AMATORSKIE SCENARIUSZE FILMOWE
ja zacznę. wkrótce padnie pierwszy klaps (początek lipca), więc wszelkie sugestie/podpowiedzi mile widziane. wypowiadajcie się tutaj, oficjalnie, nie wysyłajcie wiadomości na priva. niech ten topic będzie czymś w rodzaju laboratorium. to może być pouczające doświadczenie.

scenariusz jest zarejestrowany imieniem i nazwiskiem, a prawa do niego posiadam JA :)

zapraszam do lektury:
http://www.comteche.com/free-image-hosting/images/3b02976.pdf

na koniec dwie sprawy: 1) obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia rozmów o Batmanach, Transformerach, Terminatorach i Obcych :) 2) jeśli chcecie podzielić się ze światem waszą gównianą, nic nie znacząca twórczością, ten obszar wydaje się najlepszym miejscem, by to uczynić :)

Odpowiedz
Dialogi, Mentalu, dialogi. Strasznie sztywne i sztuczne :)
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
to prawda dialogi troche sztuczne, ale jak dla mnie, nie to najbardziej mi przeszkadzało. Zaznaczam, że czytałam tylko fragment, bo nie mam tyle czasu by ogarnąć całośc - ale czytając scenariusz miałam wrażenie, że gdzieś podobnego coś już widziałam....
Kabaret Macieja Sthura. Miał bardzo podobny skecz z tym alter-ego. :) Tyle, że tam głos studentowi podpowiadał by ten zamordował swoją nauczycielkę. :)

Odpowiedz
no dialogi mają razić sztucznością, bo amator nie czuje wówczas ciężaru roli. przecież nie napiszę dla gościa z ulicy poważnych dialogów, żeby się potem kompromitował. sztuczność pozwala na spory margines gry - można zrobić jakąś głupią minę, podkreślić teatralnie jakieś słowo, wymówić zdanie jednym tchem etc etc. jest to zatem sztuczność sfunkcjonalizowana i pragmatyczna :) widziałem sporo amatorskich przedsięwzięć i uwierzcie mi - nie ma nic gorszego niż oglądać naturszczyka w poważnej roli :) poza tym na początku chciałbym za wszelką cenę unikać pretensjonalnej powagi festiwalowych produkcji :)

EDIT

kabaretu nie widziałem i nie znam.

Odpowiedz
http://youtube.com/watch?v=r38ETGb-v9M <--- słaba jakość ale własnie to miałam na myśli :)

nie posądzam o plagiat czy coś w ten deseń. Po porstu uświadamiam, że takie coś już było. :) No ale w dzisiejszej sztuce wszystko już było :)

Odpowiedz
przeczytaj całość :) czegoś takiego nie było :)

Odpowiedz
oj wiem. chodzi mi tylko o pomysł z alter-ego. po prostu od razu mnie się z tym skeczem skojarzyło :) druga mysl to Fight Club ;) ale przeczytam na pewno całość wtedy szerzej się wypowiem. ;)

Odpowiedz
Dzien swira , Nic smiesznego,Slither(piwnica i lakniecie miesa) i Spiderman(glos jak Zielony Goblin) :) te filmy mi sie kojarza z tym scenariuszem.Znow kobieta ,kobieta jest wszelakim nasieniem problemow,byloby smiesznie postawic w takiej roli faceta(jednak wyszlaby z niego nieludzka ciot@).Poczatek jets strasznie nudny wg mnie,jednak kiedy wprowadzany jest glos robi sie coraz ciekawiej.Jola nie wyglada na zbyt inteligentana?? Czy sie myle?Jednak jest studentka medycyny tak? 8) To byla na tyle glupia zeby kroic ziemniaka,wierzac w siedzacy glos w umysle Andrzeja?(Ja bym ja usmiercil w sposob taki : Andrzej tlumaczy Joli,ze rozmawia z ziemniakiem,ktory zmusza go do jej zabicia.Jola natomiast swoim slodkim pierdzeniem wmawia Andrzejowi ze to tylko jego wyobraznia,przy okazji serwuje mu pirre.Nastepuje scena w ktorej Andrzej nie moze sie skupic,"slodki glos Joli przeplatany jest z glosem ziemniaka.Zylka peka i Andrzej nie wytrzymuje...

Odpowiedz
Jola wierzy, że Andrzej wierzy - dlatego kroi. Poza tym ludzie - to NIE JEST realistyczna historia :) nie szukajcie realizmu zachowań ani tym bardziej przesłania dla świata.

druga sprawa: chciałem uniknąć mordowania ludzi. nie jestem gotowy, żeby w pierwszym poważnym :) filmie zabić człowieka.

Odpowiedz
...

Odpowiedz
OSTRZEŻENIE: poniższy scenariusz dozwolony jest od lat 18. zawiera brutalne sceny gwałtów i aktów terroru. ponadto profanuje wszystkie świętości i ma dialogi po angielsku :)

miłej lektury.

http://www.comteche.com/free-image-hosting/images/Om26085.pdf

Odpowiedz
Zaraz sie odezwa specjalisci od englisza :) Jutro sobie poczytam tekst na spokojnie,a tak BTW powinno byc raczej "take your seats"a nie you? a wyrazenie C`mon :) - to tlumaczac na polski chono tu ?:D

Odpowiedz
poprawione. ale dajmy sobie spokój z literówkami :) i tak język bedzie kaleczony niemiłosiernie w trakcie realizacji :)

Odpowiedz
tym razem uderzam w struny maksymalnie poważne...

epizod wielkiej wojny z maszynami. preapokaliptyczna historia o sztucznej inteligencji. tworząc to epokowe dzieło sci-fi, poszedłem koleinami wyżłobionymi przez Dicka, Camerona i Oshiego, by stworzyć najbardziej przerażająca wizję przyszłości, jaką kiedykolwiek spłodził ludzki umysł :)

ZASADZKA: http://www.comteche.com/free-image-hosting/images/Iqs0325.pdf

Odpowiedz
Aaa to ten scenariusz, który napisałeś po zajaraniu się w temacie Transformersów? ;]

Zaraz obczaję i dam znać.

Edit: Koniec jest w zupełnie nieodpowiednim momencie. Zbyt serialowy. Rozumiem, że czasami filmy kończy się takim suspensem albo coś, ale tutaj zupełnie to nie gra. Nie wyobrażam sobie tego w ogóle. A jeśli sobie wyobrażę, to na napisach leci mi w głowie muzyka z "Kryminalnych". Po prostu - koniec to nie to :)

A ogólnie. Jest nieźle, kilka scen sam bym nakręcił, w głowie wyglądało mi to świetnie;) Widać mocną inspirację Children of Men, szczególnie w momentach w których sugerowałeś jak scena powinna wyglądać. Mam tu na myśli jazdę rodziny i wybiegających z okolic bohaterów, oraz jej późniejsza scena mordu. Ale i tak brzmi ciekawie.

Powiem tak - ten film, gdybyś go nakręcił i wyglądałby tak, jak sobie go wyobrażam (i zapewne Ty ;) )- otworzyłby Ci zapewne drogę do nakręcenia czegoś kinowego, z większym budżetem i na lepszym sprzęcie. A później, kiedy już byś trafił do mainstreamu, nakręciłbyś remake swojego własnego filmu bez przekleństw, sceny zabijania niemowlęcia i papierosów. Tak to widzę :)
Aktualnie rządzi: ja

Odpowiedz
zasadzka - najwybitniejsze dzieło sci-fi ever made :) - MA charakter epizodyczny, stąd wrażenie finalne i w ogóle. to projekt większej całości, który na razie porzuciłem.

Odpowiedz
Co do pierwszego jeszcze:
Mentalu, powinienes zmienic sztuczne dialogi na krotkie dialogi :)
Im mniej mowic dla aktora 'z uilcy' tym lepiej dla niego.
--
Laozi

Odpowiedz
Hitch, bardzo cię proszę - zapodaj przykład i zaraz obok zaproponuj zmianę. tak będzie łatwiej rozmawiać :) ja sie dopiero uczę pisać poprawnie. takie opinie są ważne. jeśli wiele osób wskaże w tym samym scenariuszu na ten sam bubel, to znak, że coś trzeba zmienić. przy czym pamiętaj - unikaj zdań, które wymagają wysublimowanej gry aktorskiej. długie zdania - wiem z autopsji - naprawdę ciekawie można wymawiać. nienaturalnie modulować głos i w ogóle... krótkie brzmią sztucznie, zwłaszcza gdy filmuje się przy użyciu jednej kamery.

Odpowiedz
JOLA
Mój kochany Andrzejek.
Jak tam brzuszek?
Już niedokucza?

Powinno byc:
JOLA
Nie boli cie już brzuch, Andrzejku? ('Andrzejku' mozna wyjebac jakby co)

(Poza tym Andrzej to cholernie pedalskie imie ;))

ANDRZEJ
Jaki brzuszek?

Powinno być:
ANDRZEJ
Co?

JOLA
Twój, głuptasie. Nie
pamiętasz? Dziś rano miałeś
nudności i nie poszedłeś z
tego powodu na zajęcia.

Powinno być:
JOLA
No rano miałeś taką obstrukcję, że osrałeś sie po pachy.

Zartuje :D

JOLA
Rano nie byles na zajeciach bo bolal cie brzuch...

Itd, po prostu miej w pamieci to ze ludzie czestokroc wola powiedziec cos krotko i zwiezle niz silic sie na jakis wywod :)
--
Laozi

Odpowiedz
no nie wiem, Hitch, czy to aż tak sztucznie brzmi. myślałem, że wkleisz jakąś inną partie tekstu :)

Cytat:JOLA
Mój kochany Andrzejek.
Jak tam brzuszek?
Już niedokucza?

zwróć uwagę na kontekst. ona go gładzi po włosach, koleś się budzi... tekst o kochanym Andrzejku to tak jakby bardziej do siebie wypowiada. dopiero potem wchodzi kwestia z brzuszkiem :)

Cytat:JOLA
Rano nie byles na zajeciach bo bolal cie brzuch...

zdania z "bo" sugerują łopatologię. Nie byłeś, bo... nie zrobiłeś, bo... bad idea, moim zdaniem. ale zobaczymy, jaki będzie odzew.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon