Brightburn (2019) reż. David Yarovesky

Pojawił się nowy zwiastun, a sam film zapowiada się naprawdę intrygująco, to postanowiłem założyć temat.

Film można nazwać wariacją na temat historii Supermana. Dystrybutor opisuje go tak:

Cytat:Co by się stało, gdyby dziecko z innego wymiaru przybyło na Ziemię, ale zamiast stać się bohaterem pośród ludzi, było złowieszczym synem ciemności

Czekam mocno :)
You betrayed me! You're not good. You, you're just a chicken. Chip-chip-chip-chip-cheep-cheep. - Johnny

Odpowiedz
Obejrzalem wczoraj i musze powiedziec, ze jestem mocno zadowolony.
Film sygnowany nazwiskiem Jamesa Gunna zapowiadał fajna wariacje komiksowa i przelamanie mitu dobrodusznego Clarka Kenta. Co by bylo gdyby ten niewinny nastolatek kosmicznego pochodzenia mial gdzies puste frazesy papy Kenta i pod wplywem, no nie wiem dojrzewania, nastoletniego buntu, stal sie czyms innym niz to co widzielismy do tej pory. Czlowiek ze stali ze zwichrowana psychika i poprzepalanymi obwodami w mozgu? To nie moglo sie nie udac.
Oczywiscie w filmie chlopak nie nazywa sie Clark Kent i nie przygarniaja go panstwo Kent, ale cala reszta, calutki trzon historii zostal zachowany. Nie zgadzaja sie tylko nazwiska.
Oczywiscie z przemiana bohatera tez nie jest tak do konca z tymi przepalonymi zwojami bo Brendon zmienia sie pod wplywem pewnej rzeczy co juz bylo zasugerowane w trailerach.

Moim zdaniem jedynym wiekszym minusem filmu to jest slabo zaakcentowana przemiana mlodego. W pewnym momencie chlopak taki sie po prostu staje i juz. Chcociaz film sugeruje nam pewne rozwiazania to jest to pokazane zbyt szybko i zbyt malo co pozostawia wrazenie niedosytu.
Natomiast jak juz maly Brendon staje sie tym czym sie staje twórcom puszczaja hamulce i mamy juz do samego konca jazde bez trzymanki. Demoniczny Superman nie ma litosci dla nikogo, jak trzeba to zabije kazdego i to w dosc brutalny i wyrafinowany sposób. Nie boi sie uzywac mocy, ktore odkrywa powoli wraz z biegiem fabuly i poziomu wkurwienia.
Wlasnie butalnosc to najwieksze zaskoczenie tej produkcji, gore jest bardzo sugestywny i pomyslowy, zwlaszcza wyciaganie szkla z oka(az mnie bolalo).
Polecam dla fanow komiksu, fajnego gore i nietuzinkowych zakonczen.
Bardzo dobre sceny w trakcie poczatkowych napisow koncowych.
8/10
Terminator | Aliens | Terminator 2: Judgment Day | True Lies | Titanic | Avatar
Directed by James "THE KING" Cameron

Odpowiedz
Kilka fajnych pomysłów, ale jednak minimalne rozczarowanie bo liczyłem na znacznie więcej. Twórcy mieli ambicję zrobić przewrotnego Supermana w wersji dla dorosłych, mieli spore pole do działania, ponieważ nie musieli szastać kasą i mogli się skupić w pełni na swoim pomyśle. Ostatecznie dostałem jednak zwykłego slashera, w którym tło głównego bohatera jest miejscami absurdalnie pretekstowe, aby "sprzedać" to jako produkt komiksowy. Na dobrą sprawę można 2 linijki scenariusza zmienić z "przybył na ziemię w statku" na "był efektem eksperymentów" i wyszłoby podobnie. Fakt, egzekucje są fajne i odpowiednio brutalne (scena z okiem - ała), całość ma odpowiednio mroczny posmak i nie zwalnia ani na chwilę. Elementów komediowych - poza rozmową o dziewczynach na polowaniu (po której notabene następuje dobra scena z koleżanką z klasy) - nie ma, a aktorstwo młodego jest na odpowiednim poziomie.

Podobało mi się też zakończenie i sceny przy napisach:
.

Bawiłem się spoko, ale pod kątem historii oraz realizacji to średnie-stany-średnie współczesnych produkcji VOD. Za to strój i maska gówniarza są ekstra.

7/10

[Obrazek: Brightburn.-Syn-ciemno%C5%9Bci-20197.png...C438&ssl=1]
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Meh.

Mój największy problem z tym filmem to brak motywacji u dzieciaka. Młody staje się zły bo... statek wbił mu to do głowy bełkocząc demoniczym głosem? Naprawdę?

O odpowiedzi na Supermana czy (meta)polemice z tamtą historią nie ma mowy, na to twórcom brakło pomysłu, zostaje więc skopiowany origin Clarka (a dokładniej motyw przybycia na Ziemię niemowlaka) i tyle. Był potencjał na coś znakomitego, na odtrutkę na wysokobudżetowe kino superbohaterskie, a wyszedł nieistotny jednorazowiec.

5/10

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon