Apollo 11 (2019)
#1
[Obrazek: news-012519a-lg.jpg]

Nie wiem czy mieliście jeszcze przyjemność oglądać, ale o ile wiem to w najbliższym czasie będzie mozna na niego trafić w wybranych studyjniakach. Ja obecnie znajduję się w UK i niedawno zobaczyłem w pobliskim Empire, no i... wrażenia jak najbardziej pozytywne. Skłamałbym, gdybym przyznał, że dużo dokumentów oglądam, ale z tych nielicznych, które miałem przyjemność obejrzeć to znalazł by się w mojej osobistej czołówce.

Przede wszystkim całe to wydarzenie historyczne jest satysfakcjonująco ukazane. Pewnie znajdą się tacy, którzy będą porównywać ten film z niedawnym "First Manem" i moim zdaniem to trochę sensu nie ma. Film Chazelle'a przedstawiał przede wszystkim okres życia Armstronga poprzedzający lot na Księżyc, a także po części o tym ile czasu, wysiłku i ofiar kosztowało postawienie ludzkiej stopy na srebrnym globie przez te wszystkie lata. Dokument Millera z kolei skupia się tylko i wyłącznie na tym tygodniu misji oraz na tym na jak wielką skalę było to osiągnięcie, co Chazelle ograniczył do jakichś 2 minut. Tak więc, tym którzy mieli wielki ból dupy o brak sceny wbijania flagi w FM pewnie bardziej się spodoba.

Cały ten film jest właściwie zmontowany głównie z archiwalnych nagrań, w tym takich, które zostały uwiecznione w szerokoekranowym 70mm i nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego. Co tu dalej pisać - te ujęcia 70mm są tak piękne w jakości, że aż prezentują się jakby były wykonane wczoraj. Świetną rolę gra tu także montaż - szczególnie ten podział ekranu na dwa kadry, co kojarzy mi się z wybitnym "Woodstock" z 1970 (swoją drogą też gorąco polecam). Fajnie jest też pokazane jak wielu ludzi maczało palce przy tym locie. Na samym końcu na cały ekran zostają ujawnione chyba wszystkie ich nazwiska :)Jeśli tylko w pobliskim kinie natkniecie się na ten tytuł to koniecznie sprawdźcie. Bardzo satysfakcjonujący i emocjonujący kawał dokumentu. Normalnie jakby oglądało się film Kubricka :)

8/10

BTW. Po cichu liczę na jakieś wydanie BD na polskim rynku. Będę mile zaskoczony jak to się spełni.
https://www.facebook.com/MialoBycSwiatlaKameraAkcjaAleNazwaBylaJuzUzywana/
- "Światła, kamera, akcja", czyli mój blog na FB, na którym dzielę się swoją milością do kina. Zapraszam do polubienia! ;)

Odpowiedz
#2
Cytat:te ujęcia 70mm są tak piękne w jakości, że aż prezentują się jakby były wykonane wczoraj

A czego się spodziewałeś? W końcu Kubrick to reżyserował, więc nie mogło być inaczej.


Odpowiedz
#3
Cytat: jakby były wykonane wczoraj

Podobnie z "nowym" teledyskiem Mercuryego
welcome to prime time bitch!

Kenner, just in case we get killed, I wanted to tell you, you have the biggest dick I've ever seen on a man.

Odpowiedz
#4
Obejrzałem w rocznicę lądowania. Nagranie z powierzchni świetnie odnowione (100 razy lepiej niż ludzie sobie wyobrażają jak te legendarne "wykasowane" taśmy wyglądały) ale te już widziałem natomiast zwróciłem szczególną uwagę na obrazki z epoki. Leżakowicze czekający na start rakiety, budki z hot dogami, ludzie dyskutujący o tym jak Ted Kennedy utopił asystentkę. Fajnie też pokazano w wielkim skrócie kariery załogi Apollo 11 w początkowych scenach no i licznik paliwa i sygnał alarmowy w scenie lądowania. Jeśli chodzi o filmy dokumentalne poświęcone ekspedycjom jest to jeden z najlepszych (chyba tylko za Beyond the Edge).

A dwa dni temu zmarł Chris Kraft (Krzysztof Kolumb Kraft). Pierwszy dyrektor lotów NASA, jedna z najważniejszych osób w dziejach agencji. Jego słowo potrafiło zniszczyć karierę, ale w filmach i serialach jest zwykle na dalszym planie (podczas wszystkich misji NASA zabrał głos tylko jeden jedyny raz).

Odpowiedz
#5
Elegancki dokument - archiwalne nagrania przepiękne i bardzo dobrze zamontowane. Zawsze w tych filmach o lądowaniu na księżycu się wzruszam gdy im się udaje, nie inaczej było tym razem :)
Film ma jedną wadę - powinien być miniserią dokumentalną z co najmniej ośmioma, godzinnymi odcinkami. Ja mógłbym to w nieskończoność oglądać.

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  
Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości