Citizenfour (2014) - o Edwardzie Snowdenie i PRISM
[Obrazek: citizenfour_xlg.jpg]

Fascynujący film dokumentalny, który w tym roku wygrał Oscara. Pokazuje dokładnie przebieg ujawniania przekrętu NSA - projektu PRISM - który służy do zbierania danych o mieszkańcach całego globu. Pozwalającego na przechwytywanie wszystkich wiadomości email, wiadomości na facebooku czy jakichkolwiek innych programach służących do komunikacji, nagrywania rozmów na skypie czy rozmów telefonicznych, historię wyszukiwań w google i historię odwiedzonych stron internetowych, wszystkich używanych haseł, możliwość zhackowania telefonu czy komputera.

Najciekawsze w tym wszystkim są trzy aspekty. Po pierwsze widzimy Edwarda Snowdena w codziennych sytuacjach i podczas wywiadów. Facet którego media ukazywały jako niemal Jamesa Bonda, a w każdym razie superszpiega o dyskusyjnych motywach, tutaj jest normalnym gościem - przejmującym się sytuacją wokół jego rodziny i tym, że może jej nigdy więcej nie spotkać, starającym się opanować panikę przed tym co go może czekać w przyszłości i w skupieniu słuchającym wiadomości poruszających ten temat.

Po drugie film wywołuje sporo pytań dotyczących wolności obywateli i kierunku w jakim idą zmiany. Które sprawiają wrażenie wczesnego zalążka jakiejś formy antyutopii, gdzie rząd ma całkowitą władzę nad obywatelami. Jednostka może czuć się osaczona przez wszechobecną kontrolę. Wszystko co kiedykolwiek powiedziała, zrobiła czy napisała znajduje się w archiwum i może być użyte w dowolnej chwili.
Wisienką na torcie jest absurdalna liczba 1,2 miliona ludzi na "czarnej liście" poddanych ciągłej obserwacji i kontroli.

No i po trzecie wątek polityczny - PRISM pozwalał na podsłuchiwanie rozmów przywódców państw, ministrów, uzyskiwanie najbardziej prywatnych informacji, które potencjalnie mogą pozwolić na szantażowanie osób na najwyższym szczeblu w dowolnym kraju. Podsłuchiwano chociażby rozmowy Angeli Merkel.

"Citizenfour" nie daje gotowych odpowiedzi, pozwalając by widz ocenił wszystko po swojemu. Dawno nie widziałem filmu tak bardzo prowokującego do myślenia.

10/10
You can't reason someone out of a position, they didn't reason themselves into.

Odpowiedz
Cytat:Po drugie film wywołuje sporo pytań dotyczących wolności obywateli i kierunku w jakim idą zmiany. Które sprawiają wrażenie wczesnego zalążka jakiejś formy antyutopii, gdzie rząd ma całkowitą władzę nad obywatelami.

Holly jak zawsze spóźnione o jakieś 40 lat z tematem.

Odpowiedz
No właśnie, skoro ja dobrze wiem, że od dawna rządy mają wielkie możliwości inwigilacji obywateli i chętnie z nich korzystają, to mam po co oglądać ten dokument? Że agenci CIA nie są przystojni i zajebiści jak Bond to też wiem.

Odpowiedz
O ile mi wiadomo to pierwsza operacja na taką skalę. Zbierająca wszystkie możliwe informacje o wszystkich mieszkańcach globu, a przy tym stojąca praktycznie ponad prawem.

Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, to raz. Snowden tam mówi sporo szczegółów "od kuchni". Warto zobaczyć jak rząd USA próbował się do oporu z tego tłumaczyć, jakich sposobów szukają dziennikarze i sam Snowden żeby uniknąć poszukujących ich CIA i FBI. Jakie podejście do tematu mają sądy i prasa.

Simek napisał(a):Że agenci CIA nie są przystojni i zajebiści jak Bond to też wiem.

Nie chodziło o samo bycie przystojnym i zajebistość, tylko o robienie z niego superszpiega. A gość jest dość interesującą postacią i ciekawie się oglądało jego reakcje podczas spotkania z reporterem - jeszcze zanim NSA zauważyło, że ktoś im uciekł z gigantyczną bazą danych, a potem jak powoli zaczyna być ścigan po świecie.

Temat jest ważny i zdecydowanie na czasie, a ten dokument daje szerszą perspektywę.
You can't reason someone out of a position, they didn't reason themselves into.

Odpowiedz
Tak z ciekawości: wspomniano w tym dokumencie, że Snowden to zadeklarowany libertarianin i że wspiera Rona Paula? 14 lutego 2015 odbyła się konferencja International Students for Liberty w największym hotelu w DC. Pojawili się wszyscy zaproszeni, czyli Ron Paul, Emily Larsen, Andrew Napolito, Nick Gillespie i oczywiście Snowden, który dostał standing ovation:

Odpowiedz
To Snowden żyje w ogóle? Myślałem, że jego status to "przepadł jak kamień w wodę u ruskich".
Postępować należy tak, aby niczego nie robić, a wtedy panować będzie ład.
--
Laozi

Odpowiedz
Super się ogląda ten dokument. Żadnych wodotrysków, bardzo surowa forma, całkowite skupienie na komunikacie, niepokojąca atmosfera. Oczywiście niczego nowego film Poitrasa nie oferuje, osoby śledzące info wars czy inne podobne "oszołomskie" stronki będą zapewne przysypiać.

Odpowiedz
(04-03-2015, 21:10)Hitch napisał(a): To Snowden żyje w ogóle? Myślałem, że jego status to "przepadł jak kamień w wodę u ruskich".

Żyje, żyje. Nie tak dawno (no dobra z parę miesięcy temu) pojawił się nawet w tej telewizyjnej formule, gdzie obywatele mogą zadawać pytania Putinowi. Oj, to było bardzo bolesne do oglądania i widać, że stał się teraz pudelkiem Rosjan.
/www.filmmusic.pl - me recki 
#istandbydaenerys

Odpowiedz
Czy album Katy Perry jest częścią spisku? :)

Odpowiedz
Łojezusmarja! W tym dokumencie NIC się nie dzieje. Zero emocji, zero pomysłu na przedstawienie jednego z największych krętactw w historii USA, przez bite 2 godziny obserwowałem gadające głowy i teksty w stylu:

- USA inwigiluje wszystkich
- Aha
- To działa tak (i tutaj Snowden tłumaczy działanie tych wszystkich systemów)
- Aha
- To co opublikujecie zależy od was
- Aha ok

No kur... mać. Miałem wrażenie, że najlepszym aktorem był tu Snowden, ale patent z obserwowaniem jego życia codziennego po aferze (żelowanie włosów przed lustrem, golenie zarostu, paradowanie w szlafroku) został kompletnie położony. Ten dokument to NUDA. Wszystkie youtubowe amatorskie nagrania na temat PRISM to przy tym arcydzieła. Kiedy na koniec wreszcie materiał zahacza o konkretne tematy - wszystko się kończy. Dodam, że o podsłuchach Merkel jest tu całe 15 sekund (!).

Bez oceny, bo nawet ciężko jest mi wystawić jakąś notę nie wkurzając się na wyjęte z życia 120 minut. Do dupska.
Oświadczenie: The Wire jest najlepszym serialem jaki widziałem. Six Feet Under jest na drugim miejscu.

Odpowiedz
Dla mnie film świetny, mistyczny i przybliżający kulisy jednego z największych wycieków danych. Fabuła jak z filmu (akcji) a tymczasem to dokument. 10/10

Odpowiedz

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon