - kolejna osoba dostaje 2 pkt. Ktoś zdobywa po trzeciej 3 pkt - następna osoba zbiera symboliczny 1 pkt. Przy kratkach za 2 i 1 pkt już nie ma współzdobywców. Taka zabieg spowoduje przede wszystkim większą rywalizację i osłodzi grę tym uczestnikom, których odpowiedź zwyczajnie wolniej się załaduje. Jest to też okazja dla tych, którzy rozkochali się w MOTU, gdzie niemal każdy zdobywał punkty.

IIIb Gramy do 5 kratek przy standardowych zagadkach. Jeśli natomiast uprzedzę, iż przygotowany kadr jest trudny, to wtedy do 7 - przy czym te dodatkowe dwa kadry warte są jedynie 1 punkt.

IV. Jeśli pojawi się kilka poprawnych odpowiedzi, wygrywa oczywiście ten gracz, który był najszybszy. Zapewniam, że decydować będą ułamki sekund. Miejmy też nadzieję, że to forum podoła nagłemu natłokowi postów i potrafi je uporządkować w kolejności nadesłania. Bodaj tylko raz kiedyś zdarzyło się, że forum "zgłupiało" od dwóch odpowiedzi wysłanych dokładnie w tym samym momencie. Punkty wówczas przyznano obu graczom.

V. Należy podawać odpowiedź zgodną z kategorią. Jeśli ktoś się pomyli i napisze Anthony Hopkins, podczas gdy właściwą odpowiedzią jest "Milczenie owiec" (a na obrazku jest właśnie Hopkins), nie może strzelać po raz drugi, tym razem już we właściwej kategorii. Chyba że chce "pomóc" innym graczom w zdobyciu punktów.

VI. Za każdym razem będę podawał kategorię zagadki, a czasem także pewne dodatkowe informacje. W kategorii "aktor/aktorka", "twórca filmowy" i "postać filmowa" zawsze należy podać imię i nazwisko – chyba że taka osoba znana jest pod pseudonimem, np. Cher (aktorka) lub Imhotep (postać). W tej ostatniej kategorii czasem zezwolę na podanie tylko nazwiska, z kolei innym razem będę wymagał podania pełnej nazwy postaci, wraz z przyległościami, tj. jeśli ta postać jest honorowana jakimś dodatkowym tytułem (np. dr. / sir). Imieniem lub nazwiskiem nie mogą być te nieużywane powszechnie na ekranie, ale popularne i rozpoznawalne poza nim, np. Liz Taylor (tylko Elizabeth Taylor). Także innych imion nie wolno samowolnie skracać, rozwijać bądź modyfikować – np. musi być James Belushi, pomimo że sporadycznie występuje on na ekranie jako Jim, nie będzie uznana także odpowiedź typu Romek Polański.

VII. Tytuły filmów można podawać polskie lub oryginalne, jak komu wygodnie, nie są też wymagane duże litery. Drobne literówki nie będą przeszkodą w uznaniu odpowiedzi, o ile całkowicie nie uniemożliwią identyfikacji tytułu (bądź nazwiska – mowa tu o wszystkich kategoriach) lub nie będą stanowić jakiegoś bełkotu. Kiedyś zdobyłem punkty za odpowiedzi "Ucieczxka z Nowqewgo Jorski" i "Ful Metak HJackey", ale to były odosobnione przypadki (prowadzący grę wykazał się dużą dozą wyrozumiałości).

VIII. Powiedzmy, że darujemy sobie The, A i tym podobne na początku tytułów. Jednak nie należy pomijać ich całkowicie, bo może wyjść kuriozum, np. odpowiedzi "Name Rose" (zamiast "The Name of the Rose") nie uznam. W przypadku "Gwiezdnych wojen" i "Władcy pierścieni" można także pominąć te człony i podawać tylko tytuły poszczególnych części serii. Oprócz tego niedozwolone są także tzw. tytuły promocyjne w rodzaju skrótów MI:III, AVP czy ID4. Muszą być tylko pełne tytuły.

IX. Niedozwolone są literówki w drobnych pojedynczych słowach, tzn. jeśli gracz X udzieli odpowiedzi jako pierwszy i będzie to np. "Haet", a cała reszta napisze "Heat", to X nie zdobędzie punktów. Literówka tego typu to przegięcie i pozostali gracze słusznie mogą się bulwersować, że ktoś wygrywa tak tanim kosztem. Podobnie, choć może nie tak rygorystycznie będzie przy tytułach czy nazwiskach rozbudowanych do dwóch członów. Na pewno nie uznam wygodnictwa w rodzaju "Bily Eliot", ale zastrzegam sobie prawo do indywidualnej oceny każdego takiego przypadku. Tak więc sugeruję nie pisać na złamanie palców, lepiej zrobić to wolniej, ale dokładniej.

X. W kategorii "tytuł filmu" będą pojawiać się tylko kadry z filmów, które miały już u nas swoją premierę – kinową, telewizyjną bądź DVD. Zdjęcia nie będą w żaden sposób preparowane, tzn. że np. kadr z filmu oryginalnie kolorowego nie będzie zamieniany na czarno-biały. Ponadto w tej kategorii dany film pojawiać się będzie w grze tylko raz. Ta reguła nie dotyczy pozostałych kategorii (może pojawić się kilka postaci z jednego filmu), w dodatku zdjęcia aktorów i postaci filmowych mogą pochodzić także ze zwiastunów filmów, które jeszcze się u nas nie pojawiły (uściślając: postacie mogą być wyłącznie te już znane z innych filmów). Natomiast "aktor/aktorka" może być zdjęciem z filmu, np. do odgadnięcia będzie Christian Bale, choć na obrazku będzie on w kostiumie Batmana.

XI. Całkowicie niedozwolone jest edytowanie już udzielonej odpowiedzi! Tempo gry być może spowoduje, że nie wyłapię takiej zagrywki, ale jeśli w poście gracza pojawi się informacja, że był on edytowany, będzie to oznaczało automatyczne nieuznanie takiej odpowiedzi (jeśli okaże się ona poprawna). Przy częstszym występowaniu tego zjawiska u jednego gracza nastąpi jego dyskwalifikacja (na kilka kolejek) albo, co bardziej bolesne, reprymenda od Snuffera (mam nadzieję :) ). Dlatego nawet jeśli gracz zauważy, że popełnił np. literówkę, niech takiej odpowiedzi już nie poprawia.

XII. Będę się starał na bieżąco i jak najszybciej informować, które odpowiedzi są błędne. Wyniknąć z tego może takie np. zdarzenie. Ktoś napisze Tom Cruise, ja odpowiem, że to nie to, a inny gracz, który właśnie miał też podać tę odpwiedź, zauważy to i wyśle inne nazwisko, być może już właściwe. Tego typu sytuacje, nie do końca sprawiedliwe dla wszystkich graczy, należy uznać za skutki uboczne gry i jej specyfikę. Nie da się bowiem tego rozwiązać inaczej, skoro rozgrywka przebiegać będzie w zawrotnym tempie, a decyzje graczy i prowadzącego podejmowane będą w ułamkach sekund.

XIII. Może się zdarzyć również taka sytuacja. Po odsłonięciu pierwszego pola, np. nr 8, nikt nie udzieli poprawnej odpowiedzi. Ktoś woła o następną kratkę, ja piszę "oto nr 13" i zabieram się za przygotowanie kadru. W tym czasie któryś gracz jednak odgaduje zdjęcie na podstawie pola nr 8 i rzuca poprawną odpowiedzią – w jego mniemaniu za 5 punktów. Zdobędzie jednak tylko 4 punkty, ponieważ jego strzał pojawi się już po mojej zapowiedzi odsłonięcia drugiego pola. Nie będę miał bowiem możliwości sprawdzić, czy ktoś udzielił odpowiedzi w czasie, gdy ja przygotowywałem kadr i dopiero wrzucałem go na serwer. (Choć teoretycznie mógłbym to robić, ale staram się działać jak najszybciej, poza tym po prostu nie chcę się wikłać w obliczanie ułamków sekund i ewentualne, powstałe na tym tle spory z graczami). Myślę, że nie da się takiej sytuacji rozwiązać w lepszy sposób i takie postawienie sprawy jest najuczciwsze wobec wszystkich graczy.

Nieco trudno będzie trzymać się wspomnianego 3-minutowego czasu gry. Powiedzmy, że wykażemy się wszyscy zdrowym rozsądkiem i dużą dozą dobrej woli i postaramy się rzeczywiście jak najdokładniej trzymać tego przedziału czasowego.

Może się zdarzyć, że czasem nie będę mógł się stawić o ustalonej porze albo w ogóle nie będę się mógł stawić (patrz: zbliżający się zjazd KMFu). W takich wypadkach odpowiednio wcześniej poinformuję o zmianie godziny rozpoczęcia gry lub jej zawieszeniu na określony czas.

Jeśli nawet nie wszystkie zasady są zawarte powyżej, z pewnością wszystko się dotrze podczas gry.

Nieco inne zasady odgadywania planszy w kategorii nazwa wytwórni filmowej.

Zasady są niemal identyczne z tymi, które przedstawiłem wyżej, ze względu jednak na pewną specyfikę tej kategorii wprowadzam jedną istotną zmianę. Oto szczegóły.

Na planszy znajdować się będzie logo znanej wytwórni filmowej, a właściwie jego najistotniejszy element, tzn. emblemat, ale pozbawiony nazwy firmy (jeśli taka występuje w logo i da się ją graficznie usunąć).

Emblemat będzie zajmował kilka pól i być może będzie obrócony w którąś stronę o kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni – to w celu nadania rozgrywce pewnego stopnia trudności.

Logo będzie umieszczone na czarnym tle, ale być może w oryginale emblemat znajduje się na tle o innym kolorze. Ta zmyłka to po to, aby gracze nie sugerowali się przy odpowiedzi kolorem tła, być może bardzo charakterystycznym.

Może się również zdarzyć, że będzie to logo w innej wersji kolorystycznej lub wzorniczej niż podstawowe, dobrze znane. Wiele takich okolicznościowych czołówek można znaleźć zwłaszcza w zwiastunach filmowych.

I teraz zmiana. Jeśli pierwszy podany numer kratki będzie miał wyświetlić całkiem puste pole, napiszę strzał za 5 punktów chybiony, można podać nowy numer. Oznacza to, że nie wolno strzelać odpowiedzią i można od razu wołać o następną kratkę. Oczywiście następny strzał jest już za 4 punkty i tak dalej. To wszystko w celu uniknięcia sytuacji, w której wszyscy gracze naraz strzelają całkowicie w ciemno, a ja uwijam się jak w ukropie, odpowiadając to nie, tamto nie, i to też nie. Strzelać odpowiedzią wolno dopiero po odsłonięciu jakiegokolwiek fragmentu z zawartością kadru (o czym dla pewności poinformuję).

Poprawną odpowiedzią będzie główny człon nazwy wytwórni, a więc nie potrzeba pisać żadnych Pictures, Films, Productions, Entertainment, Studios czy Company (chyba że ktoś chce pisać pełne nazwy, wtedy proszę bardzo).

Konkurs zacznie się jutro o godzinie 21:00. Nie będzie to jednak godzina obowiązująca każdego dnia. Może się zdarzyć, że zaczniemy np 5 minut później. Przyjmijmy jednak, że to właśnie od 21:00 należy obserwować temat. Ja oczywiście postaram się tak dostosować, żebyście nie musieli czekać w nieskończoność (w innych przypadkach patrz wyżej o informowaniu).
A ze względu na ostre chla...ekhm życie osobiste graczy, w weekendy (tj. w piątek i sobotę) gra odbywa się nieco wcześniej - w okolicach godz. 19:00

I jeszcze kilka słów na koniec. Najpierw trochę o samym konkursie - mam przygotowane 100 kadrów i bardzo chciałbym je wykorzystać. Oczywiście może zdarzyć się tak, że niektóre z nich będą musiały posłużyć za rezerwę z tytułu różnych wypadków, które mogą pogrzebać zamierzone kadry na dany dzień. Gra skończy się jednak w momencie, w którym wykorzystam ostatni kadr. Grę wygra więc ten gracz, który w tym momencie będzie miał największą ilość punktów na koncie, a nie - jak to poprzednio bywało - ten, który uzbiera pierwszy 100 punktów. A ponieważ w tej rozgrywce Solo nie uczestniczy (chyba, że znajdzie sposób - cholera wie...), toteż być może będzie o co grać do samego końca i w samej końcówce wysunąć się na prowadzenie. Aha, kadry starałem się dobrać tak, żeby nie tylko nie powtarzały się względem edycji Cassa, ale także i tych Solo (do których archiwów linkował ten pierwszy w jednym z tematów). Może się jednak zdarzyć, iż coś przeoczyłem, także musicie mieć oczy otwarte.

Podobnie jak u Cassa pojawi się w temacie także archiwum kadrów. Nie będę jednak powielał tabelki z MOTU - zamiast tego dostaniecie standardowe, "suche" cyfry mówiące o tym kto i ile ma punktów w danym momencie. Wszystko to znajdzie się w pierwszym poście tematu, a punktację będę zapodawał regularnie także w postach na koniec każdej rundy.

Kończąć chcę jeszcze prosić o odrobinę wyrozumiałości, jeśli idzie o cass...tj o czas. Wy musicie być szybcy jedynie w strzelaniu. Ja muszę w jak najkrótszym czasie przygotować obrazek, wrzucić go na serwer i zapodać w temacie, przy okazji lukając też na odpowiedzi i zegar - a jak wiemy każda mniej lub bardziej precyzyjna robota wykonywana na szybko wiąże się z błędami lub wpadkami. Poza tym to mój pierwszy raz :oops: dlatego proszę o cierpliwość. Czasem poczekacie sobie te parę sekund dłużej, ale przynajmniej wszystko będzie w porządku, bez baboli. Obiecuję, że moja ewentualna opieszałość nie będzie miała wpływu na punktację (którą zresztą chroni regulamin).
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Nie wiem jak inni, ale ja tam przeczytałem tylko elementy zaznaczone na czerwono i dobrze mi z tym :)

Odpowiedz
Dobrze, że Mef chociaż uprzedził o tych zmiennych porach rozpoczęcia gry. Bo poważnie się zastanawiałem, czy aby nie będzie prowadził Avtaka tak, jak grał w MotU [włażę na forum dwie, trzy godziny po czasie i mówię: do kroćset fur beczek!, znowu zapomniałem]. :smile:

Cytat:aż mu chyba przyznam 5 punktów na początek w podzięce

Wolę na koniec, kiedy będzie mi ich brakować. :cool:

Cytat:jeśli ta postać jest honorowana jakimś dodatkowym tytułem (np. dr. / sir)
Sir, dr, sierż., adm., det., płk... To może być rzeźnia. :razz:

Cytat:zamierzone kadry na dany dzień
Ale chyba nie masz ustalonego na mur beton harmonogramu? Zdradzę, że mieć nienaruszalną kolejność kadrów na wszystkie dni z góry to rzecz najnudniejsza pod słońcem (aczkolwiek właściwie nie wiem, jak to było u Solo i massifa). Popuść wodze fantazji i wybieraj codziennie kadry losowo! :wink:

Odpowiedz
Jednak polubiłem punktualność Cassa :).

Odpowiedz
Cass napisał(a):Sir, dr, sierż., adm., det., płk... To może być rzeźnia. :razz:

to może uściślę, że będzie to raczej dotyczyło tych postaci, których tytuł w jakiś sposób wpływa na fabułę, jest w niej zaznaczony - a i też będę o tym informował, tak więc spokojna głowa :)

Cytat:Popuść wodze fantazji i wybieraj codziennie kadry losowo! :wink:

nigdy nic nie wiadomo :) chodziło mi raczej o to, że kadry mam wyliczone po prostu :)

Najmocniej przepraszam, że już pierwszego dnia obsuwa, ale musiałem dokończyć pewien projekcik :)

Oto piewszy kadr - kat. FILM
[Obrazek: kadr01.jpg]
Don't play with fire, play with Mefisto...
http://www.imdb.com/user/ur10533416/ratings

Odpowiedz
Spokojnie, Phil, nie deprymuj Mefa, bo się zniechęci. To jego pierwszy raz. :smile:

Odpowiedz
11

Odpowiedz
11

Odpowiedz
Wsiekle Psy

Odpowiedz
Up in the Air

Odpowiedz
Pulp Fiction?
"That is not dead, which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die."

Odpowiedz
7.

Odpowiedz
Matrix
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
7,

Odpowiedz
07

Odpowiedz
Arszenik i stare koronki

Odpowiedz
06
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
North by Northwest

Odpowiedz
Back to the Future 2

Odpowiedz
Gigi
- I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hairs are your aerials. They pick up signals from the cosmos, and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.
- What absolute twaddle.  

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon